dada1212
16.06.09,18:35
Po rozvode býva môj exmanžel so mnou a deťmi v dome. Dom je napísaný len na mňa, nepatrí do BDSM, nadobudla som ho dedením.
Mne a deťom strpčuje život, psychicky nás týra, v dome má trvalý pobyt.
Odísť z domu nechce.
Bolo mi poradené podať žalobu o vypratanie domu. Chcela by som sa opýtať ako celý proces prebieha, koľko asi trvá, či rozhodnutie o vyprataní dostane aj exmanžel a podobne.
Vopred veľmi pekne dakujem za rady.
kaco11
16.06.09,20:02
Co keby si zacala zrusenim trvaleho pobytu ako jediny a vylucny majitel domu.
Mária27
17.06.09,04:37
Po rozvode býva môj exmanžel so mnou a deťmi v dome. Dom je napísaný len na mňa, nepatrí do BDSM, nadobudla som ho dedením.
Mne a deťom strpčuje život, psychicky nás týra, v dome má trvalý pobyt.
Odísť z domu nechce.
Bolo mi poradené podať žalobu o vypratanie domu. Chcela by som sa opýtať ako celý proces prebieha, koľko asi trvá, či rozhodnutie o vyprataní dostane aj exmanžel a podobne.
Vopred veľmi pekne dakujem za rady.

Rozhodne to urob, ved načo si sa inak rozvádzala? Rozhodnutie určite dostane aj manžel, veď preto vypratanie žiadaš. Koľko to trvá - pri dnešných súdoch - to ti asi ťažko niekto povie.
iriska
17.06.09,08:15
Dá sa zrušiť trvalý pobyt, vymeniť zámky a keď sa bude dobíjať dnu, zavolať políciu?
dada1212
17.06.09,13:42
To by aj mňa zaujímalo, či niekto mám s tým skúsenosti a či mu polícia pomohla...
koordinatoreva
17.06.09,13:51
Dá sa zrušiť trvalý pobyt, vymeniť zámky a keď sa bude dobíjať dnu, zavolať políciu?
trvalý pobyt absolútne nezaväzuje vôbec k ničomu a na základe neho sa nedá nárokovať absolútne nič, prídeš na OÚ, vypíšeš tlačivo a jemu príde oznámenie, že jeho trvalý pobyt sa zmenil napr. pred tým Jarovce č. d. 115, teraz už len Jarovce- obecný úrad, vlastná skúsenosť,,,teraz je už trvalý pobyt len miesto na doručovanie korešpodencie
alla66
17.06.09,16:19
Môžeš zrušiť exmanželovi trvalý pobyt v evidencii obyvateľstva na obecnom úrade a podať na súd žalobu o vypratanie nehnuteľnosti.

Judikátúra - žaloba na vypratanie nehnuteľnosti

Právny vzor žaloby na vypratanie nehnuteľnosti nájdete tu.
http://vaza.sk/Vzory/Ob%E8ianske_pr%E1vo_procesn%E9/%8Ealoba_na_vypratanie_nehnute%BEnosti/


R 19/1996: Ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov k rodinnému domu bolo vyporiadané tak, že navrhovateľka sa stala jeho výlučnou vlastníčkou, prichádza do úvahy postup podľa § 132 OZ (teraz § 126), vzhľadom na to, že právo odporcu bývať v byte zaniklo po rozvode a po vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

R 65/1972 (s. 230 ods. 3): Základnou podmienkou úspechu všetkých žalôb vo veciach vlastníckych je preukázanie vlastníckeho práva žalobcu. Bez preukázania svojho vlastníckeho práva nie je totiž žalobca aktívne legitimovaný domáhať sa ochrany, ktorá mu ako vlastníkovi prislúcha; z úspešného preukázania vlastníctva však ešte nevyplýva, že nárok žalobcu na požadovanú ochranu je už tým samým opodstatnený. Žalovaný totiž môže mať právo na užívanie veci, právo na zasahovanie do vlastníctva žalobcu, ktoré prevažuje nad samým vlastníckym právom žalobcu a spôsobí, že žalobca na ochranu vlastníckeho práva nebude mať úspech. Tak tomu bude najmä v prípadoch, ak žalovaný vykonáva oprávnenie vyplývajúce z vecných bremien, z platných zmlúv alebo iných skutočností.
kaco11
17.06.09,17:20
Neviem, možno ma niekto opraví, ale podľa mňa je žaloba na vypratanie nehnuteľnosti zbytočná. Ozrejmím si nahlas skutočnosti. Sú právoplatne rozvedení, ona je jedinou majiteľkou nehnuteľnosti, zruší mu trvalý pobyt - tak v tom prípade by sa jednalo o cudzieho človeka v mojej nehnuteľnosti. Vymením zámky, dám mu pred dvere veci a pokiaľ sa bude dobíjať do bytu tak si nachystám list vlastníctva, uznesenie o rozvode a zavolám 158 s tým, že nejaký cudzí chlap, s ktorým nemám absolutne nič spoločné ma ohrozuje a dobíja sa mi do bytu. Eventuelne by som /ak niečo také zákon pozná, to povie lepšie niekto viac práva znalý/ mu napríklad doručila žiadosť resp. oznámenie aby opustil nehnutelnosť vzhľadom na fakty, ktoré som uviedla hore a dala termín do opustenia bytu.

