kremo77
16.06.09,18:40
Dobry den.
Chvilu som tu poctivo 'guuglil', myslim, ze toto sa tu este neriesilo.

Koncim zamestnanie na TPP, vypoved dohodou na 2 mesiace z mojej strany, momentalne uz bezi druhy mesiac.

S manzelkou sme sa rozhodli rodit v BA (130 km), comu zodpovedali (nutene a nariadene zo strany lekara) kazdotyzdenne navstevy na poliklinike. S kludnym svedomim som si na to chcel uplatnit §141 - doprovod rodinneho prislusnika.

Posledne dve nastevy mi vsak mzdarka neuznala s tym, ze som si vycerpal alikvotnu cast na rok, a mam si to kompenzovat dovolenkou alebo neplatenym volnom. (celkovo som si vycerpal 5 dni, z toho dva dni uznat nechce).

Precital som si §141 ale nenasiel som zmienku o vypocitavani alikvotnej ciastky na lekara alebo sprevadzanie vo vypovedi ako v pripade dovolenky.
(cim nechcem tvrdit, ze o tom nepojednava iny paragraf).

Postupovala mzdarka spravne alebo nie ?

Dakujem.
atka4
16.06.09,16:51
Podľa môjho názoru, ZP nerieši, (tak napr. ako u dovolenky) alikvótnu časť nároku na ospravedlnenie týchto neprítomností, t.j. uvedených 7 dní bolo možné teoreticky vyčerpať už v prvých mesiacoch kalendárneho roka, napr. aj v januári, pričom k výpovedi (z impulzu ktorejkoľvej zml. strany) mohlo prísť až po ich vyčerpaní......a zamestnávateľ by nemal na základe čoho chcieť preplatenie predčasne vyčerpaných dní, na kt. je zo ZP nárok pre tento účel.

Môj názor je, že sa Vaša mzdárka mýli. A to aj v tom prípade, ak by ste niečo podobné o alikvótnom krátení týchto dní mali podchytené vo vnútornom mzdovom alebo personálnom alebo inom poriadku, nakoľko by to bolo v rozpore so ZP.
Tweety
16.06.09,16:52
Dobry den.
Chvilu som tu poctivo 'guuglil', myslim, ze toto sa tu este neriesilo.

Koncim zamestnanie na TPP, vypoved dohodou na 2 mesiace z mojej strany, momentalne uz bezi druhy mesiac.

S manzelkou sme sa rozhodli rodit v BA (130 km), comu zodpovedali (nutene a nariadene zo strany lekara) kazdotyzdenne navstevy na poliklinike. S kludnym svedomim som si na to chcel uplatnit §141 - doprovod rodinneho prislusnika.

Posledne dve nastevy mi vsak mzdarka neuznala s tym, ze som si vycerpal alikvotnu cast na rok, a mam si to kompenzovat dovolenkou alebo neplatenym volnom. (celkovo som si vycerpal 5 dni, z toho dva dni uznat nechce).

Precital som si §141 ale nenasiel som zmienku o vypocitavani alikvotnej ciastky na lekara alebo sprevadzanie vo vypovedi ako v pripade dovolenky.
(cim nechcem tvrdit, ze o tom nepojednava iny paragraf).

Postupovala mzdarka spravne alebo nie ?

Dakujem.
Také niečo, ako alikvótna čiastka, v ZP nikde nie je. Zamestnanec má nárok na 7 dní v kalendárnom roku. Kedže PP končíš, máš nárok na 7 dní, do skončenia PP. Mzdárka nepostupovala teda správne.
kremo77
16.06.09,18:21
Este perlicka..
Snazi sa ma presvedcit, ze zakonodarca pod pojmom rodinny prislusnik myslel dieta, ale je to zle formulovane, ale ze dobre budeme riesit "moj konkretny pripad". Spadol som na zadok, pri citani toho emailu.
Ked sa bude chciet niekto zasmiat, zajtra prilepim komplet. :D

Ak sa bude so mnou stale hadat, je to podnet napriklad pre Inspektorat prace ? Nerad by som pri odchode robil zlu krv, ale ked ma vytoci, tak to firme osladim, ked musi zamestnavat takuto "odbornicku" ...

Pokial bude trvat napr. na neplatenom volne, a ja odmietnem, vlastne sa ma pokusi okradnut o mzdu mi prinaleziacu za normalnych okolnosti podla § 141 ods. 2 písm. c) nie ?
Tweety
16.06.09,18:26
Este perlicka..
Snazi sa ma presvedcit, ze zakonodarca pod pojmom rodinny prislusnik myslel dieta, ale je to zle formulovane, ale ze dobre budeme riesit "moj konkretny pripad". Spadol som na zadok, pri citani toho emailu.
Ked sa bude chciet niekto zasmiat, zajtra prilepim komplet. :D

Ak sa bude so mnou stale hadat, je to podnet napriklad pre Inspektorat prace ? Nerad by som pri odchode robil zlu krv, ale ked ma vytoci, tak to firme osladim, ked musi zamestnavat takuto "odbornicku" ...

