jana9782
17.06.09,09:17
Zdravim...
Potrebujem pomoc-SURNE! PROSIM PORADTE MI...
Zacnem radsej od zaciatku,aby ste pochopili v akej situacii som...
Moji rodicia kupili v roku 1976 rozostavany dom (hruba stavba) od otcovej sestry,vtedy za 100,000.Zobrali pozicku 50,000 a zbytok sa dohodli ze budu splacat postupne,a potom sa urobi prevod. Postupne aj splacali v peniazoch a naturaliach, no samozrejme doklady o tom nie su.Ved "sme rodina,ja deti aj tak nemam,dom ostane len vam" stale tvrdila otcova sestra. Dom rodicia spolocne dokoncili (okrem murov,okien,strechy,a par dveri tu nic nebolo),a potom sa od nas otec odstahoval (nastastie,lebo zacal strasne pit) ostala som tu byvat s maminou len ja,a otcova sestra nas dala na sud,o vypratanie nehnutelnosti,ze sa tu chce nastahovat, pretoze dom chatra (co pravda nie je)A vtedy sa to zacalo.Mamina sa sudila snad aj 10.rokov (otec samozrejme stal pri svojej sestre) uz neviem presne ake rozhodnutia boli,ale posledne znelo,ze sa musime vystahovat do 30.dni po tom, co nam bude najdene primerane nahradne ubytovanie. Potom vsak otcova sestra zomrela a zanechala zavet,na nejaku rodinu z otcovej strany. Ti samozrejme nelenili,a pokusali sa k domu dostat ako sa len dalo...alebo aspon k peniazom zan. Zalozili dom do zalozne (zatajili vecne bremeno), to sa akosi podarilo vyriesit,zalozna odstupila od zmluvy a dom vratila majitelom... Potom zomrel otec,a rok po nom aj mamka. Po mamkinej smrti sa to zhorsilo, dom sa snazia predat, aspon 2x za mesiac sa sem chodia cudzi ludia vypytovat o dom,a obzerat ho... Teraz v piatok mi prisiel doporuceny list od majitela,ze sa mam do 15.dni vystahovat,lebo ak nie, pride mi pomoct SBS,ktoru si aj sama zaplatim! S nahradnym ubytovanim si starosti vobec nerobi,vraj mam ist do domu,kde byval moj otec.Do domu,kde nie je ani voda, kupelna,wc,a je v strasnom stave.A nie som sama vlastnickou,a ostatni vlastnici s tym nesuhlasia.Som slobodna, mam 4.rocnu dcerku,a uz som s nervami v koncoch,a neviem ako dalej.Nemam kam ist,nemam nikoho kto by mi pomohol,nemozem spavat,jest,ani sa sustredit... Moze ma takto vyhodit na ulicu? Uz som rozmyslala aj nad tym,ze napisem do Lamparne alebo Palby...ale ked som sa opytala pravnika,povedal,ze nic s tym neurobim,lebo nie som v prave!Je to pravda? Co mam robit...? PROSIM poradte mi...
Dakujem...
Pohar
17.06.09,07:20
toto chce právnika, a nečakaj ani chvíľu.....
radšej teraz ako urobiť hlúposť...
Stanislav 1975
17.06.09,07:25
Zdravim...
Potrebujem pomoc-SURNE! PROSIM PORADTE MI...
Zacnem radsej od zaciatku,aby ste pochopili v akej situacii som...
Moji rodicia kupili v roku 1976 rozostavany dom (hruba stavba) od otcovej sestry,vtedy za 100,000.Zobrali pozicku 50,000 a zbytok sa dohodli ze budu splacat postupne,a potom sa urobi prevod. Postupne aj splacali v peniazoch a naturaliach, no samozrejme doklady o tom nie su.Ved "sme rodina,ja deti aj tak nemam,dom ostane len vam" stale tvrdila otcova sestra. Dom rodicia spolocne dokoncili (okrem murov,okien,strechy,a par dveri tu nic nebolo),a potom sa od nas otec odstahoval (nastastie,lebo zacal strasne pit) ostala som tu byvat s maminou len ja,a otcova sestra nas dala na sud,o vypratanie nehnutelnosti,ze sa tu chce nastahovat, pretoze dom chatra (co pravda nie je)A vtedy sa to zacalo.Mamina sa sudila snad aj 10.rokov (otec samozrejme stal pri svojej sestre) uz neviem presne ake rozhodnutia boli,ale posledne znelo,ze sa musime vystahovat do 30.dni po tom, co nam bude najdene primerane nahradne ubytovanie. Potom vsak otcova sestra zomrela a zanechala zavet,na nejaku rodinu z otcovej strany. Ti samozrejme nelenili,a pokusali sa k domu dostat ako sa len dalo...alebo aspon k peniazom zan. Zalozili dom do zalozne (zatajili vecne bremeno), to sa akosi podarilo vyriesit,zalozna odstupila od zmluvy a dom vratila majitelom... Potom zomrel otec,a rok po nom aj mamka. Po mamkinej smrti sa to zhorsilo, dom sa snazia predat, aspon 2x za mesiac sa sem chodia cudzi ludia vypytovat o dom,a obzerat ho... Teraz v piatok mi prisiel doporuceny list od majitela,ze sa mam do 15.dni vystahovat,lebo ak nie, pride mi pomoct SBS,ktoru si aj sama zaplatim! S nahradnym ubytovanim si starosti vobec nerobi,vraj mam ist do domu,kde byval moj otec.Do domu,kde nie je ani voda, kupelna,wc,a je v strasnom stave.A nie som sama vlastnickou,a ostatni vlastnici s tym nesuhlasia.Som slobodna, mam 4.rocnu dcerku,a uz som s nervami v koncoch,a neviem ako dalej.Nemam kam ist,nemam nikoho kto by mi pomohol,nemozem spavat,jest,ani sa sustredit... Moze ma takto vyhodit na ulicu? Uz som rozmyslala aj nad tym,ze napisem do Lamparne alebo Palby...ale ked som sa opytala pravnika,povedal,ze nic s tym neurobim,lebo nie som v prave!Je to pravda? Co mam robit...? PROSIM poradte mi...
Dakujem...
Tak podrobnejšie ti poradia tu právnici, ale vysťahovať ťa možu dať jedine na základe súdneho rozhodnutia a nie, že oni ti napíšu list...
To už je dneska aký hyenizmus-takéto správanie-držím palce a drž sa- na Palbu a ani na Lampáreň by som sa rozhodne nespoliehal- po 1- majú toho veľa, tak nieje isté, že by tvoj námet vybrali a po 2- výsledok je neistý-po právnej stránke taká reportáž neznamená absolutne nič...

A ďalej nech pokračujú právny experti...;)
arizona
17.06.09,07:33
Tu Ti môžeme pomôcť radami, ale určite potrebuješ šikovného právnika-čo najskôr. Ak na neho nemáš, skús vygúgliť " bezplatná právna pomoc".

Asi by momentálne pomohlo dať žiadosť na súd na "predbežné opatrenie", čo Ti pomôže predľžiť čas, aby sa dom nemohol zatiaľ predať.
Ale priprav sa na dlhý boj...
Chobot
17.06.09,07:51
Zdravim...
Potrebujem pomoc-SURNE! PROSIM PORADTE MI...
Zacnem radsej od zaciatku,aby ste pochopili v akej situacii som...
Moji rodicia kupili v roku 1976 rozostavany dom (hruba stavba) od otcovej sestry,vtedy za 100,000.Zobrali pozicku 50,000 a zbytok sa dohodli ze budu splacat postupne,a potom sa urobi prevod. Postupne aj splacali v peniazoch a naturaliach, no samozrejme doklady o tom nie su.Ved "sme rodina,ja deti aj tak nemam,dom ostane len vam" stale tvrdila otcova sestra. Dom rodicia spolocne dokoncili (okrem murov,okien,strechy,a par dveri tu nic nebolo),a potom sa od nas otec odstahoval (nastastie,lebo zacal strasne pit) ostala som tu byvat s maminou len ja,a otcova sestra nas dala na sud,o vypratanie nehnutelnosti,ze sa tu chce nastahovat, pretoze dom chatra (co pravda nie je)A vtedy sa to zacalo.Mamina sa sudila snad aj 10.rokov (otec samozrejme stal pri svojej sestre) uz neviem presne ake rozhodnutia boli,ale posledne znelo,ze sa musime vystahovat do 30.dni po tom, co nam bude najdene primerane nahradne ubytovanie. Potom vsak otcova sestra zomrela a zanechala zavet,na nejaku rodinu z otcovej strany. Ti samozrejme nelenili,a pokusali sa k domu dostat ako sa len dalo...alebo aspon k peniazom zan. Zalozili dom do zalozne (zatajili vecne bremeno), to sa akosi podarilo vyriesit,zalozna odstupila od zmluvy a dom vratila majitelom... Potom zomrel otec,a rok po nom aj mamka. Po mamkinej smrti sa to zhorsilo, dom sa snazia predat, aspon 2x za mesiac sa sem chodia cudzi ludia vypytovat o dom,a obzerat ho... Teraz v piatok mi prisiel doporuceny list od majitela,ze sa mam do 15.dni vystahovat,lebo ak nie, pride mi pomoct SBS,ktoru si aj sama zaplatim! S nahradnym ubytovanim si starosti vobec nerobi,vraj mam ist do domu,kde byval moj otec.Do domu,kde nie je ani voda, kupelna,wc,a je v strasnom stave.A nie som sama vlastnickou,a ostatni vlastnici s tym nesuhlasia.Som slobodna, mam 4.rocnu dcerku,a uz som s nervami v koncoch,a neviem ako dalej.Nemam kam ist,nemam nikoho kto by mi pomohol,nemozem spavat,jest,ani sa sustredit... Moze ma takto vyhodit na ulicu? Uz som rozmyslala aj nad tym,ze napisem do Lamparne alebo Palby...ale ked som sa opytala pravnika,povedal,ze nic s tym neurobim,lebo nie som v prave!Je to pravda? Co mam robit...? PROSIM poradte mi...
Dakujem...

Po právnej stránke bohužiaľ majú ti majitelia pravdu. Ty nie si majiteľkou domu, niečo si platila v minulosti niekomu, nemáš od toho doklady. Predpokladám, že nemáš ani len kúpno-predajnú zmluvu. Takže dokázať, že dom by mal patriť tebe asi ťažko dokážeš.

Ja sa ale čudujem - píšeš, že spor sa už naťahuje 10 rokov. To za ten čas si sa vôbec nesnažila vyriešiť si bytovú otázku? Teraz to chceš vyriešiť za 15 dní?

Zo strany príbuzných je to síce nefér, že vám ten dom neprepísali, ale malo byť v záujme rodičov, aby sa ten dom prepísal. Teraz je to dosť nahnuté a bohužiaľ riešenie tohto problému presahuje možnosti Porady. Tu ti nejaká rada nepomôže, treba si najať právnika, ktorý zhodnotí, čo všetko máš v ruke a čo by mohol použiť v tvoj prospech. Jednu vec si už spomenula - maloleté dieťa - asoň kvôli nemu máš šancu, že súd nevydá príkaz na vysťahovanie, ale to odloží.

Bohužiaľ si vo veľmi nevýhodnej pozícii. Predpokladám, že skôr či neskôr vás z toho domu vyhodia, tak sa začni obzerať po inom riešení. Podľa mňa dosiahneš len oddialenie nevyhnutného.

A tam, kde býval tvoj otec - to je čo za ubytovanie? On nebol majiteľom? Po ňom si nezdedila nič?
Stanislav 1975
17.06.09,07:57
Tu Ti môžeme pomôcť radami, ale určite potrebuješ šikovného právnika-čo najskôr. Ak na neho nemáš, skús vygúgliť " bezplatná právna pomoc".

