romoc
26.07.05,14:20
Chcel by som vedieť, či je pravda, že zamestnávanie živnostníkov na tú istú prácu, čas dlhší ako 2 mesiace, je obchádzanie zákona o zamestnanosti???

Povedal mi to totiž jeden známy a tvrdil, že ich s.r.o. obnovuje zmluvy so SZČO každé dva mesiace.

Za odpovede vopred ďakujem.
Paula
26.07.05,12:34
Zamestnávanie SZČO na tú istú prácu vo svojom okolí nepoznám. Všade sa to rieši faktúrou zo strany SZČO na základe zmluvy.
Johanka
26.07.05,12:44
Myslím, že otázka je mierne chaotická. Ak je niekto SZČO a pracuje pre Vás na základe inej ako pracovnej zmluvy , neznamená to, že ho zamestnávate.

Alebo majú tieto osoby u Vás pracovnú zmluvu???
romoc
26.07.05,12:49
Nie, zmluvu nemajú, riešil som to objednávkou ich služieb (šoférovanie a údržba nákl. vozidiel) od 1.4.05 do 31.12.05
romoc
26.07.05,12:55
Sú to vodiči nákl. vozidiel, vozia mimo našu firmu, v kameňolome pre jednu a.s. a teda ich práca je stále tá istá a na tom istom mieste...
Paula
26.07.05,13:12
Uzavrela by som s nimi zmluvu o poskytovaní služieb...platby za hodinu, za km....podľa toho, ako sa dohodnete. SZČO vám vystaví napr. raz za mesiac faktúru s vyčíslením hodín, km......Tak je to najčistejšie.
RenataK
26.07.05,13:35
Uzavrela by som s nimi zmluvu o poskytovaní služieb...platby za hodinu, za km....podľa toho, ako sa dohodnete. SZČO vám vystaví napr. raz za mesiac faktúru s vyčíslením hodín, km......Tak je to najčistejšie.Rozhodne takto nie - už by to bola závislá činnosť. Táto téma už bola rozoberaná tu http://www.porada.sk/showthread.php?t=8242&page=2&pp=10 .
Síce je tam málo, ale zato výstižne. Romoc, prečo si prv ako zadáš tému nevyhľadáš niečo ohľadom danej problematiky?
ondrejvla
26.07.05,14:12
Rozhodne takto nie - už by to bola závislá činnosť. Táto téma už bola rozoberaná tu http://www.porada.sk/showthread.php?t=8242&page=2&pp=10 .
Síce je tam málo, ale zato výstižne. Romoc, prečo si prv ako zadáš tému nevyhľadáš niečo ohľadom danej problematiky?
Renáta, ani ty si určite na začiatku tvojho členstva v Porade nevedela, že je táto možnosť hľadania, Romoc je tu nový, tak mu poraďme.
Ja by som nezvrhovala názor Pauly, len by som to riešila Zmluvou o dielo,
prípadne inou zmluvou, kde by som na svoje služby určila taxu, resp.cenu diela.
Zmluva o poskytnutí služieb nie je závislá činnosť, alebo sa mýlim?
Sefcikova
26.07.05,15:27
riešila by som to rovnako ako Vlasta a Paula - pokiaľ má SZČO v predmete činnosti prepravu materiálu a tovaru, tak to môže riešiť fakturačne nejakým paušálom a k tomu môže mať aj Zmluvu o dielo.

Renátka - závislá činnosť to rozhodne nie je pretože je to SZČO a nie FO pracujúca na Dohodu o vykonaní práce - kedy je podmienka, že na dohodu sa robí iba práca ktorá nie je sústavne dlhodobo sa opakujúca činnosť (účtovníctvo, upratovanie, administratíva ... )
Paula
26.07.05,15:37
Už len dodám. Som SZČO, raz mesačne faktúrujem za svoje účtovnícke služby. Je to opakujúca sa činnosť. Stačí mi zmluva s klientami. Kontrol vo svojich firmách (a teda som bola skontrolovaná tým pádom aj ja a moje faktúry) som mala dosť, ani jedna nemala námietky. Osobne teraz nevidím rozdiel v porovnaní s vodičom-SZČO, ktorý poskytuje služby na základe zmluvy. Rada sa poučím názorom vás ostatných :)
RenataK
26.07.05,16:23
Renáta, ani ty si určite na začiatku tvojho členstva v Porade nevedela, že je táto možnosť hľadania, Romoc je tu nový, tak mu poraďme.
Ja by som nezvrhovala názor Pauly, len by som to riešila Zmluvou o dielo,
prípadne inou zmluvou, kde by som na svoje služby určila taxu, resp.cenu diela.
Zmluva o poskytnutí služieb nie je závislá činnosť, alebo sa mýlim?Nie nemýliš sa, máš pravdu CENU DIELA, ale nie hod. sadzbu. Napr. sú živnostníci, ktorí pracujú pre iného živn. resp. fy na väčšej stavbe, ktorá trvá rok a viac. Ak by v tomto prípade mali zmluvu o dielo na hod. sadzbu, pri kontrole by bol problém a klasifikovali by to ako závislú činnosť. Ja som sa touto problematikou nedávno pasovala. Tiež som veľa hľadala aj tu na porade. Strávila som kopec času a hľadala najvhodnejšie slová, podľa ktorých by som našla témy s touto problematikou. Ale oplatilo sa, našla som vhodnú tému (aspoň si myslím) a zadala otázku. Odpoveď mi pomohla nájsť správny pohľad na tento problém. Vidíš, nemám veľa príspevkov, ale som rada, že som našla poradu - kopec ľudí ochotných poradiť - veľa času strávim na porade - čítam a učím sa. Veľmi mi to pomáha v mojej práci - som začiatočník v tejto oblasti - aj tvoje rady mi veľa krát pomohli a veľmi si Ťa vážim Vlasta - klobúk dole. Ale aj tak, neskôr to bude veľký problém pre ďalších nových poraďákov, ak každý nový založí tému, ktorá sa už viackrát rozoberala.
Ak som niekoho nahnevala, tak mi prepáčte - ospravedlňujem sa.

Už len dodám. Som SZČO, raz mesačne faktúrujem za svoje účtovnícke služby. Je to opakujúca sa činnosť. Stačí mi zmluva s klientami. Kontrol vo svojich firmách (a teda som bola skontrolovaná tým pádom aj ja a moje faktúry) som mala dosť, ani jedna nemala námietky. Osobne teraz nevidím rozdiel v porovnaní s vodičom-SZČO, ktorý poskytuje služby na základe zmluvy. Rada sa poučím názorom vás ostatných :) Súhlasim Paula s účtov. ale čo taký murár (a ďalšie stavb. práce), šofér ktorý robí iba pre toho ďalšieho a jediného živnostníka resp. fy. Ja som si donedávna tiež nemyslela, že je to problém, až som natrafila na článok v denníku Pravda z min. roka niekedy z 8/2004, a keď som išla do toho hlbšie, pochopila som. Začíname stavbu, ktorá potrvá cca 2 roky. Tiež máme kopec živnostníkov a preto som rozmýšľala čo najlepšie zmluvy spraviť aby sme nič neporušili. Ospravedlňujem sa za moju neprimeranú reakciu:mee: .
romoc
03.08.05,06:00
Ďakujem všetkým za rady. A ktomu "oprášeniu starej témy"..., no všimol som si upozornenia na vyhľadávanie, ale akosi mi to neukázalo to, čo som potreboval, možno preto, že som zadal zlé parametre. Za to sa Renatke a všetkým ospravedlňujem.
Ešte raz vďaka.
PS: my(d)lit sa je ludske...