Rozmýšľam takto len preto, že pri dnešných súdoch, ako bolo vyššie spomenuté sa to môže zbytočne dlho naťahovať čo znamená, že on okamžite neodíde, dokonca môže ešte ak nebudeš doma vypratať okrem seba aj celé zariadenie bytu. A to nehovorím o pokračovaní psychického teroru.
Xanti
17.06.09,19:04
Neviem, možno ma niekto opraví, ale podľa mňa je žaloba na vypratanie nehnuteľnosti zbytočná. Ozrejmím si nahlas skutočnosti. Sú právoplatne rozvedení, ona je jedinou majiteľkou nehnuteľnosti, zruší mu trvalý pobyt - tak v tom prípade by sa jednalo o cudzieho človeka v mojej nehnuteľnosti. Vymením zámky, dám mu pred dvere veci a pokiaľ sa bude dobíjať do bytu tak si nachystám list vlastníctva, uznesenie o rozvode a zavolám 158 s tým, že nejaký cudzí chlap, s ktorým nemám absolutne nič spoločné ma ohrozuje a dobíja sa mi do bytu. Eventuelne by som /ak niečo také zákon pozná, to povie lepšie niekto viac práva znalý/ mu napríklad doručila žiadosť resp. oznámenie aby opustil nehnutelnosť vzhľadom na fakty, ktoré som uviedla hore a dala termín do opustenia bytu.

Rozmýšľam takto len preto, že pri dnešných súdoch, ako bolo vyššie spomenuté sa to môže zbytočne dlho naťahovať čo znamená, že on okamžite neodíde, dokonca môže ešte ak nebudeš doma vypratať okrem seba aj celé zariadenie bytu. A to nehovorím o pokračovaní psychického teroru. Kaco11 mne sa tvoj nápad páči. Na čosi podobné ma pred časom niekto upozornil. Tak som hladala na nete a našla som toto...
http://www.justice.gov.sk/kop/pk/2003/pk104-041.htm a tam § 233
ktorí hovorí vlastne to isté čo si napísala ty
§ 233

Neoprávnený zásah do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru

(1) Kto protiprávne obsadí alebo užíva dom, byt alebo nebytový priestor iného, alebo kto oprávnenej osobe v užívaní domu, bytu alebo nebytového priestoru neoprávnene bráni, hoci bol v posledných dvoch rokoch za obdobný čin odsúdený alebo postihnutý, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) z osobitného motívu.

čiže ak by dada1212 zvolila taký postup, možno by stačilo ex pohroziť možným trestným stíhaním na základe tohto paragrafu. Možno by to bububu stačilo na to aby opustil nehnuteľnosť dada1212.
:eek:
koordinatoreva
18.06.09,03:14
Kaco11 mne sa tvoj nápad páči. Na čosi podobné ma pred časom niekto upozornil. Tak som hladala na nete a našla som toto...
http://www.justice.gov.sk/kop/pk/2003/pk104-041.htm a tam § 233
ktorí hovorí vlastne to isté čo si napísala ty
§ 233

Neoprávnený zásah do práva k domu, bytu alebo k nebytovému priestoru

(1) Kto protiprávne obsadí alebo užíva dom, byt alebo nebytový priestor iného, alebo kto oprávnenej osobe v užívaní domu, bytu alebo nebytového priestoru neoprávnene bráni, hoci bol v posledných dvoch rokoch za obdobný čin odsúdený alebo postihnutý, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.
(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
a) závažnejším spôsobom konania, alebo
b) z osobitného motívu.

