zuzla3
26.07.05,12:56
Dobrý deň,

rada by som sa opýtala niekoho kto má z ob. združením skúsenosti, či by mi vedel poradiť. Mám možnosť začať viesť účtovníctvo ob. združeniu, ktoré doteraz (funguje od decembra 2003) neviedlo účtovníctvo. Jedná sa o združenie, ktoré má príjem z členských príspevkov, tiež dotácie od rôznych subjektov ako napr. Slov. elektrárne, tiež sú prijímateľom 2% z dane z príjmu. Ich činnosť spočíva v tom, že klub navštevujú členovia(deti) so svojimi psami, ktorý trénujú agility a venuju sa agility ( beh psov cez prekážky). klub resp. združenie niekoľkokrát do roka organizuje rôzne preteky, tiež semináre a ukážky agility, tak isto v lete a zime výcvikovy tábor. väčšina alebo teda skoro všetky tieto akcie sú neziskové, nerobia ich za účelom zisku. Používajú na ne získané peniaze. Pri organizovaní pretekov, sa vyberá aj štartovné, tiež sa vyplácajú rozhodcovia, pri seminároch sa vyberá účastnícky poplatok a vyplácajú sa odmeny školiteľom. Nemám s tým skúsenosť veľmi, kedy ide o podnikateľskú činnosť a kedy nie, preto by som chcela poprosiť niekoho kto by mi vedel poradiť, či môžem účtovať v sústave jednoduchého účtovníctva alebo podvojné. a kde by som našla nejakú literatúru s praktickými vysvetlivkami o účtovníctve v občianskom združení, ak by som mala účtovať v sústave JÚ.

ďakujem
bendži
26.07.05,12:05
mňa tu na porade poučili, že ak občianske združenie vykonáva akúkoľvek podnikateľskú činnosť bez ohľadu na to, koľko jej vykonáva, t.j. ak má živnosť, tak musí účtovať v sústave podvojného účtovníctva - tak to vyplýva zo zákona o účtovníctve...

Inakšie odporúčam prečítať si sekciu "Neziskové organizácie", tam je popísaných viacero príspevkov o občianskych združeniach a účtovaniach v rámci nich...
zuzla3
27.07.05,06:35
Ahoj, ďakujem......Toto ob. združ. nemá živnosť.....takže budem účtovať v JÚ, no a jeho príjmy ako sponzorské dary nie sú vyššie ako 300 000, tkaže nemá zrejme žiadne daňové príjmy......no ešte si to musím pozrieť aj všelikde inde....neviem sa ale z toho vysomáriť....
bendži
27.07.05,06:53
Keď nemajú živnosť, nevykonávajú podnikateľskú činnosť a stačí ti jednoduché účtovníctvo. Sponzorské dary nie sú zdaniteľným príjmom. Hranica 300 tisíc platí na zdaniteľné príjmy, ktoré sú oslobodené. Nezdaniteľné príjmy nemôžeš oslobodzovať, veď nemáš od čoho, keď dani nepodliehajú..
kozmar
27.07.05,12:21
Zaujalo ma to, že doteraz nerobili účtovníctvo, podľa mňa mali min. za rok 2004,
a to jednoduché - urobiť výkazy pre neziskové organizácie spolu s daňovým
priznaním pre PO podať do 31.03.2005.
dana hanakova
27.07.05,12:39
Podľa mojich skúseností musíte viesť aspoň JU. Veď robíte vyučtovanie sponzorom. Pracovala som v nadácii a poskytovali sme finančné príspevky aj OZ a tie nám predkladali vyučtovanie ako boli tieto prostriedky použité. To predsa bez učtovníctva nejde. Máte nejakú správnu radu, tej nepredkladáte správu? Alebo svojim členom?
zuzla3
28.07.05,08:14
NO veď to že mali robiť účto už v roku 2004, teraz to musím daváť do kopy ja.....je toho dosť a mám z toho guláš veľký.....viedli pokladničnú knihu a všetky doklady odkladali...každú akciu vyúčtovali a predložili ak trebalo zdokladovať použitie sponzorských peňazí.....no len neviedli účtovníctvo.....koncom roka teda 31.3. 2004 a 31.3.2005 predložili na daňový úrad čestné prehlásenie že nedosiahli žiadne príjmy podliehajúce dani a že nie sú ziskovou organizáciou.....

