koniky
17.06.09,07:09
Zdravím poraďakov
tvorím záverečný účet a výsledok hospodárenia a bola by som rada keby ste sa mi k tomu vyjadrili aby som neurobila chybu- viete si predstaviť reakciu OZ !!!!!!!!!!

bežné príjmy 38960 bežné výdavky 29850
kapital.príjmy 65 kapital.výdavky 8680
/vo výd. je 2 mil.dot. z r.2007zo ŠR/

fin.oper.príjem 2 287 fin.operácie výdavok 2 265
/v príjme dot. 2 mil. a /splacanie dlhu /
287 tis. prevod z RF/
Prebytok hosp. mi vyšiel 2 495 ??- ten by sa rozdelil do fondov. Prosím Vás je to dobre. Ďakujem za skoré vyjadrenia mam ešte 2 dni do OZ.
Sojka 007
17.06.09,09:51
Ak sa nik neozve odporúčam Ti naštudovať časopis Účtovníctvo ROPO a obcí v praxi číslo 4/2009. Tam je pekne podané všetko o záverečnom účte. Dokonca aj ako má vyzerať návrh záverečného účtu.
tiga22
17.06.09,11:07
neviem či som si dobre pochopila...
nejaká dotácia je zaúčtovaná ako príjmová finančná operácia?
predsa ako príjmové finančné operácie sa účtujú len prevody z fondových účtov, napr. z RF, prípadne zostatok nevyčerpaných účelovo určených prostriedkov ŠR z predchádzajúceho roku... alebo sa mýlim?
koniky
17.06.09,11:37
v príjmovej fin.operácii je zaučtovaná nevyčerpaná účelova dotácia vo výške 2mil.ktorá bola poskytnutá v r.2007 ale čerpaná bola na kap.výdavky v roku 2008.
ROPO 4/09 som preštudovala je to tam fajn rozpísané ale nieje príklad ak mam práve tu nevyčerpanú dotáciu vo fin.operáciach, či ju mám započítať do výsledku hospodárenia-logicky mi vychádza že áno. Vo finančných vyd.operáciach je splácanie dlhu, to bolo hradené z bežných príjmov obce. Budem strašne rada, ak sa mi k tomu vyjadrite.
Dííík!
mederiildi
19.06.09,12:44
Pozrela si si aj poradňu v tom istom čísle, kde sú otázky a odpovede. Tam je vysvetlené vyčíslenie výsledku rozpočtového hospodárenia na konkrétnom príklade.
LydaLyda
06.03.10,20:39
1. Výsledok hospodárenia (v zmysle zákona o účtovníctve ust. § 2 ods. 4 písm. h) v obci sa vypočíta ako rozdiel výnosov (6xx – účet) a nákladov (5xx – účet), z tohto výsledku hospodárenia sa netvorí rezervný fond

2. Výsledok ROZPOČTOVÉHO hospodárenia
(v zmysle novej metodiky účtovníctva výsledok rozpočtového hospodárenia kde
môže byť prebytok alebo schodok rozpočtu). Výpočet na základe realizovaných
rozpočtových príjmov a rozpočtových výdavkov (bez finančných operácii), t.z. si
zistíme nasledovne:
a/ príjmy bežného a kapitálové rozpočtu sa sčítajú
b/ výdavky bežného a kapitálového rozpočtu sa sčítajú.

Rozdiel týchto príjmov a výdavkov je výsledok rozpočtového hospodárenia – buď schodok, alebo prebytok rozpočtového hospodárenia. Z tohto výsledku sa ešte odpočítajú nedočerpané prostriedky z dotácií, ktoré boli doručené organizácií po 01.10. a je možné ich čerpať do 31.03. Až tento výsledok je výsledok rozpočtového hospodárenia, ak je výsledkom prebytok, tak až tohto výsledku sa tvorí rezervný fond. Finančné operácie nevstupujú do výsledku hospodárenia.