jaros5
16.06.09,15:10
Blíži sa koniec školského roka a aj rituály s tým spojené;
Zaujíma ma milí poraďáci váš názor na kupovanie darov učiteľom.

Môj názor a postoj k tomuto problému bol donedávna jasný a jednoznačný (lebo podľa mňa to problém je - či už etický, morálny, profesný a z istého uhlu pohľadu aj právny) - až dovtedy, kým sa nejednalo o moju dcéru.

Pred pár dňami dobehla zo školy domov a celá natešená mi oznámila, že decká v triede sa skladajú pani učiteľke na dar a ona už tiež dala jedno euro zo svojich nasporených peňazí. No fajn, povedal som jej ( aj keď som s niektorými metódami a postupmi p. učiteľky počas 4 rokov nesúhlasil a osobne som necítil potrebu nadštandartne oceňovať jej prácu). Poradil som mojej 10 ročnej ratolesti, aby kúpili pani učiteľke nejakú vhodnú knihu a ponúkol som sa, že im pri výbere pomôžem.
Potiaľto je to všetko fajn, milé a usmievavé. Avšak v ďalšej kapitole tohoto mini príbehu sa mi začal žalúdok nakláňať do nebezpečných polôh.

Nasledovala triedna schôdzka ZRPŠ, ktorej jediným bodom programu bolo kúpenie daru pani učiteľke. Iniciatívy sa ujal jeden z rodičov:".... skladať sa po jednom eure je smiešne, ... treba viac." Ďalší sa pridal: ".... nie je problém zložiť sa aj po 5 resp. viac Eur." Niektorí rodičia akoby zacítili možnosť prezentovať svoju solventnosť. V hlave mi zopla kalkulačka v obave, aby sme neskončili pri nejakom ojazdenom „meďáku“ (v triede je 34 žiakov).
Cítiac neúnosnosť situácie som sa zapojil do diskusie a navrhol ako najvhodnejší dar (okrem úsmevu a spokojnosti detí a ich rodičov ) hodnotnú knihu s venovaním a podpismi detí (ako bývalý učiteľ viem o čom hovorím).
Neprešla ani minúta a nastalo finále.
K slovu sa prihlásila mamička, riadna členka ZRPŠ (mimochodom kolegyňa našej pani učiteľky z vedľajšej triedy). Dosť rázne a vzhľadom k tomu, že pozná dobre pani učiteľku, tak aj kompetentne odmietla knihu a navrhla ako najvhodnejší dar - zlatý šperk ...
To ma dostalo do kolien, lebo väčšina prítomných súhlasila, ... zdvihol som sa s tým, že keď sa dohodnú, aby mi nejakým vhodným spôsobom dali vedieť, koľko mám doplatiť a so skoro prevráteným žalúdkom som sa ospravedlnil ...
Stanislav 1975
16.06.09,13:18
Ak chceš počuť, tak tu je moj názor- ja by som na tom ZRPŠ,navrhol, aby každý prispel koľko chce, resp. kolko može dať a podľa toho koľko sa vyberie, tak taký dar by sa kúpil- však to nemusí byť veľká vec, stačí nejaká maličkosť, ktorá poteší.Rozhodne by som si nenechal diktovať, koľko mám dať- keď chcem dať 1 euro-tak dám 1, keď chcem dať 10 eur-tak dám 10, ale určite by som si nenechal diktovať koľko mám dať...To je moj názor...
Stanislav 1975
16.06.09,13:19
A len doplním- zlatý šperk sa mi rozhodne nezdá vhodný darček pre pani učiteľku...
pepsikova
16.06.09,13:39
..no..byť tou učiteľkou,hanbím sa prevziať ten dar..ešte tak kvety, v rámci možností za to jedno euro krát 34, ale šperk?..
atka4
16.06.09,14:14
My sme mali podobný problém, avšak v maturitnom ročníku môjho syna.
Bola som síce triednym zástupcom rodičov v rade rodičov. Keďže tiež nezdieľam názor, že treba kupovať honosné dary, ale skôr niečo hodnotné v inom slova zmysle, čo tomu profesorovi - učiteľovi pripomenie konkrétnu triedu. Detto boli v triede aj sociálne slabšie rodiny, kt. mali problém už aj s každoročným príspevkom. Tiež som bola sklamaná určitými informáciami o tr. prof. -chlapci rozposlali po svete foto spiacej profesorky na katedre, ledva komunikujúcej z dôvodu požitia alkoholu - nie jeden krát...)
Zrejme práve preto, aký som vyjadrila názor na jednej z tr.schôdzí sa "ukul plán" mimo rod. združenia niektorými mamičkami, kt. "kávičkovali" s p. tr. prof., že je treba sa zložiť na zlatú súpravu, minimálne na retiazku. Inak aj pani tr. prof. niekoľkokrát podotkla na tr. schôdzach, kt. sa konali pred matur. prípravami, aké dostala dary od predch. tried....
Ďalším argumentom, prečo bolo treba kúpiť zlatú minimálne retiazku bolo, že p. tr. prof. odchádza do dôchodku a je to jej posledný ročník....
Nepáčilo sa mi to, lebo odmenu mohlo iniciovať podľa môjho názoru vedenie školy a nie trieda. (alebo oznámim, síce neviem komu) o pár rokov verejne - hádam v médiách, že idem do dôchodku a národ nech sa zloží :-)
..........skončili maturity, neviem, čo všetko sa udialo v triede (podotýkam čisto chlapčenská, priemyslováci) a syn mi raz koncom júna vraví, že si idú "posedieť", lebo triedna im hodila retiazku na zem, že ona nestojí o takú tenkú retiazku z mačacieho zlata....(retiazku kúpili spomínané mamičky "kávičkárky")
Chlapci je predali v zlatníctve, takže naše peniaze vyšli navnivoč.
Dar sa zrejme nepáčil gramážou...(neviem, nevidela som ju...)
a gól bol, keď som sa stretla asi o 1/2 roka s inou mamičkou, že triedna ďalej učí...........no comment
Toť moja skúsenosť...
kyblik
16.06.09,14:36
Je to sila ako sa dokazu ludia prezentovat - v niektorych situaciach... :confused:

Na triednej schodzke ZRS by som tym najaktivnejsim darcom rovno povedal, ze predsa mozu kupit iny dar osobne (a kupit si takto sympatie pani ucitelky) a prispel by som iba 1 euro. Za 34 eur sa da kupit naozaj pekny spomienkovy predmet aj s kvetmi. Dary predsa nie su o hodnote ale o vdake a pozornosti.:cool:
DanielaSL
16.06.09,15:18
No to čo píše zakladateľ témy je nehorázne, ale deje sa to..Asi by sa prevrátil žalúdok aj mne. Ale tak si rodičia pani učiteľky na Slovensku rozmaznali. Mám tri už zo škôl dávno vychodené deti a viem o čom hovorím. To si pani učiteľky diktovali aké pohostenie..podotýkam riadne nákladné - budú mať počas maturít. To sa diktovalo aké majú byť stužkové..samozrejme , aby mali z toho osoh hlavne učitelia...ktorých aj s partnermi hostili rodičia. Ja som tiež bola jeden z rebelov..ale nepomohla som si. A prišla som k názoru, že čím chudobnejšia rodina bola, tým menej sa do takéto rebelu proti týmto praktikám angažovala. Ja by som učiteľom nekupovala nič, veď majú platy ..maximálne kvety...a možno ešte triednej , ktorá privedie deti do zdárneho konca školy..tak nejakú milú malú pozornosť.. Napríklad foto triedy v peknom rámčeku.

mimotemy Nastane raz čas, kedy nám účtovníkom donesie klient za odovzdanie daňového priznania zlatú reťaz..alebo prstienok? ;):rolleyes::D
Blankake
16.06.09,15:29
Tiež si myslím, že sa to s tými darmi preháňa. Ak mali deti pekný vzťah s triednou učiteľkou a mali ju rady, tak na rozlúčku sa hodí nejaký dar, čo by jej tie deti pripomínal... ale nie nejaké honosné drahé veci. Kde sme?
Keď končila moja dcéra 4. ročník, tiež sa kupoval dar (tuším nejaká kniha) pani učiteľke, lebo bola veľmi zlatá, a aj ona kúpila deťom také malé pamätníčky na pamiatku.
kyblik
16.06.09,15:36
Keď končila moja dcéra 4. ročník, tiež sa kupoval dar (tuším nejaká kniha) pani učiteľke, lebo bola veľmi zlatá, a aj ona kúpila deťom také malé pamätníčky na pamiatku.


