lucikk28
17.06.09,13:21
Ahoj Poraďáci chcela by som sa opýtať ako je to s povinnosťou mať zavedené regulátory tepla. Ako bytovka s bytmi v OV by sme si chceli dať zaviesť regulátory tepla zo strany bytového družstva sa nám ale vždy dostanú len odpovede typu "museli by to chcieť všetci (a tým myslia obyvatelov zo 4 bytoviek čo je 48bytov... Každá bytovka ale funguje samostatne a každa má vlastnú kotolnu. )" alebo typu "Najprv zatepliť potom regulátory" Bytovky sú s dvoch strán zateplené a z dvoch nie....V podstate proti zatepleniu nikto nenamieta ale nič sa nedeje:confused:. Regulátory by nám v mnohých bytoch dosť pomohli pretože v zime máme v byte aj 31°C a potom zbytočne doplácame za kúrenie...

Ďakujem za vyjadrenie

Lucia
sito
17.06.09,13:50
Zákon č. 70 / 1998 § 36, odsek 3, písmeno a, b, c.


(3) Priamy odberateľ tepla je povinný
a) zabezpečiť najmenej jedenkrát za rok overenie hospodárnosti prevádzky sústavy tepelných zariadení za odberným miestom,
b) vybaviť sústavu tepelných zariadení za odberným miestom automatickou reguláciou parametrov teplonosnej látky na každom tepelnom spotrebiči v závislosti od teploty vzduchu vo vykurovaných miestnostiach s trvalým pobytom osôb. Z tejto povinnosti môžu v odôvodnených prípadoch povoliť výnimku krajské inšpektoráty Štátnej energetickej inšpekcie (§ 39); výnimku možno povoliť najdlhšie na dve vykurovacie obdobia,
c) udržiavať hydraulicky vyregulovanú sústavu tepelných zariadení za odberným miestom.

Vyregulovanie vykurovacieho systému je povinnosť! Pomerové meranie, zateplenie je len na rozhodnutí vlastníkov. Ponúknite mu zrušenie zmluvy o výkone správy. OSBD je len správca, rozhodujete Vy, vlastníci.


Regulátory by nám v mnohých bytoch dosť pomohli pretože v zime máme v byte aj 31°C a potom zbytočne doplácame za kúrenie...

To isto! Zaujímavá môže byť výška nákladov pri teplote 31 °C?
šmudlo
24.06.09,18:38
Ja by som sa chcela tiež spytať na vyregulovanie tepla, či sa teplo v bytovke musí dať vyregulovať a podľa akého zákona, a ak nie je zateplená bytovka, či to ma zmysel. Lebo sa začne šetriť s teplom a bytovka sa podchladí a začína pleseň. Teda, ak máte skúsenosti poraďte, alebo v akom zákone sa o tomto pojednáva. Ďakujem moc
Julian
24.06.09,19:05
Zákon č. 70 / 1998 § 36, odsek 3, písmeno a, b, c.


(3) Priamy odberateľ tepla je povinný
a) zabezpečiť najmenej jedenkrát za rok overenie hospodárnosti prevádzky sústavy tepelných zariadení za odberným miestom,
b) vybaviť sústavu tepelných zariadení za odberným miestom automatickou reguláciou parametrov teplonosnej látky na každom tepelnom spotrebiči v závislosti od teploty vzduchu vo vykurovaných miestnostiach s trvalým pobytom osôb. Z tejto povinnosti môžu v odôvodnených prípadoch povoliť výnimku krajské inšpektoráty Štátnej energetickej inšpekcie (§ 39); výnimku možno povoliť najdlhšie na dve vykurovacie obdobia,
c) udržiavať hydraulicky vyregulovanú sústavu tepelných zariadení za odberným miestom.


SITO!!

Mám taký dojem, že ponúkaš dávno neplatný zákon !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Už 5 rokov neplati.
sito
25.06.09,03:46
SITO!!

Mám taký dojem, že ponúkaš dávno neplatný zákon !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Už 5 rokov neplati.


Julko, vitaaaj.

