bábika
17.06.09,21:54
Kto by mi vedel poradiť ohľadom susedských vzťahov ako vyriešiť spory aby bol už konečne kľud.Spory sú dlhodobé ale vždy končia na obvodnom úrade a tým sa vyrieši problém len dočasne. Už neviem ako daľej exzistovať, pretože musím byť neustale v strehu čo daná osoba zase vyvedie.Ďakujem za všetky rady.
kyblik
18.06.09,02:55
Ostahovat sa...?:confused: Inak nevieme vobec nic o tom co sa medzi Tebou a susedom deje takze tazko radit...
hetty
23.07.09,05:44
AJ ja mám problém so susedmi. Bývame v dvojdome. Okná máme len z dvoch strán domu. Jedna strana je orientovaná susedom na dvor. Teraz sa rozhodli mať súkromie a natiahli zelenú tieniacu sieťku 3 m vysoko asi 1,5 m od nášho domu. Na prízemí býva starý otec, ktorý je dôchodca a je celý deň doma. Je tam chudák ako za trest - v prítmí. Poraďte mi, neexistuje nejaké obmedzenie ohľadne vzdialenosti sadenia od plota - tienenie
tutiola
23.07.09,11:53
Kto by mi vedel poradiť ohľadom susedských vzťahov ako vyriešiť spory aby bol už konečne kľud.Spory sú dlhodobé ale vždy končia na obvodnom úrade a tým sa vyrieši problém len dočasne. Už neviem ako daľej exzistovať, pretože musím byť neustale v strehu čo daná osoba zase vyvedie.Ďakujem za všetky rady.
Kým nenapíšeš, čoho sa spor týka, nedá sa radiť. Ale ak chceš všeobecne. V susednej obci majú jednú starú dievku, ktorá zneprijemňuje život všetkým. Nielen dennodenne ale xráz denne vola na políciu a dožaduje sa nápravy. Ak tam prídu z obv. odd. ani sa s nimi rozprávať nebude. Potom nasleduje telefonát za telefonátom a to okrresnému riad, krajskému riad., na ministerstvo a policajti prešetrujú a prešetrujú. Už vopred povie, aby k nej z obv.odd. nechodili a z okr. riad. si vyberá kto tam môže prísť. Bola prrejednávaná ako na obecnom úrade, tak na okr. úrade a nič nepomáha. Jedine vtedy je kľud, ak je na liečení na psychiatrií. Takýto ľudia nemajú zábrany a vyzerá to, akoby pre nich neplatili žiadné zákony.
tutiola
23.07.09,12:08
AJ ja mám problém so susedmi. Bývame v dvojdome. Okná máme len z dvoch strán domu. Jedna strana je orientovaná susedom na dvor. Teraz sa rozhodli mať súkromie a natiahli zelenú tieniacu sieťku 3 m vysoko asi 1,5 m od nášho domu. Na prízemí býva starý otec, ktorý je dôchodca a je celý deň doma. Je tam chudák ako za trest - v prítmí. Poraďte mi, neexistuje nejaké obmedzenie ohľadne vzdialenosti sadenia od plota - tienenie
Sú predpisy na vysádzanie, ale myslím, že susedia sú v tolerancií. Ono mi to vyznieva tak, že susedia to urobili práve preto, že majú pocit akoby ich váš starý otec sledoval. Bývať v dvojdomku a nevychádzať zo susedmi je veľmi zle. Porozprávajte sa s nimi a rozumne sa dohovorte.
dušinka
23.07.09,12:33
Pre bábiku: neviem, aké sú vaše problémy, ale my sme sa odsťahovali. Pretože sme jednoducho nevládali už ďalej znášať zákernosti nášho suseda. Mimochodom trpeli sme 25 rokov. Nebolo to jednoduché, ale zatiaľ tento bolestivý krok stál za to.
arizona
23.07.09,13:09
AJ ja mám problém so susedmi. Bývame v dvojdome. Okná máme len z dvoch strán domu. Jedna strana je orientovaná susedom na dvor. Teraz sa rozhodli mať súkromie a natiahli zelenú tieniacu sieťku 3 m vysoko asi 1,5 m od nášho domu. Na prízemí býva starý otec, ktorý je dôchodca a je celý deň doma. Je tam chudák ako za trest - v prítmí. Poraďte mi, neexistuje nejaké obmedzenie ohľadne vzdialenosti sadenia od plota - tienenie
Nechcem sa Ťa dotknúť...ale toto je typická ukážka toho, kedy má každý svoju pravdu...
Susedia chcú mať súkromie, vadí im , že vy máte výhľad k nim do dvora. Dá sa im niečo zazlievať? Pravdu povediac,nie. (Čo by ste robili vy na ich mieste?)
Vám vadí,že dedko nemá výhľad. Kde bol ten výhľad? K susedom do dvora, ktorí pociťovali nedostatok súkromia...(aj mne by asi vadil cudzí pohľad, ked si ráno strapatá v pyžame popíjam kávičku na dvore:---:D )
Kto má pravdu?