Asi by momentálne pomohlo dať žiadosť na súd na "predbežné opatrenie", čo Ti pomôže predľžiť čas, aby sa dom nemohol zatiaľ predať.
Ale priprav sa na dlhý boj...
Arizonka, síce súhlasím, ale vieš -tí "bezplatní" právnici niesú bohviečo- tu treba poriadneho, kvalitného právnika...( aspoň jedného z tých ,ako mali obžalovaní z prípadu "Tupý"-ale takí na nich majú, ale taká slobodná mamička može len snívať o takých právnikoch-:mad::mad::mad:)-ale to už je-mimotemy
arizona
17.06.09,08:12
Arizonka, síce súhlasím, ale vieš -tí "bezplatní" právnici niesú bohviečo- tu treba poriadneho, kvalitného právnika...( aspoň jedného z tých ,ako mali obžalovaní z prípadu "Tupý"-ale takí na nich majú, ale taká slobodná mamička može len snívať o takých právnikoch-:mad::mad::mad:)-ale to už je-mimotemy
Určite, máš pravdu. Ale to som spomenula, ak by nemala iného východiska...
Ale ide o jej strechu nad hlavou, takže preto som aj ja napísala v prvom rade "šikovného právnika". Sú samozrejme drahí, ale ked ide o veľa , tak sa oplatí zainvestovať...
jana9782
17.06.09,08:12
K-P zmluvu mam,ja aj podpisana,ale nie zaregistrovana. Hej,10.rokov.posledne rozhodnutie ktore som spominala bolo z roku ked som mala 16... Hladali sme si ubytovanie,ale pravnik nam povedal,ze to je povinnost majitela,ze to mame nechat na neho,ze vyhodit nas na ulicu nemoze,ze sa mamka nema coho bat,ze tu budu byvat este aj jej vnucata.po otcovi som zdedila ciastku z domu kde byval,ale nie som sama vlastnickou.Sme 4,a ostatni s tym aby som sa tam nastahovala nesuhlasia.
Stanislav 1975
17.06.09,08:14
Určite, máš pravdu. Ale to som spomenula, ak by nemala iného východiska...
Ale ide o jej strechu nad hlavou, takže preto som aj ja napísala v prvom rade "šikovného právnika". Sú samozrejme drahí, ale ked ide o veľa , tak sa oplatí zainvestovať...
Však áno,máš pravdu-;)
Stanislav 1975
17.06.09,08:15
K-P zmluvu mam,ja aj podpisana,ale nie zaregistrovana. Hej,10.rokov.posledne rozhodnutie ktore som spominala bolo z roku ked som mala 16... Hladali sme si ubytovanie,ale pravnik nam povedal,ze to je povinnost majitela,ze to mame nechat na neho,ze vyhodit nas na ulicu nemoze,ze sa mamka nema coho bat,ze tu budu byvat este aj jej vnucata.po otcovi som zdedila ciastku z domu kde byval,ale nie som sama vlastnickou.Sme 4,a ostatni s tym aby som sa tam nastahovala nesuhlasia.
Súhlasia-nesúhlasia-máš také isté práva a povinnosti ako oni-si taká istá spolumajiteľka ako oni...
Chobot
17.06.09,08:17
K-P zmluvu mam,ja aj podpisana,ale nie zaregistrovana. Hej,10.rokov.posledne rozhodnutie ktore som spominala bolo z roku ked som mala 16... Hladali sme si ubytovanie,ale pravnik nam povedal,ze to je povinnost majitela,ze to mame nechat na neho,ze vyhodit nas na ulicu nemoze,ze sa mamka nema coho bat,ze tu budu byvat este aj jej vnucata.

Čo to znamená, že nie je zaregistrovaná? Nie sú overené podpisy? AK máš kúpnu zmluvu, tak to mení situáciu v tvoj prospech. Neviem, ako to je v prípade, keď účastník zmluvy (teda majiteľ) je mŕtvy, či to kataster zapíše, ale dedičia by mali byť tiež viazaní tou zmluvou.


[B]po otcovi som zdedila ciastku z domu kde byval,ale nie som sama vlastnickou.Sme 4,a ostatni s tym aby som sa tam nastahovala nesuhlasia.

Tak nech ťa aspoň vyplatia.
jana9782
17.06.09,09:19
Myslela som to tak,ze je spisana, podpisana mamou,otcom a jeho sestrou,ale nie je zaregistrovana v Statnom notarstve. Vlastne je to len navrh na registraciu kupno-darovacej zmluvy...
Lianka
17.06.09,09:25
A preco ste ju nevlozili do katastra? Na co ti je zmluva "doma"?
Chobot
17.06.09,09:28
Myslela som to tak,ze je spisana, podpisana mamou,otcom a jeho sestrou,ale nie je zaregistrovana v Statnom notarstve. Vlastne je to len navrh na registraciu kupno-darovacej zmluvy...

Zmluva sa nemusí "registrovať". Zmluva, teda podpis predávajúceho, musí byť úradne overený, aby ju kataster zapísal. Neviem, čo za dokument to teda máš doma, ale asi nebude vierohodný a presvedčivý, keďže ani právnik sa toho nechytil. Navyše na to, aby ti ho teraz zapísal kataster, asi nebude mať predpísané náležitosti.

