Anub1s
17.06.09,18:33
Dobrý deň,
som zamestnaný v jednej nemenovanej firme, prostrednictvom ktorej som si nechal podať daňové priznanie za rok 2008. Vo februáry tohto roku som predložil svojmu zamestnávateľovi všetky potrebne a požadované dokumenty a podpísal som vyhlasenie/súhlas pre zamestnávateľa, aby tento ukon za mňa vykonal.
Spokojný a ubezpečený som čakal na preplatok dane:)
Dnes som sa však dozvedel, že firma daňové priznanie mne a ani ďalším asi 40 zamestnancom nepodala. Chystá sa tak urobyť až ku koncu tohto mesiaca spoločne s ročným zúčtovaním zdravotného poistenia (to neriešim). Takže mi s najvačšou pravdepodobnosťou ak sa nemýlim hrozi pokuta.
Nikto z nás zamestnancov nemá doklad o tom, že by firmu o podanie daňového priznania žiadal. O uhradení prípadných sankcií firmou som bol síce ubezpečený, ale rovnako som bol ubezpečený aj o tom, že daňové priznanie bude podané na čas. Poraďte prosim čo robiť? (s ohľadom na to, že o zamestnanie nechcem prisť:) Ďakujem
KEJKA
17.06.09,16:42
no - je to akési scestné. Zamestnávateľ muselurobiť ročné zúčtovanie dane, nie vypisovať daňové priznanie za 40 ľudí. Ty si mal iné príjmy? Preto si povinný podať DPFO? To je tvoja zodpovednosť, mal tam byť tvoj podpis, takže si sa do 31.3.mal dostať k informácii, že DPFO je resp. nie je.

Za vykonanie/nevykonanie ročného zúčtovania dane zodpovedá zamestnávateľ, odtiaľ ti nič nehrozí.
Paula
17.06.09,16:49
Mňa v rámci RZ dane zamestnávateľom napadlo, ako dokáže zamestnanec napr.nezodpovednému zamestnávateľovi, že mu predložil žiadosť o zúčtovanie, pokiaľ si nedá prevzatie svojej žiadosti potvrdiť na "kópii".:confused:
Anub1s
18.06.09,07:50
mal som na mysli rocne zuctovanie dane:)ako laik sa velmi v terminologii nevyznam.ale dakujem
judita1971
18.06.09,08:08
mal som na mysli rocne zuctovanie dane:)ako laik sa velmi v terminologii nevyznam.ale dakujem



vypisoval si takéto tlačivo a predložil si ho zamestnávateľovi spolu s dokladmi do 15.2. ? mrkni príloha :
mzdarka renca
18.06.09,08:12
mal som na mysli rocne zuctovanie dane:)ako laik sa velmi v terminologii nevyznam.ale dakujem

Ak si nevypísal Žiadosť o vykonanie RZD do 15.2.2009, tak je to tvoja zodpovednosť ako daňovníka SR. Len ma metie jedna vec, ak by ku mne neprišiel ani jeden zamestnanec so žiadosťou o RZD, bolo by mi to maximálne podozrivé.
Jedna pravda je, že mzdárky nie sú policajti, aby naháňali zamestnancov, aby si svoje povinnosti plnili (medzi ne patrí aj požiadať zamestnávateľa o RZD, alebo podať DP), ale ja osobne to pre našich zamestnancov robím napr. formou vyvesenia oznámenia na nástenku a do výťahu.

Ešte jedna vec ma napadla, že ak si tvoju mzdárku nepožiadal o vykonanie RZD, tak ti mala zaslať, alebo dať osobne proti podpisu vo Vyhlásení .... Potvrdenie o zdaniteľnej mzde.
Barbara
18.06.09,08:23
ja to robím tak, že každému zamestnancovi / a to mám okolo 400:eek:/ vložím do vyhlásenia aj tú žiadosť, a keď podpisujú vyhlásenia, tak buď mi tú žiadosť podpíšu, alebo si vypýtajú potvrdenie o zdaň. mzde, a mám vše pod kontrolou;)
mzdarka renca
18.06.09,08:27
ja to robím tak, že každému zamestnancovi / a to mám okolo 400:eek:/ vložím do vyhlásenia aj tú žiadosť, a keď podpisujú vyhlásenia, tak buď mi tú žiadosť podpíšu, alebo si vypýtajú potvrdenie o zdaň. mzde, a mám vše pod kontrolou;)

Ja to robím tak, že každý jeden zamestnanec ku mne príde, lebo každý je jedinečný a urobím na neho krížový výsluch:D, zistím skutočnosti a podľa toho si vypíšu a podpíšu Žiadosť o RZP, alebo im vydám potvrdenie....
Anub1s
18.06.09,10:41
judita 1971-ano presne to tačivo som vypisoval a podpisal.splnil som načas všetky naležitosti aby mi RZ dene urobil zamestnavatel a taktiež som dodal všetky podklady (ako aj dalsich 40 zamestnancov).proste sa na to vo firme vykaslali alebo ak chcete zabudli
Barbara
18.06.09,10:50
Ja to robím tak, že každý jeden zamestnanec ku mne príde, lebo každý je jedinečný a urobím na neho krížový výsluch:D, zistím skutočnosti a podľa toho si vypíšu a podpíšu Žiadosť o RZP, alebo im vydám potvrdenie....