čiže ak by dada1212 zvolila taký postup, možno by stačilo ex pohroziť možným trestným stíhaním na základe tohto paragrafu. Možno by to bububu stačilo na to aby opustil nehnuteľnosť dada1212.
:eek:
Ved dobre ale predpokladám, že nebývaš v opevnenom hrade, ex dokážu byť strašne zlý, nemôže sa dostať cez rozbité okno?Nemôže si na ňu počkať pred domom?....
Xanti
18.06.09,04:46
Ved dobre ale predpokladám, že nebývaš v opevnenom hrade, ex dokážu byť strašne zlý, nemôže sa dostať cez rozbité okno?Nemôže si na ňu počkať pred domom?.... Ano môže, aj teraz jej môže ublížiť dokonca častejšie ak býva s ňou v jej dome. A predsa ked ju napadne tak na to existuje trestné oznámenie, za ublíženie na zdraví alebo takéto veci.
Skôr sa ubráni ak ho nebude mať v dome. Lebo vlámanie do domu je další trestný čin.
02Michaela
18.06.09,04:58
Ved dobre ale predpokladám, že nebývaš v opevnenom hrade, ex dokážu byť strašne zlý, nemôže sa dostať cez rozbité okno?Nemôže si na ňu počkať pred domom?....
Vyššie to už niekto spomínal, že pre takýto prípad by si mala nachystať v prvom rade t.č. 158, rozhodnutie o rozvode a list vlastníctva. A ak vnikne do domu, alebo neoprávnene na cudzí pozemok, jedná sa o porušovanie domovej slobody, keď k tomu prispeje ex vyhrážaním alebo iným napádaním, má z toho potom pekne horúco...
A ak už sa dada1212 bojí svojho ex a v minulosti ju už niekedy napadol, alebo niečo podobné, podať návrh na súd (pri trestnom oznámení na polícii) o zákaz priblíženia sa... Možno by to stálo za to, aspoň to skúsiť :)
Nie som odborník, len skúšam ponúknuť nejaký nápad, ktorý potom možno právnik vie zosúladiť :rolleyes:
alla66
18.06.09,05:44
Budete volať políciu na manžela, ktorého ste v minulosti milovali , nemá po rozvode kam ísť? napr.dôvodom rozvodu bola nevera...prečo ste z exmanžela spravili násilníka a kriminálnika?
Xanti
18.06.09,05:47
Budete volať políciu na manžela, ktorého ste v minulosti milovali , nemá po rozvode kam ísť? napr.dôvodom rozvodu bola nevera...prečo ste z exmanžela spravili násilníka a kriminálnika?


Mne a deťom strpčuje život, psychicky nás týra, v dome má trvalý pobyt. Alla prepáč, ale keby ju mng. miloval tak by ju predsa netýral a ona by nehladala možnosti ako ho dostať preč od seba a detí aby ich to nepoznačilo v dalšom živote.
Stálo ju to iste veľa síl , kým sa odhodlala pre žiadosť o rozvod. Prečo má ona milovať ? Ked on ju nemiloval ????????? :eek:
Prečo má ona brať na neho ohľady, ked on tie ohľady nemal a ubližoval jej????? PREČOOOO?
Kazu
18.06.09,05:47
Nóóó, odpustila by som mu iba v tom prípade, že to bola moja nevera.
ivka70
18.06.09,05:51
Tu na porade je pripad zeny, ktoru takto exmanzel vyhodil na ulicu, volala ja policiu, ale ked im ex ukazal list vlastnictva, povedali jej iba, ze nemozu pre nu nic urobit.

Myslim si, ze ak mu pisomne das info, ze napr. do konca mesiaca sa ma vystahovat a on to bude ignorovat, mas plne pravo vymenit zamky, veci mudat do kufrov a vylozit pred dvere /pozor ale na zlodejov/.
alla66
18.06.09,13:02
Budete volať políciu na manžela, ktorého ste v minulosti milovali , nemá po rozvode kam ísť? napr.dôvodom rozvodu bola nevera...prečo ste z exmanžela spravili násilníka a kriminálnika?
Xanti, ospravedlňujem sa, nemala som prečistený zrak :mee: a nevšimla som si psychické týranie u zadávateľky príspevku...


Ak nesúhlasíš s podaním žaloby o vypratanie nehnuteľnosti na súd, je tu ďalšia možnosť:

Ak spĺňaš tri dané podmienky, môžeš sa obrátiť na Centrum právnej pomoci písomne, osobne, telefonicky, alebo e-mailom, kde pracovníci centra pomáhajú riešiť problémy , napr. vypratanie z bytu pre neplatenie nájomného, nevýhodné pôžičky, nevysporiadané rodinné vzťahy a domáce násilie, osamelé matky a neplatenie výživného

1.NACHÁDZAM SA V STAVE MATERIÁLNEJ NÚDZE
V stave materiálnej núdze sa nachádzam, ak môj príjem nedosahuje
1,4 násobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu,
t. z. 250,49 Eur (platí od 1. júla 2008), a zároveň si využívanie právnych služieb nemôžem zabezpečiť iným svojim majetkom a som sám (nemám manželku alebo nezaopatrené deti). Za príjem sa považuje čistý príjem po odpočítaní zákonného poistného (zdravotné, nemocenské, starobné, invalidné, poistenie v nezamestnanosti). Tento stav je potrebné riadne preukázať dokladmi (napr. od zamestnávateľa, zo Sociálnej poisťovne alebo pošty). Pri hodnotení príjmovej situácie treba spoločne posudzovať aj príjem môjho manžela a nezaopatreného dieťaťa. Stav materiálnej núdze musím spĺňať počas celého konania a keby sa zmenili moje príjmové a majetkové pomery, som povinný ich zmenu písomne oznámiť Centru do 8 dní. Ak mám akékoľvek pochybnosti alebo mi nie je niečo jasné, môžem sa obrátiť na pracovníčky prvého kontaktu.