Možno máš správny dojem, a aj pravdu, že už 5 rokov neplatí.

Som si istý, že v novom zákone táto povinnosť nie je zrušená. Pretože je to vec, ktorá zabezpečuje v dome, aby sa do každého radiátora v byte dostalo dostatočné množstvo tepla, ktoré zabezpečí, že v miestnosti bude minimálne 20 °C.

Niekedy ho snáď nájdem?

Ale, inač si charakter, ľudia sa pýtajú, ty vieš, ale nepovieš, neporadíš.


Julkooo, maj saaa.
sito
25.06.09,04:08
Ja by som sa chcela tiež spytať na vyregulovanie tepla, či sa teplo v bytovke musí dať vyregulovať a podľa akého zákona, a ak nie je zateplená bytovka, či to ma zmysel. Lebo sa začne šetriť s teplom a bytovka sa podchladí a začína pleseň. Teda, ak máte skúsenosti poraďte, alebo v akom zákone sa o tomto pojednáva. Ďakujem moc

Teplo nie, teplo sa odoberá. Ale treba vyregulovať vykurovací systém v dome, tým nič nepokazíte. Ba naopak , dom zníži spotrebu o 10 až 15 %.

Vyregulovaný systém je potrebný aj v zateplenom obytnom dome.

Ten cirkus začína až pri namontovaní pomerového merania v dome.

Keď si začnú " eskimáci " myslieť, nebudem kúriť, nebudem platiť, to nevadí, že dom začne plesnivieť.

Druhá skupina " masajovia " chcú chodiť celú zimu s holou riťou. A tak kúria, kúria a kúria, teplota možno naj viac 24 °C, ak im ju dodávateľ tepla zabezpečí? No, ale to teplo, energiu treba zaplatiť. Kto? Tí, čo sú v dome pod priemerom spotreby domu. Tých sa nikto nezastane, tých je v dome naj viac. Oni to zvládnu a uhradia.

Julko je charakter, vie, ale nepovie.

Jednoducho, neváhajte a vyregulovanie vykurovacieho systému dajte v dome spraviť. To je prvý krok, ostatné dva zateplenie a pomerové meranie sú bez prvého kroku zbytočné.
šmudlo
25.06.09,05:22
Ahoj Sito,
tú reguláciu máme už 3 roky a odvtedy sa nám robí plieseň v bytoch, hlavne ako je položený môj byt severný, rožný, prízemný, nadpivničný, žiadné pozitíva. Zavolala som podnikateľa, ktorý sa venuje izolácíí, prišiel, vymeral s prístrojom vlhkosť stien, všetky steny boli v poriadku, len tá naša severná nie. Povedal, že ja budem zbytočne moc kúriť v byte, že ho aj tak nevykúrim, lebo stačí ak sa v pár bytoch nebude dostatočne kúriť, bytovka sa podchladí a pleseň je na svete. Musela som v lete škrábať celú stenu, novú stierku a teraz ma to čaká v ďalšiej miestnosti. Naozaj je to do zúfania, múry bytovky sú len 30-tky a o zteplení môžem iba snívať, nesúhlasia, že zobrať úver je riziko, divné myslenie, ako by si to riešil ty? Veď v plesnivom a nie najlacnejšom byte(myslím terajšie platby), sa nedá žiť, začínajú u mňa zdravotné problémy. Veľmi zlý zákon o rozhodovaní, keď musí byť nadpolovičná väššina, to sa môžu dohodnúť a dávať opravy len pre seba, ktoré vyhovujú väčšine.Počúvala som reláciu podobný problém, ako máme my a vyriešili to až súdnou cestou.
Vďaka za odpoveď, som naozaj zúfala
sito
26.06.09,05:31
Ahoj, šmudlo.

U nás tiež, plesnivel byt, severný, horný pod strechou. Pôvodný vlastník tam mal v obývačke akvárium cez celú stenu. To bola tiež jedná z príčin, ale podstata, laicky povedané je riedka stena. Keď vonku mrzne a v byte sa kúri, niekde v strede steny by mala byť nulová teplota. Ak sa nulová teplota v stene posúva viac k vnútornej stene panelu je predpoklad vzniku plesní v miestnosti. Bol to byt družstevný. V tej dobe o zateplení nebolo ani počuť.

