Aldan
17.06.09,14:33
vie mi niekto poradiť ak je 50 ročný človek dobrovoľne nezamestnaný, pracuje na dohodu. Môže zarobiť 330,- EUR mesačne? Nie je to nejako limitované? Podpíše si aj prehlásenie o nezdaniteľnej čiastke, zamestnávateľ platí garančné a úrazové.Pracuje asi 5 dní v mesiaci - nepravidelne- to sa podľa mńa nepočíta ako závislá činnosť. Je to naozaj tak?
Ďakujem Aldan
Lianka
17.06.09,12:36
Vyska prijmu nie je obmedzena. Ano, moze podpisat vyhlasenie o nezdanitelnej casti, UP a GP plati Z-L, ako uvadzas.

Na aku dohodu? Dohoda o vykonani prace alebo o pracovnej cinnosti?

DoVP max. 350 hodin rocne, DoPC max. 10 hod./tyzdenne.
mzdarka renca
17.06.09,12:37
Ešte doplním Lianku, je to závislá činnosť.
Tweety
17.06.09,12:37
vie mi niekto poradiť ak je 50 ročný človek dobrovoľne nezamestnaný, pracuje na dohodu. Môže zarobiť 330,- EUR mesačne? Nie je to nejako limitované? Áno je je to suma max. 131,65 €. Podpíše si aj prehlásenie o nezdaniteľnej čiastke, zamestnávateľ platí garančné a úrazové. ÁNO, tak. Pracuje asi 5 dní v mesiaci - nepravidelne- to sa podľa mńa nepočíta ako závislá činnosť. Je to naozaj tak? Nie, nie je, je to ZČ.
Ďakujem Aldan
Odpovede v texte.
Opravila som svoju pravú časť odpovede, nevšimla som si, že je dobrovoľne nezamestnaný. Mea culpa.:)
Aldan
17.06.09,12:37
Je to o pracovnej činnosti - vlastne podľa potreby je to tých 5-7 dní do mesiaca.
Dík za skorú odpoveď, plietlo ma to ak je niekto na podpore a tam je príjem limitovaný.
Aldan
veronikasad
17.06.09,12:41
vie mi niekto poradiť ak je 50 ročný človek dobrovoľne nezamestnaný, pracuje na dohodu. Môže zarobiť 330,- EUR mesačne? Nie je to nejako limitované? Podpíše si aj prehlásenie o nezdaniteľnej čiastke, zamestnávateľ platí garančné a úrazové.Pracuje asi 5 dní v mesiaci - nepravidelne- to sa podľa mńa nepočíta ako závislá činnosť. Je to naozaj tak?
Ďakujem Aldan
Ak je dobrovolne nezamestnaný, musí sa v Zdr.poisťovni prihlásiť ako samoplatitel. Vymeriavací základ samoplatitela je cca 191€ - mesačné preddavky 26.74 €. Ak zarobí viac, musí podať ročné zúčtovanie zdr.poistenia do 30.6. nasl. kal. roka a doplatiť rozdiel zdr.poistenia medzi vym.základom samoplatitela a skutočným príjmom.

Môže podpísať u zamestnávatela vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov. Počas práce na dohodu nie je nemocensky ani dôchodkovo poistený a zamestnávatel za neho platí len úrazové a garančné poistenie.
Aldan
17.06.09,12:41
Tweety, naozaj je to limitovaný zárobok tých 131,65 E ?
Ten človek je vlastne dobrovoľne nezamestnaný a nepoberá žiadne dávky. Alebo sa mám radšej spýtať na úrade práce? Dík
veronikasad
17.06.09,12:43
Tweety, naozaj je to limitovaný zárobok tých 131,65 E ?
Ten človek je vlastne dobrovoľne nezamestnaný a nepoberá žiadne dávky. Alebo sa mám radšej spýtať na úrade práce? Dík
Je evidovaný na úrade práce bez nároku na dávku v nezamestnanosti alebo vôbec nie je evidovaný ?
Aldan
17.06.09,12:46
To neviem, je v tom rozdiel?
mzdarka renca
17.06.09,12:47
To neviem, je v tom rozdiel?
Dobrovoľne nezamestnaný = nie je evidovaný na úrade práce
veronikasad
17.06.09,12:48
To neviem, je v tom rozdiel?
uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce môže zarobiť 65% zo sumy životného minima. Ak zarobí viac, vyradia ho z evidencie.

