vlastinka1
17.06.09,11:09
Dobrý deň, prosím Vás veľmi pekne o radu. Naše "Spoločenstvo" nám už tretí rok pri ročnom vyúčtovaní nesprávne uvádza v kolonke zaplatené úhrady za byt sumy, ktoré si ponižuje o tzv. poplatky banke. Napr. ročne zaplatím za byt cca 72.000,- Sk, ale v zúčtovaní mi túto sumu ponížia o cca 50,- Sk - takže napíšu, že som uhradila len 71.950,- Sk s odôvodnením, že mi zrazili poplatok banky, ktorý im banka vyúčtuje za položku. Ja však platím banke tiež poplatok za to, že buď vkladám peniaze na účet spoločenstva alebo im prevediem bezhotovostne. Takýmto ich "systémom" vlastne zaplatím poplatok 2x (raz mojej banke, druhý raz si ho stiahne "Spoločenstvo"). Keď som sa sťažovala, bolo mi povedané, že v ďalšom vyúčtovaní bude toto upravené aj o položku poplatok banke. Ja si však myslím, že tieto poplatky by si malo "Spoločenstvo" hradiť buď zo správcovského poplatku, alebo z fondu opráv a nevykazovať ho vo vyúčtovaní paušálne - vraj si to takto schávlili na niektorej zo schôdzí, kde sa zúčastní menej ako polovica obyvateľov bytovky. Myslíte, že konajú správne podľa platných zákonov? Je možné, aby si takéto dôležité veci jednoducho odhlasovala menšina? Nepotrebujú na to podpis všetkých obyvateľov bytovky? Aký zákon porušujú? Platím zvlášť aj napr. elektrinu, kde mi elektrárne nevyúčtuvávajú v ročnom vyúčtovaní žiadne poplatky banke. Ďakujem za radu, ako sa mám brániť.
svojar
17.06.09,10:00
Záleží na tom, ako to máte zapracované v stanovách, teda z čoho sa to hradí. A zasa tak dôležitá vec to nie je, aby to pri menšej účasti nemohla hodinu po zahájení schváliť aj menšina. Zaplatíte to aj tak, keď Vám o tú čiastku navýšia príspevok na správu. Ja by som to urobil a v ročnom zúčtovaní mám o jednu položku menej.
Elena Navrátilová
17.06.09,10:08
Veď sa jedná "až o" 50,- korún ročne. Poplatky sa banke platia v súvislosti s účtom SVB. A podľa zákona to nie je podmienené nadpolovičnou resp. 2/3 väčšinou všetkých vlastníkov.
sthruska
17.06.09,11:17
//Veď sa jedná "až o" 50,- korún ročne.
Ale to je veľmi veľa.
Halli
17.06.09,15:46
Vaše SVB to robí úplne správne !
Keď budeš platiť cez ineternet banking nebudú ti zrážať nič. Je to kôli tomu, že chodíš do banky osobne a tým zaťažuješ účet spracovaním údajov priamo v banke.
svojar
17.06.09,15:49
//Veď sa jedná "až o" 50,- korún ročne.
Ale to je veľmi veľa.

Podľa toho, koľko je bytov v dome a koľko máte operácií. Nám to vychádza skoro presne. V r. 2008 sme zaplatili za poplatky 1568,- Sk - teda za EB, výpis a vlastné operácie - máme 32 bytov, tak to vychádza presne 49,- Sk na byt.
Halli
17.06.09,15:59
Podľa toho, koľko je bytov v dome a koľko máte operácií. Nám to vychádza skoro presne. V r. 2008 sme zaplatili za poplatky 1568,- Sk - teda za EB, výpis a vlastné operácie - máme 32 bytov, tak to vychádza presne 49,- Sk na byt.

Presne tak-SVB má v banke balík, v ktorom je určený počet operácií, pokiaľ sa tieto prekročia je to nad rámec a platí sa to mimo paušal-aspoň teda vo vubke.
vlastinka1
17.06.09,17:02
Ďakujem za odpovede. Mimochodom išlo mi len o princím a platby za byt tiež platím prostredníctvom internetbankingu - takže nie je pravda, že mi nič nezrážajú. Ale aj tak dík. Pekný deň
svojar
18.06.09,08:49
Presne tak-SVB má v banke balík, v ktorom je určený počet operácií, pokiaľ sa tieto prekročia je to nad rámec a platí sa to mimo paušal-aspoň teda vo vubke.
My to máme v inej banke, ale ono to na koniec vyjde asi rovnako. My platíme za každú opráciu, ale neplatíme zasa nič paušálne ani za vedenie účtu.
Halli
18.06.09,12:33
Ďakujem za odpovede. Mimochodom išlo mi len o princím a platby za byt tiež platím prostredníctvom internetbankingu - takže nie je pravda, že mi nič nezrážajú. Ale aj tak dík. Pekný deň

Napisala si predsa :Ja však platím banke tiež poplatok za to, že buď vkladám peniaze na účet spoločenstva alebo im prevediem bezhotovostne
;)
Blankake
18.06.09,12:38
Napisala si predsa :Ja však platím banke tiež poplatok za to, že buď vkladám peniaze na účet spoločenstva alebo im prevediem bezhotovostne
;)
No však, že jej sťahujú poplatok, aj keď platí cez internetbanking...
Zrejme má osobný účet, na ktorom platí za každý pohyb.
Halli
18.06.09,12:41
No však, že jej sťahujú poplatok, aj keď platí cez internetbanking...
Zrejme má osobný účet, na ktorom platí za každý pohyb.
Blani však jasne. len ona chcela vedieť prečo jej stahuje ešte aj SVB...už to nechajme tak, je to o.k.