2.NEJDE O ZREJMÚ BEZÚSPEŠNOSŤ SPORU
Túto skutočnosť posudzujú právnici Centra pričom vychádzajú z hodnotenia dôkazov, ktoré predložím. V prvom rade prihliadajú najmä na zánik môjho práva alebo na premlčanie.


3.HODNOTA SPORU PRESAHUJE HODNOTU MINIMÁLNEJ MZDY USTANOVENEJ NARIADENÍM VLÁDY (v súčasnosti 295,50 Eur)
Táto podmienka sa nevyžaduje v prípadoch, kedy sa hodnota sporu nedá určiť – napr. v konaní o úpravu styku s maloletým dieťaťom, v konaní o určenie výživného, v konaní o ochranu osobnosti, rozvod manželstva, v konaní o určenie neplatnosti skončenia pracovného pomeru a i.
-----------------------------------------------------------------------------------------
Na to, aby mi bol priznaný nárok na poskytovanie právnej pomoci,
musím spĺňať všetky tri podmienky súčasne.
Nestačí len jedna z nich.
Podmienku materiálnej núdze musím spĺňať počas
celého trvania poskytovania právnej pomoci.

CENTRUM POSKYTUJE PRÁVNU POMOC

V občianskoprávnych veciach


Ochrana osobnosti – napr. život, zdravie, česť, dôstojnosť, súkromie, prejavy osobnej povahy
Právne úkony, zastupovanie
Vecné práva – vlastnícke právo, držba, záložné, zádržné právo, vecné bremená
Zodpovednosť za škodu a bezdôvodné obohatenie
Dedenie – zo závetu, zo zákona, vyporiadanie dedičstva
Záväzkové právo – rôzne zmluvné typy použiteľné pre širokú oblasť práva (kúpa nehnuteľnosti, nájomná, poistná zmluva, pôžička, vypožičanie, zmluva o dielo a i.)



V rodinnoprávnych veciach


Manželstvo – rozvod, určenie neplatnosti manželstva
Vyživovacia povinnosť – medzi manželmi, rodičmi a deťmi, ostatnými príbuznými
Náhradná starostlivosť, určenie otcovstva

V pracovnoprávnych veciach


Pracovnoprávny vzťah – medzi zamestnancom a zamestnávateľom
Zodpovednosť za škodu vzniknutú v pracovnoprávnych vzťahoch
Neplatnosť skončenia pracovnoprávneho pomeru

V cezhraničných sporoch aj v obchodnoprávnych veciach


Ide predovšetkým o majetkové postavenie podnikateľov a ich obchodné vzťahy. Pokiaľ ide o vnútroštátne spory týkajúce sa obchodnoprávnych vecí, tak tie do pôsobnosti Centra nepatria.

V azylových veciach



V KTORÝCH VECIACH CENTRUM NEPOSKYTUJE PRÁVNU POMOC?

Právo sociálneho zabezpečenia
Rozhodovanie o štátnych sociálnych dávkach, príspevkoch a dôchodkoch v konaní pred úradmi, priznanie nároku na tieto dávky, zvýšenie dôchodku

Trestné právo
Posudzovanie trestných činov, podávanie trestných oznámení, zastupovanie v trestnom konaní

Správne právo
Štátne občianstvo, zmena mena a priezviska, trvalý pobyt, vybavovanie občianskych preukazov, pasov

Správne súdnictvo
Preskúmavanie zákonnosti rozhodnutí vydaných správnym orgánom okrem azylových vecí


Viac informácií získaš na http://www.legalaid.sk/
kaco11
18.06.09,15:06
Dakujem za body to po prve a po druhe by som ho dostala najskor z domu. Aby som mala klud aspon doma. Nepoznam pozadie to vie najlepsie zadavatelka temy ale myslim si ze on si teraz dovoluje /a tu sa historia opakuje/ len preto ze hlupa byvalka ma necha byvat u seba,neplatim jej najom navari operie dobre mi je/pardon za vyraz/. Ak neprislo k fyzickemu tyraniu a ty najdes dost sily ho vyrazit tak mozno to vsetko prestane lebo bude mat co robit aby fungoval sam a najst si byvanie a pod. Necakaj nediskutuj odhlas pobyt vymen zamky na to pravo mas a potom ries ostatne. Ak mu ukazes ze sa ho nebojis mozno nebude robit problemy. Drzim palce.