Podľa môjho názoru tá sieť nie je až taký "tienič". Horšie by bolo, keby tam postavili betónový múr. Alebo nasadili dreviny, ktorých korene by Vám po pár rokoch vliezali pod základy...To by ste mohli mať námietky, ktorými by sa mal zaoberať OÚ.
Ale cez tú sieťku prejde dostatok svetla, aj vzduch prúdi...akurát výhľad nie je zaujímavý:rolleyes:;):---
Nič iné podľa mňa nezostáva, len rešpektovať aj susedovie názory na súkromie a zvyknúť si. Dedko možno v inom okne objaví zaujímavejšie veci...vy sa uspokojte tým, že susedia asi zvolili pre nich, aj pre Vás tú najlepšiu alternatívu:)
Predstav si tam namiesto toho pletiva múr! Bŕŕŕ!!!
hetty
24.07.09,10:38
Tá sieťka je vyššia ako okno. má 80 % tieniacu schopnosť a aby toho nebolo málo tak tam zasadili brečtan. Je to jediné okno do tej miestnosti. Budúci rok tam chudák bude ako v kobke. So sieťkou súhlasím, ale aj 1,60 m výšky ti vytvorí súkromie a prepustí slnečné svetlo do miestnosti. Na tieto záležitosti nie sú nejaké normy? Pokiaľ viem stavbu plota -výšku a materiál povoľuje stavebný úrad. Neverím, že by im 2 m od nášho domu povolil murovaný plot s výškou 2,30 m.
arizona
24.07.09,11:01
Tá sieťka je vyššia ako okno. má 80 % tieniacu schopnosť a aby toho nebolo málo tak tam zasadili brečtan. Je to jediné okno do tej miestnosti. Budúci rok tam chudák bude ako v kobke. So sieťkou súhlasím, ale aj 1,60 m výšky ti vytvorí súkromie a prepustí slnečné svetlo do miestnosti. Na tieto záležitosti nie sú nejaké normy? Pokiaľ viem stavbu plota -výšku a materiál povoľuje stavebný úrad. Neverím, že by im 2 m od nášho domu povolil murovaný plot s výškou 2,30 m.

Skús sa so susedmi dohodnúť o znížení plotu, odvolaj sa na :


§ 127 obč. zákonník

(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
hetty
24.07.09,11:21
Dohodnúť sa s nimi nedá. Už sme to skúšali. Majú tam gril a chcú mať súkromie pri grilovaní, ale podľa mňa súkromie pri grilovaní nemôže mať prednosť pred kvalitou bývania v obytných priestoroch.
tutiola
24.07.09,18:58
Súhlasim aj nesúhlasim, pretože sa to môže obrátiť práve opačne. Susedia budú argumentovať, že robia všetko preto, aby zabránili prenikaniu prachu,hluku, popolčeka, dymu na susedný pozemok a to znamená že je to 4:1 a vo vzdialenosti 2 metrov je to dosť. Je to dobrá citácia zákon, ale .... Píšeš, že ste sa pokúšali s nimi dohodnúť. Čo žiadali od vás aby ste urobili a tak mohli zabrániť postaveniu clony?
Dáša_
24.07.09,19:18
V susednej obci majú jednú starú dievku, ktorá zneprijemňuje život všetkým. Nielen dennodenne ale xráz denne vola na políciu a dožaduje sa nápravy. Ak tam prídu z obv. odd. ani sa s nimi rozprávať nebude. Potom nasleduje telefonát za telefonátom a to okrresnému riad, krajskému riad., na ministerstvo a policajti prešetrujú a prešetrujú. Už vopred povie, aby k nej z obv.odd. nechodili a z okr. riad. si vyberá kto tam môže prísť. Bola prrejednávaná ako na obecnom úrade, tak na okr. úrade a nič nepomáha. Jedine vtedy je kľud, ak je na liečení na psychiatrií. Takýto ľudia nemajú zábrany a vyzerá to, akoby pre nich neplatili žiadné zákony.