Dobrovolne nezamestnaný registrovaný ako samoplatitel - príjem na dohodu nie je obmedzený, ale ak zarobí viac ako 191 € mesačne, musí podať ročné zúčtovanie zdr. poistenia a doplatiť rozdiel zdr.poistenia.
Pozri prísp. č. 6
Ester plus
17.06.09,13:56
Ako je to v prípade, že evidovaný nezamestnaný na úrade práce je zamestnaný aj na dohodu o pracovnej činnosti a jeho príjem z tejto dohody je vo výške limitovanej zákonom. V prípade že poberá podporu v nezamestnanosti je mu táto krátená o príjem z dohody?
Iwett
17.06.09,14:21
Ako je to v prípade, že evidovaný nezamestnaný na úrade práce je zamestnaný aj na dohodu o pracovnej činnosti a jeho príjem z tejto dohody je vo výške limitovanej zákonom. V prípade že poberá podporu v nezamestnanosti je mu táto krátená o príjem z dohody?
Nekráti sa mu nič, ak neprekročí zákonom stanovenú výšku. Je to suma, ktorú môže zarobiť ako nezamestnaný /131 eur/
veronikasad
17.06.09,14:25
Ako je to v prípade, že evidovaný nezamestnaný na úrade práce je zamestnaný aj na dohodu o pracovnej činnosti a jeho príjem z tejto dohody je vo výške limitovanej zákonom. V prípade že poberá podporu v nezamestnanosti je mu táto krátená o príjem z dohody?
Ak poberá dávku v nezamestnanosti, príjem z dohody vo výške 65 % živ. minima nemá žiadny vplyv na výplatu dávky. Ak by zarobil viac, vyradia ho z evidencie a poberanie dávky zastavia.

Ak však poberá sociálne dávky, napr. dávku v hmotnej núdzi, príjem z dohody o pracovnej činnosti sa započítava celý, z príjmu z dohody o vykonaní práce sa nezapočítava čiastka vo výške 2,2-násobku živ.minima ročne.
terezamaria
17.06.09,19:35
Tweety, naozaj je to limitovaný zárobok tých 131,65 E ?
Ten človek je vlastne dobrovoľne nezamestnaný a nepoberá žiadne dávky. Alebo sa mám radšej spýtať na úrade práce? Dík

Keď je dobrovoľne nezamestnaný tak si platí sám zdravotné poistenie,je tzv.samoplatiteľ a nie je evidovaný na úrade práce. Môže zarobiť koľko mu dajú zarobiť u toho - ktorého zamestnávateľa.
Dáša_
07.07.09,19:53
Potrebovala by som poradiť - mám študenta, ktorý ukončil štúdium na jednej vysokej škole ale ešte dokončuje /ešte rok/ štúdium na vysokej škole.
V škole im povedali, že sa musí prihlásiť na zdravotnej poistovni a tak si sám platí zdravotné poistenie.

Otázka, ked bude pracovať na dohodu, /má podpísané vyhlásenie/ je nejaké obmedzenie výšky, ktorú môže zarobiť bez toho, aby sa nemuseli platiť odvody do SP na dochodkove, nemocenské..... poistenie.

/vyjadrujem sa jak hotentot, ale mzdy nie su moja silna stranka:D:D/
mzdarka renca
08.07.09,04:32
Potrebovala by som poradiť - mám študenta, ktorý ukončil štúdium na jednej vysokej škole ale ešte dokončuje /ešte rok/ štúdium na vysokej škole.
V škole im povedali, že sa musí prihlásiť na zdravotnej poistovni a tak si sám platí zdravotné poistenie.