Pokial bude trvat napr. na neplatenom volne, a ja odmietnem, vlastne sa ma pokusi okradnut o mzdu mi prinaleziacu za normalnych okolnosti podla § 141 ods. 2 písm. c) nie ? ÁNo, postupuje v rozpore so ZP.
§ 40 ZP
(5) Rodinný príslušník na účely tohto zákona je manžel, vlastné dieťa, dieťa zverené zamestnancovi do náhradnej starostlivosti na základe rozhodnutia súdu alebo dieťa zverené zamestnancovi do starostlivosti pred rozhodnutím súdu o osvojení, rodič zamestnanca, súrodenec zamestnanca, manžel súrodenca zamestnanca, rodič manžela, súrodenec manžela, prarodič zamestnanca, prarodič jeho manžela, vnuk zamestnanca a iná osoba, ktorá so zamestnancom žije spoločne v domácnosti.
ivka70
16.06.09,18:32
Este perlicka..

Ak sa bude so mnou stale hadat, je to podnet napriklad pre Inspektorat prace ?


Ano, je.
kremo77
17.06.09,15:09
Origo mail, kvoli ktoremu som vcera isiel do kolien :D
--------
§ 141 ZP…pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas , najviac na 7 dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času ( tu sa všeobecne myslí na dieťa - voľno sa poskytne len jednému z nich matke, alebo otcovi dieťaťa, tu zákonodarca nesprávne nazval rodinný príslušník a nie dieťa, nakoľko aj v odstavci 2 sa uvádza dieťa, je to len chyba slova, zákonník práce neuvádzal sprevádzanie manželky, kto by mal byť ten druhý rodinný príslušník? Druhý manžel?) Ale teraz to nie je podstatné, budeme riešiť Váš prípad v zmysle Zákona.

To znamená, že Vám lekár potvrdí na papieri osobitne, že sprevádzanie bolo nevyhnutné a nebolo ho možné vykonať mimo pracovného času a zároveň napíše kedy ste tam prišli a kedy ste od lekára odišli, a nie ako Vy ste doniesol dole na priepustke napísané, že sprevádzanie manželky celý deň. Bude to riadne lekárom uvedené komplet. To je podmienka na priznanie. Žiaden lekár neordinuje celý deň.
A ešte by som Vás rada upozornila, že Váš pracovný pevný čas je od 9.00 do 15.00 hod. a začiatok a koniec smeny si volíte sám s tým, že týždenný pracovný čas je 40 hodín . V zmysle § 143 ZP Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzuje ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu v ktorom zasiahli do základného pracovného času ,.takže zbytok ste povinný si nadpracovať, t.j. zo všetkých dní kedy ste bol celý deň preč Vám ostali 2 hodiny nadpracovať . 7 dní je nárok za celý kalendárny rok a Vy končíte pracovný pomer v prvom polroku. Takže od 1.7. si môžete druhú polovicu vyčerpať u nového zamestnávateľa.
----
No neoviezli by jedneho na psychiatriu ? :D
Bludy ako ze ziadny lekar neordinuje cely den riesit nemienim, teta vie figu kolko ktory den lekar ordinuje, kolko bolo v cakarni ludi, ci nenastali komplikacie na ceste (usek TT-BA je v piatok fakt chutovka) a ci sme s manzelkou absolvovali vysetrenie jedno (bezna predporodna gynda), alebo viac (sono, hematologia, povinna prednaska pred epiduralkou, atd,).
Chobot
17.06.09,19:41
Origo mail, kvoli ktoremu som vcera isiel do kolien :D
--------
§ 141 ZP…pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas , najviac na 7 dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času ( tu sa všeobecne myslí na dieťa - voľno sa poskytne len jednému z nich matke, alebo otcovi dieťaťa, tu zákonodarca nesprávne nazval rodinný príslušník a nie dieťa, nakoľko aj v odstavci 2 sa uvádza dieťa, je to len chyba slova, zákonník práce neuvádzal sprevádzanie manželky, kto by mal byť ten druhý rodinný príslušník? Druhý manžel?) Ale teraz to nie je podstatné, budeme riešiť Váš prípad v zmysle Zákona.

To znamená, že Vám lekár potvrdí na papieri osobitne, že sprevádzanie bolo nevyhnutné a nebolo ho možné vykonať mimo pracovného času a zároveň napíše kedy ste tam prišli a kedy ste od lekára odišli, a nie ako Vy ste doniesol dole na priepustke napísané, že sprevádzanie manželky celý deň. Bude to riadne lekárom uvedené komplet. To je podmienka na priznanie. Žiaden lekár neordinuje celý deň.
A ešte by som Vás rada upozornila, že Váš pracovný pevný čas je od 9.00 do 15.00 hod. a začiatok a koniec smeny si volíte sám s tým, že týždenný pracovný čas je 40 hodín . V zmysle § 143 ZP Prekážky v práci na strane zamestnanca sa pri uplatnení pružného pracovného času posudzuje ako výkon práce s náhradou mzdy len v rozsahu v ktorom zasiahli do základného pracovného času ,.takže zbytok ste povinný si nadpracovať, t.j. zo všetkých dní kedy ste bol celý deň preč Vám ostali 2 hodiny nadpracovať . 7 dní je nárok za celý kalendárny rok a Vy končíte pracovný pomer v prvom polroku. Takže od 1.7. si môžete druhú polovicu vyčerpať u nového zamestnávateľa.
----
No neoviezli by jedneho na psychiatriu ? :D
Bludy ako ze ziadny lekar neordinuje cely den riesit nemienim, teta vie figu kolko ktory den lekar ordinuje, kolko bolo v cakarni ludi, ci nenastali komplikacie na ceste (usek TT-BA je v piatok fakt chutovka) a ci sme s manzelkou absolvovali vysetrenie jedno (bezna predporodna gynda), alebo viac (sono, hematologia, povinna prednaska pred epiduralkou, atd,).

