ELAST
17.06.09,10:56
Prosím Vás, poradíte nám?

U SZČO platí, že suma vymeriavacieho základu pre sociálne poistenie sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu78a) pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac.

Ale u zamestnanca to neplatí takto, však? U zamestnanca nie je možné znížiť vymeriavací základ pre sociálne poistenie o doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie, ktoré si platí sám zamestnanec, však?

Ďakujem pekne!
Lianka
17.06.09,09:06
Nie, u zamestnanca to neplati.

§ 138
Vymeriavací základ
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#138
ELAST
17.06.09,09:15
Nie, u zamestnanca to neplati.

§ 138
Vymeriavací základ
http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#138

Ďakujem všetkým veľmi pekne!
ELAST
17.06.09,09:26
Len pre doplnenie - mne tvrdil kolega, že mu mzdárka v bývalej práci ako zamestnancovi v minulom roku znižovala zaklad o 1000 Sk KAŽDÝ MESIAC ako sumu, ktorú si platil na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie (on si v skutočnosti platil mesačne viac ako 1000 Sk, ale vraj mu to znižovala len o max. čiastku 1 000 Sk).

A ja neviem, prečo by tak mala robiť. Neviete mi poradiť?

Pre účely zákona o dani z príjmov sa nezdaniteľné časti ZD, ktorými sú príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie, môžu uplatniť až pri ročnom zúčtovaní dane z príjmov a nie KAŽDÝ MESIAC. Vymeriavací základ zamestnanca sa o doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie hradené zamestnancom neznižuje, tak ja fakt už neviem :confused:

Neviete mi s tým poradiť?
Paula
17.06.09,09:31
Riaď sa tým, čo si čítala v zákone, nie tým, čo referoval kolega o jeho mzdovej účtovníčke.
VERONIKA6
17.06.09,09:33
Len pre doplnenie - mne tvrdil kolega, že mu mzdárka v bývalej práci ako zamestnancovi v minulom roku znižovala zaklad o 1000 Sk KAŽDÝ MESIAC ako sumu, ktorú si platil na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie (on si v skutočnosti platil mesačne viac ako 1000 Sk, ale vraj mu to znižovala len o max. čiastku 1 000 Sk).

A ja neviem, prečo by tak mala robiť. Neviete mi poradiť?

Pre účely zákona o dani z príjmov sa nezdaniteľné časti ZD, ktorými sú príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie, môžu uplatniť až pri ročnom zúčtovaní dane z príjmov a nie KAŽDÝ MESIAC. Vymeriavací základ zamestnanca sa o doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie hradené zamestnancom neznižuje, tak ja fakt už neviem :confused:

Neviete mi s tým poradiť?
Vymeriavací základ sa o DDS neznižuje. Z DDS si mohol uplatňiť zníženie pri ročnom zúčtovaní dane do výšky 12 000,- Sk.
ELAST
17.06.09,09:35
Ďakujem Vám veľmi pekne za Vaše rýchle a cenné rady!