danamail
18.06.09,08:53
Minulý týždeň som spravila štátnu skúšku (bakalársku) na vysokej škole. Na štúdijnom referáte mi dali potvrdenie, že tým dňom som ukončila štúdium. Viem, že už som prijatá na 2. stupeň vysokoškolského štúdia a v septembri pokračujem v štúdiu na inžinierskom štúdijnom programe. (rozhodnutie o prijatí by mi malo prísť do konca júla). Zaujímalo by ma, či sa musím hlásiť v sociálnej poisťovni, na úrade práce, zdravotnej poisťovni, alebo do konca augusta za mňa tieto odvody platí štát.
dykeer
18.06.09,08:59
Prihláste sa na úrade práce na tých niekoľko mesiacov a máte pokoj :)
grammatika
18.06.09,09:19
V období medzi ukončením bakalárskeho stupňa a zápisom na magisterský alebo inžiniersky stupeň, ak po sebe nadväzujú, sa považuje poistenec za nezaopatreného a platiteľom poistného zaňho je štát. Potom, čo bakalár dostane oznámenie zo školy, že ho na druhý stupeň vysokej školy neprijali, má osem dní na to, aby sa prihlásil vo svojej zdravotnej poisťovni.Ak bakalári zistia, že ich na ďalšie štúdium neprijali, budú si spätne musieť doplatiť preddavky na poistné za obdobie od skončenia bakalárskych štátnic.

Alebo sa prihlási na ÚP do 8dní od spravenia štátnic a za neho platí štát:
Bakalár si podá žiadosť o zaradenie do evidencie a musí uviesť aj to, že ešte čaká, či bude prijatý na magisterské štúdium.
Ak sa bakalár nedostane na ďalšie štúdium, má tú výhodu, že dva mesiace bude vnímaný ako evidovaný a nemusí spätne platiť peniaze do zdravotnej poisťovne.
Rodičom bakalára, ktorý čaká na rozhodnutie o prijatí na ďalšie štúdium, je vyplácanie prídavkov na dieťa pozastavené. Ak vydokladujú, že dieťa pokračovalo v štúdiu bezprostredne v nasledujúcom školskom roku, detské prídavky im budú vyplatené spätne.
Anja111
18.06.09,09:20
Minulý týždeň som spravila štátnu skúšku (bakalársku) na vysokejškole. Na štúdijnom referáte mi dali potvrdenie, že tým dňom som ukončila štúdium. Viem, že už som prijatá na 2. stupeň vysokoškolského štúdia a v septembri pokračujem v štúdiu na inžinierskom štúdijnom programe. (rozhodnutie o prijatí by mi malo prísť do konca júla). Zaujímalo by ma, či sa musím hlásiť v sociálnej poisťovni, na úrade práce, zdravotnej poisťovni, alebo do konca augusta za mňa tieto odvody platí štát.

Ak sa prihlási na úrad práce, tak rodičia nebudú mať nárok na prídavky ani na daňový bonus. Nárok by im vznikol až pri začatí štúdia na II. stupni VŠ.
Ak sa neprihlási na úrad práce, tak rodičia majú nárok na prídavky aj na daňový bonus a platiteľom poistného zostáva štát.
Na SP sa hlásiť netreba.
Preddavky na ZP platiť nemusíš, ale do ZP treba odniesť potvrdenie o ukončení I. stupňa VŠ a v septembri ešte potvrdenie o návšteve školy.
ivka70
18.06.09,09:34
Ak sa neprihlási na úrad práce, tak rodičia majú nárok na prídavky aj na daňový bonus a platiteľom poistného zostáva štát.


Ale nemaju na ne narok okamzite, pridavky im doplatia po odovzdani potvrdenia o zapise spatne a danovy bonus v rocnom zuctovani.

Zo zakona su povinni nahlasit na UPSVar a aj zamestnavatelovi, ze dnom xxxx ste ukoncili studium.
Anja111
18.06.09,09:37
Ale nemaju na ne narok okamzite, pridavky im doplatia po odovzdani potvrdenia o zapise spatne a danovy bonus v rocnom zuctovani.

Zo zakona su povinni nahlasit na UPSVar a aj zamestnavatelovi, ze dnom xxxx ste ukoncili studium.
Súhlasím.
danamail
18.06.09,11:25
V období medzi ukončením bakalárskeho stupňa a zápisom na magisterský alebo inžiniersky stupeň, ak po sebe nadväzujú, sa považuje poistenec za nezaopatreného a platiteľom poistného zaňho je štát. Potom, čo bakalár dostane oznámenie zo školy, že ho na druhý stupeň vysokej školy neprijali, má osem dní na to, aby sa prihlásil vo svojej zdravotnej poisťovni.Ak bakalári zistia, že ich na ďalšie štúdium neprijali, budú si spätne musieť doplatiť preddavky na poistné za obdobie od skončenia bakalárskych štátnic.