Renči, to, že som napísala v mojom príspevku, že mám vše pod kontrolou, tak som mala na mysli aj to " mučenie":D;):D
mzdarka renca
18.06.09,11:00
judita 1971-ano presne to tačivo som vypisoval a podpisal.splnil som načas všetky naležitosti aby mi RZ dene urobil zamestnavatel a taktiež som dodal všetky podklady (ako aj dalsich 40 zamestnancov).proste sa na to vo firme vykaslali alebo ak chcete zabudli

Tak ty sa teda netráp, zavolaj na DÚ a oznám im túto skutočnosť. alebo ešte lepšie, napíš im, že aj napriek žiadosti o vykonanie RZD ti zamestnávateľ RZD nevykonal.
Pokutu bude znášať zamestnávateľ, nie ty.
mzdarka renca
18.06.09,11:01
Renči, to, že som napísala v mojom príspevku, že mám vše pod kontrolou, tak som mala na mysli aj to " mučenie":D;):D
mimotemy:D:D:D:D:D:D:D:D
ZEvina
18.06.09,11:12
A nemôže to byť tak, že vám síce firma RZD spravila, s DÚ vysporiadala, len vám preplatky na daniach zatiaľ nevyplatila? Firma ak robí RZD tak daňové priznania za zamestnancov na DÚ nepodáva, podáva len Hlásenie o vyúčtovaní dane.. za všetkých pracovníkov spolu. Ostatné doklady zostávajú vo firme.
grammatika
18.06.09,11:18
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.

(6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný na žiadosť zamestnanca, ktorému vykonal ročné zúčtovanie, do desiatich dní od doručenia tejto žiadosti vydať doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní, a to o údaj o vysporiadaní daňového nedoplatku alebo preplatku alebo daňového bonusu vyplývajúceho z tohto ročného zúčtovania.

Skús si podať žiadosť a uvidíš, čo Ti povedia
Anub1s
18.06.09,13:27
bohužial nie je to tak..
Anub1s
18.06.09,13:58
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.

(6) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný na žiadosť zamestnanca, ktorému vykonal ročné zúčtovanie, do desiatich dní od doručenia tejto žiadosti vydať doplnený doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní, a to o údaj o vysporiadaní daňového nedoplatku alebo preplatku alebo daňového bonusu vyplývajúceho z tohto ročného zúčtovania.

Skús si podať žiadosť a uvidíš, čo Ti povedia
nápad je to veľmi dobry dakujem ale vzhladom na to ze sme velmi mala firma a nechcem prist o miesto nebudem dotycnych radsej takto verejne provokovat-s nezodpovednym vedenim som totiz denno denne v kontakte a riesit sa to s nimi skutocne neda.
Anub1s
18.06.09,15:04
Tak ty sa teda netráp, zavolaj na DÚ a oznám im túto skutočnosť. alebo ešte lepšie, napíš im, že aj napriek žiadosti o vykonanie RZD ti zamestnávateľ RZD nevykonal.
Pokutu bude znášať zamestnávateľ, nie ty.
pride mi to ako najrozumnejšie riešenie. ďakujem. hned zajtra pojdem na daňový úrad:)
slniecko1982
24.06.09,07:41
ahoj Anub1s,
ako si dopadol na danovom urade? Mne sa stalo to iste, ale bojim sa ze zamestnavatel tie danove priznania nepoda vobec. Vie mi niekto poradit co sa stane, ak firma skrachuje alebo zanikne? Bude to potom danovy urad vymahat odo mna aj s pokutou? :eek:
rodina1
24.06.09,08:14
Tak ty sa teda netráp, zavolaj na DÚ a oznám im túto skutočnosť. alebo ešte lepšie, napíš im, že aj napriek žiadosti o vykonanie RZD ti zamestnávateľ RZD nevykonal.
Pokutu bude znášať zamestnávateľ, nie ty.

Minulý rok tiež naša účtovníčka nespravila jednej zamestnankyni RZD za rok 2007 (aj napriek žiadosti zamestnankyni - bola síca už bývalá). Zamestnankyňa podala podnet na daňový úrad. Nakoniec som jej v septembri musela toto ročné zúčtovanie dane urobiť. Daňový úrad nám vyrubil pokutu 2 000,- Sk.
mzdarka renca
24.06.09,16:33
ahoj Anub1s,
ako si dopadol na danovom urade? Mne sa stalo to iste, ale bojim sa ze zamestnavatel tie danove priznania nepoda vobec. Vie mi niekto poradit co sa stane, ak firma skrachuje alebo zanikne? Bude to potom danovy urad vymahat odo mna aj s pokutou? :eek:

Máš nedoplatok? Ak si zamestnávateľa požiadal/a o vykonanie RZD, tak pokuty bude znášať za nevykonanie RZD zamestnávateľ.
slniecko1982
25.06.09,04:28
neviem ci mam nedoplatok alebo preplatok. Viem, ze pokutu dostane zamestnavatel, lebo som popisala tu ziadost.. ale co ak firma zanikne a on to do vtedy nepoda..