Otázka, ked bude pracovať na dohodu, /má podpísané vyhlásenie/ je nejaké obmedzenie výšky, ktorú môže zarobiť bez toho, aby sa nemuseli platiť odvody do SP na dochodkove, nemocenské..... poistenie.

/vyjadrujem sa jak hotentot, ale mzdy nie su moja silna stranka:D:D/

Dáška, výška odmeny z dohody nemá vplyv na to, aby platil poistné na SP. Zamestnanec neplatí na SP nič, zamestnávateľ len GP a ÚP.
Dáša_
08.07.09,04:56
Dáška, výška odmeny z dohody nemá vplyv na to, aby platil poistné na SP. Zamestnanec neplatí na SP nič, zamestnávateľ len GP a ÚP.

Dakujem. Nebola som si úplne istá a nevedela som, z ktorej strany to začať študovať.
ivetkavrb
06.09.09,18:39
Dobrý večer, nadväzujem na predchádzajúcu diskusiu. Chcem sa spýtať, keď dobr.nezamestnaný nebude prihlásený do SP ako samoplatiteľ v čom má nevýhodu okrem toho, že v prípade PN mu nebude vyplatené nič a pracuje na dohodu o prac. činnosti.? Potrebovala by som to vedieť ešte dnes. Ďakujem.
Sabadka
06.09.09,18:46
Dobrý večer, nadväzujem na predchádzajúcu diskusiu. Chcem sa spýtať, keď dobr.nezamestnaný nebude prihlásený do SP ako samoplatiteľ v čom má nevýhodu okrem toho, že v prípade PN mu nebude vyplatené nič a pracuje na dohodu o prac. činnosti.? Potrebovala by som to vedieť ešte dnes. Ďakujem.

Odpracované roky sa mu nebudú zaratávať pri žiadosti o starobný dôchodok, nedostane podporu v nezamestnanosti(v prípade ak príde aj o prácu na dohodu, samozrejme musia byť splnené všetky podmienky na nárok podpory v nezamestnanosti ).
Nejde tam len o nevyplatenie dávok PN pri DPN ale sa to nabaľuje jedno na druhé má to dopad na starobný alebo predčasný dôchodok, invalidný dôchodok, podporu v nezamestnanosti.
ivetkavrb
06.09.09,19:28
Ok.Ďakujem. Takže študent, ktorý ukončil štúdium v júni, sa nemusí ísť hlásiť na úrad práce ak chce byť dobrovoľne nezamestnaný a bude mať dohodu o prac. činnosti. Stačí ak sa prihlási do zdrav. pois. a zamestnávateľ ho prihlási ako brigádnika. Ešte raz Dˇ.
veronikasad
06.09.09,20:01
Dobrý večer, nadväzujem na predchádzajúcu diskusiu. Chcem sa spýtať, keď dobr.nezamestnaný nebude prihlásený do SP ako samoplatiteľ v čom má nevýhodu okrem toho, že v prípade PN mu nebude vyplatené nič a pracuje na dohodu o prac. činnosti.? Potrebovala by som to vedieť ešte dnes. Ďakujem.
V SP sa prihlasuje ako dobrovolne poistená osoba - nie samoplatitel.
veronikasad
06.09.09,20:02
Ok.Ďakujem. Takže študent, ktorý ukončil štúdium v júni, sa nemusí ísť hlásiť na úrad práce ak chce byť dobrovoľne nezamestnaný a bude mať dohodu o prac. činnosti. Stačí ak sa prihlási do zdrav. pois. a zamestnávateľ ho prihlási ako brigádnika. Ešte raz Dˇ.
Do 31.8. - ak sa nezamestná alebo nezaeviduje na úrade práce - má štatút študenta, za ktorého platí zdr.poistenie štát. Ak bude dobrovolne nezamestnaný, do 8.9. sa musí v ZP prihlásiť ako samoplatitel.