To je mile... :rolleyes: Presne toto je darcek pre pani ucitelku :cool:
Blankake
16.06.09,15:42
To je mile... :rolleyes: Presne toto je darcek pre pani ucitelku :cool:
Za mojich mladých čias sme kupovali vázy, porcelán... už to tí učitelia nemali kam dávať :D
Možno by stačilo, keby deti vytvorili nejaký vlastný album so spoločnými fotkami zo školy a z výletov, alebo dali zarámovať nejakú fotomontáž z týchto fotiek.:)
maturantka
16.06.09,16:00
Pridávam svoj hlas ako stredoškolská učiteľka. Bolo by mi veľmi nepríjemné, aby sa mi - fakticky - rodičia mojich žiakov - skladali na šperky či iné hodnotné osobné veci. Osobne som to svojej triede pri organizovaní stužkovej zakázala. Za celé štyri roky som od nich prijala len po maturitách encyklopédiu s ich venovaním a podpismi a črepníkovú palmu. O tom som ale nevedela, že to chystajú. Najradšej by som sa nevidela na stužkových, kde si priamo v sále kolegovia vybaľujú zlaté retiazky, náušnice, hodinky či kožené sako a vzadu sedia mamy a otcovia, ktorí mali problém kúpiť si na tento slávnostný večer niečo nové na seba na poľských trhoch či v čínskom obchode. Aj v tomto by sme mali byť žiakom príkladom, tu môžeme ukázať svoje hodnotové postoje. Rodičom odporúčam, aby sa netrápili nad tým, aký dar kúpiť učiteľovi. Ak je učiteľ hodný svojho povolania, dar typu šperkov či osobných vecí zásadne odmietne. Najkrajším darom je kytica kvetov z úprimnej vďaky a nanajvýš to, čo vlastne je symbolom múdrosti - kniha. Aj keď som z opačného tábora, prosím rodičov, aby sa pokúsili z modernej školy uvedené neduhy odstrániť alebo aspoň ich nepodporovať. Takéto dary nás učiteľov, ktorým by naša práca nemala byť len zamestnaním, ale (a to ostane stále platné) i poslaním, dehonestujú pred verejnosťou a, dúfam (!), najmä pred samými sebou.
Nika
16.06.09,16:25
Za mojich mladých čias sme kupovali vázy, porcelán... už to tí učitelia nemali kam dávať :D
:)

moja mama bola tiež učiteľka. Už je 20 rokov v dôchodku, ale niektoré z tých milých "serepetičiek" má stále odložené. :)(Napr. vyšívaná dečka, ktorá má už 40 rokov)
arizona
16.06.09,18:17
Za mojich mladých čias sme kupovali vázy, porcelán... už to tí učitelia nemali kam dávať :D
Možno by stačilo, keby deti vytvorili nejaký vlastný album so spoločnými fotkami zo školy a z výletov, alebo dali zarámovať nejakú fotomontáž z týchto fotiek.:)

...ako vieš, že to nemali kam dávať? Ja som mala rodičov učiteľov, takže to poznám aj z druhej strany :D Vždy sa musela nájsť nejaká polička ! Naši chodili domov na konci roka a náručou kvetín a nejakým drobným darčekom. Vázička, soška,obrázok a pod. Nikdy to neboli drahé dary, niektoré boli pekné, niektoré doslova gýče.Ale...všetky mali rovnako čestné miesto na policiach. Lebo to bol darček od "ich detí" ( rodičia rozoznávali vždy "naše deti" a "naše deti doma" ).
Bolo milé, ako aj po dlhých rokoch spomínali na tie decká a pamätali si presne ktorý darček bol od koho,lebo si to vždy pripomínali...aj na dôchodku sú to stále veľké cennosti:)

Inak, tiež nesúhlasím , aby sa učiteľom dávali drahé dary, či dokonca zlaté šperky.
Kvety ako podakovanie a milá drobnosť pre spomienku úplne stačí. Kto si neváži to, nezaslúži si viac...
gabikao
16.06.09,18:22
Mam stvrtaka a prave sa skladame pani ucitelke na knihu a pero, po 1,-€. Ako ju poznam, si myslim, ze by ine odmietla a ani nevidim dovod, preco by sme mali riesit nejake retiazky a pod.
Som tiez ucitelka, stredoskolska a maturantka to velmi pekne vystihla aj za mna.

Na druhej strane tu boli spomenute stuzkove - na par som bola, ale vzdy len triedam, kde som dlhsie ucila a mala som s detmi-mladymi ludmi pekny vztah (moji kolegovci robia tak isto az na 1-2 vynimky ale tie sa najdu vsade). Pri stuzkovej je jedno, ako viac ci menej honosne to studaci pripravia, velmi dolezite je, aki su oni, ako to prezivaju a nie to, ci veceriame v Dome kultury, v hoteli ci v spolocenskej miestnosti na byvalom JZD.
Blankake
16.06.09,18:31
...ako vieš, že to nemali kam dávať? Ja som mala rodičov učiteľov, takže to poznám aj z druhej strany :D Vždy sa musela nájsť nejaká polička ! Naši chodili domov na konci roka a náručou kvetín a nejakým drobným darčekom. Vázička, soška,obrázok a pod. Nikdy to neboli drahé dary, niektoré boli pekné, niektoré doslova gýče.Ale...všetky mali rovnako čestné miesto na policiach. Lebo to bol darček od "ich detí" ( rodičia rozoznávali vždy "naše deti" a "naše deti doma" ).
Bolo milé, ako aj po dlhých rokoch spomínali na tie decká a pamätali si presne ktorý darček bol od koho,lebo si to vždy pripomínali...aj na dôchodku sú to stále veľké cennosti:)

Inak, tiež nesúhlasím , aby sa učiteľom dávali drahé dary, či dokonca zlaté šperky.
Kvety ako podakovanie a milá drobnosť pre spomienku úplne stačí. Kto si neváži to, nezaslúži si viac...
Boli sme u našej triednej na strednej škole na byte, keď sme chodili spievať ako maturanti, a ona nám to vtedy povedala :)...ale nie v zlom - proste sme videli celý byt zaprataný vázičkami, pohármi, porcelánovými súpravami...tak sme sa pýtali, či to všetko má od žiakov.;)
A máme v rodine učiteľov- manželov, tiež to u nich vyzeralo v byte podobne...
piggos
16.06.09,18:35
v časoch ked som ja chodila do školy ,kdeže sme my mali problémy s takými to vecami.Na konci roka sa išlo na spoločný výlet na jeden dva dni.potom sa na pamiatku spravila spoločná fotografia celej triedy aj z učiteľkou..a pri vysvedčení sa jej dali kvety..a bolo vybavené...žiadne skladanie sa na nejaký darček...ja viem,, dnes je iná doba..ale aj ľudia sú iný a inak zmýšľajú...
jozka56
16.06.09,18:53
Kytička pre učiteľa za jeho prácu ho určite poteší.mimotemy a potom pozvanie na stretnutie žiakov po rokoch ešte viac:---, tak načo dary:rolleyes:To je moja osobná skúsenosť.
Stanislav 1975
16.06.09,19:28
v časoch ked som ja chodila do školy ,kdeže sme my mali problémy s takými to vecami.Na konci roka sa išlo na spoločný výlet na jeden dva dni.potom sa na pamiatku spravila spoločná fotografia celej triedy aj z učiteľkou..a pri vysvedčení sa jej dali kvety..a bolo vybavené...žiadne skladanie sa na nejaký darček...ja viem,, dnes je iná doba..ale aj ľudia sú iný a inak zmýšľajú...
mimotemyAle inak, celkovo som smutný z toho nášho dnešného školstva-ja neviem, ale volakedy( za komunistov), sa mi zdalo v rámci vzťahu žiak-učiteľ-rodič- všetko také príjemnejšie a aj vzťahy v škole boli úplne iné ako dnes-dneska aj žiaci sú drzejší, aj už to nieje také uvolnené ako vtedy-:mee::mee::mee:, a to nehovorím o volakedajších pionierskych táboroch, za 8 rokov som nevynechal ani jeden...
P.S-uvedomujem si,že je to tak troška pateticky napísané...
pasuliatko
16.06.09,20:11
my sme mali podobnú triednu na strednej. vždy si povedala čo chce a to sme jej kúpili. napr. na stužkovej dostala hodinky lebo chcela... ako áno zaslúžila si to lebo pre tú triedu robila veľmi veľa, ale... ja som za bomboniéru prípadne čokoládku a kvety. nič viac nič menej.a podľa mňa deti by nemali obdarovať zlatým šperkom lebo to platia rodičia nie deti. nech tvoja dcérka sa neskladá a dá jej niečo sama, napr aj knižku a napíše venovanie a podpíše sa. tak by som to urobila asi ja :)
wagner
16.06.09,21:43
Môžem povedať, že na ZDŠ sa moja dcéra na žiadny dar neskladala. Na maturitu ani neviem, ale skladali sa na maturitný večierok a pre mňa to bolo vtedy dosť peňazí. Ja som maturovala na večernej škole a my sme kúpili veľkú čašu, dali sme ju vybrúsiť a viem že tá čaša vtedy vyšla na 170 Kčs aj s vybrúsením. Problém je v tom, že vždy sa nájde v triede niekto, kto nemá problém s peniazmi a už nevie, čo by mal vymyslieť. Žiaľ, ostatní iba prikývnu a aj keď sa im to nepáči, tak sa prispôsobia. Keď som chodila na nadstavbu, tak tiež sme tam mali pár múdrych ( nie je to tak dávno, končila som to v roku 2001). Tiež vtedy padol návrh skladať sa po dvesto SK. Ja a niektorí iní sme to odmietli, tak tá múdra pani povedala, že koľkí dajú tak kúpia dar a dajú ho vedúcej ročníka aj so zoznamom ľudí, ktorí na to prispeli:rolleyes:. Tá múdra pani bola stará komunistická škola:confused:, lebo však čo keď aj my ostatní dostaneme taký istý diplom, ako tí, čo sa poskladali. :cool: Aj sa poskladali, ale neviem po koľko, ale viem, že okrem kvetov jej kúpili takú drevenú mačku asi 1m vysokú. Žasla som nad ich vkusom, vedúca ročníka to zvládla, ale určite tá mačka nie je v jej byte.:eek: Preto si myslím, že žiadne skladanie, kúpiť kvety a to stačí. Myslím si, že každý učiteľ má za svoju prácu mzdu a robí to, čo robiť má( alebo by mal) a čo sa od neho na danej funkcii očakáva.
kyblik
17.06.09,05:34
mimotemy