no a teraz to dávam dokopy aby to bolo správne.....veľa dokladov mi ale chýba....
ešte som sa vás chcela opýtať ako mám zaúčtovať teda ak súkromné vozidlo používajú z času na čas na prepravu napr. prekážok na preteky a preplácajú benzín. jedná sa o malé čiastky napr. 200 Sk za benzín.....kde by som to našla ako to zaúčtovať, teda v jednoduchom....či sa na to vzťahuje aj nejaká amortizácia a pod.

a ešte jedná otázka.....na pretekoch vyplatili zahraničným rozhodcom odmeny v EUR. no a ja teraz neviem ako to spatne zaúčtovať, či ako odmeny a teda či sa na to nevzťahujú nejaké odvody tiež alebo vyúčtovať to ako cesťáky....a či to mám urobiť na dohody, no ale bolo to vyplatené v zahraničnej mene a tiež potom by som mala spatne odviesť úrazové poistenie ak za dohodárov.....no ale jednalo sa o zahraničných ludí.....vážne netuším....ďakujem veľmi pekne za rady....
Comanche
28.07.05,08:34
Takze k tvojim otazkam - odmeny pre rozhodcov zauctuj ako honorare- z toho sa neplati dan a budes to mat v poriadku. Pri sukromnom vozidle je potrebne vystavit cestak - spotrebu PHM zauctujes podla benzinovych blockov (alebo z www.slovnaft.sk, kde su priemerne ceny benzinu), no a vysku spotreby prepocitas podla technickeho preukazu, ktoreho kopiu si zaloz do uctovnictva, aby bola k dispozicii na kontrolu No a samozrejme sa preplaca aj amortizacia, podľa platnych predpisov. Ak to ten clovek nechce, riesila som to tym, ze som mu to akoze vyplatila a on to ihned daroval zdruzeniu. Ako spravna uctovnicka zauctujes len to co mas. Ale pozor - kedze maju prijmy z clenskych prispevkov musia podat danove priznanie (podla zakona o DP) - aj ked su tie prispevky oslobodene od dane. Taktiez mali podat DP aj za rok 2004. Pri vsetkych prijmoch zdruzenia je potrebne poznat stanovy zdruzenia a podla toho posudzujes. Ak maju aj iny prijem - spojeny s ucelom na ktory org. vznikla - tak nemusi zakladat zivnost, ale evidujes prijmy - a ak prekrocia hranicu 300 tis. zaplati organizacia dan. Stanovy su dolezite. Tak prijemne uctovanie
dana hanakova
28.07.05,14:27
Viem, máte teraz veľa roboty, ale zaveďte si účtovníctvo a aj pri vyučtovaniach sponzorom (kontrolám) to vyzerá vierohodnotnejšie. Dávajte si pozor aj na takú vec, že každý výdavok možete zaučtovať len jednému sponzorovi, môžete ho rozučtovač (napr. 200.- cestovné 100.- sponzorovi x a 100.- sponzorovi Y) ale pozor aby sa nepredložil ten istý viacerým. Pri kontrole je zvykom, že si aj sponzori pečiatkou označia svoje bloky. Preto si zaveďte strediská pre každého sponzora, od koho prijmete peniaze a musíte ich vyučtovať. Skontolujte si zmluvy a stanovy, uznesenia správnej rady.

Daňové priznania by sa mali podávať, aj keď sú nulové. Aspoň my sme to tak robili. Ačo viem robia to všetci. Pozrite si zákon o neziskovkach.
zuzla3
01.08.05,06:22
ďakujem Vám všetkým veľmi pekne
zuzla3
02.08.05,06:25
Ešte som vás chcela poprosiť o jednu radu......odmeny rozhodcom, t. j. ze mam to vyplatit ako honorare....nikdy som nic take predtym nerobila netusim co je k tomu potrebne.....teda bol im vyplateny honorar v cudzej mene.....potrebujem k tomu len vydavkovy PD alebo aj nejaku zmluvu, nieco ako bola dohoda o vykonani prace,mohli by ste mi poradiť.....a tiež to tankovanie do súkromného vozidla.....vždy som robila len pčto kde boli firemné autá.....no takže natakovali napr. za 200 SK, takže aký je postup.....teda vždy tankovali do iného autá a dnes už sa mi možno spatne nepodarí zistiť kto tankoval v januári a pozrieť si jeho techničák.....to mam na mysli.....a platné predpisy čo sa týka amortizácie to nájdem v zákone o cestovných náhradách? ďakujem...