milanvitez
16.06.09,18:29
Prosím vás o radu. V mojom prípade je vecné bremeno svokra ktorá sa nevie o seba postarať, nechcem narušiť jej právo a som povinný toto vecné bremeno strpieť. Chcem vedieť či som povinný strpieť aj cudziu osobu ktorá bude opatrovať "vecné bremeno" aj keď je to jej dcéra ktorá nemá žiadne vlastnícke práva k nehnuteľnosti. Ďakujem.
arizona
16.06.09,17:42
"TO" vecné bremeno je matka tvojej manželky, ktorá sa stala "vecným bremenom" asi preto, lebo vám darovala svoj dom. Alebo sa mýlim? Oprav ma.

Opatrovateľku síce "trpieť" nemusíš...ale píšeš, že svokra sa o seba nedokáže postarať sama , takže pomoc potrebuje. Neviem, ako to chceš riešiť...:rolleyes:
Ak nechcete svokru doopatrovať vy- ty a jej dcéra, asi je jedným z riešení strpieť ošetrovateľku, príp. zabezpečiť domov dôchodcov, alebo domov sociálnych služieb, ktorý jej zabezpečí potrebnú opateru.
Ale je potrebné si prečítať pozorne aj zmluvu, kde sa svokra stala "vecným bremenom"-môžu tam byť upresnené požiadavky...
tutiola
16.06.09,19:33
Priama odpoveď na otázku, ktorá podľa mňa nemala byť vyslovená - NIE. Postaraj sa o svokru sám, tak ako nehnuteľnosť spolu s vecným bremenom si prijal. Nevie sa o seba postarať? Nechceš v dome cudziu osobu, ktorá sa o ňu postara? Postaraj sa sám alebo vrať nehnuteľnosť späť svokre a tá ju dá osobe, ktorá sa o ňu postara. Tá opatrovateľka má byť u vás 24 hod. denne, alebo len kým nie ste doma?
milanvitez
17.06.09,05:41
tutiola, aby sme boli v obraze ja som nič darom nedostal všetky podiely som riadne kúpil a práve tá osoba ktorá je teraz ako opatrovateľka predala svoj darovaný podiel, to len na okraj veci aby som nevyzeral ako niekto bez citu, "mne, nikto, nič, nedaroval"
02Michaela
17.06.09,05:59
tutiola, aby sme boli v obraze ja som nič darom nedostal všetky podiely som riadne kúpil a práve tá osoba ktorá je teraz ako opatrovateľka predala svoj darovaný podiel, to len na okraj veci aby som nevyzeral ako niekto bez citu, "mne, nikto, nič, nedaroval"
Ale keď si odkupoval podiely, vedel si, že (svokra) bude vecné bremeno. A teraz čo? Keď sa nevie o seba postarať, necháš ju aby .....? Ak Ti nevyhovuje opatrovateľka, nájdi si inú..., ktorá Ti bude vyhovovať. :)
dana9
17.06.09,06:05
Len na upresnenie, tym vecnym bremenom myslis svokru obrazne? t.jci mam pravo tam byvat, a ty mas povinnost sa o nu starat?
Alebo je k nehnutelnosti zriadene pravo dozitia?, pripadne ine vecne bremeno?
tutiola
17.06.09,06:11
Odkupoval si podiely a vedel si o vecnom bremene. Súhlasil si s nim. Si právoplatný majiteľ a znášaš následky svojho rozhodnutia. Ty urči podmienky za ktorých si ochotný akceptovať opatrovateľku, ktorú už niekto vybral. Ak na ne nepristúpi, vyber opatrovateľku podľa vlastného uváženia.
Chobot
17.06.09,06:26
tutiola, aby sme boli v obraze ja som nič darom nedostal všetky podiely som riadne kúpil a práve tá osoba ktorá je teraz ako opatrovateľka predala svoj darovaný podiel, to len na okraj veci aby som nevyzeral ako niekto bez citu, "mne, nikto, nič, nedaroval"

Tak treba problém hneď popísať tak, aby ho pochopili všetci a nie vytrhnúť niečo z kontextu. Z toho čo si napísal v prvom príspevku sme veľmi múdri neboli. Predpokladám, že tým vecným bremenom je právo dožitia (lebo vecné bremeno môže mať rôznu podobu) a vo výpise z LV je uvedená tvoja svokra ako príjemca práva dožitia. Ak to zoberieme čisto z právneho hľadiska (morálne vynecháme), tak právo užívať nehnuteľnosť má len osoba, ktorá je uvedená v LV. Iné osoby si nemôžu nárokovať na užívanie nehnuteľnosti.

Potom ti však vyvstáva problém, ako zabezpečiť opatrovanie svokry, ak k nej nikoho do domu nepustíš. To už musíš vyriešiť ty, na to ti zákon odpoveď nedá. Keď si kupoval podiel na nehnuteľnosti, tak si o vecnom bremene musel vedieť a musel si s tým rátať, že môžu nastať problémy.
KEJKA
17.06.09,06:30
súhlasím. V tejto súvislosti som sa pýtala ja v inom príspevku na cenu vecného bremena pri kúpe-predaji. Teda zastávam názor, že vecné bremeno samusí prejaviť v cene.
Aj tu - ak zadávateľ kupoval podiely, musel zvažovať cenu a musel si byť vedomý, že je to "včítane vecného bremena".
Takže presne ako predo mnou je v príspevku, dôsledky svojho rozhodnutia si znáša sám, a mali by tam byť aj tie morálne aspekty.
milanvitez
17.06.09,11:32
Ďakujem všetkým ktorý ste sa do môjho problému zapojili, nie som právnik a preto som takýto dotaz naniesol, beriem si z každého vášho vyjadrenia sa k veci. Urobím opatrenia ktoré ja uznám za vhodné. Keď ja robím nejaké rozhodnutie, tak si vec dopredu presondujem, nechám si poradiť a urobím svoj vlastný záver a toto čo sa stalo pri kúpe nebola moja príčina len následok je aj môj. Nechcem nikoho zaťažovať detailami následku ktoré sú rozsiahlejšie sa navonok ukazuje, ale to si už vybavím podľa svojho, ešte raz ďakujem a prajem všetkým príjemný zvyšok dňa.