aj toto je riešiteľné - trestné oznámenie na danú osobu.
A ak je to naozaj psychiatricky pri, môže sa stať, že daná osoba skončí v psychiatrickej liečebni aj doživotne z moci súdnej.
kaco11
25.07.09,17:27
AJ ja mám problém so susedmi. Bývame v dvojdome. Okná máme len z dvoch strán domu. Jedna strana je orientovaná susedom na dvor. Teraz sa rozhodli mať súkromie a natiahli zelenú tieniacu sieťku 3 m vysoko asi 1,5 m od nášho domu. Na prízemí býva starý otec, ktorý je dôchodca a je celý deň doma. Je tam chudák ako za trest - v prítmí. Poraďte mi, neexistuje nejaké obmedzenie ohľadne vzdialenosti sadenia od plota - tienenie

na margo tej clony. Ak sa mýlim opravte ma, ale my ideme stavať a tam sa pri stavbe vzťahujú rôzne predpisy. Ako ďaleko máme byť od susedov vzdialení a pod. Teraz mi projektantka dokonca povedala, že asi budeme musieť urobiť ešte jedno okno do obývačky pretože tam bude asi málo svetla. Že to musí vypočítať. Neviem ako a neviem aký predpis, ale v stavebnom zákone niečo také určite bude. Nedá sa to aplikovať aj na ten "plot", ktorý si susedia spravili???? Že starý pán má malo svetla a tak. Veď to je aj o zdraví.
bábika
08.08.09,10:20
Dobrý deň chcela by som niekoho poprosiť o radu,máme problém so susedom jedná sa o neustále urážky, nadávky, osočovanie, psychické nátlaky a i už o napadnutia týmto susedom,mnohé spory ako nadávky či napadnutia boli riešené na obvodnom oddelení sused dostal pokuty ale nič nepomáha, v kuse si daný sused nájde mnoho vecí a spory sa opakujú a je to v neustálom kolotoči, dané osočovania a nadávky sú kdekoľvek na ulici ..,,, presťahovanie pre nás je nereálne no nevieme sa už z danej situácie dostať a spôsobuje to pre nás množstvo psychického zaťaženia preto by som bola rada keby nám niekto vie poradiť ako sa dostať z tejto situácie , exzistuje aj niejaké bezpplatné právne poradenstvo? Budeme vďační za každú radu ďakujem.
tutiola
14.08.09,11:52
Keďže nepíšeš nič konkrétne je ťažko zaujať nejaké stanovisko.Pri dlhodobých nezhodách so susedom asi nemožno očakávať nejakú dohodu. Ak dôjde k fyzickému násiliu treba vyhľadať lekársku pomoc a zavolat políciu. Ak nie je iná cesta, podajte trrestné oznámenie na suseda za osočovanie a psychické týranie, ale potrrebujete k tomu ľudí, ktorí sú ochotní to dosvedčiť.
HankaS
14.08.09,12:05
Je zaujímavé , že už to bolo riešené aj na obvodnom oddelení, a nič nepomáha. Nie je tento sused psychicky chorý? Možno treba dať podnet ho prešetriť, z dôvodu možného zaútočenia a strachu o život.
Inak takýchto susedov ako máte je všade dosť, aj u nás a u nás je to žena.
alla66
14.08.09,12:27
Dobrý deň chcela by som niekoho poprosiť o radu,máme problém so susedom jedná sa o neustále urážky, nadávky, osočovanie, psychické nátlaky a i už o napadnutia týmto susedom,mnohé spory ako nadávky či napadnutia boli riešené na obvodnom oddelení sused dostal pokuty ale nič nepomáha, v kuse si daný sused nájde mnoho vecí a spory sa opakujú a je to v neustálom kolotoči, dané osočovania a nadávky sú kdekoľvek na ulici ..,,, presťahovanie pre nás je nereálne no nevieme sa už z danej situácie dostať a spôsobuje to pre nás množstvo psychického zaťaženia preto by som bola rada keby nám niekto vie poradiť ako sa dostať z tejto situácie , exzistuje aj niejaké bezpplatné právne poradenstvo? Budeme vďační za každú radu ďakujem.
Už si podobnú tému zadala http://www.porada.sk/t114047-susedske-vztahy.html