Navrhovali mu spraviť vzduchovú medzeru vymurovaním priečky pred stenou. Nesúhlasil, byt vymaľoval a vymenil. Po čase sa aj nový majiteľ dočkal plesní, nie už v takej miere ale boli. Akosi sa nám podarilo pred piatimi rokmi dom zatepliť, odvtedy má pokoj. Boli aj v iných horných bytoch v rohoch, tie sa tiež odstránili.

No, ale jeden sa zasa sťažoval, že mu plesnivie miestnosť. Ale kde? Tiež severný byt na prvom poschodí, ale vnútorná miestnosť od schodišťa. Miestnosť má 9 m2 výkon radiátora podľa koeficientu 1,200, ostatný v rovnakých podmienkach 0,500. Ta miestnosť je nehorázne prekurovaná a má v nej hodne kvetov, botanická záhrada. Takže v miestnosti je vysoká vlhkosť, ráj pre plesne. Na schôdzi sa pýtal, či aj ostatným plesnivejú byty, odpoveď, nie.

Kamarát má taký istý byt v inom dome ako ja. Roh obývačky mu susedí s lodžiou susedného bytu a práve tam mu tiež plesnivie. S tým rohom musí spraviť niečo z vonku. Vyškrábať špáru a riadne ten spoj zaizolovať.

Pleseň sa Ti objavuje na celej stene, alebo len časti steny?

Ako to riešiť, dohodnúť sa v dome s vlastníkmi na odstránení závady, alebo sa domáhať odstránenia závady súdnou cestou. V krajnom prípade byt predať, ale .... kto kúpi taký byť?

Zákon nie je až taký zlý, zlí sú ľudia vo vašom dome, keď ich netrápi váš problém a nemajú záujem Vám pomôcť dostať váš byt na úroveň ich bytov.
šmudlo
26.06.09,07:16
Ahoj, šmudlo.

U nás tiež, plesnivel byt, severný, horný pod strechou. Pôvodný vlastník tam mal v obývačke akvárium cez celú stenu. To bola tiež jedná z príčin, ale podstata, laicky povedané je riedka stena. Keď vonku mrzne a v byte sa kúri, niekde v strede steny by mala byť nulová teplota. Ak sa nulová teplota v stene posúva viac k vnútornej stene panelu je predpoklad vzniku plesní v miestnosti. Bol to byt družstevný. V tej dobe o zateplení nebolo ani počuť.

Navrhovali mu spraviť vzduchovú medzeru vymurovaním priečky pred stenou. Nesúhlasil, byt vymaľoval a vymenil. Po čase sa aj nový majiteľ dočkal plesní, nie už v takej miere ale boli. Akosi sa nám podarilo pred piatimi rokmi dom zatepliť, odvtedy má pokoj. Boli aj v iných horných bytoch v rohoch, tie sa tiež odstránili.

No, ale jeden sa zasa sťažoval, že mu plesnivie miestnosť. Ale kde? Tiež severný byt na prvom poschodí, ale vnútorná miestnosť od schodišťa. Miestnosť má 9 m2 výkon radiátora podľa koeficientu 1,200, ostatný v rovnakých podmienkach 0,500. Ta miestnosť je nehorázne prekurovaná a má v nej hodne kvetov, botanická záhrada. Takže v miestnosti je vysoká vlhkosť, ráj pre plesne. Na schôdzi sa pýtal, či aj ostatným plesnivejú byty, odpoveď, nie.

Kamarát má taký istý byt v inom dome ako ja. Roh obývačky mu susedí s lodžiou susedného bytu a práve tam mu tiež plesnivie. S tým rohom musí spraviť niečo z vonku. Vyškrábať špáru a riadne ten spoj zaizolovať.

Pleseň sa Ti objavuje na celej stene, alebo len časti steny?