A v LV je kto zapísaný ako vlastník?
jana9782
08.07.09,15:52
Mala som problem,s ktorym som si nevedela rady,a dostala som sa ani neviem ako k porade. Pre tyx co nevedia,vyhladajte si temu "vystahovat do 15dni" ...
Zacinaju mi pomaly ale isto doxadzat rozne skutocnosti,ktore som koli stresu,straxu a mnohym inym faktorom nevidela... ale teraz som uz vazne na...toto!!! a preto prosim dalsie rady,a to:
ked sa odtial budem stahovat,a mam si zobrat odtial VSETKY svoje veci...rozumie sa pod tym aj:
1,vana,kt.kupili moji rodicia,
2,bojler kt.kupili moji rodicia,
3,darling kt.kupili moji rodicia... a komplet vsetko,co viem na 100 percent ze tu nebolo a zaobstarali to moji rodicia?
JarkaL
08.07.09,15:59
Ak sa do troch rokov po podpísaní K-P zmluvy nepodá návrh na vklad do katastra nehnuteľností, zmluva stráca platnosť.
elaurie
09.07.09,08:32
Mala som problem,s ktorym som si nevedela rady,a dostala som sa ani neviem ako k porade. Pre tyx co nevedia,vyhladajte si temu "vystahovat do 15dni" ...
Zacinaju mi pomaly ale isto doxadzat rozne skutocnosti,ktore som koli stresu,straxu a mnohym inym faktorom nevidela... ale teraz som uz vazne na...toto!!! a preto prosim dalsie rady,a to:
ked sa odtial budem stahovat,a mam si zobrat odtial VSETKY svoje veci...rozumie sa pod tym aj:
1,vana,kt.kupili moji rodicia,
2,bojler kt.kupili moji rodicia,
3,darling kt.kupili moji rodicia... a komplet vsetko,co viem na 100 percent ze tu nebolo a zaobstarali to moji rodicia?

Ak viete preukázať konkrétnymi dokladmi, že tieto veci kupili Vaši rodičia, tak si ich zoberte so sebou ako Vaše. Ak to však neviete preukázať, môžu sa vlastníci domu s Vami súdiť a v prípade že by na súde uspeli, museli by ste zaplatiť súdne trovy...
jana9782
09.07.09,09:08
Ak viete preukázať konkrétnymi dokladmi, že tieto veci kupili Vaši rodičia, tak si ich zoberte so sebou ako Vaše. Ak to však neviete preukázať, môžu sa vlastníci domu s Vami súdiť a v prípade že by na súde uspeli, museli by ste zaplatiť súdne trovy...

od šetkých vecí nemám doklady,ako napríklad kovové schody,ktoré robil môj brat,ked sa sem prisťahovali rodičia,ani studňa tu nebola... nič! Nestači keď mam na papieri (z r.1976) zo štátneho notárstva podrobne opísaný stav domu,a je tam obsiahnuté aj to,čo ešte (vtedy) dokončené nie je?
Stanislav 1975
09.07.09,09:52
od šetkých vecí nemám doklady,ako napríklad kovové schody,ktoré robil môj brat,ked sa sem prisťahovali rodičia,ani studňa tu nebola... nič! Nestači keď mam na papieri (z r.1976) zo štátneho notárstva podrobne opísaný stav domu,a je tam obsiahnuté aj to,čo ešte (vtedy) dokončené nie je?

Jani,tie veci ak nemas doklady o ich kupe musis nechat tam-berie sa to ako sucast domu a mohol by ta majitel domu este napadnut,ze si ich ukradla.ja ta chapem,ze takto rozmyslas,ale fakt ti s tym moze narobit este vela neprijemnosti...
enter
09.07.09,10:00
A zájst na obecný úrad, za starostom, tiež by mohol pomôct,
Stanislav 1975
09.07.09,10:26
A zájst na obecný úrad, za starostom, tiež by mohol pomôct,

Enter,a co spravi starosta?Nic nemoze urobit!!!V spore o majetok moze rozhodovat iba sud...
jana9782
09.07.09,13:14
A zájst na obecný úrad, za starostom, tiež by mohol pomôct,

za starostkou som uz bola,je to rodina,ale nemoze pomoct... maximalne tak pri najhorsom poskytnut ubytovanie na 3.mesiace,nic viac. (uz asi neexistuje clovek,na ktoreho som sa uz neobratila) Juj ma slahne :( v tomto state nema normalny clovek pravdu,hoc by co!!! ale grazlom prejde aj vrazda!!! (pením!)
Vlado.s
09.07.09,13:26
A zájst na obecný úrad, za starostom, tiež by mohol pomôct,

Nemyslím žeby bol starosta ochotný sa do toho miešať. Ak ide o takéto problémy, každý ťa len poľutuje a dá ruky preč.