podobné témy:
http://www.porada.sk/t110776-problem-so-susedou-pomoze-niekto.html
http://www.porada.sk/t6147-susedske-vztahy.html
bábika
17.08.09,09:59
tažko sa piše niečo konkrétne, proste sú to nechutné nadávky vulgárne, s pokusom nám znepríjemňovať náladu , milá suseda je na dôchodku a z nudy nemá čo robiť, vždy i nájde niejakú záminku na hádku a pod. bolo už aj tak že sme si to nevšímali ale asi každého by sa to skôr či neskôr dotklo keby Vás niekto neustále uráža a žiaden zákon Vám nepomôže, nám pripadá, že je prípad pre psychiatriu ale ako ju tam mám poslať ja na to nárok nemám, jej muž ju nezvláda ticho trpí jej správanie, zisťuje si o nás všetko kde kto čo robí, v minulosti robil aby dačo našla a mohla nás udať, ja viem ,že sťahovanie by problém riešilo ale myslím , že ona by bola schopná si nas nájsť kdekoľvek len aby nám znepríjemnila život.
bábika
20.08.09,10:26
ale kde dat ten podnet na presetrenie? aj v tomto pripade sa jedna o zenu ale asi totalne psychicky narusenu. Dakujem
Dáša_
20.08.09,10:47
A trestné oznámenie ste už dávali?
bábika
21.08.09,06:16
zatial neurobila trestny cin tak sme nedali ziadne len vsetky doteraz spory boli riesene na obvodnych uradoch kde dostala pokutu a vec sa uzavrela ale spory pokracuju ona ich nema len s nami ale s kopou ludmi zo svojho okoli, co sme sa dozvedeli okrem nas mala este na obvodnom urade 5 dalsich sporov, lenze to ze ona si vsetko pozistuje a robi tak aby ublizovala ale aby to nebol trestny cin.Dakujem za vsetky rady.
Dáša_
21.08.09,11:55
A neohovára napríklad? Lebo aj ohováranie može také byť.
bábika
23.08.09,06:46
ohovarat ohovara i krive osocovanie bolo no nik proti nej moc svedcit nechce lebo sa jej boja. keby su svedkovia tak sa aspon nico podniknut da.
tutiola
23.08.09,12:00
Myslím si, že šancu na úspech mate len ak sa všetci spojíte. Ak ste už boli riešení na obvodnom úrade tak na nich pritlačte a žiadajte nech si pozrú koľký raz ste u nich a nech prikročia aj k prísnejším trestom ako je len niekoľko eurova pokuta.
bábika
23.08.09,19:28
no neviem ci to je na obvodnom urade mozne poklial viem je mozne podat xy staznosti proste kazdy jeden spor beru zvlast ako jeden osobity spor a nemiesaju ich do kopy a neberu do uvahy spory minule. keby to je mozne pre nas by to bolo lahsie.
mi.ve
27.08.09,08:48
mame podobny problem ako sa tu uz spominal. nasi susedia su od aprila do septembra kazdy den vonku. zacinaju rannou kavou a koncia, ked ukladaju deti spat. medzitym len malokedy zalezu dnu. su tam dva domy - spolu 5 dospelych a 3 deti na jednom dvore. jedno dieta je uz v puberte, ale dve mensie robia znacny hluk, nie su nijako korigovane rodicmi. chlapec je postihnuty, toho tolerujeme, ma asi aj nieco so sluchom, ale dievca ma nastupit do skoly a neustale vrieska a place na dvore. okrem toho aj dospeli su vecne nahlas, rozpravaju sa cez cely dvor, su jasni exhibicionisti. niekedy sa my na nasom dvore ani nepocujeme. rusi nas to, ked sa raz otec ozval (sam pre seba si zamrmlal, nech uz decko nehulaka), tak otec toho dietata zacal byt vulgarny a pred vsetkymi ostatnymi si vymyslal, ze zacal moj otec s vulgarnostami na deti. vyzyval ho do bitky. ked sa potom stretli zoci voci v dedine pri kolotococh, moj otec mu zacal nadavat, ze co to malo znamenat, ze moze byt rad, ze je synom kamarata, lebo inak by ho zdral z koze atd. sused sa evidentne vystrasil, lebo potom dobehol domov a ostatnym rozpraval inu historku - ze moj otec obmedzoval jeho osobnu slobodu a pred dietatom sa mu vyhrazal, ze ho zabije. neustale sa skryvaju za deti a dramatizuju, ze vlastne nebyt toho, ze moj otec stale vulgarne nadava ich detom /vraj sa to stalo velakrat, ale nic nevraveli - az teraz/, tak by ani sused nevybuchol a vsetko by bolo v poriadku. sused chcel za incident na verejnosti udat mojho otca, ale zrejme si to rozmyslel. ako mozno tento problem riesit, ked oni maju nazor, ze na svojom dvore si mozu robit co chcu /to povedali/ a my si vlastne nemozme ani zanadavat sami pre seba, ked sa nam nieco nepaci. lebo tak vraj utocime na deti.
mikella
30.11.11,13:06
Aké konkrétne kroky môžeme podniknúť?

