beo_lysá
17.06.09,20:06
ahojte, poraďáci.

potreboval by som od vás tip na kvalitnú lazúru alebo náter, olej na tatranský profil, ktorým chcem obiť štíty. ten tatranec bude dosť namáhaný dažďom, takže by som naň potreboval nejaký kvalitný náter, aby som to nemusel obnovovať každé 3 roky.

máte skúsenosť s nejakým kvalitným a relatívne lacným náterom?

ďakujem.
Chobot
17.06.09,20:03
ahojte, poraďáci.

potreboval by som od vás tip na kvalitnú lazúru alebo náter, olej na tatranský profil, ktorým chcem obiť štíty. ten tatranec bude dosť namáhaný dažďom, takže by som naň potreboval nejaký kvalitný náter, aby som to nemusel obnovovať každé 3 roky.

máte skúsenosť s nejakým kvalitným a relatívne lacným náterom?

ďakujem.

Najlepší je lodný lak olejový. Ale viac ako 3-4 roky bez opakovaného náteru v exteriéri ti ani to nevydrží. Drevo začne černať aj pod lakom, vplyvom UV lúčov, ktoré cez lak preniknú.

Ešte by sa dalo pomôcť pred lakovaním drevo impregnovať fermežou. Potom ale nesmieš dať nitrolak, ale na fermež jedine olej alebo v horšom prípade syntetiku.
kero64
17.06.09,21:27
My sme podhlady natierali náterom Belinka. Poradil mi to švagor, je stolár a údajne to vydrží až sedem rokov. On to bežne používa a má to oskúšané.Teraz je to tri roky natreté a super. Žiadne známky poškodenia alebo zmeny odtieňa. Uvidíme ešte po pár rokoch.