camoghe
16.06.09,14:32
Musím fakturovať účtovné služby do ČR. Ja som platca, on nie. Viem, že podľa 15/7 budem faktúru vystavovať bez DPH, ale potrebovala by som vedieť, či mu tým nespôsobím nejaké nepríjemnosti, povinnosti odviesť dph, aj keď je neplatca a pod. Neviete niekto, ako to v ČR funguje?
vanilka
16.06.09,13:18
ak oni nie su platcami DPH a vy ano, fakturka by mala byt s DPH...myslim si....
camoghe
16.06.09,13:34
závisí od toho čo sa fakturuje, ale audit, účtovné služby, prekladateľské služby, tlmočenie atď sa fakturuje bez dph
vanilka
23.06.09,10:53
mozes mi to najst presne v zakone? dik
vanilka
23.06.09,11:00
uz som tie sluzby nasla....ale chcem sa spytat...vystavi sa faktura bez DPH do CR aj ked ja som platca a oni nie su platcovia DPH kedze miesto zdanitelneho plnenia je CR a teoreticky by sa dan mala odviest tam? ale tym ze, ze firma v CR nie je platcom ani nic neodvedie... je to takto spravne?
Milan Benka
23.06.09,11:01
mozes mi to najst presne v zakone? dik

§15/7,8 - miesto dodania služby ; §2 - predmet dane.
camoghe
26.06.09,17:36
Z mojej strany je fakturácia bez DPH ok, potvrdil mi to aj daňový poradca. Len neviem, čo to znamená následne pre tú firmu v ČR - neplatcu.
daniela_s
18.10.09,09:10
ahojte, aj ja by som potrebovala poradiť ohľadne faktúry do ČR. ide o opravu auta, oni to chcú na faktúru tak im chceme vyhovieť, len neviem či to dať s DPH alebo bez. my sme platcami DPH, o nich neviem či sú platcami. ak by sme išli cez registračku tak im to dám s DPH, tak si myslím že aj faktúru by sme mali vystaviť s DPH.
ďakujem
daniela
Lennkka17
18.10.09,09:57
Musím fakturovať účtovné služby do ČR. Ja som platca, on nie. Viem, že podľa 15/7 budem faktúru vystavovať bez DPH, ale potrebovala by som vedieť, či mu tým nespôsobím nejaké nepríjemnosti, povinnosti odviesť dph, aj keď je neplatca a pod. Neviete niekto, ako to v ČR funguje?
ak vy ste platca DPH a z krajiny nadobudnutia služby nie je platca, tak musite fakturu vystavit s DPH, pretože platí princíp krajiny pôvodu, DPH musí niekto odviezť a kedže on nie je platca musíte ju odviezť vy. ak by bol platca v ČR musí dan odviezť v česku.
Lennkka17
18.10.09,09:59
ahojte, aj ja by som potrebovala poradiť ohľadne faktúry do ČR. ide o opravu auta, oni to chcú na faktúru tak im chceme vyhovieť, len neviem či to dať s DPH alebo bez. my sme platcami DPH, o nich neviem či sú platcami. ak by sme išli cez registračku tak im to dám s DPH, tak si myslím že aj faktúru by sme mali vystaviť s DPH.
ďakujem
daniela
treba si určite zistiť ci su platcami DPH, bud sa ich priamo opytat alebo aj v registri na internete by sa to malo dat, lebo ak nie su platcami DPH treba uviezť fakturu s DPH
Lennkka17
18.10.09,10:02
Z mojej strany je fakturácia bez DPH ok, potvrdil mi to aj daňový poradca. Len neviem, čo to znamená následne pre tú firmu v ČR - neplatcu.
študujem na VS podobnu problematiku a nedavno sme preberali ze pokial ja ako v SR som platca a v CR ako v zahranici nie je platca tak musim tu DPH odviezt ja pretoze plati princip krajiny pôvodu, tak ja teraz neviem ale je v tom asi zmätok
DušanČ
18.10.09,11:18
študujem na VS podobnu problematiku a nedavno sme preberali ze pokial ja ako v SR som platca a v CR ako v zahranici nie je platca tak musim tu DPH odviezt ja pretoze plati princip krajiny pôvodu, tak ja teraz neviem ale je v tom asi zmätok

Podľa môjho názoru, keďže sa tu jedná o službu vymenovanú v § 15, ods. 8, mal by sa dodávateľ účtovných služieb registrovať ako plátca dane v ČR a vystaviť fa pod touto CZ registráciou vrátane českej DPH. Žiadna služba v rámci EÚ predsa nemôže obísť zaplatenie DPH. Riešenie predchádzajúcich prispievateľov je podľa môjho názoru nesprávne.
adabirk
18.10.09,11:52
- pri fakturácii za opravu auta musíte vedieť, či odberateľ je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo nie - poskytnutie uvedenej služby sa posudzuje ako dodané práce na hnuteľnom majetku podľa §15 ods. 6 zákona o DPH
§ 15
(6) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú, s výnimkou podľa § 16 ods. 7.
§16
(7) Miestom dodania služieb, ktorými sú ocenenie hnuteľného hmotného majetku a práce na hnuteľnom hmotnom majetku, ak sa vykonajú pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa práce fyzicky vykonajú, je členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým sa mu služba dodala; ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služby fyzicky vykonali, je miestom dodania služby členský štát, v ktorom sa služby fyzicky vykonali.

- ak odberateľom bude osoba identifikovaná pre DPH a auto opustí Slovensko, môžete vyfakturovať službu bez DPH, nakoľko odberateľ - platiteľ DPH zdaní nadobudnutie v inom ČŠ,
- ak však odberateľ nie je identifikované pre DPH, tak miestom dodania služby je Slovensko a vyfakturujete poskytnutie služby s DPH podľa hore uvedeného ustanovenia.
adabirk
18.10.09,12:15
re: Lennkka17
- dodanie služieb do iných ČŠ je veľmi zložité, a záleží na tom aké služby sú poskytnuté, pri službách platí základné pravidlo v § 15 ods. 1 zákona o DPH
1. Miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby svoje sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, z ktorej sa služba dodáva; ak dodávateľ nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, je miestom dodania služby miesto, kde má bydlisko alebo kde sa obvykle zdržiava, ak sa v odsekoch 2 až 10 a v § 16 neustanovuje inak.
- čiže pri určovaní miesta dodania služby si treba podrobne prejsť nasledovné odseky § 15, § 16, či tam vami konkrétnu službu nenájdete.
- ak ju tam nenájdete, tak platí základné pravidlo určené v § 15 ods. 1 zákona, t. j. že sa služba zdaňuje u dodávateľa.

- čo sa týka dodania tvz. katalógových služieb, ktoré ste riešili - dodanie účtovných služieb sú riešené v § 15 ods. 7, 8 zákona o DPH
(7) Miestom dodania služieb uvedených v odseku 8, ak sú tieto služby dodané osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom, ako je členský štát dodávateľa služby, alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, na ktorej spotrebu a využitie sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jej bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava. Ak sú služby uvedené v odseku 8 dodané osobou z tretieho štátu zdaniteľnej osobe, ktorá má sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň alebo bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava a služby sú určené na spotrebu a využitie v tuzemsku, miestom dodania služieb je tuzemsko.

(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,

b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,

c) bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok,

d) prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv,

e) pridelenie zamestnancov,

f) nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov železničných vagónov a vozňov, prívesov a návesov,

g) telekomunikačné služby,

h) služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania,

i) elektronicky dodávané služby,

j) prenos emisných kvót pre skleníkové plyny,

k) poskytnutie prístupu a prepravy alebo prenosu cez rozvodné systémy zemného plynu a elektriny a dodanie ostatných priamo súvisiacich služieb.

- keď si pozorne prečítate § 15 ods. 7 zákona o DPH zistíte, že pri dodaní katalógových služieb vôbec nezáleží na tom či sú dodané platiteľovi alebo nie,
- zdaňuje ich vždy odberateľ služby, bez ohľadu na to či je platiteľom alebo nie, skúste si pozrieť § 69 ods. 3 zákona o DPH
(3) Zdaniteľná osoba je povinná platiť daň pri službách podľa § 15 ods. 8, ktoré jej dodala zahraničná osoba z iného členského štátu alebo z tretieho štátu.