Hoci som to nechcel sem pisat aj ja som 5 rokov ucil. Je to velmi pekne povolanie ale vzhladom k tomu platu... Dnes robim nieco uplne ine... nebavi ma to tak ako ucenie ale chvala Bohu uzivi ma to. Vela ludi vidi iba jednu stranku skolstva, prazdniny, kopec volna... ale nikto nevidi tie ine veci, ktore clovek robi ak ho tato praca bavi - projekty, akcie, kruzky...

Prosim Vas, nehadzte nas do jedneho vreca. Ja som dvakrat dostal nejaky mily gyc a potesilo ma v prvom rade gesto a pozornost mojich žiakov. Dnes ked stretnem byvalych ziakov, som rad ked si zakyvame a usmejeme sa na seba - toto je skutocny dar.
DanielaSL
17.06.09,06:00
mimotemy

Hoci som to nechcel sem pisat aj ja som 5 rokov ucil. Je to velmi pekne povolanie ale vzhladom k tomu platu... Dnes robim nieco uplne ine... nebavi ma to tak ako ucenie ale chvala Bohu uzivi ma to. Vela ludi vidi iba jednu stranku skolstva, prazdniny, kopec volna... ale nikto nevidi tie ine veci, ktore clovek robi ak ho tato praca bavi - projekty, akcie, kruzky...

Prosim Vas, nehadzte nas do jedneho vreca. Ja som dvakrat dostal nejaky mily gyc a potesilo ma v prvom rade gesto a pozornost mojich žiakov. Dnes ked stretnem byvalych ziakov, som rad ked si zakyvame a usmejeme sa na seba - toto je skutocny dar.

A teraz budem úplne mimo..mimotemy, ale moja dcéra učila...robila som jej DP..takže keď sa učitelia sťažujú, tak sa čudujem... o dvanástej, keď ja som išla z obedu a čakala ma druhá polka šichty za podstatne menší plat, ona už frčala z práce do druhej práce..buď na svahy učiť lyžovať..alebo na plaváreň učiť plávať.... Učila rómske deti...takže tam sa ani tých kvietkov nedočkala...ale stačilo jej úplne ,že ju tie deti zbožňovali......
Kazu
17.06.09,06:00
Keď už by som silou mocou chcela kúpiť učiteľovi darček, tak by som kúpila pekné pero.
jaros5
17.06.09,08:43
Vďaka za vaše názory a skúsenosti; Vždy je dobré pozrieť sa na "veci" aj očami iných.
Vlastak
17.06.09,08:57
Nemôžem ináč, ale súhlasím že je to nehoráznosť, zvlášť teraz keď počúvame o korupcii u úradníkov, lekárov a pod.. Veď učiteľ je tiež štátny zamestnanec ! Veď to je na vyhadzov.
GABAZ
17.06.09,09:15
Nedá mi nezapojiť sa do tejto diskusie. Ako rodič som zatiaľ neprimerané dary nemusela riešiť. Dcéra určite kupovala nejaký dar po ukončení ZŠ, ale určite to bolo spontánne organizované deťmi - ich triedna bola PANI UČITEĽKA - mali ju veľmi radi. Ja som učila pár rokov na strednej škole, kde boli tiež zavedené také praktiky, hlavne pohostenia počas maturitných skúšok. Také nejaké malé symbolické pohostenie by ušlo, ale na našej škole sa zvyklo robiť veľmi honosné pohostenie. Dosť mi to vadilo. lebo veľa detí bolo z chudobnejších rodín. Čo sa týka darov pre učiteľov, tiež boli zaužívané. Mňa sa prišli dokonca žiaci opýtať na dar, keďže mi chceli dať urobiť poháre. Dôrazne som im zakázala, aby mi kupovali dar, lebo to neuznávam a bola som ich triedna len posledný ročník. Aj napriek tomu mi kúpili darček - vkusné jednoduché hodinky. Dali mi ich na stužkovej, takže som ich neodmietla, ale drahý dar by som určite odmietla.
Myslím, že na vyjadrenie vďaky úplne stačia kvety, keď žiaci majú pocit, že chcú učiteľa oceniť viac, tak možno naozaj nejaká vhodne vybraná kniha, hodnotnejšie pero alebo aj tie hodinky. Iniciatíva by mala ísť od detí. Ak majú potrebu dať darček, dajú. Manžel učil niekoľko rokov v chudobnejšej dedinke a na konci školského roka nosil kvety vo vedierku.
Ja ako rodič som mala vo zvyku na konci školského roka, kým boli deti menšie poslať pre pani učiteľku kvety, alebo nejakú sladkosť - špecializujem sa na čokoládky Mercie alebo Modré z neba a pod. To je za trpezlivosť s mojimi občas hyperaktívnymi deťmi.

Ešte dodám, že väčšina mojich kolegov by si určite nikdy nevypýtala darček od žiakov. Ale zopár takých sa našlo - žiaľ.
Martin Mocko
17.06.09,09:25
Fúúúha. Ešte že moje deti zatiaľ ani do škôlky nechodia - ale už teraz sa obávam, v akej výške budú darčeky, keď budú chodiť :eek:

Ja osobne som nikdy žiadnej učiteľke nedal žiadny dar..a dokonca ani kyticu. Samozrejme triednej po skončení SŠ sme sa zložili na nejakú vázu a kyticu. Ale všetko v rámci normy. Teraz keď nad tým spätne rozmýšľam - napadá ma viacej učiteliek/učiteľov ešte zo ZŠ. Doteraz sa s nimi pri náhodoum stretnutí vždy milo porozprávame čo má kto nové. Sú to naozaj veľké osobnosti - nikdy by si od nás nič nezobrali (okrem nejakej kvetiny) a najviac im robilo radosť, keď sme sa dobre učili, reprezentovali ich prácu na olympiádach a súťažiach a teraz po čas keď sa stretneme sú šťastné/í, že sa ich žiakom darí, pracujú, majú rodinu a podobne.
Doteraz si spomínam na môjho učiteľa fyziky - boli sme na fyz. olympiáde. Pred začiatkom sa ma spýtal, či mi má niečo priniesť. Tak som len tak zo srandy povedal, že čokoláda rozbieha mozog...za 10 minút bol späť a v ruke držal mliečnu milku. Tak som mu urobil radosť a bol som prvý... Takže možno naopak by to malo byť. Nie žiaci obdarovať učiteľov - je to ich práca.
Sabadka
17.06.09,10:41
Pre DanieluSĽ
mimotemy Nastane raz čas, kedy nám účtovníkom donesie klient za odovzdanie daňového priznania zlatú reťaz..alebo prstienok? ;):rolleyes::D[/QUOTE]


Samozrejme, ak mu vyčísliš na tento rok "podľa jeho názoru vysoké dane" tak možno že aj dostaneš reťaz ----ou po čele, ale či bude zlatá, to silne pochybujem. ;);)
DanielaSL
17.06.09,15:34
Pre DanieluSĽ
mimotemy Nastane raz čas, kedy nám účtovníkom donesie klient za odovzdanie daňového priznania zlatú reťaz..alebo prstienok? ;):rolleyes::D


Samozrejme, ak mu vyčísliš na tento rok "podľa jeho názoru vysoké dane" tak možno že aj dostaneš reťaz ----ou po čele, ale či bude zlatá, to silne pochybujem. ;);)[/QUOTE]

Ach jó...zle som si vybrala povolanie- keby som bola učiteľka..ktohovie....čo všetko by som si na záver roka domov priniesla? :rolleyes::cool:
Kazu
17.06.09,15:39
Samozrejme, ak mu vyčísliš na tento rok "podľa jeho názoru vysoké dane" tak možno že aj dostaneš reťaz ----ou po čele, ale či bude zlatá, to silne pochybujem. ;);)

Ach jó...zle som si vybrala povolanie- keby som bola učiteľka..ktohovie....čo všetko by som si na záver roka domov priniesla? :rolleyes::cool:[/QUOTE]