Ak pohár trpezlivosti už pretiekol a my už nie sme ochotní tolerovať susedovo fajčenie, časté vytápanie, nepríjemný kuchynský pach, hlasné večierky, hlasnú televíziu alebo rádio, či susedkine prášenie handier na náš balkón, je na mieste začať situáciu riešiť. Kam sa obrátiť o pomoc?
Upozornenie

Prvou bezprostrednou možnosťou pri problémoch so susedmi je upozornenie. Je to prvý impulz, kedy susedom môžeme priamo povedať, čo sa nám nepáči a ako to mienime riešiť, ak sa situácia nezmení. Prvé upozornenie postačí aj ústnou formou a ak to nepomôže, treba ho napísať aj písomne. Kópiu upozornenia alebo výzvy si treba nechať, použije sa ako dôkaz pri následnom riešení. Ak susedia aj napriek vašej výzve ďalej pokračujú v rušení, máte dve možnosti – obrátiť sa na orgány obce alebo priamo na súd.
Konanie pred orgánom obce

So sťažnosťou na svojich susedov sa možno obrátiť na príslušnú Mestskú časť (obec) - podľa miesta bydliska. Obec má v zmysle § 5 Občianskeho zákonníka právomoc predbežne zásah do pokojného stavu zakázať alebo uložiť povinnosť niečoho sa zdržať alebo uviesť situáciu do pôvodného stavu. Obec tak urobí vydaním rozhodnutia v správnom konaní, pričom neskúma právny stav, obmedzuje sa len na zisťovanie, či nastal zrejmý zásah do pokojného stavu, napríklad ohliadkou na mieste. Toto rozhodnutie je predbežné a jeho účelom je poskytnutie ochrany pred zrejmým zásahom do práva, zabezpečenie pokoja a poriadku. Ochrana sa poskytne tam, kde zásah trvá alebo existuje nebezpečenstvo z jeho opakovania.
Konanie sa začína na návrh oprávneného, z návrhu musí byť zrejmé, kto ho podáva (je potrebné uviesť meno, adresu, prípadne dátum narodenia), akej veci sa týka (obťažovanie susedov nad mieru primeranú pomerom, napríklad prachom) a čo navrhuje (napríklad zákaz prášenia koberčekov z okien a balkónov). Návrh je potrebné podať písomne (zaslať na Referát verejného poriadku alebo priamo starostovi) alebo ústne do zápisnice - v podateľni.
Konanie pred súdom

Môžete podať aj žalobu na súd. Žaloba na určenie povinnosti zdržať sa zásahov do vlastníckeho práva, ak je byt v nájme – do práva pokojnej držby, konkrétne môže ísť napríklad o žalobu na určenie povinnosti zdržať sa obťažovania odpadmi nad mieru primeranú pomerom. Pred podaním žaloby by ste najprv mali napísať spomínané upozornenie a vyzvať ich, aby s rušivým správaním prestali. Pri súdnom konaní dochádza k samotnému riešeniu sporu o právo.
Ak rozhodnutie povinný subjekt nebude rešpektovať dobrovoľne, po uplynutí lehoty na dobrovoľné splnenie povinnosti (spravidla 3 dni), sa stáva rozhodnutie vykonateľné, čiže nastupuje donútenie. V tomto prípade by išlo o výkon uložením pokuty, aj opakovane, prostredníctvom pracovníka obecného úradu, v prípade súdneho rozhodnutia prostredníctvom exekútora. Na začatie exekúcie treba podať návrh.
Pokiaľ susedia svojím správaním zasahujú do pokojného užívania bytu / domu viacerým susedom, môžete podať hromadnú žalobu všetkými susedmi, ktorých takéto správanie obťažuje.
Susedské vzťahy do značnej miery ovplyvňujú kvalitu bývania. Síce sa málokedy stane, že si vyberáme miesto na bývanie podľa susedov, avšak sú prípady, kedy svoje príbytky opúšťame práve kvôli susedom.