Toma111
17.06.09,10:40
;) Ahojte, potrebujem poradiť s poistením v nezamestnanosti. Manželka je SZČO. Od 05.03.2008 si dobrovoľne platí poistenie v nezamestnanosti. Predtým ešte nikdy nepracovala. Má vôbec zmysel platiť toto poistné? Aké z neho plynú výhody? Aké sú doby poistenia, aby vôbec niečo dostala?
:D ďakujem všetkým vopred za vaše odpovede :D
veronikasad
17.06.09,08:43
;) Ahojte, potrebujem poradiť s poistením v nezamestnanosti. Manželka je SZČO. Od 05.03.2008 si dobrovoľne platí poistenie v nezamestnanosti. Predtým ešte nikdy nepracovala. Má vôbec zmysel platiť toto poistné? Aké z neho plynú výhody? Aké sú doby poistenia, aby vôbec niečo dostala?
:D ďakujem všetkým vopred za vaše odpovede :D
Nárok na dávku v nezamestnanosti - ak skončí podnikanie -bude mať v prípade, ak si bude platiť dobrovolné poistenie v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky .

Nepomýlia si poistenie v nezamestnanosti s dobrovolným nemocenským poistením ?
Toma111
17.06.09,08:55
Doteraz si manželka platila dobrovoľne
- poistenie v nezamestnanosti
- nemocenské poistenie

Teraz bude od 01.07. poistená povinne ako SZČO. Tak sme len chceli vedieť, či si má dobrovoľne platiť aj poistenie v nezamestnanosti. Ale nakoľko uvažuje, že ešte tento rok zruší živnosť a na určitý čas sa zamestná a potom materská, tak to je asi zbytočne vyhodených 5,90 €. Alebo nie, aký je váš názor?? Ďakujem.
veronikasad
17.06.09,10:11
Doteraz si manželka platila dobrovoľne
- poistenie v nezamestnanosti
- nemocenské poistenie

Teraz bude od 01.07. poistená povinne ako SZČO. Tak sme len chceli vedieť, či si má dobrovoľne platiť aj poistenie v nezamestnanosti. Ale nakoľko uvažuje, že ešte tento rok zruší živnosť a na určitý čas sa zamestná a potom materská, tak to je asi zbytočne vyhodených 5,90 €. Alebo nie, aký je váš názor?? Ďakujem.
Poistenie v nezamestnanosti nie je súčasťou povinnej platby živnostníka do sociálnej poisťovne.
Pokial plánujete ako uvádzaš, nie sú to zbytočne vyhodené peniaze. Počas MD - aj keď pracovný pomer bude trvať, nie je povinne poistená v nezamestnanosti. Ak nie je predpoklad, že po skončení rodičovskej dovolenky nájde vhodné zamestnanie, bude mať 6 mesiacov nárok na dávky v nezamestnanosti.
mimotemymnohé mamičky sú sklamané, keď sa idú po RD evidovať na úrad práce a zistia, že nárok na dávku nemajú.

Rozhodnutie či platiť alebo neplatiť dobrovolné poistenie v nezamestnanosti je na vás - záleží aj od finančnej situácie v rodine. Počas trvania prac.pomeru si môžeš PvN ukončiť a po nástupe na materskú dovolenku znovu obnoviť.