Alebo sa prihlási na ÚP do 8dní od spravenia štátnic a za neho platí štát:
Bakalár si podá žiadosť o zaradenie do evidencie a musí uviesť aj to, že ešte čaká, či bude prijatý na magisterské štúdium.
Ak sa bakalár nedostane na ďalšie štúdium, má tú výhodu, že dva mesiace bude vnímaný ako evidovaný a nemusí spätne platiť peniaze do zdravotnej poisťovne.
Rodičom bakalára, ktorý čaká na rozhodnutie o prijatí na ďalšie štúdium, je vyplácanie prídavkov na dieťa pozastavené. Ak vydokladujú, že dieťa pokračovalo v štúdiu bezprostredne v nasledujúcom školskom roku, detské prídavky im budú vyplatené spätne.
Ďakujem za odpoveď. Tak ako som uviedla, ja už viem, že som prijatá na 2.stupeň, oznámili mi to v deň štátnic na štúdijnom oddelení, tak mi pripadá to všetko nahlasovanie zbytočná administratíva. Dúfam, že nič "nepokazím", keď nepôjdem na ÚP.
veronikasad
18.06.09,11:40
Ďakujem za odpoveď. Tak ako som uviedla, ja už viem, že som prijatá na 2.stupeň, oznámili mi to v deň štátnic na štúdijnom oddelení, tak mi pripadá to všetko nahlasovanie zbytočná administratíva. Dúfam, že nič "nepokazím", keď nepôjdem na ÚP.
nič nepokazíš, keď nepôjdeš na úrad práce. Do zdr.poisťovne však ísť treba - odovzdať potvrdenie o ukončení štúdia a v septembri nové potvrdenie o návšteve školy.
A rodičia takisto musia odovdzať potvrdenie o štátnej skúške na úrad práce kvôli prídavku na dieťa - vyplácanie na letné mesiace im zastavia a doplatia im ho až v septembri, keď odovzdajú potvrdenie o návšteve školy, že pokračuješ v štúdiu.
Jozo B
28.05.10,16:46
Vie mi niekto poradiť? Moja dcéra urobila 26.5 bakalárske štátnice a ma podanú prihlášku na 2.stupeň -inžinerské štúdium. Nevie či sa musí hlásiť na úrade práce, pripadne aj na ZP a SP.
Ďakujem.
veronikasad
28.05.10,17:24
Vie mi niekto poradiť? Moja dcéra urobila 26.5 bakalárske štátnice a ma podanú prihlášku na 2.stupeň -inžinerské štúdium. Nevie či sa musí hlásiť na úrade práce, pripadne aj na ZP a SP.
Ďakujem.
čítal si predchádzajúci príspevok ? (č.8)
silvia
10.08.10,07:48
Prosím o radu! V júli sme prijali študenta na DoBPŠ. Potvrdenie o štúdiu mal ako kamarát konateľovho syna priniesť dodatočne. Teraz ale vyšlo najavo, že má ukončené bakalárske štúdium a hoci v septembri pokračuje v štúdiu ďalej, myslím, že počas leta nemôže pracovať ako študent na DoBPŠ ? Je možné napr. v soc.poisťovni zrušiť prihlášku a podpísať s ním spätne príkaznú zmluvu?
Ďakujem za každú radu!
grammatika
10.08.10,12:33
Prosím o radu! V júli sme prijali študenta na DoBPŠ. Potvrdenie o štúdiu mal ako kamarát konateľovho syna priniesť dodatočne. Teraz ale vyšlo najavo, že má ukončené bakalárske štúdium a hoci v septembri pokračuje v štúdiu ďalej, myslím, že počas leta nemôže pracovať ako študent na DoBPŠ ? Je možné napr. v soc.poisťovni zrušiť prihlášku a podpísať s ním spätne príkaznú zmluvu?
Ďakujem za každú radu!
a čo napr.dohoda o vykonaní práce?
rodina1
10.08.10,12:35
doplním gramatiku, alebo dohoda o pracovnej činnosti ...
silvia
11.08.10,07:12
diky za odpovede!
jasne, ina forma dohody by bola najjednoduchsia, ale on si cez konatela pozaduje prikaznu zmluvu...