Tutan01
17.06.09,09:40
Dobry den,

poprosil by som o radu:
Sused ma postavenu stenu domu s oknom na hranici pozemku. Zial vyruseje nas to a je nam to neprijemne ako nas neustale sleduje, co robime na dvore. Ake mam moznosti riesenia, mozem ho poziadat o zamurovanie okna ? alebo mu to moze nariadit stavebny urad ?
arizona
17.06.09,07:45
Nepíšeš podrobosti. Od kedy má to okno? Alebo ho urobil nedávno? Dali ste mu na to súhlas? Alebo nejakí majitelia pred vami? Aké veľké je to okno? Malé,nepriehľadné napr. z WC, alebo veľké priehľadné?
Upresni.
Chobot
17.06.09,07:57
Dobry den,

poprosil by som o radu:
Sused ma postavenu stenu domu s oknom na hranici pozemku. Zial vyruseje nas to a je nam to neprijemne ako nas neustale sleduje, co robime na dvore. Ake mam moznosti riesenia, mozem ho poziadat o zamurovanie okna ? alebo mu to moze nariadit stavebny urad ?

Nepíšeš, ako je starý ten dom, či ste dávali súhlas so stavbou, či to okno bolo aj v projekte a či mu to stavebný úrad aj takto schváli. Pokiaľ viem, tak existujú nejaké obmedzenia ohľadne okien na susedné pozemky, pokiaľ je nehnuteľnosť na hranici pozemku. Skús dať podnet na stavebný úrad, aby preverili, či sused dodržal projekt (ak je to novostavba). Ak je to starší dom, tak zvedavého suseda by som spacifikoval tým, že na svojom pozemku by som postavil pred jeho okno veľkú tabuľu (ako sú reklamné bilboardy), aby z okna nič nevidel. Miesto takého okna by mal byť napr. sklobetón alebo nepriehľadné sklo (mliečne alebo matné).
Tutan01
17.06.09,08:10
jedna sa o dom stary cca 60 rokov, sused aj ja sme kupili nehnutelnosti v takomto stave, okno tam uz bolo, okno je velke cca 200 x 120 cm a skoro stale je otvorene dokoran. Je tu moznost dat mu ho zamurovat aspon sklobetonom ?
Chobot
17.06.09,08:15
jedna sa o dom stary cca 60 rokov, sused aj ja sme kupili nehnutelnosti v takomto stave, okno tam uz bolo, okno je velke cca 200 x 120 cm a skoro stale je otvorene dokoran. Je tu moznost dat mu ho zamurovat aspon sklobetonom ?

SPätne ho asi neprinútiš. Môžeš sa skúsiť s ním dohodnúť, ale asi nebude súhlasiť. On neporušil žiadny predpis, keďže ide o starší dom.

Ja by som to riešil tou tabuľou.
arizona
17.06.09,10:23
Tabuľa, tuje, múr atd.
Alebo tam dať niečo, čo by suseda donútilo neotvárať dokorán okno ( kompost, smetná nádoba a pod.):---
dextrade
17.06.09,10:34
Skús sa na to pozrieť z druhej strany. Prečo si kaziť susedské vzťahy? Podobný prípad sa stal u nás. Susedia museli dať miesto okna sklobetón, ale do dvora mu hľadia iní ľudia z uličky, lebo tadiaľ prechádzajú ku svojim domom, sused oproti ho má ako na dlani, to mu už nevadí. Čo už len také tajné alebo intímne robíš na tom dvore?
tutiola
17.06.09,11:22
:rolleyes:Je leto. Všade plno ovocia. Padaného ovocia. Nenechávaje ho po zemi.:rolleyes: Treba ho pozbierať a nechať kvasiť.:) Prečo to píšem? Nuž kvasiace ovocie nechane na tom správnom mieste láka muchy, komáre, osy... Sused alebo sám zatvorí okno, alebo vás požiada, aby ste nádoby premiestnili.:--- A tu sa vytvorí priestor pre dohodu.
Kúpila som starší dom, korý má tak isto okno do suseda. Bolo veľké 120x140 cm. Pri výmene okien sme okno zmenšili na 120x45 cm. Susedské vzťahy máme fajn a tak občas to okno využívame na tzv. oknové party. My sme v dome a oni si dajú pod naše okno stoličky a o proviant sa podelíme. Ak by ma sused požiadal o zamurovanie okna, určite by som odmietla.To okno je chodbové a navyše tam mám umiestnené šijacie stroje, ale mám tam žalúziu,ktorú však využívam pri večernom šití.
AnnaZam
17.06.09,11:46
Tabuľa, tuje, múr atd.
Alebo tam dať niečo, čo by suseda donútilo neotvárať dokorán okno ( kompost, smetná nádoba a pod.):---

A čo § 127 Občianskeho zákonníka - obťažovanie pachom, ....
Kazu
17.06.09,15:25
No keď má okno dokorán a tebe to vadí, že sa pozerá, pozeraj aj ty. Na tvojom mieste by som sa strčila do okna s rozšafným výkrikom "Zdravííííčko susedia, ste doma, idem kuknúť čo robíííííte". Keby si ich zopár krát takto vydesila začali by si okno zatvárať. A keby ťa zbadali na dvore, aj by zatiahli rolety :D:D:D
sarasara
17.06.09,16:40
Zamurovať okno ho nedonútiš. Aby ťa neobťažovali pohľadmi, musíš mu zamedziť výhľad. Vhodné je nasadenie rastlín, postavenie besiedky, prípadne urobiť lavicu s drevenou stienkou za chrbtom a dať nad ňu striešku, tak aby prekryla okno.
Na dvore sme však zvyčajne vystavení pohľadom susedov. Skús sa dohodnúť so susedom, povedz, že vás to obťažuje a hľadajte riešenie. Dohoda by bola najideálnejšie riešenie.