Ak zoberieš do ruky kalkulačku a začneš počítať, zistíš, že sa ti to oplatí - ak neberiem do úvahy zvýšenie min. mzdy a vychádzam zo súčasnej :
- zaplatíš 36 x 5,9
- dostaneš 295,50 x 50 % x 6 mesiacov / ak sa o 3 roky nezmení zákon/
Toma111
24.06.09,09:47
No a teraz ma napadá otázka, čo ak by si platila poistné v nezamestnanosti z maximálneho vymeriavacieho základu, čo je 2.892,12 €???? Dobrovoľne si platí PVN od 05.03.2008. Ak si ho bude platiť povedzme do 05.03.2011, čo je tri roky... Potom pôjde na materskú a po 3 rokoch, po skončení materskej pôjde na úrad práce. Bude dostávať 6 mesiacov 50 % z čoho??? Robí sa nejaký priemer odvedeného poistného za posledné tri roky či ako?? Je možné, že kto si 3 roky platí z maximálneho, má potom "podporu" vo výške 50 % z max. vym. záklatu, t.j.: =1.446,06 € mesačne????
Ančika
30.06.09,09:20
Nevie niekto, či sa dá doplatiť poistné na poistenie v nezamestnanosti aj spätne, napr. za rok dozadu?
Antonia1
30.06.09,09:30
Nevie niekto, či sa dá doplatiť poistné na poistenie v nezamestnanosti aj spätne, napr. za rok dozadu?
Nie nedá sa doplatiť spätne. viď § 23 zák. 461
Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti vzniká nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti odo dňa prihlásenia sa na tieto poistenia, najskôr odo dňa podania prihlášky, a zaniká dňom odhlásenia sa z týchto poistení, najskôr odo dňa podania odhlášky.
veronikasad
30.06.09,10:39
Nevie niekto, či sa dá doplatiť poistné na poistenie v nezamestnanosti aj spätne, napr. za rok dozadu?
Poistenie v nezamestnanosti sa nedá doplatiť spätne. Spätne sa dá doplatiť len dobrovolné dôchodkové poistenie za obdobie evidencie na úrade práce.
Jana Motyčková
30.06.09,11:00
No a teraz ma napadá otázka, čo ak by si platila poistné v nezamestnanosti z maximálneho vymeriavacieho základu, čo je 2.892,12 €???? Dobrovoľne si platí PVN od 05.03.2008. Ak si ho bude platiť povedzme do 05.03.2011, čo je tri roky... Potom pôjde na materskú a po 3 rokoch, po skončení materskej pôjde na úrad práce. Bude dostávať 6 mesiacov 50 % z čoho??? Robí sa nejaký priemer odvedeného poistného za posledné tri roky či ako?? Je možné, že kto si 3 roky platí z maximálneho, má potom "podporu" vo výške 50 % z max. vym. záklatu, t.j.: =1.446,06 € mesačne????
Je to tak (dnes). Berie sa priemer vymeriavacích základov za posledné tri roky a z toho bude dostávať 50%.
Lenka1979
16.12.09,08:58
Chcela by som sa opýtať:
SZČO mala "aktívnu " živnosť od roku 1997 do novembra 2009. Od 03.11.2009 je vedený na ÚP. Počas doby SZČO si platil poistné do SP stále z minimálneho vymer.základu (podľa daň.priznania.). Dnes mu prišlo rozhodnutie, že nemá nárok na dávku v nezamestnanosti. :eek:
Nerozumiem tomu, celý čas si platil poistné, dokonca za tie dva novembrové dni si zaplatil do pokladne , aby mal všetko vyrovnané....
Nemáte s tým niekto skúsenosť, pls?
Jana Motyčková
16.12.09,09:00
SZČO nie je povinná platiť si poistenie v nezamestnanosti. T.j. ak si neplatil toto poistenie dobrovoľne, tak nebol vôbec poistený v nezamestnanosti.
Zoltán Kovács
16.12.09,09:02
Ak dobre viem, tak v tej minimálnej výške poistného nie je zahrnuté poistenie v nezamestnanosti.
veronikasad
16.12.09,09:05
;) Ahojte, potrebujem poradiť s poistením v nezamestnanosti. Manželka je SZČO. Od 05.03.2008 si dobrovoľne platí poistenie v nezamestnanosti. Predtým ešte nikdy nepracovala. Má vôbec zmysel platiť toto poistné? Aké z neho plynú výhody? Aké sú doby poistenia, aby vôbec niečo dostala?
:D ďakujem všetkým vopred za vaše odpovede :D
Podmienkou nároku na dávku v nezamestnanosti je platenie poistného v nezamestnanosti v posledných 4 rokoch aspoň 3 roky.
Ak skončí podnikanie a bude mať aspoň 1095 kal. dní poistenia, môže požiadať o dávku v nezamestnanosti, ktorá jej bude vyplácaná vo výške 50 % z priemerného vymer. základu, z ktorého platila poistenie v nezamestnanosti.
Lenka1979
16.12.09,09:11
Ak dobre viem, tak v tej minimálnej výške poistného nie je zahrnuté poistenie v nezamestnanosti.

ani nikdy nebolo? Myslela som si,že sú tam všetky fondy zahrnuté.
Xanti
16.12.09,09:12
Chcela by som sa opýtať:
SZČO mala "aktívnu " živnosť od roku 1997 do novembra 2009. Od 03.11.2009 je vedený na ÚP. Počas doby SZČO si platil poistné do SP stále z minimálneho vymer.základu (podľa daň.priznania.). Dnes mu prišlo rozhodnutie, že nemá nárok na dávku v nezamestnanosti. :eek:
Nerozumiem tomu, celý čas si platil poistné, dokonca za tie dva novembrové dni si zaplatil do pokladne , aby mal všetko vyrovnané....
Nemáte s tým niekto skúsenosť, pls?
No dalo sa čakať,
v povinných odvodoch SZČO neodvádza poistenie v nezamestnanosti. Na to sa mala SZČO prihlásiť dobrovolne.
veronikasad
16.12.09,09:13
ani nikdy nebolo? Myslela som si,že sú tam všetky fondy zahrnuté.
bolo - asi do roku 2003. Odvtedy je len na báze dobrovolnosti.

mimotemyŽe si ho platia si myslí veľa živnostníkov a sú prekvapení, keď im na UP povedia, že nemajú nárok na žiadnu dávku v nezamestnanosti
Zoltán Kovács
16.12.09,09:27
bolo - asi do roku 2003. Odvtedy je len na báze dobrovolnosti.

mimotemyŽe si ho platia si myslí veľa živnostníkov a sú prekvapení, keď im na UP povedia, že nemajú nárok na žiadnu dávku v nezamestnanosti

