Prco
16.06.09,21:14
Zdravim.
Potreboval by som trosku poradit. Skor nez sa do niecoho pustim. Stahujem sa do bytu v ktorom je iba otvarave okno. A na zaistenie okna je len plastove "zaistovanie" otvoreneho okna. Teda kusok plastu korym si nadstavim ako chcem mat okno otvorene. Chcel som vymenit kovanie okna aby som mal aj ventilacku len je to drevenne okno a vo vodorovnych stranach nema vyfrezovanu drazku na kovanie. Tak vymena kovania padla. Cely problem je vtom ze byt je na prizemi tak tam chcem daco odolnejsie aby som nemusel rozmyslat ked budem v kuchyni ci mi dakto nevojde do druhej izby. Ten plast tomu nijak nezabrani. Len ma zaujima ci uz dakto riesil podobny problem. Alebo budem musiet na exkurziu do zeleziarstva a najst daco co mi padne do oka a urobit nejaky "tuning".
Dik za reakcie.
PS: do vyfrezovania okna alebo ineho vacsieho zasahu do konstrukcie sa mi moc nechce.
Chobot
17.06.09,07:25
Zdravim.
Potreboval by som trosku poradit. Skor nez sa do niecoho pustim. Stahujem sa do bytu v ktorom je iba otvarave okno. A na zaistenie okna je len plastove "zaistovanie" otvoreneho okna. Teda kusok plastu korym si nadstavim ako chcem mat okno otvorene. Chcel som vymenit kovanie okna aby som mal aj ventilacku len je to drevenne okno a vo vodorovnych stranach nema vyfrezovanu drazku na kovanie. Tak vymena kovania padla. Cely problem je vtom ze byt je na prizemi tak tam chcem daco odolnejsie aby som nemusel rozmyslat ked budem v kuchyni ci mi dakto nevojde do druhej izby. Ten plast tomu nijak nezabrani. Len ma zaujima ci uz dakto riesil podobny problem. Alebo budem musiet na exkurziu do zeleziarstva a najst daco co mi padne do oka a urobit nejaky "tuning".
Dik za reakcie.
PS: do vyfrezovania okna alebo ineho vacsieho zasahu do konstrukcie sa mi moc nechce.

Konštrukčne zasahovať do okna (frézovať drážky a meniť kovanie) skutočne nie je veľmi rozumné a bolo by to finančne nákladné. Ja by som to tiež radšej riešil nejakým mechanizmom, ktorý zabraňuje úplnému otvoreniu okna. Kedysi dávno som videl takú pliešok na pántiku v tvare hrebeňa a na krídel okna bolo niečo ako klinec. Ten pliešok bol zaháknutý na tom klinci a dalo sa nastaviť, ako má byť okno otvorené. V prípade potreby otvoriť celé okno dokorán stačilo len ten pliešok odháknuť a okno bolo voľné.

Skúsil som to nejako nakresliť, dúfam, že to nevyzerá strašne a dá sa vidieť, ako to funguje.
ivka70
17.06.09,07:52
Ak je to drevene okno, mohla by pomoct aj vhodne umiestnena retiazka pouzivana na dvere.
Prco
17.06.09,17:45
to Chobot: No myslim ze viem co mas na mysli. Dost sa to podoba na to co tam uz je. Ale ako vidite v prilohe je to chatrne. Skusim to nejak vyspekulovat. Samozrejme sa s vysletkom podelim aby ostalo nieco aj pre neskorsiu generaciu :D

to Ivka70: aj to mam vo svojej hlave ulozene len nejako vyriesit zaistovanie v roznej polohe otvorenia.

V prilohe je fotka mojho hlavolamu. ;)

uff kedze nemam dost prispevkov nejde priloha tak pridam len adresu na nu.

podhaj.sk/vetr.jpg
Chobot
17.06.09,19:59
to Chobot: No myslim ze viem co mas na mysli. Dost sa to podoba na to co tam uz je. Ale ako vidite v prilohe je to chatrne. Skusim to nejak vyspekulovat. Samozrejme sa s vysletkom podelim aby ostalo nieco aj pre neskorsiu generaciu :D

to Ivka70: aj to mam vo svojej hlave ulozene len nejako vyriesit zaistovanie v roznej polohe otvorenia.

V prilohe je fotka mojho hlavolamu. ;)

uff kedze nemam dost prispevkov nejde priloha tak pridam len adresu na nu.

podhaj.sk/vetr.jpg


To, čo máš, je detská poistka. Ak to trochu vylepšíš a urobíš pevnejšie z kovu, účel by to malo splniť.
Paula
17.06.09,20:27
Neporadím, ale myslím, že prípadne aj ozbrojeného zlodeja neodradí ani skutočnosť, že ste doma a také zabezpečenie obloka je naozaj len na "vetračku".

P.S.: Ja som taký bojko, že na prízemí by som sa bála, aj keby som nemala ani pol obloka:)
Prco
18.06.09,17:10
Paula tak to je jasne ze necakam uplnu ochranu. To by som navaril mreze na okno len nieco co ked bude chciet zlikvidovat tak to zacujem a vtedy nastupuje dalsie zabezpecenie. Neexistuje problem ktory by nevyriesil Luger 9mm ;) ide len o zdokonalenie tej detskej poistky.