Najskôr vši, tie sú dnes hodne rozšírené :D:D:D
mona091
17.06.09,16:06
zazitok zo zakladnej skoly:

navrh mamiciek, aby sme sa pozbierali na nakladnejsi koncorocny dar spojeny aj ako svadobny dar pre triednu som odmietla,
na konci roka mi dana mamicka povedala, ze oni dar kupili, a deticky ho odovzdali triednej aj so ZOZNAMOM deti, ktore na dar prispeli
Blankake
17.06.09,16:13
zazitok zo zakladnej skoly:

navrh mamiciek, aby sme sa pozbierali na nakladnejsi koncorocny dar spojeny aj ako svadobny dar pre triednu som odmietla,
na konci roka mi dana mamicka povedala, ze oni dar kupili, a deticky ho odovzdali triednej aj so ZOZNAMOM deti, ktore na dar prispeli
To je choré... :(
betka631
17.06.09,17:01
Moja dcéra bude mať stužkovú v decembri a to sa už teraz psychicky pripravujem.:D Ale vážne : keď mal syn stužkovú na Gympli tiež sme riešili darček pre triednu profesorku. Kúpila sa hodinka, ktorú si profesorka vymenila za prsteň s patričným komentárom aká nevkusná hodinka sa jej kúpila. Ale vrchol bol a to ma totálne vytočilo, keď si rozkázala na stužkovú prepravku piva značky ...pretože jej manžel je pivár. Rodičia boli proti ale nakoniec po narážkach typu : veď tvoje dieťa pri mne maturuje sa ta prepravka kúpila. A bol z toho hriech, pretože potom na stužkovej aj ostatný chlapi chceli pivo.
JarkaL
17.06.09,17:16
Moja 6-ročná dcérka končí MŠ a ja ju učím vyšívať krížikovú výšivku. Na konci roka obdaruje pani učiteľky vlastnoručne vyšívanou výšivkou a kvetinkou.
P.S. Mamka bola tiež učiteľka, pamätám sa na tie kopy kvetov zo záhradok, čo podostávala. Triedili sme to, aby to nebolo všetko pokope. Mama z nich mala radosť. A dostala aj zopár bielych sadrových jeleňov a baletku.
JarkaL
17.06.09,17:26
Ešte som si na niečo spomenula. Vždy som si vážila prácu učiteľov a na ich sviatok - Deň učiteľov som vždy synom dala do ruky kvetinku pre triednu. No pred 2 rokmi so s tým prestala, lebo syn prišiel domov s kvetinou v taške. Schoval ju tam, lebo bol jediný, a tak sa hanbil kvetinku odovzdať p. triednej.
wagner
17.06.09,19:53
Tak a ešte si idem spraviť pedagogické minimum a šups- utekám učiť. :( Veď aj ja viem rozkazovať a veľa vecí ešte potrebujem.:mee: Však sa mi žiaci na to zložia :eek::cool: Až teraz som pochopila, prečo sa majú niektorí pedagógovia tak dobre :confused: . A ja blbec, celý život žijem len z toho, čo si poctivou prácou zarobím. Nikdy mi nikto nič zadarmo nedal.:mee::mee::mee: Asi som si zmýlila zamestnanie. Ale keď sa ešte raz narodím, určite pôjdem učiť :D:D:D:D
Olice
18.06.09,03:54
mimotemy

Hoci som to nechcel sem pisat aj ja som 5 rokov ucil. Je to velmi pekne povolanie ale vzhladom k tomu platu... Dnes robim nieco uplne ine... nebavi ma to tak ako ucenie ale chvala Bohu uzivi ma to. Vela ludi vidi iba jednu stranku skolstva, prazdniny, kopec volna... ale nikto nevidi tie ine veci, ktore clovek robi ak ho tato praca bavi - projekty, akcie, kruzky...

Prosim Vas, nehadzte nas do jedneho vreca. Ja som dvakrat dostal nejaky mily gyc a potesilo ma v prvom rade gesto a pozornost mojich žiakov. Dnes ked stretnem byvalych ziakov, som rad ked si zakyvame a usmejeme sa na seba - toto je skutocny dar.


Tak a ešte si idem spraviť pedagogické minimum a šups- utekám učiť. :( Veď aj ja viem rozkazovať a veľa vecí ešte potrebujem.:mee: Však sa mi žiaci na to zložia :eek::cool: Až teraz som pochopila, prečo sa majú niektorí pedagógovia tak dobre :confused: . A ja blbec, celý život žijem len z toho, čo si poctivou prácou zarobím. Nikdy mi nikto nič zadarmo nedal.:mee::mee::mee: Asi som si zmýlila zamestnanie. Ale keď sa ešte raz narodím, určite pôjdem učiť :D:D:D:D
Naozaj nie je správne hádzať všetkých učiteľov do jedného vreca. Tak ako v každej profesii, aj tu sa nájdu takí, ktorí možno kazia dobré meno, ale chcem veriť tomu, že prevažujú tí, pre ktorých je táto práca poslaním a prijať darček ako je zlatá retiazka a pod., by prijať nemohli, pretože by to považovali za nesprávne a vlastne by sa ponížili pred svojimi žiakmi (teda aspoň ja by som to tak cítila).
gabikao
18.06.09,04:06
Tak a ešte si idem spraviť pedagogické minimum a šups- utekám učiť. :( Veď aj ja viem rozkazovať a veľa vecí ešte potrebujem.:mee: Však sa mi žiaci na to zložia :eek::cool: Až teraz som pochopila, prečo sa majú niektorí pedagógovia tak dobre :confused: . A ja blbec, celý život žijem len z toho, čo si poctivou prácou zarobím. Nikdy mi nikto nič zadarmo nedal.:mee::mee::mee: Asi som si zmýlila zamestnanie. Ale keď sa ešte raz narodím, určite pôjdem učiť :D:D:D:D

wau, tak toto su ozaj silne slova, neviem ci to urobila vedome, ale tymito slovami urazas vsetkych tych ucitelov, ktori svoju pracu beru s laskou a nikdy za to necakali ine, len svoj plat a trochu ucty
a mozno si si vsimla, medzi nami sa najdu aj taki
Kazu
18.06.09,05:44
A hneď si pre istotu nájdi aj psychiatra , aby i to s dnešnými deťmi vydržala.:D

Nešla by som robiť učiteľku ani keby mi rodičia sľúbili len samé zlaté retiazky :D Zlaté účtovníctvo, tu na mňa tie papiere aspoň nevyskakujú drzo z lavice :--- a ak sa mi nejaký papier nepáči, beztrestne ho môžem od jedu trebárs aj napoly rozdrapiť :D Ako učiteľka by som iste skončila v base
kkllc
18.06.09,08:25
Poraďte dar pre pani učiteľku na konci škôlky. ( budeme mať školákov)
DanielaSL
18.06.09,08:38
Kvietky.... a prečítaj si túto tému....
http://www.porada.sk/t113922-kupit-ci-nekupit-dar-ucitelovi.html
wagner
18.06.09,10:13
Samozrejme, že to bola reakcia na tých, čo si tie dary určujú a nie na tých slušných. Aj ja poznám slušných učiteľov, i riaditeľov škôl, veď som s nimi dosť dlho spolupracovala. Ale nedalo mi nezareagovať na tú tému a názory, ktoré tu boli prezentované. Nechcela som tým nikoho uraziť. A učiť? To mi ponúkali ešte vlani, ale odmietla som. Ale napísala som, že keď sa ešte raz narodím, tak pôjdem učiť.:D Zatiaľ som sa nerozhodla ísť touto cestou.
pasuliatko
18.06.09,11:25
treba hľadať a nevytvárať rovnaké témy stále ;)
arizona
18.06.09,11:26
...že vraj teraz letia zlaté šperky :D
pasuliatko
18.06.09,11:27
...že vraj teraz letia zlaté šperky :D

:D:D:D:D:D
kyblik
18.06.09,17:18
Samozrejme, že to bola reakcia na tých, čo si tie dary určujú a nie na tých slušných.

A prave taky, ak otvoril tuto temu, sem urcite nepridal prispevok s celkom jednoducheho dovodu - chyba chrbtova kost... :confused:


A učiť? To mi ponúkali ešte vlani, ale odmietla som.

Nevies o co vsetko si prisla... uprimne odporucam, pretoze decka su uzasne stvorenia.

(pisem to ako pedagog a nie ako pedofil) poznamka autora
Tony1
18.06.09,20:00
Poraďte dar pre pani učiteľku na konci škôlky. ( budeme mať školákov)


ja mam tiež škôlkara,ktorý končí a my kupujeme buď darčekové balenie uteráčika alebo osušku s nejakým venovaním. dajú sa už kúpiť také pekne balené s niečím vyšitým, tak niečo také. Na pamiatku, taká drobnosť. a nie je to ani drahé.
judita1971
18.06.09,20:32
mimotemyneviem, či je to mimo tému, alebo nie, ale určite je to zaujímavé....


upozorňujem dopredu, že nechcem aby sa tu rozvírila debata na tému,... ale učitelia si to zaslúžia, každý dáva.... pridávam len fakt, ktorý v zákone existuje a má platiť, a .... bez komentára.... o tom aká je skutočnosť všetci vieme... len dávam na povšimnutie si, čo má platiť a neplatí,



citujem zákon o výkone práce vo verejnom záujme č. 552/2003 Z.z, ktorý platí pre učiteľov :

§ 8 povinnosti a obmedzenia zamestnanca

- odst. 2 zamestnanec nesmie:
c/ požadovať alebo prijímať dary alebo iné výhody alebo navádzať iného na poskytovanie darov alebo iných výhod v súvislosti a pri výkone práce vo verejnom záujme.........
kukučka
18.06.09,20:41
dovolím si položiť otázku: čo dávate malým kúpačom? Lebo ja zásadne odmietam dávať peniaze a vo svojom okolí som jediná. Uniká vám súvislosť? Škoda...
judita1971
18.06.09,20:51
bola som aj ja žiačkou, som aj rodičom dvoch školopovinných detí.... môj názor je takýto...... všetko by sa malo robiť s mierou..... učiteľom by sa mala vzdať úcta a poďakovanie za ich prácu čo majú s našimi deckami...a hlavne teraz v tej splašenej dobe, keď všetci vieme o svojich právach len akosi zabúdame na svoje povinnosti. Darčeky učiteľom sa kupovali stále... ale asi naši rodičia boli rovnako "bohatí", a zhodli sa na tom, že niekedy je menej viac... Pri deťoch , skladala som sa raz tomu staršiemu , keď sa lúčil so svojou "druhou mamou" na I. stupni.... a raz ma poprosil či nemôže dačo kúpiť učiteľke - fyzikárke, lebo odchádzala do dôchodku a mal ju rád- kúpil jej malú aromalampičku . Keď čítam v tejto téme príspevky o zlatých šperkoch, čo sa kupuje na maturity, na stužkovú..... kam to spejeme, staviame vežu v Babylone, dúfam, že raz to niekto zastaví....:(
judita1971
18.06.09,21:00
dovolím si položiť otázku: čo dávate malým kúpačom? Lebo ja zásadne odmietam dávať peniaze a vo svojom okolí som jediná. Uniká vám súvislosť? Škoda...

Nie neuniká... v mojom okolí by sme boli dve.
jaros5
19.06.09,05:08
Nie neuniká... v mojom okolí by sme boli dve.
Dievčatá, som rád, že nie som sám ....
gabikao
19.06.09,06:34
som rada, ze kukucka to zobrala z tohto konca - cize - skusme sa zamysliet, kedy vzdy davame peniaze a robime to, aj ked je to riadna blbost a vnutorne s tym nesuhlasime?
ucitelia, doktori, kadernicky, kozmeticky, oblievaci ....jedni beru plat, ti posledni si z pekneho(?) zvyku urobili biznis
moji 3 synovia maju brat peniaze zakazane, vynimku som udelila na velke naliehanie starym mamam :o , ja davam kvalitnu cokoladu, tofifee apod. - ziadne peniazky
moja kadernicka, aj kozmeticka su moje kamaratky a zasadne trvaju na zaplateni presnej sumy a ziadnych trinkgeldoch, tak ma to casom naucili a uz inak ani nerobim :)
Stanislav 1975
19.06.09,06:44
dovolím si položiť otázku: čo dávate malým kúpačom? Lebo ja zásadne odmietam dávať peniaze a vo svojom okolí som jediná. Uniká vám súvislosť? Škoda...
Ja ťa tiež chápem, ale keď som bol ten kúpač( pred 20 rokmi)- tak som moc na takých ľudí nemal moc pekné slová...( "tá nedala peniaze, to je taká kr..."):D:D:D
Sabadka
19.06.09,06:57
Ja ťa tiež chápem, ale keď som bol ten kúpač( pred 20 rokmi)- tak som moc na takých ľudí nemal moc pekné slová...( "tá nedala peniaze, to je taká kr..."):D:D:D

Lenže pred 20timi rokmi to bolo iné, kúpil si si za to žuvačku, alebo čokoládu a tešil si sa aj 1,-- korune, teraz už "malý kúpači" majú iné taxy, skús nejaké mu na veľkú noc "darovať" 1 ale 2 cenťák - typujem že dostaneš za odmenu peknú "vinšovačku" :D:D:D:D
Stanislav 1975
19.06.09,07:04
Lenže pred 20timi rokmi to bolo iné, kúpil si si za to žuvačku, alebo čokoládu a tešil si sa aj 1,-- korune, teraz už "malý kúpači" majú iné taxy, skús nejaké mu na veľkú noc "darovať" 1 ale 2 cenťák - typujem že dostaneš za odmenu peknú "vinšovačku" :D:D:D:D
To je pravda, čo si napísala...;)
kkllc
19.06.09,07:29
Ja len vlasnú skúsenosť: kúpili sme na konci školy ( strednej) učiteľke obraz (maľovaný) na ktorý sa chodila pozerať dlhšiu dobu. Mala rada umenie a ten obraz bol dosť drahý, tak si ho nekúpila. Problém bol, že mal LEN cca 20x30 cm. Keď sme jej ho dali na stužkovej, ona sa potešila, ale mali ste počuť niektorých rodičov a ľudí, čo tú stužkovú pozerali. ! To ste namali na viac? ! Nevedeli, že je to originál, ktorý bol nie najlacnejší. Asi by bola lepšia zlatá reťaz (podľa toho čo tu čítam aspoň 1cm hrubá).
Stanislav 1975
19.06.09,07:46
Ja len vlasnú skúsenosť: kúpili sme na konci školy ( strednej) učiteľke obraz (maľovaný) na ktorý sa chodila pozerať dlhšiu dobu. Mala rada umenie a ten obraz bol dosť drahý, tak si ho nekúpila. Problém bol, že mal LEN cca 20x30 cm. Keď sme jej ho dali na stužkovej, ona sa potešila, ale mali ste počuť niektorých rodičov a ľudí, čo tú stužkovú pozerali. ! To ste namali na viac? ! Nevedeli, že je to originál, ktorý bol nie najlacnejší. Asi by bola lepšia zlatá reťaz (podľa toho čo tu čítam aspoň 1cm hrubá).
Nič si z toho nerob - ľudská hlúposť je neprekonateľná...:mee::mee::mee:
Drahoša
19.06.09,09:28
Pekný deň, je jasné že stačí to spomínané 1 euro, ale keď iní rodičia dajú viac, čo to zas vyvolá medzi tými deckami, môj otec dal toľko, môj toľko a ten čo dal najmenej bude samozrejme ten najväčší chudák. Takže by som brala ohľad aj na to dieťa, aby nebolo osocované a necítilo sa ako z rodiny chudákov, aj keď to tak nie je niektoré deti to vedia dať pekne pocítiť. Takže je asi lepšie sa dohodnúť na rovnakej sume, aj keď niektorí rodičia sú v tomto smere horší ako tie deti a tiež si musia dokazovať, že na to majú. V každom prípade "pevné nervy". Kika
gabikao
19.06.09,10:14
u nas to ta majetnejsia rodina vyriesila elegantne, dohodnite sa na sume, co sa skladame a darceku, ak by bolo treba dolozit viac, z nasej strany to nebude problem a bolo - tomu hovorim uroven (samozrejme to povedala tej, ktora mala celu akciu na starosti a nie pred vsetkymi, len aby zamachrovali)
hnedoočka
19.06.09,10:27
dosť sledujem príspevky k tejto téme,pretože sa ma to súčasne dosť dotýka. som triednou dôverníčkou syna gymnazistu,ktorý bude mať v novembri stužkovú.aj keď súhlasím i s názormi ,že každý za svoju prácu dostáva plat,predsa len by som si nedovolila ani len navrhnúť rodičom,že budeme prví proletári,ktorí prerušia zaužívané poďakovanie triednemu.Na druhej strane beriem to ako poďakovanie nielen za svoju poctivo /alebo aj nie/ vykonanú prácu,ale triedny predsa určitý čas suploval výchovu rodičov,"ututlal nejaký ten prehmat študenta -buďme realisti,poznáme to zo svojich čias.Skôr som za primeraný darček...ale čo je v dnešnej dobe primeraná cena ,keď ekonomická situácia v rodinách je rôzna? Zároveň je problém,že nik súkromne nepozná triedneho,nevie ,čo sa mu páči,čo potrebuje a potom sa stane ,že darček ,na ktorý niekto dá peniaze potrebné pre rodinu, sa stane nepotrebným.Ale aj tak ďakujem za inšpiráciu,dobrá kniha viazaná v koži asi nemôže nikoho nepotešiť!
Len sa teším na reakcie rodičov!
maturantka
19.06.09,14:13
Neviem, ja som názoru, že keď som v škole - v práci - je samozrejmé, že sa venujem žiakom, keď prídu za mnou s nejakým problémom. V rámci mojej náplne práce všetko ostatné musí ísť bokom a rieši sa daná vec. V škole sme pre študentov, za to dostávame plat. Keď som triedna, považujem za samozrejmé, že aj "žehlím" nejaké prehrešky, pokiaľ to ľudsky a výchovne prospeje žiakovi. Tiež je prirodzené, že sa spolupodieľam na výchove žiaka. Ja osobne mám zo súčasných žiakov pocit, že im treba preukazovať lásku, lásku a lásku. Prichádza k nám toľko zranených duší - a viac ako všetky vedomosti sveta odo mňa potrebujú pochopenie, keď zlyhávajú, trpezlivosť, keď nestíhajú, opätovnú šancu, keď niečo pokazia, dobré slovo a povzbudenie, keď prichádzajú vystresovaní (žiaľ) rodičmi, učiteľmi, spolužiakmi, okolím. Svet pritvrdil, ale mladé duše sú rovnako citlivé a zraniteľné, ako voľakedy. Máme v škole i takzvaných grázlov - ktorí vraj škaredo rozprávajú, sú drzí, vyložia si pred učiteľom nohy na lavicu, dokonca si i odpľujú. Zvyčajne nasleduje riešenie problému na porade a pokarhanie či zhoršená známka zo správania. Konkrétne jeden chlapec (inak z veľmi bohatej rodiny) - robí takéto kúsky o to viac, o čo viac sa daný pedagóg/pedagógovia na neho chodí/chodia sťažovať. Mne sa osvedčilo začať u nich v triede vždy s úsmevom, pochváliť ho za športové úspechy (študijné až také nemá), ak mu ujde nejaké tvrdšie slovo, s úsmevom a diskrétne ho napomeniem, že sú tu dámy a zázrak je na svete... Keď som sa bližšie zaujímala o tohto študenta, zistila som, že spolužiaci sa mu posmievajú "black" (má tmavšiu pleť), dávajú si od neho platiť a čo mu vyhadzujú na oči najviac je skutočnosť, že jeho dedko momentálne žije s jeho matkou ako partner... Týmto príspevkom chcem povedať, že to, čo robí učiteľ pre študentov, je predovšetkým duševného a duchovného charakteru, a, nemôžem si pomôcť, tým že prijmeme, nebodaj si vyžiadame, od študentov nejaký drahší materiálny dar, všetko sa pokazí, nejako zašpiní... Som presvedčená, že študentov tak sklameme, pripravíme o ilúzie. A tie by pri odchode zo školy mali mať. Potom to celé vyzerá ako výmenný obchod. Keď už, tak naozaj len kytica, knižka s venovaním alebo nejaké to pero - skôr symbolické než peňažne náročné dary.
Nika
20.06.09,10:17
Nič si z toho nerob - ľudská hlúposť je neprekonateľná...:mee::mee::mee:

to je pravda....my sme raz na MDŽ dali učiteľke tulipány(všetci vtedy dávali karafiáty) a ona sa urazila, že tulipán vyjadruje, že obdarovaný je hlúpy :confused:...podľa jej reakcie je to asi pravda.....:rolleyes:
kyblik
20.06.09,14:03
Pekný deň, je jasné že stačí to spomínané 1 euro, ale keď iní rodičia dajú viac, čo to zas vyvolá medzi tými deckami, môj otec dal toľko, môj toľko a ten čo dal najmenej bude samozrejme ten najväčší chudák. Takže by som brala ohľad aj na to dieťa, aby nebolo osocované a necítilo sa ako z rodiny chudákov, aj keď to tak nie je niektoré deti to vedia dať pekne pocítiť. Takže je asi lepšie sa dohodnúť na rovnakej sume, aj keď niektorí rodičia sú v tomto smere horší ako tie deti a tiež si musia dokazovať, že na to majú. V každom prípade "pevné nervy". Kika

Kika ani v triede predsa nemaju vsetci znackove oblecenie. Rozdiely budu vzdy a urobia ich prave RODICIA...
kukučka
21.06.09,06:41
Blíži sa koniec školského roka a aj rituály s tým spojené;
Zaujíma ma milí poraďáci váš názor na kupovanie darov učiteľom.

Môj názor a postoj k tomuto problému bol donedávna jasný a jednoznačný (lebo podľa mňa to problém je - či už etický, morálny, profesný a z istého uhlu pohľadu aj právny) - až dovtedy, kým sa nejednalo o moju dcéru.
...

tie decká nie sú hlúpe, treba to nechať na ich dohodu, majú predsa predsedu triedy? Alebo už je zlatý šperk kúpený? :mee:
maturantka
21.06.09,07:50
to je pravda....my sme raz na MDŽ dali učiteľke tulipány(všetci vtedy dávali karafiáty) a ona sa urazila, že tulipán vyjadruje, že obdarovaný je hlúpy :confused:...podľa jej reakcie je to asi pravda.....:rolleyes:
UFF...
jaros5
22.06.09,05:39
tie decká nie sú hlúpe, treba to nechať na ich dohodu, majú predsa predsedu triedy? Alebo už je zlatý šperk kúpený? :mee:
Súhlasím, hoci sú to len 10 ročné dietky. Ale iniciatívu prebrali dospeláci a ....
Neviem čo kúpili rodičia, čakám aj ja ako sa to vyvŕbi. Iba od dcerky som sa dozvedel, že decká zistili aký dar dostala pani učiteľka od predchádzajúcej triedy, ktorú viedla pred nimi.
Trikrát hádajte čo to bolo ???:o:eek::D
jaros5
22.06.09,05:43
UFF...
UFF ... UFF ...
Kazu
22.06.09,05:51
Súhlasím, hoci sú to len 10 ročné dietky. Ale iniciatívu prebrali dospeláci a ....
Neviem čo kúpili rodičia, čakám aj ja ako sa to vyvŕbi. Iba od dcerky som sa dozvedel, že decká zistili aký dar dostala pani učiteľka od predchádzajúcej triedy, ktorú viedla pred nimi.
Trikrát hádajte čo to bolo ???:o:eek::D

Žeby niiiič?? :--- No nenaťahuj a povedz. To som teda zvedavá.
mareko
22.06.09,13:46
UFF ... UFF ...
...žeby to bolo "UF - UF - UF" ??? :confused:
mamminta
22.06.09,20:45
teda.....
normálne sa pri čítaní niektorých príspevkov hanbím za svojich kolegovcov
ani sa mi nechce nazývať ich tak
rozhodne by som taký dar neprijala!
učím v špeciálnej základnej škole a cením si každý nakreslený obrázok, alebo výrobok - hoci ich mám nespočetne...
to je niečo zo srdca :)
maturantka
23.06.09,05:54
Presne, myslím, že učiteľstvo musí byť o srdci. Možno to znie ako fráza, ale bez toho sa to zvrhne na čisté kalkulovanie - Má dať, Dal. mimotemyHop - pri všetkej úcte, samozrejme - keby mi bolo zhora dané viac rácia, asi by som si zo všetkých možností na živobytie zvolila účtovníctvo - krásny odbor, ale s emóciami sa to v ňom ďaleko dotiahnuť nedá. Takže, klobúk dole pred Vami poraďákmi.
jaros5
23.06.09,18:23
Žeby niiiič?? :--- No nenaťahuj a povedz. To som teda zvedavá.
No predsa retiazka :o ... rozmýšľam :confused:, či jej pri odchode do dôchodku nekúpim šperkovnicu ...
DanielaSL
23.06.09,18:34
No predsa retiazka :o ... rozmýšľam :confused:, či jej pri odchode do dôchodku nekúpim šperkovnicu ...


Kúp ... :D
jaros5
23.06.09,18:35
Už to asi prestanem riešiť - všade sa nájde nejaká tá čierna ovca ...
Sabadka
24.06.09,05:03
No predsa retiazka :o ... rozmýšľam :confused:, či jej pri odchode do dôchodku nekúpim šperkovnicu ...


Na toľko retiazok už bude šperkovnica malá, skús v niektorom hypermarkete vyčenčovať "ládičku na zeleninu", do tej sa jej to možno zmestí, deti ju pekne vyfarbia, bude to originálny darček:D:D:D
kkllc
24.06.09,05:23
No predsa retiazka :o ... rozmýšľam :confused:, či jej pri odchode do dôchodku nekúpim šperkovnicu ...

A aspoň je dosť hrubá? Inak sa to neráta.:mad::mee:

Toto nie je len o dare pre učiteľku, ale o celej spoločnosti, lebo majetok sa stal významným merítkom.
Olice
24.06.09,05:48
Ja som sa spýtala môjho syna (druhák na gymnáziu), či sa u nich v škole kupujú také dary pre profesorku ako je napríklad zlatá retiazka. Pozrel na mňa akoby som práve odniekial spadla a stručne a jasne mi povedal - mama, čo si sa zbláznila, a ako poznám pomery v ich triede, tak tento názor by bol asi jednoznačný a ich profesorka by takýto dar určite ani neprijala.
jaros5
24.06.09,10:42
Možno viacerých bude zaujímať ako to s "darčekom" dopadlo:

Pani učiteľke dvaja rodičia dnes na vyučovaní pred celou triedou štvrtáčikov odovzdali zlatú retiazku :o (dúfam že aj so zoznanamom kto bol za a kto proti)....smieško na žaludočné ťažkosti tu žiaľ nie je ...
A aby som nebol smutný, tak jej iniciatívny aktivisti kúpili k tomu aj knihu:eek:
Je to na odstrel ?!?....;):D

...a pani učiteľka pridala ďalší klinček do mojej rakvičky:---, oznámila deťom že majú priniesť za používanie učebníc každý po 0,50 Eur - zdôrazňujem - za použitie, nie za poškodenie (za poškodenie si smozrejme každý doplatí sumu podľa miery poškodenia). Nedá mi ešte nedodať že niektoré učebnice sú dávno po dobe životnosti.