Presne tak, ja mám dvoch takých živnostníkov, ktorý si dali tú námahu a dobrovoľne sa prihlásili na platenia poistenia v nezamestnanosti. A dokonca to platia samostatne. Jeden príkaz na povinné odvody, a druhý na PvN.
veronikasad
16.12.09,09:28
Presne tak, ja mám dvoch takých živnostníkov, ktorý si dali tú námahu a dobrovoľne sa prihlásili na platenia poistenia v nezamestnanosti. A dokonca to platia samostatne. Jeden príkaz na povinné odvody, a druhý na PvN.
Zolo, ale inak sa to ani platiť nedá- Dobrovolné poistenie má iný variabilný symbol ako povinné.
Zoltán Kovács
16.12.09,09:35
Zolo, ale inak sa to ani platiť nedá- Dobrovolné poistenie má iný variabilný symbol ako povinné.

Áno samozrejme. Príklad som uviedol preto, aby bolo zrejmé, že ide čiste o dobrovoľné rozhodnutie szčo.
Lenka1979
16.12.09,09:55
OK, ďakujem Vám, tak smola...
smutné je na tom to, že naši "iní" spoluobčania majú nárok aj na dávky v hmotnej núdzi, využijú všetky dávky aké sa dá, nárok majú na všetko-pritom nič nerobia, len ležia doma a nadávajú,ako sa majú zle a ako im štát nepomáha... a ten, kto si platí, nakoniec nedostane nič... hold...smola...alebo "toto je náš štát"---:(
veronikasad
16.12.09,10:25
OK, ďakujem Vám, tak smola...
smutné je na tom to, že naši "iní" spoluobčania majú nárok aj na dávky v hmotnej núdzi, využijú všetky dávky aké sa dá, nárok majú na všetko-pritom nič nerobia, len ležia doma a nadávajú,ako sa majú zle a ako im štát nepomáha... a ten, kto si platí, nakoniec nedostane nič... hold...smola...alebo "toto je náš štát"---:(
Lenka, ty si možno o tejto povinnosti nevedela. Ja som však "svojich" na to upozorňovala, nikto nechcel platiť navyše ani korunu. Po pár rokoch sa zobudili a nadávajú na UP rovnako ako ten "tvoj" živnostník.
Lenka1979
16.12.09,10:36
Lenka, ty si možno o tejto povinnosti nevedela. Ja som však "svojich" na to upozorňovala, nikto nechcel platiť navyše ani korunu. Po pár rokoch sa zobudili a nadávajú na UP rovnako ako ten "tvoj" živnostník.

To áno, Veronika... a vieš, ja sa im ani nečudujem, lebo nikto z tých "našich" živnostníkov by si pred pár rokmi ani len vo sne nepomyslel, že sa zobudí do takej doby,aká nastala teraz... ale istota je "guľomet" ako sa hovorí a trebalo sa dať aj pripoistiť...:o
otázka
06.01.10,08:47
Nadväzujem na túto tému a chcem sa spýtať:
Tí čo si platia dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti od minulého roku z min.VZ a nakoľko sa v r.2010 tento základ zmenil, či je treba si tento základ zmeniť formou reg.listu FO na SP ( zmena ) alebo len automaticky platiť od 01.01.2010 sumu 6,30 €. Ďakujem.

Zuzana
veronikasad
06.01.10,08:48
Nadväzujem na túto tému a chcem sa spýtať:
Tí čo si platia dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti od minulého roku z min.VZ a nakoľko sa v r.2010 tento základ zmenil, či je treba si tento základ zmeniť formou reg.listu FO na SP ( zmena ) alebo len automaticky platiť od 01.01.2010 sumu 6,30 €. Ďakujem.

Zuzana
nepotrebuješ nahlasovať zmenu, len od 01/10 začneš platiť z minima (prvýkrát do 8.2.10)
Z.E.Ú.S.
25.01.10,13:03
fajn prečítal som všetky príspevky len som tu nenašiel či si môže dobrovoľne szčo platiť pois. v nezam. viac ako tie 2 % z VZ , teda keď si szčo platí ostatné odvody z minimálnej mzdy ? a tiež rovnaká otázka v prípade nemocen. poistenia , teda môže si dobrovoľne len na NP platiť viac ked všetky ostatne odvody nechá minimálne ? ďakujem
veronikasad
25.01.10,13:07
fajn prečítal som všetky príspevky len som tu nenašiel či si môže dobrovoľne szčo platiť pois. v nezam. viac ako tie 2 % z VZ , teda keď si szčo platí ostatné odvody z minimálnej mzdy ? a tiež rovnaká otázka v prípade nemocen. poistenia , teda môže si dobrovoľne len na NP platiť viac ked všetky ostatne odvody nechá minimálne ? ďakujem
DPO v nezamestnanosti si určuje výšku VZ sama - môže byť podstatne viac ako min. VZ. To isté platí aj pre dobrovolné nem. poistenie. Tu treba dať pozor, pokial by chcela isť na maximum, prihlásiť sa len vo výške rozdielu medzi povinným poistením a maximom.