Raz keď ti lekár napíše, že vyšetrenie trvalo celý deň (pokiaľ si to evidentne nenapíšeš sám), tak to personalistka nemá čo ďalej riešiť. Máš mať ospravedlnený celý deň a nie koľko ona uzná za vhodné, či aby zisťovala, od koľkej do koľkej ordinoval.

Môžeme s ňou polemizovať, či v prípade pružného pracovného času má zamestnávateľ ospravedlniť celú pracovnú zmenu, alebo len pevnú pracovnú domu. O tom už tu bola neraz dosť siahodlhá diskusia, ja som toho názoru, že by to malo platiť na celú zmenu (8 hod.), nie len na pevný čas. Pripojím aj link na tú diskusiu.

Tu je:

http://www.porada.sk/t87828-pruzny-pracovny-cas-a-navsteva-lekara.html
kremo77
19.06.09,14:28
Tak pokracovanie story (aj ked uz finalne) - kamoskina kolegyna pravnicka (pracujuce pre renomovanu US firmu), ma na vec nasledujuci nazor:
Aj ked § o alikvotnej ciastke priamo nehovori ako pripade dovolenky, je tam zmieneny len pocet 7 dni na rok - zrejme sa to tak aj pocita - alikvotne.

Jej nazor je naslovny - ak ma zamestnanec narok na 7 dni v roku, mysli sa 7 v roku, nie 7 dni pocas pracovneho pomeru u daneho zamestnavatela. Tudiz mzdarka zrejme ma pravdu. V opacnom pripade by mohlo dochadzat k zneuzivaniu tohoto pragarafu pokial by zamestnanec pocas roka vystriedal 2 a viac zamesnani.

(no moja smola, ze som vo vypovedi, a mzdarka sa snazi firme usetrit love. Pocas TPP by jej to asi bolo jedno).
Nuz co, este si vycerpem 2 vlastnych lekarov a vykryjem si to s nimi :cool:
Tweety
19.06.09,14:33
Tak pokracovanie story (aj ked uz finalne) - kamoskina kolegyna pravnicka (pracujuce pre renomovanu US firmu), ma na vec nasledujuci nazor:
Aj ked § o alikvotnej ciastke priamo nehovori ako pripade dovolenky, je tam zmieneny len pocet 7 dni na rok - zrejme sa to tak aj pocita - alikvotne. Nie, nepočíta sa to takto.

Jej nazor je naslovny - ak ma zamestnanec narok na 7 dni v roku, mysli sa 7 v roku, nie 7 dni pocas pracovneho pomeru u daneho zamestnavatela. Tudiz mzdarka zrejme ma pravdu. V opacnom pripade by mohlo dochadzat k zneuzivaniu tohoto pragarafu pokial by zamestnanec pocas roka vystriedal 2 a viac zamesnani.

(no moja smola, ze som vo vypovedi, a mzdarka sa snazi firme usetrit love. Pocas TPP by jej to asi bolo jedno).
Nuz co, este si vycerpem 2 vlastnych lekarov a vykryjem si to s nimi :cool:
Odpoveď v texte.
atka4
22.06.09,10:09
Tak pokracovanie story (aj ked uz finalne) - kamoskina kolegyna pravnicka (pracujuce pre renomovanu US firmu), ma na vec nasledujuci nazor:
Aj ked § o alikvotnej ciastke priamo nehovori ako pripade dovolenky, je tam zmieneny len pocet 7 dni na rok - zrejme sa to tak aj pocita - alikvotne.

Jej nazor je naslovny - ak ma zamestnanec narok na 7 dni v roku, mysli sa 7 v roku, nie 7 dni pocas pracovneho pomeru u daneho zamestnavatela. Tudiz mzdarka zrejme ma pravdu. V opacnom pripade by mohlo dochadzat k zneuzivaniu tohoto pragarafu pokial by zamestnanec pocas roka vystriedal 2 a viac zamesnani.

(no moja smola, ze som vo vypovedi, a mzdarka sa snazi firme usetrit love. Pocas TPP by jej to asi bolo jedno).
Nuz co, este si vycerpem 2 vlastnych lekarov a vykryjem si to s nimi :cool:
:eek: a venuje sa pracovnému právu?
kremo77
23.06.09,14:34
Skor je to ievca pre vsetko.
Otazka znie - budem sa hadat posledny den v praci kvoli nejasnosti ?
Salam banan. :cool: