martulienka67
17.06.09,10:28
Ahojte. Chcem poprosiť o radu. Ideme kúpiť cez realitku byt a neviem čo všetko si mám o byte overiť a preveriť a hlavne kde, aby nebol byt nejako zadlžený, mal všetko vysporiadané, proste, aby sme nenaleteli na nejaký podvod. Prosím niekoho, kto byt kupoval a vie ako postupovať o radu. Vopred ďakujem.
aksas2
17.06.09,08:38
predovšetkým si treba overit list vlastníctva k nehnutelnosti a ake ci su tam tarchy alebo nie, to zistis aj na www.katasterportal.sk, pokial uz vies udaje k nehnutelnosti, a potom si treba dat pozor na znenie zmluvy, pri byte je nevyhnutné na pravod mat dolozene aj potvrdenie správcu o prípadných nedoplatkoch, takže treba len skontrolovať či je tam všetko uhradené, no a potom už len dať pozor na znenie zmluvy a sposob uhrady kupnej ceny:)
mlisa
17.06.09,09:08
ked chces byt super ostrazita, mozes si skusit aj overit doklad totoznosti predavajucich, aby si zistila ci niekto len nestratil OP a medzitym mu iny preda byt pred nosom.
http://www.minv.sk/?stratene-a-odcudzene-doklady-d

aj ked cez realitku by si to mala overit skor ta realitka :-)
Lianka
17.06.09,09:13
Zmluvu odporucam dat precitat svojmu pravnikovi (realitke by som neverila, tej ide o realizaciu predaja, nie o kvalitu zmluvy).

Neviem, ako ste dohodnuty ohladom sposobu uhrady - doporucila by som platbu formou notarskej uschovy (nieco si priplatis, ale aspon mas istotu, ze o peniaze v pripade neuspesneho prevodu neprides).

V pripade, ze by navrh na zapis do katastra podaval niekto iny ako ty, nech ti ihned po podani poslu potvrdenu kopiu navrhu na vklad - aby si vedel, ze to podali - pre istotu odporucam osobne sa zucastnit podania navrhu na vklad.

Ak mas zaujem o zrychleny prevod na katastri, mozes si priplatit. V opacnom pripade ma na to kataster myslim 60 30 dni zo zakona (realita je viac).
aksas2
17.06.09,09:49
Zmluvu odporucam dat precitat svojmu pravnikovi (realitke by som neverila, tej ide o realizaciu predaja, nie o kvalitu zmluvy).

Neviem, ako ste dohodnuty ohladom sposobu uhrady - doporucila by som platbu formou notarskej uschovy (nieco si priplatis, ale aspon mas istotu, ze o peniaze v pripade neuspesneho prevodu neprides).

V pripade, ze by navrh na zapis do katastra podaval niekto iny ako ty, nech ti ihned po podani poslu potvrdenu kopiu navrhu na vklad - aby si vedel, ze to podali - pre istotu odporucam osobne sa zucastnit podania navrhu na vklad.

Ak mas zaujem o zrychleny prevod na katastri, mozes si priplatit. V opacnom pripade ma na to kataster myslim 60 dni zo zakona (realita je viac).
kataster ma na rozhodnutie lehotu 30 dni
pri urychlenom vklade 15 dni
ale realita je ina, hlavne pri 30 dnovej lehote, zalezi samozrejme o ak kataster ide
Lianka
17.06.09,10:45
Este je potrebne si ujasnit, ktora strana co plati - proviziu realitke, overovanie podpisov, vypracovanie zmluvy a zapracovanie pripomienok, kolky na kataster a pod.