Podľa mojich vedomostí sú učebnice na ZŠ a SŠ poskytované bez poplatkov (samozrejme stratu a poškodenie by mali rodičia uhradiť).
(budem rád ak mi niekto túto moju vedomosť potvrdí, alebo vyvráti)
doplnené poprípade aj s oporou v zákone, vyhláške , smernici ...
Sabadka
24.06.09,11:28
Možno viacerých bude zaujímať ako to s "darčekom" dopadlo:

Pani učiteľke dvaja rodičia dnes na vyučovaní pred celou triedou štvrtáčikov odovzdali zlatú retiazku :o (dúfam že aj so zoznanamom kto bol za a kto proti)....smieško na žaludočné ťažkosti tu žiaľ nie je ...
A aby som nebol smutný, tak jej iniciatívny aktivisti kúpili k tomu aj knihu:eek:
Je to na odstrel ?!?....;):D

...a pani učiteľka pridala ďalší klinček do mojej rakvičky:---, oznámila deťom že majú priniesť za používanie učebníc každý po 0,50 Eur - zdôrazňujem - za použitie, nie za poškodenie (za poškodenie si smozrejme každý doplatí sumu podľa miery poškodenia). Nedá mi ešte nedodať že niektoré učebnice sú dávno po dobe životnosti.

Podľa mojich vedomostí sú učebnice na ZŠ a SŠ poskytované bez poplatkov (samozrejme stratu a poškodenie by mali rodičia uhradiť).
(budem rád ak mi niekto túto moju vedomosť potvrdí, alebo vyvráti)
doplnené poprípade aj s oporou v zákone, vyhláške , smernici ...

Akú knihu? Dúfam, že aspoň tú vkladnú z tej reklamy:D:D:D

Poplatok za poškodené alebo stratené knihy by mal byť len a aj tie peniaze by mali byť odvedené na príjmový účet školy , ale poplatok za používanie učebníc???????? o tom som nepočula, možno na súkromnej alebo cirkevnej škole ale ináč mi to nič nehovorí.
jaros5
24.06.09,11:37
Asi som mal dotaz ohľadne učebníc "hodiť" do porady učiteľov ...
linko1
24.06.09,11:47
akurát som dočítala celú túto diskusiu a žasnem nad tými učiteľmi,ktorí vôbec dokážu prijať také dary ako sú zlaté retiazky alebo hodinky...

ved učiteľ by mal byť akýmsi morálnym vzorom pre naše deti a nie toto...
jozka56
24.06.09,11:48
Pýtala som sa teraz vnučky, či v škole platia za používanie učebníc. A ona na :eek: to čo?. A na darček pre p. učiteľku odpovedala, že sa neskladali a ona prinesie predsa ružičku:---
Kazu
24.06.09,12:13
Možno viacerých bude zaujímať ako to s "darčekom" dopadlo:

Pani učiteľke dvaja rodičia dnes na vyučovaní pred celou triedou štvrtáčikov odovzdali zlatú retiazku :o (dúfam že aj so zoznanamom kto bol za a kto proti)....smieško na žaludočné ťažkosti tu žiaľ nie je ...
A aby som nebol smutný, tak jej iniciatívny aktivisti kúpili k tomu aj knihu:eek:
Je to na odstrel ?!?....;):D

...a pani učiteľka pridala ďalší klinček do mojej rakvičky:---, oznámila deťom že majú priniesť za používanie učebníc každý po 0,50 Eur - zdôrazňujem - za použitie, nie za poškodenie (za poškodenie si smozrejme každý doplatí sumu podľa miery poškodenia). Nedá mi ešte nedodať že niektoré učebnice sú dávno po dobe životnosti.

Podľa mojich vedomostí sú učebnice na ZŠ a SŠ poskytované bez poplatkov (samozrejme stratu a poškodenie by mali rodičia uhradiť).
(budem rád ak mi niekto túto moju vedomosť potvrdí, alebo vyvráti)
doplnené poprípade aj s oporou v zákone, vyhláške , smernici ...

A nechce si pani učiteľka náhodou dokúpiť prívesok k tej retiazke? :D
Nika
24.06.09,13:12
A nechce si pani učiteľka náhodou dokúpiť prívesok k tej retiazke? :D
... možno je to na tú šperkovnicu... ste ju navnadili a chce ju okamžite :D
Blankake
24.06.09,14:02
Poplatok za používanie učebníc???:D...to bolo schválené rodičovskou radou alebo čo?
Niečo podobné raz bolo v správach, nejaká ZŠ vyberala od rodičov poplatok - tuším za opotrebovanie lavíc (alebo taký nejaký nezmysel).
Neviem, kam to tu speje... :rolleyes::mee:
mamminta
24.06.09,19:19
nemám slov........
jaros5
25.06.09,10:03
Niekedy sú veci veľmi jednoduché a rýchle ;).
Včera som podal sťažnosť na vedenie školy za neoprávnené vyberanie poplatkov - a dnes pani triedne učiteľky na pokyn riaditeľa školy neuveriteľne rýchlo :eek:vracali všetkým žiakom, ktorý už zaplatili 1/2 eura za použitie učebníc (mimochodom školu navštevuje cca 650 žiakov).
jaros5
25.06.09,10:14
Celkom slušný biznis. Dostať skoro 10 000,-Sk (325 Eur) vskutku za nič, je slušné.
Co myslíte budú mi povďačný za upozornenie na tento nehorázny prešlap, alebo ....... nie?:(:)
veronikasad
25.06.09,10:20
Celkom slušný biznis. Dostať skoro 10 000,-Sk (325 Eur) vskutku za nič, je slušné.
Co myslíte budú mi povďačný za upozornenie na tento nehorázny prešlap, alebo ....... nie?:(:)
školopovinné deti už dávno nemám - ako bývalý pedagog tušíš, na čo by škola tieto peniaze použila ?
piggos
25.06.09,10:32
Celkom slušný biznis. Dostať skoro 10 000,-Sk (325 Eur) vskutku za nič, je slušné.
Co myslíte budú mi povďačný za upozornenie na tento nehorázny prešlap, alebo ....... nie?:(:)

no, povďačný ti budú hlavne žiaci,,v týchto horúčavách budú mať aspoň na zmrzlinu....:D:D:D:D
a učitelia?...hm...čo myslíš..?:rolleyes:...podľa môjho názoru si urobil dobre...;):)
Blankake
25.06.09,10:41
Celkom slušný biznis. Dostať skoro 10 000,-Sk (325 Eur) vskutku za nič, je slušné.
Co myslíte budú mi povďačný za upozornenie na tento nehorázny prešlap, alebo ....... nie?:(:)
Kto či budú povďační - rodičia alebo učitelia :D
Dobre, že si nabral odvahu a ozval sa, lebo ktovie, čo by si pýtali o rok, o dva...
piggos
25.06.09,10:51
Kto či budú povďační - rodičia alebo učitelia :D
Dobre, že si nabral odvahu a ozval sa, lebo ktovie, čo by si pýtali o rok, o dva...

no.. toho roku pýtali za používanie učebníc...a o rok budú pýtať za používanie toaletného papiera...:)..lebo oni už ani nevedia,: za čo majú pýtať peniaze...:eek:
Blankake
25.06.09,11:13
no.. toho roku pýtali za používanie učebníc...a o rok budú pýtať za používanie toaletného papiera...:)..lebo oni už ani nevedia,: za čo majú pýtať peniaze...:eek:
Toaletný papier a hygienické potreby dcéra musí nosiť každý rok... a ich triedna vymyslela stojan na papierové utierky (namiesto uterákov), takže do neho musel každý žiak doniesť 1 náplň na pol roka. Viete si predstaviť, aká rýchla spotreba tých utierok je. Na 1. stupni sme napríklad kupovali hygienické vreckovky, aby ich deti v prípade potreby mali vždy poruke :(
jaros5
26.06.09,06:59
Nezanedbateľný podiel na tom ako to na niektorých našich školách vyzerá máme aj my rodičia. Viem, že veľakrát je to nedostatok času, alebo strach z toho, že ak poukážem na nedostatky - môže si to nepriamo "odskákať" moje dieťa, ale aj nedostatočné právne vedomie - čo škola mnôže a čo nie, na čo má dieťa (rodič) nárok, ... atď
Veľa rodičov napr. nevie ako použiť vzdelávacie, resp. kultúrne poukazy
jaros5
26.06.09,07:18
školopovinné deti už dávno nemám - ako bývalý pedagog tušíš, na čo by škola tieto peniaze použila ?
Nechcem špekulovať ...;)
Výber takéhoto poplatku je protizákonný, z tohoto hľadiska ho teda nemôžu ani odviesť na účet, dokonca ani na sponzorský :( ... takže každého napadne niečo iné.
Šikovný riaditeľ predsa dokáže namotivovať rodičov na podporu dobrého projektu na skvalitnenie školy, bez toho aby použil takúto hlúpu formu získania finančných prostriedkov.
kkllc
26.06.09,07:43
Takže aj ja pridám svoju skúsenosť. Moja dcéra chodí do škôlky a tento rok končí. Pani učiteľke sme na pamiatku kúpili fotoalbum (taký ako s papirusu), doňho sme dali fotku pani učiteľky s deťmi v indiánskom oblečení, ktoré si sami vyrábali na výlete a pod to obhorený papier na ktorom bolo napísané venovanie a deti sa pod to podpísali. (tak ako sa to oni doposiaľ naučili). Musím povedať, že pani učiteľka mala obrovskú radosť a dokonca spadla aj slzička. Bola to taká atmosféra, že nakoniec plakali aj deti a rodičia.
piggos
26.06.09,08:19
Takže aj ja pridám svoju skúsenosť. Moja dcéra chodí do škôlky a tento rok končí. Pani učiteľke sme na pamiatku kúpili fotoalbum (taký ako s papirusu), doňho sme dali fotku pani učiteľky s deťmi v indiánskom oblečení, ktoré si sami vyrábali na výlete a pod to obhorený papier na ktorom bolo napísané venovanie a deti sa pod to podpísali. (tak ako sa to oni doposiaľ naučili). Musím povedať, že pani učiteľka mala obrovskú radosť a dokonca spadla aj slzička. Bola to taká atmosféra, že nakoniec plakali aj deti a rodičia.

