1noise
16.06.09,16:21
Ahoj, od augusta 2008 som živnostník. V marci som dal všetky faktúry z r.2008 účtovníčke na vypracovanie DP, ktoré som aj odovzdal. Avšak niektoré faktúry (asi 3) boli uhradené až v januári resp. februári 2009 a tak ma zaujíma, čo ti predstavuje nejaký problém? Stačí keď už tieto platby nezaevidujem v DP za r.2009 a tým sa to vybaví alebo treba urobiť opravné dp? Díky za rady.
veronikasad
16.06.09,14:33
Ahoj, od augusta 2008 som živnostník. V marci som dal všetky faktúry z r.2008 účtovníčke na vypracovanie DP, ktoré som aj odovzdal. Avšak niektoré faktúry (asi 3) boli uhradené až v januári resp. februári 2009 a tak ma zaujíma, čo ti predstavuje nejaký problém? Stačí keď už tieto platby nezaevidujem v DP za r.2009 a tým sa to vybaví alebo treba urobiť opravné dp? Díky za rady.
Do príjmu zahrňaš len faktúry uhradené do 31.12.2008. Mal si vedené účtovníctvo alebo ti uplatnila paušálne výdavky ?

Ako to bude v roku 2009 - účtovníctvo alebo paušálne výdavky?
1noise
16.06.09,14:53
Myslím že mi uplatnila paušálne výdavky (nejakých 40% alebo čo sa spomínalo) a v r.2009 bude tiež tento spôsob. Takže čo s tým? Inak v DP som nemal daň na úhradu ani preplatok, všetko je 0.
Do DP sa pripočítali aj drobné príjmy na dohodu pred založením ŽL, čiže niele faktúry ale to je asi nepodstatné.
veronikasad
16.06.09,14:59
Myslím že mi uplatnila paušálne výdavky (nejakých 40% alebo čo sa spomínalo) a v r.2009 bude tiež tento spôsob. Takže čo s tým? Inak v DP som nemal daň na úhradu ani preplatok, všetko je 0.
Do DP sa pripočítali aj drobné príjmy na dohodu pred založením ŽL, čiže niele faktúry ale to je asi nepodstatné.
Tak je to v poriadku, budeš ich evidovať len v pohľadávkach a zahrnieš ich do príjmu a DP v roku 2009.
Keby si v roku 2009 prešiel z paušálnych výdavkov na účtovníctvo, musel by si podať dodatočné daňové priznanie a upraviť základ dane o neuhradené faktúry z roku 2008.

Príjmy z dohody sú príjmom podľa § 5 a tie nemajú na to vplyv.
Paula
16.06.09,15:10
Myslím že mi uplatnila paušálne výdavky (nejakých 40% alebo čo sa spomínalo) a v r.2009 bude tiež tento spôsob. Takže čo s tým? Inak v DP som nemal daň na úhradu ani preplatok, všetko je 0.
Do DP sa pripočítali aj drobné príjmy na dohodu pred založením ŽL, čiže niele faktúry ale to je asi nepodstatné.


Ty si svoje daň. priznanie ani nevidel? ;)
1noise
16.06.09,15:24
Takže stačí keď sa to zapíše niekam v DP za r.2009 alebo treba aj na iné miesto pohľadávky zaevidovať?

Potom v roku 2010 môžem kľudne prejsť na účtovníctvo bez toho aby som musel podávať DDP?

Videl som svoje DP, mám aj kópiu: )
Vďaka za pomoc : )
veronikasad
16.06.09,16:37
Takže stačí keď sa to zapíše niekam v DP za r.2009 alebo treba aj na iné miesto pohľadávky zaevidovať?

Potom v roku 2010 môžem kľudne prejsť na účtovníctvo bez toho aby som musel podávať DDP?

Videl som svoje DP, mám aj kópiu: )
Vďaka za pomoc : )
aj daňovník, ktorý si uplatňuje výdavky paušálom, musí viesť knihu pohľadávok.
"Kľudne" na účtovníctvo v roku 2009 prejsť nemôžeš, ak sa tak rozhodneš, musíš podať dodatočné daňové priznanie za rok 2008 a "dodaniť" neuhradené pohľadávky z roku 2008.
1noise
16.06.09,17:03
v r. 2009 nemôžem to mi je jasné už, ale pýtal som sa na rok 2010. Že by som tento rok fungoval na paušálne výdavky a od januára 2010 by som si viedol účtovníctvo bez toho, aby som musel podať dodatočné dp za 2008. Dobre som pochopil? Príp. čo mi poradíš, čo by bolo najvhodnejšie? Pomaly chystám do sociálnej poistovne sa nahlásiť ako szčo a treba výpis z DP tak preto sa pýtam aby neboli problémy. Mám teda radšej podať dodatočné a až potom ísť do sociálnej?

sorry za možno lamerské otázky ale mám v tom bordel.
veronikasad
16.06.09,17:09
v r. 2009 nemôžem to mi je jasné už, ale pýtal som sa na rok 2010. Že by som tento rok fungoval na paušálne výdavky a od januára 2010 by som si viedol účtovníctvo bez toho, aby som musel podať dodatočné dp za 2008. Dobre som pochopil? Príp. čo mi poradíš, čo by bolo najvhodnejšie? Pomaly chystám do sociálnej poistovne sa nahlásiť ako szčo a treba výpis z DP tak preto sa pýtam aby neboli problémy. Mám teda radšej podať dodatočné a až potom ísť do sociálnej?

sorry za možno lamerské otázky ale mám v tom bordel.
Nemáš v tom bordel a teraz nemáš žiadne problémy.
Ak nechceš podávať dodatočné daňové priznanie za rok 2009 - ak budeš v roku 2010 viesť účtovníctvo, k 31.12.2009 ti nesmú zostať neuhradené pohľadávky a zásoby na sklade.
1noise
16.06.09,17:33
Výborne. Vedenie účtovníctva ma zaujímalo skôr informačne. V mojom prípade bude vhodné ostať pri paušálnych výdavkoch, pretože nemám veľké výdavky na podnikanie.

Takže stručne : nemusím podať DDP, kľudne môžem ísť do socky a zdravotnej, môžem ďalej fungovať na paušálne výdavky a musím si robiť záznamy financí : príjmy - výdaje.
Ďakujem ešte raz.