Natka Szcz
27.07.05,05:35
Prosim o pomoc. Mam trozku zamotany pripad.

Zamestnanec bol u nas zamestnany na 40h/t uvazok a mal 16.000,- zakladny plat.
V 01/2002 riaditel jednostranne rozhodol, aby sme skratili zamestnancovi prac.uvazok na polovicu ( z 40h/t na 20h/t). S cim som nesuhlasila,ale poradil mu to uzasny pravnik. Hned na to dotycny dostal vypoved pre nadbytocnost a to s odstupnym v 04/2002 PP skoncil.
Samozrejme dal nas na sud. Mimosudne sa dohodli na vyplateni uslej mzdy ( za obdobie, ked mu bol skrateny uvazok a s tym aj odstupne) Tento rozdiel som mu doplatila v 12/2002 a odviedla som aj odvody a dan.
No sud pokracoval a to o neplatnom skonceni PP. Sud v 2/2005 zamestnanec vyhral.Rozviazanie PP z 4/2002 bolo neplatne a tak sa rozviazal PP k 30.06.2005 dohodou.
Sud rozhodlo,ze mu mame vyplatit nahradu mzdy za 9 mesiacov.
Prosim ako to mam ratat? Z pravdepodobnej priemerky za obdobie 4-6/2005? Alebo inej? A odvody? Vraj sa neodvadzaju. A dan?

Prosim poradte mi.
Jana Motyčková
27.07.05,05:20
Ja by som vychádzala z priemerky za 4-6/2005. Kedže v tom období PP trval a on neodpracoval 22 dní alebo 170 hodín, použila by som pravdepodobný priemerný zárobok. Čo sa týka odvodov, ak súd rozhodol, že PP trval až do 30.6.2005 a vyplácaš to vo výplate za 6/2005, tak by si odvody podľa mňa mala platiť (SP aj ZP). Ak by bol súd ukončil PP skôr a vyplácala by si náhradu až po jeho skončení, vtedy by si odvody neplatila. Daň odvedieš podľa toho, či má podpísané vyhlásenie. Úprimne poviem, že neviem či je ešte v daňovom zákone klauzula, že ak je príjem vyplácaný za viac mesiacov, tak sa zdaní tak ako je pre zamestnanca výhodnejšie. Pri jednotnej dani to nie je až také podstatné - ak si nepodpíše vyhlásenie.
Bionda
27.07.05,06:05
On súd vyhral event. ste uznali, že zníženie mzdy bolo protiprávne, ja by som určite vychádzala z tej pravdepodobnej priemerky, nakoľko zníženie ste spravili svoľvoľne a protiprávne.... inak súhlasím so Somij
Natka Szcz
27.07.05,06:14
Dakujem a este otazocka/y :o)

Riaditelka mi to dala az teraz, takze to budem vyplacat vo vyplate za 7/05. Takze odvody neplatim. A dan?
Zaroven mi bolo povedane,ze kedze je vypoved z 4/2002 neplatna odstupne ma vratit spat. Odratam to z tejto nahrady, ktoru mu vyplatim. A mam odratet to co dostal v 4/2002 a aj co sme dobrovolne potom 12/2002 doplatili? Uz som z toho trochu ...
endrju
27.07.05,06:33
Úprimne poviem, že neviem či je ešte v daňovom zákone klauzula, že ak je príjem vyplácaný za viac mesiacov, tak sa zdaní tak ako je pre zamestnanca výhodnejšie. Pri jednotnej dani to nie je až také podstatné - ak si nepodpíše vyhlásenie.
Janka, ustanovenie o výhodnejšom zdaňovaní v takýchto prípadoch už v zákone nie je.
Jana Motyčková
27.07.05,06:40
"Zaroven mi bolo povedane,ze kedze je vypoved z 4/2002 neplatna odstupne ma vratit spat. Odratam to z tejto nahrady, ktoru mu vyplatim. A mam odratet to co dostal v 4/2002 a aj co sme dobrovolne potom 12/2002 doplatili? "
Ak máš odrátať odstupné, odrátaj ho v celej výške, v ktorej bolo vyplatené.


Janka, ustanovenie o výhodnejšom zdaňovaní v takýchto prípadoch už v zákone nie je.Ďakujem.
Natka Szcz
28.07.05,14:59
Kedze to budem vyplacat az teraz t.j. vo vyplate za 7/2005 tak odvody neodvadzam a dan ano. Vyhlasenie mal podpisane, ale PP skoncil 30.06.2005 takze narok na odpocitatelnu polozku nema?
Napriklad:
pravdepodobna priemerka za obdobie 4,5,6/2005 bude 95,-
hruba nahrada mzdy za 9 mesiacov ( 95*174*9)je 148.770,-
od toho odratam dan,cize 28.266,-
a zaplatim mu 120.504,- Sk?
Bude to takto spravne?
Jana Motyčková
29.07.05,04:33
Pri zdaňovaní nie je až také dôležité do kedy trval pracovný pomer, ale či má podpísané vyhlásenie k dani na celý tento rok.
Ak si ho na tento rok podpísal a pri ukončení pracovného pomeru neukončil jeho platnosť, uplatníš mu nezdaniteľnú časť kedykoľvek v danom roku, keď mu zdaňuješ príjem - teda aj teraz.
Ak si vyhlásenie na tento rok podpísal a k 30.6. ukončil jeho platnosť (na 3.strane) alebo ak si vyhlásenie na tento rok ani nepodpísal, je tvoj výpočet správny.