kiri4444
17.06.09,23:04
Zdravím poraďákov. Môj syn sa narodil 31.7.2006. Manželke teda končí RD 31.7.2009. Do škôlky syna zoberú až od 1.9. a vtedy manželka nastupuje aj do práce. Čo v auguste? Má sa nahlásiť na úrad práce? Ako je to s odvodmi do soc. a zdrav. poisťovne?
Ďakujem
Chobot
17.06.09,21:16
Zdravím poraďákov. Môj syn sa narodil 31.7.2006. Manželke teda končí RD 31.7.2009. Do škôlky syna zoberú až od 1.9. a vtedy manželka nastupuje aj do práce. Čo v auguste? Má sa nahlásiť na úrad práce? Ako je to s odvodmi do soc. a zdrav. poisťovne?
Ďakujem

Ona nastupuje do práce, kde predtým pracovala? Teda je stále v pracovnom pomere, len čerpá RD?

Alebo je momentálne nezamestnaná a od 1.9. jej začína nový pracovný pomer?

To je taký malý, ale dosť podstatný detail....:rolleyes:
kiri4444
18.06.09,18:19
Na materskú odchádzala z práce do ktorej sa vracia
ivka70
18.06.09,18:36
Na materskú odchádzala z práce do ktorej sa vracia

Do prace musi nastupit po ukonceni RD, teda 1.8.
Nemoze sa bez ukoncenia pracovneho pomeru registrovat na urade prace.
Moze poziadat o "predlzenie" RD, ale bude bez prijmov v auguste.

Zacinaju vam standardne problemy skolko a skolopovinnych deti, ktore ich rodicia riesia kazdy rok: kam s dietatom pocas prazdnin.

Manzelka ma urcite narok na nejaku dovolenku. Nech si zisti u zamestnavatela, na kolko dni a nech poziada o jej vycerpanie v auguste. Dalsie dni si vezmite dovolenku a zostante so synom vy alebo stari rodicia.

Zial, takto to riesi x tisoc rodicov kazde prazdniny, delena dovolenka kvoli detom.
kiri4444
18.06.09,18:47
Do prace musi nastupit po ukonceni RD, teda 1.8.
Nemoze sa bez ukoncenia pracovneho pomeru registrovat na urade prace.
Moze poziadat o "predlzenie" RD, ale bude bez prijmov v auguste.

Zacinaju vam standardne problemy skolko a skolopovinnych deti, ktore ich rodicia riesia kazdy rok: kam s dietatom pocas prazdnin.

Manzelka ma urcite narok na nejaku dovolenku. Nech si zisti u zamestnavatela, na kolko dni a nech poziada o jej vycerpanie v auguste. Dalsie dni si vezmite dovolenku a zostante so synom vy alebo stari rodicia.

Zial, takto to riesi x tisoc rodicov kazde prazdniny, delena dovolenka kvoli detom.
No, mna ani tak nezaujima prijem (mimochodom v auguste este dostane posledny rodicovsky prispevok za jul ), ale zaujimaju ma odvody. Kedze uz v auguste nebude na RD a nastupi do zamestnania az v septembri, musi si zaplatit odvody sama, alebo ma ist nieco do soc. a zdrav. poistovne nahlasit a zaplatia to ten mesiac za nu?
brčko
18.06.09,18:53
Zdravím poraďákov. Môj syn sa narodil 31.7.2006. Manželke teda končí RD 31.7.2009. Do škôlky syna zoberú až od 1.9. a vtedy manželka nastupuje aj do práce. Čo v auguste? Má sa nahlásiť na úrad práce? Ako je to s odvodmi do soc. a zdrav. poisťovne?
Ďakujem

Ak nastupuje do tej istej práce, tak RD môže čerpať ozaj len do 31.7.09, potom by mala nastúpiť. Predlžiť RD sa v zamestnaní dá len ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdr.stavom.

Má možnosť bud:
- čerpať starú dovolenku, príp. dovolenku, na ktorú by jej mal vzniknúť nárok do konca roku 2009 (ak s tým bude zamestnávatel súhlasiť, tak jej ju môže poskytnúť aj pred vznikom nároku na túto dovolenku)
- požiadať o neplatené volno, no v takom prípade musí zamestnávatel zaplatiť za nu za ten 1mesiac zdr.poistenie z minima (to sa však v ročnom zúčtovaní ZP vráti) a ak by chcela byť dôch.poistená ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, tak by si musela dať sama prihlášku v SP podla bydliska najneskôr 1.8.09 a potom odhlášku do 8dní od ukončenia t.j. od 31.8.09 (ak od 1.9.09 ju vedú ako dôch.poistenú ako zamestnanca).
- príp. kombinácia dovol.+NV
- príp. kombinácia dovol + očr, PN ak by bol dôvod.

Alebo ako to majú v pláne urobiť. Dúfam že nechce ukončiť PP a potom začať nový!
ivka70
18.06.09,19:07
A co sa tyka prijmu, v auguste dostane matersku , ale ked zacne pracovat az od septembra, vyplatu dostane az v oktobri.