- všimnite si, že sa tam píše o zdaniteľnej osobe, nie o platiteľovi DPH,

- málokto si však uvedomuje, že aj keď nie je platiteľom DPH a príjme zo zahraničia "katalógovú službu" je povinný prijatie takejto služby zdaniť.
daniela_s
18.10.09,20:27
veľmi pekne ďakujem za pomoc
daniela
LUBY
20.10.09,08:15
Dobry den mili poradaci, mam otazocku - slov. firma platca DPH, fakturuje rakuskej firme neplatcovi DPH realizaciu koncertu v rakusku. Predpokladam, ze fakturujem bez DPH?
Dakujem
petra:-)
20.10.09,08:25
Dodanie služby § 15 ods. 4. Miestom dodania je Rakúsko. Ak osoba, ktorej ste službu poskytli nie je zdaniteľnou osobou, mali ste povinnosť zaregistrovať sa v Rakúsku za platiteľa DPH a službu zdaniť rakúskou daňou.
LUBY
20.10.09,08:36
Vdaka, ten §15 odst. 4 mi je jasny, ale kde sa docitam o tych nadväznostiach ohladne registracie?
LUBY
20.10.09,08:43
zistujem nieco blizsie a teraz som sa dozvedela, ze koncert sa konal v Odese
Mirenka
25.10.09,09:19
Dobry den,
tiez mam podobny problem, FO si u nas objednal sluzbu spadajucu pod reklamu (vyroba a tlac samolepiek). Ja navrhujem uctovat s DPH. Ten pan sice byva v Rakusku, ale po samolepku si k nam prisiel. Rozhodla som spravne?
Mirenka
25.10.09,09:20
Dodanie služby § 15 ods. 4. Miestom dodania je Rakúsko. Ak osoba, ktorej ste službu poskytli nie je zdaniteľnou osobou, mali ste povinnosť zaregistrovať sa v Rakúsku za platiteľa DPH a službu zdaniť rakúskou daňou.


Ako sa regitruje v Rakusku za platitela DPH a ako sa odvadza dan? O tomto pocujem prvy krat. Dakujem
petra:-)
25.10.09,10:27
Dobry den,
tiez mam podobny problem, FO si u nas objednal sluzbu spadajucu pod reklamu (vyroba a tlac samolepiek). Ja navrhujem uctovat s DPH. Ten pan sice byva v Rakusku, ale po samolepku si k nam prisiel. Rozhodla som spravne?

Výroba a dodanie samolepiek nespadá podľa môjho názoru pod reklamu, ale pod dodanie tovaru. Predpokladám, že ste tlačiareň a dotyčná osoba si u Vás objednala výrobu samolepiek. Pri tlači je podstatné posúdiť, či sa jedná o službu alebo tovar. Bližšie informácie k tomu nájdete v priloženom súbore.

Pre posúdenie fakturácie tovaru s DPH alebo bez DPH je podstatné, či je odberateľ identifikovaný pre daň v inom členskom štáte a či tovar bol prepravený na územie iného členského štátu. Ak áno, potom je dodanie oslobodené od dane v zmysle § 43. Ak nie, potom fakturujete so slovenskou DPH.
petra:-)
25.10.09,10:35
Ako sa regitruje v Rakusku za platitela DPH a ako sa odvadza dan? O tomto pocujem prvy krat. Dakujem

Všetky informácie získate tu:

Finanzamt Graz-Stadt
Conrad von Hötzendorfstrasse 14 / 18
A – 8018 GRAZ
Tel: 0043 316 8813611 | Fax: 0043 316 810408
Web stránka: http://www.bmf.gv.at/
Mirenka
25.10.09,11:34
Výroba a dodanie samolepiek nespadá podľa môjho názoru pod reklamu, ale pod dodanie tovaru. Predpokladám, že ste tlačiareň a dotyčná osoba si u Vás objednala výrobu samolepiek. Pri tlači je podstatné posúdiť, či sa jedná o službu alebo tovar. Bližšie informácie k tomu nájdete v priloženom súbore.

Pre posúdenie fakturácie tovaru s DPH alebo bez DPH je podstatné, či je odberateľ identifikovaný pre daň v inom členskom štáte a či tovar bol prepravený na územie iného členského štátu. Ak áno, potom je dodanie oslobodené od dane v zmysle § 43. Ak nie, potom fakturujete so slovenskou DPH.

Dobry den, dakujem za odpoved.
Je to komplikovane, lebo my sme mu cely navrh, teda celu grafiku urobili, islo o formu reklamy prenho. Ale suhlasim, v tomto pripade to skor beriem ako sluzbu tlaciarensku a graficku.
Stale ale vaham, odvadzam DPH na Slovensku? Tovar bol dodany sice na Slovensku (prisiel si pon osobne), ale potom bol prevezeny do Rakuska, ta FO si ho tam odviezla. Urobila som spravne, ze som dan odviedla na SK?
petra:-)
25.10.09,12:02
Dobry den, dakujem za odpoved.
Je to komplikovane, lebo my sme mu cely navrh, teda celu grafiku urobili, islo o formu reklamy prenho. Ale suhlasim, v tomto pripade to skor beriem ako sluzbu tlaciarensku a graficku.
Stale ale vaham, odvadzam DPH na Slovensku? Tovar bol dodany sice na Slovensku (prisiel si pon osobne), ale potom bol prevezeny do Rakuska, ta FO si ho tam odviezla. Urobila som spravne, ze som dan odviedla na SK?

Ak správne chápem, dodávku ste uskutočnili pre FO, ktorá objednávku neuskutočnila pod svojim rakúskym IČ DPH, tovar prevzala v SR.

Podľa môjho názoru ste správne fakturovali so slovenskou DPH.