Ako to riešiť, dohodnúť sa v dome s vlastníkmi na odstránení závady, alebo sa domáhať odstránenia závady súdnou cestou. V krajnom prípade byt predať, ale .... kto kúpi taký byť?

Zákon nie je až taký zlý, zlí sú ľudia vo vašom dome, keď ich netrápi váš problém a nemajú záujem Vám pomôcť dostať váš byt na úroveň ich bytov.
Dobrý deň Sito,
vďaka za odpoveď, pýtaš sa kde mi plesnivie byt, je to v dvoch miestnostiach, na severnej strane a celé steny, dokonca za nábytkom mám na parketach vodu a plieseň sa mi pustila do nábytku. Inak naša bytovka nie je panel, ale tehla. Doslovne vyráža voda z dlážky, nábytok mám dosť od steny, tak to nemôže byť tým, že dobre neprúdi vzduch, a potom sú byty, kde v zime vôbec v miestnostiach nekúria a majú dokonca celú zimu nonstop otvorené ventilačky, jeden byt je nad kotolňou, veď tam majú teplo(kotolňa tam už nie je , ale rozvody tepla áno), takže sedí nad teplom, a iní zase šetria, majú väčšie byty a deti sú už z domu preč. Dokonca som kúpila odvlhčovače, nepomohlo. Predať by som ho nechcela bývam tu vyše 4O rokov.
sito
26.06.09,08:31
To je potom iné. Keď je stena taká mokrá, to asi nebude vyregulovaním. Byt nad Vami je bez plesne? Ak áno, tak potom stena vlhne od spodku. Čo v suteréne, pod Vami? Môžu byť špatne od izolované základy. V čomsi je chyba? Koľko je v dome vchodov, poschodí, bytov?
šmudlo
26.06.09,08:45
podomňou sú pivnice, ale bude to vyregulovaním, lebo dovtedy sa objavila plieseň, ale nie v takom rozsahu. Podnikateľ, ktorý sa venuje izolovaním bytoviek a domov, mi hovoril, keď premeriaval steny, že bytovka je podchladená, tým, že sa málo kúri v bytoch. Sme dvojposchodová bytovka a pleseň je aj nadomnou v dvoch bytoch, máme 3 vchody, 27 bytov. Ďakujem moc za ochotu, poteší to.
sito
26.06.09,09:07
Pivnice sú tiež plesnivé? U nás, keď bolo len vyregulovanie, nikto nešetril, pretože to nebolo nikomu možné dokázať, že šetrí, alebo plytvá. Až keď sme namontovali pomerové meranie, začali si ľudia uvedomovať, že môžu platiť menej, ak znížia spotrebu vo svojom byte. Vy nemáte pomerové meranie? Ako Vám rozdeľujú náklady na teplo na jednotlivé byty?
Julian
26.06.09,12:13
Julko, vitaaaj.

Možno máš správny dojem, a aj pravdu, že už 5 rokov neplatí.

Som si istý, že v novom zákone táto povinnosť nie je zrušená. Pretože je to vec, ktorá zabezpečuje v dome, aby sa do každého radiátora v byte dostalo dostatočné množstvo tepla, ktoré zabezpečí, že v miestnosti bude minimálne 20 °C.

Niekedy ho snáď nájdem?

Ale, inač si charakter, ľudia sa pýtajú, ty vieš, ale nepovieš, neporadíš.


Julkooo, maj saaa.

sito!

To či zákon platí, alebo nie sa zistí ľahko, ale sám vieš keď sa chceš niečo dozvedieť musíš sa v tom hrabať, čo je časove náročné.

