poou
17.06.09,13:12
Ahojte, poraďáci.

Potrebujem poradiť. Som SZČO a zároveň zamestnanec. Zo začiatku mi išla mzda na firemný účet, kým som založila súkromný . Zaúčtovala som to ako príjem nezahrňovaný do ZD. Keďže tie peniaze ostali na účte a nevybrala som ich, použili sa na firemné veci. Teraz by som si za to chcela vybrať nejaký materiál, čo mi ostal na sklade ako zásoby. Ako by som to mala zúčtovať? Účtujem ručne. Ďakujem za radu.
Lucinka23
17.06.09,11:40
Podľa môjho názoru na konci roka je potrebné o sumu vybraných zásob ponížiť VOZD a preúčtovať túto sumu do osobnej spotreby.
Ja sa s takýmto podobným tiež stretávam a účtujem to nasledovne:
1. súkromné peniaze - dám ako PNZD - osobný vklad podnikateľa
2. nakúpi sa za to tovar do predajne - VOZD tovar
3a) ak sú peniaze SZČO si zoberie tie, tak dám osobnú spotrebu ako VNZD
3b) ak si SZČO zoberie tovar z predajne tak ponížim VOZD tovar a zaúčtujem do do VNZD - osobná spotreba (ale až na konci roka v rámci uzávierkových operácií - dovtedy si to SZČO sám eviduje).

Neviem či však robím správne. Ak nie, opravte ma prosím.

L.
poou
17.06.09,12:32
Ďakujem za radu. A ako je to s DPH? To je už uplatnené a zásoby sú na sklade evidované bez DPH. Môžem to odpočítať bez DPH a zásoby sú už v nákladoch.
Lucinka23
17.06.09,14:53
samozrejme je potrebné aj DPH ponížiť aj zásoby v nákladoch a potom tú celú sumu preúčtovať do osobnej spotreby, o výšku DPH si treba potom ponížiť v 4.Q odpočet dane
poou
17.06.09,19:53
Ďakujem za odpoveď. Myslela som si, že to tak bude. Len som si to potrebovala overiť. A to,že sa to robí na konci roka som nevedela. Vďaka. Vždy mi poradíte, keď to potrebujem. A chodím sem len zriedka. Ste super. :-)))
Alena Šimová
18.06.09,19:56
Ďakujem za odpoveď. Myslela som si, že to tak bude. Len som si to potrebovala overiť. A to,že sa to robí na konci roka som nevedela. Vďaka. Vždy mi poradíte, keď to potrebujem. A chodím sem len zriedka. Ste super. :-)))
nemyslím si, že na konci roka treba vysporiadať DPH, ale vtedy, keď ten tovar vyberiem zo skladu na osobnú spotrebu.
AlkaS
26.07.09,14:15
Ahojte!
Potrebovala by som poradiť. Mám nakúpený tovar na sklad, keď som ešte nebola platcom DPH, niektorý tovar som použila na osobnú spotrebu, tak ponížim náklady do VNZD o tú sumu ktorá mi vychádza za jednotlivé zásoby. Teraz od 01.05. som sa stala platcom DPH a keď si chcem uplatniť odpočet podľa §55, takže som urobila inventúru k tomuto dátumu mám odrátať to čo išlo na osobnú spotrebu do tých VNZD. A ako je to potom keď už budem platcom DPH, tak napríklad každý mesiac si spočítam čo mi išlo do osobnej spotreby a o to potom ponížim stav zásob aj DPH. A ešte jedna otázka ten odpočet §55 pri registrácii je povinný alebo keď chceš môžeš ho využiť ? Ďakujem za odpovede.
mekelek
26.07.09,15:20
Ahojte!
Potrebovala by som poradiť. Mám nakúpený tovar na sklad, keď som ešte nebola platcom DPH, niektorý tovar som použila na osobnú spotrebu, tak ponížim náklady do VNZD o tú sumu ktorá mi vychádza za jednotlivé zásoby. Teraz od 01.05. som sa stala platcom DPH a keď si chcem uplatniť odpočet podľa §55, takže som urobila inventúru k tomuto dátumu mám odrátať to čo išlo na osobnú spotrebu do tých VNZD. A ako je to potom keď už budem platcom DPH, tak napríklad každý mesiac si spočítam čo mi išlo do osobnej spotreby a o to potom ponížim stav zásob aj DPH. A ešte jedna otázka ten odpočet §55 pri registrácii je povinný alebo keď chceš môžeš ho využiť ? Ďakujem za odpovede.
Pozor!!! Je o 5 minút 12, t.j. ak si platiteľ DPH, zajtra je posledná možnosť odovzdať DP k DPH !
"Teraz od 01.05." - ani by som nepovedala, že to bolo teraz, už prešli skoro 3 mesiace!!!
"...každý mesiac si spočítam...- si mesačný, alebo štvrťročný platiteľ DPH??? Lebo to nie je jedno.
Odpočet pri registrácii je možnosť, ktorú môžeš, ale nemusíš využiť. Ale prečo by si nevyužila, keď máš možnosť zo zákona? Tento odpočet si uplatníš na základe vykonanej inventúry k dátumu registrácie, ale len z tých zásob, ktoré si nadobudla od dodávateľa - platiteľa DPH.
V ďalšom období už DPH budeš počítať z účtovníctva (a nie zo zásob) : DPH na vstupe a výstupe.