to je milé...:):):):):):)....
jaros5
26.06.09,14:43
Blíži sa posledný koncoročný školský rituál - odovzdávanie vysvedčení a s ním skončí aj aktuálnosť tejto témy.
Ďakujem za vaše názory a skúsenosti ktoré ste vyjadrili vo svojich príspevkoch.
Čo sa týka vysvedčení, prajem vašim ratolestiam, aby boli čo najlepšie, ale hlavne aby ste ich vy dospeláci dostatočne ocenili za ich prácu, schopnosti, usilovnosť, aj keď budú známky nie celkom podľa vašich predstáv. Netrestajte ich za ne . Pretože známka nie vždy presne vyjadruje úroveň vedomostí a schopností vašich detí. Skôr by som povedal, že je to vždy dosť nepresné :cool::)
piggos
27.06.09,06:20
ked že aktuálnosť tejto témy je považovaná za uzavretú....tak prajem vám všetkým krásne leto a a vašim deťom krásne prázdniny..držte sa poraďáci a užite si leto...podľa svojich predstáv..:):):):);)..s pozdravom piggos....
vieramaria
27.06.09,07:05
Blíži sa posledný koncoročný školský rituál - odovzdávanie vysvedčení a s ním skončí aj aktuálnosť tejto témy.
Ďakujem za vaše názory a skúsenosti ktoré ste vyjadrili vo svojich príspevkoch.
Čo sa týka vysvedčení, prajem vašim ratolestiam, aby boli čo najlepšie, ale hlavne aby ste ich vy dospeláci dostatočne ocenili za ich prácu, schopnosti, usilovnosť, aj keď budú známky nie celkom podľa vašich predstáv. Netrestajte ich za ne . Pretože známka nie vždy presne vyjadruje úroveň vedomostí a schopností vašich detí. Skôr by som povedal, že je to vždy dosť nepresné :cool::)
Milý bývalý kolega, po dlhom čase som sa znova pozrela, čo nové a akým dojednéhovrecasovšetkými spôsobom rozvíriš a ako posilníš povedomie obyvateľstva o intelekte našich pedagógov .Okrem iného , ti dávam typ na tému poslancov v parlamente o výrobe ružového vína. Ak v týchto vetách nájdeš pravopisné chyby, tak mi ich ,prosím Ťa, oprav. Sú len moje, konkrétnej osoby a hanbím sa za ne. Pekné prázdniny prajem všetkým učiteľom !:)
jaros5
27.06.09,13:59
Milý bývalý kolega, po dlhom čase som sa znova pozrela, čo nové a akým dojednéhovrecasovšetkými spôsobom rozvíriš a ako posilníš povedomie obyvateľstva o intelekte našich pedagógov .Okrem iného , ti dávam typ na tému poslancov v parlamente o výrobe ružového vína. Ak v týchto vetách nájdeš pravopisné chyby, tak mi ich ,prosím Ťa, oprav. Sú len moje, konkrétnej osoby a hanbím sa za ne. Pekné prázdniny prajem všetkým učiteľom !:)

Milá vieramária, dlho som zvažoval, či reagovať alebo nereagovať na tvoj príspevok.
Zrejme si si neprečítala všetky príspevky. Nie som človek, ktorý by do jedného vreca hádzal všetkých. A už vôbec nemám ambíciu posilňovať povedomie obyvateľstva o úrovni intelektu našich pedagógov. Každý si musí urobiť názor sám. Oni si budujú sami toto povedomie. To, že jeden právnik je skorumpovaný neznamená, že sú skorumpovaní všetci právnici. Jedna lastovička leto nerobí. Ani pár čiernych oviec v stáde neznamená, že všetky ovce sú čierne.:)
Vysoko si vážim každú poctivú prácu.
To, že som cítil potrebu podeliť sa s poraďákami o určitý problém a vypočuť si ich nazory a skúsenosti, tiež neznamená, že si myslím, že všetci pedagógovia sú na nízkej úrovni, že si pýtajú zlaté retiazky a podobné voloviny. Skôr naopak, poznám veľmi veľa takých, ktorí dávajú skutočne celé srdce do svojej práce a snímam pred nimi klobúk. A ak je naše školstvo aspoň na akej takej úrovni, tak práve vďaka takýmto pedagógom !!!;)
Virtuálne pripíjam tým tebou spomenutým ružovým vínkom na tvoje zdravie a svoje chyby si oprav sama - každý je zodpovedný za to v čom pochybil.:D
Ja napríklad sa za moje chyby nehanbím, ak ma niekto (napr. priateľ, známy, spolupracovník, alebo poraďák na porade na ne upozorní), snažím sa ich (ak sa dá) čo najrýchlejšie napraviť:).
kkllc
06.10.09,12:22
Dnes som ostala prekvapená keď ráno nosili deti kvety k meninám (pani učiteľke)? To je nejaká novinka?
mamminta
06.10.09,12:51
:eek:
buchač
06.10.09,18:19
Dnes som ostala prekvapená keď ráno nosili deti kvety k meninám (pani učiteľke)? To je nejaká novinka?

Možno niekde ...prípadne blbý zvyk donesený zvonku ...

Vezmem , dedukujem ....

Nejaký iniciatívny rodič / d...../ kúpi kvety za účelom obdarovania učiteľky svojím dieťaťom .
Pohnútky ? Tých je veľa , od zapáčenia sa až po ...neviem , tak ďaleko moja fantázia už nemá dosah ....

Iné dieťa , spolužiak iniciatívneho , príde domov a povie čo sa v škole dialo ....
Samozrejme , rodičia nechcú ostať mimo , aby v hanbe neostali , tak sa realizujú ...

No a na pri ďaľšej učke je to opakovanie a na nasledujúci školský rok sa z toho stáva železné pravidlo ....ktoré už bez vyzvania dodržujú aj nováčikovia v škole / ich rodičia / ....

Niekedy až zíram , čo počúvam a vidím , ako sa vedia poniektorí rodičia v tej bezmedznej opičej láske zpi...ť , čistý koniec ...
misomiso
06.10.09,20:13
Inak - jeden odborny lekar ma na dverAch napis: "BONBONIERY A KVETY NEPIJEM".
jaros5
09.06.10,12:57
A opäť sa nám téma "zaktuálnila" ....
deweron
14.06.10,10:23
Najlepsi dar je predsa nieco osobne od deti. Zlaty sperk je strasne neoriginalny chladny napad.
tina01
14.06.10,12:00
S tým prevráteným žalúdkom mám podobné skúsenosti. U nás tiež fičí zlato. A najhoršie na tom všetkom je, že ak sa medzi rodičmi ozvete, tak zrovna VY, čo na to máte sa ozývate, nevedia pochopiť. A paradox je to, že ja sa skladám na dar a deti rozhodujú o zlate.
Dodman
30.09.11,06:12
Minuly rok moja manželka absolvovala externé štúdium na Zdravotnej škole v Trnave.Učitelka hned na začiatku roka žiadala aby sa skladali po 7 eur mesačne , čo pri počte okolo 30 ludí vychádza za školský rok 2100eur.Zistil som že je to takto každý rok a že pani profesorka (dôchodkina)si takto prilepšuje.Stálym nátlakom na žiakov a pokladníčku nakoniec vždy dosiahne svoje a na pol roka oznámi že aby nekúpili niečo nevhodné ona má darček má už vybraný.Spravidla ide o šperky.Čo ma však dostalo do kolien boli skúšky kde zahlasila že nech nakupia občerstvenie a jedlo aby neboli hladní ani oni ani komisia.Profesorka všetko zamkla do kabinetu a ked tam niekto vošiel , že si ide dat obložený chlebík vykázala ho že tam nemá čo robit...