Ak by som vedel alebo aspoň mal v pamäti, tak by som sa na to pozrel a napísal. Ale naštudovať si to môže každý.
šmudlo
27.06.09,02:49
Ahoj sito,
bytovka má dve poschodia a samozrejme nadomnou tiež majú plieseň, a moj byt je ešte nad pivnicami, ale naozaj pred vyregulovaním sa objevila plieseň, ale nie taká ako po vyregulovaní, že máš za nábytkom na parketach vodu, asi to bude naozaj tým, že teraz ľudia šetria a nedostatočne vykurujú byt. Uz som o tom písala, asi som to zle odoslala v porade ešte len začínam. Bola povinnosť dať si v bytovke vyregulovať teplo? Prikazoval to zákon? Vyregulovanie sme robili pred troma rokmi. Vďaka za odpoveď. Šmudlo
najag
27.06.09,12:42
Smudlo, pliesen je vzdy o tepelnych mostoch, o vysokej relativnej vlhkosti a teplote rosneho bodu, kedy sa na povrchu kondenzuje voda. Ja by som odporucal, keby si si nechal urobit termograficke snimky v byte, aby si vedel, kde sa mosty v miestnosti tvoria, su to najma rohy,ake su rozdiely v teplote, aby si vedel zlepsit izolaciu. Potom meral relativnu vlhkost v byte , aby si ju znizil, ak je vysoka v byte a teplotu v byte, aby si zistil teplotu rosneho bodu a dokazal posunut rosny bod zvysenim teploty v byte. Medzi nabytkom a stenou musis mat dostatocnu medzeru, aby cirkuloval vzduch.
šmudlo
02.07.09,11:39
Smudlo, pliesen je vzdy o tepelnych mostoch, o vysokej relativnej vlhkosti a teplote rosneho bodu, kedy sa na povrchu kondenzuje voda. Ja by som odporucal, keby si si nechal urobit termograficke snimky v byte, aby si vedel, kde sa mosty v miestnosti tvoria, su to najma rohy,ake su rozdiely v teplote, aby si vedel zlepsit izolaciu. Potom meral relativnu vlhkost v byte , aby si ju znizil, ak je vysoka v byte a teplotu v byte, aby si zistil teplotu rosneho bodu a dokazal posunut rosny bod zvysenim teploty v byte. Medzi nabytkom a stenou musis mat dostatocnu medzeru, aby cirkuloval vzduch.
nábytok mám dosť od steny, vzduch má kde cirkulovať, ako som písala, dala som si zmerať steny podnikateľom, ktorý sa venuje podrezávaním a novou izoláciou, domov a bytoviek. Povedal, že môj severný, nadpivničný, bude mať stále úproblémy, pokiaľ nebudú ľudia dostatočne v zime vykurovať byty. Máme podchladenú bytovku a ja ju sama nevykúrim, musia aj ostatní dostatočne kúriť. A múry obvodové bytovky sú len tridsiatky, že to treba zatepliť. Len prerob ľudí aby začali rozmýšľať. To nedokážem. Asi tu bude len jedno riešenie, žiaľ, súdnou cestou. Nie je to mojím zavinením, pokiaľ nebola urobená regulácia tepla a neboli ventily na meranie bolo všetko o. k. Vieš, tu sa dokonca predstíhajú, koľko kdo ušetrí na teple. Díky a ahoj
najag
04.07.09,15:46
Ked si prestudujes vzajomnu suvislost medzi teplotou, relativnou vlhkostou a rosnym bodom, bude ti vela veci jasnejsich. Niekedy je vlastny rozum lepsi.A hlavne, treba vediet teplotu v danej miestnosti a relativnu vlhkost.Potom robit zavery.
šmudlo
05.07.09,11:06
Ked si prestudujes vzajomnu suvislost medzi teplotou, relativnou vlhkostou a rosnym bodom, bude ti vela veci jasnejsich. Niekedy je vlastny rozum lepsi.A hlavne, treba vediet teplotu v danej miestnosti a relativnu vlhkost.Potom robit zavery.
Moc tomu nerozumiem, ale spýtam sa odborníka, hoci som tu už jedného mala a podal mi vysvetlenie, pokiaľ sa táto severná stena nezateplí a ľudia neprestanú nadmerne šetriť teplom, nebudem mať v byte ani ja teplo, že ja sama celú bytovku nevykúrim a že je naša bytovka podchladená. Ale aj tak srdečná vďaka za snahu.