Alex18
18.06.09,09:19
Dobrý deň
Dňa 1.6.2009 dcéra našej zamestnankyne urobila štátnice. Uplatňuje si na dcéru daňový bonus. Je mi jasné, že za jún má ešte na neho nárok.
Ale dcéra už v júni začala robiť, nie síce na pracovnú zmluvu, ale predkladá faktúry za výkon práce. Podľa mňa teda už nemá nárok na daňový bonus za jún. A ak nemá, má mi priniesť nejaké potvrdenie alebo četsné vyhlásenie o tom, že je zárobkovo činná? Aby som ja mala doklad, že prečo som jej už nedala daňový bonus na dcéru. Ďakujem
mzdarka renca
18.06.09,07:28
Dobrý deň
Dňa 1.6.2009 dcéra našej zamestnankyne urobila štátnice. Uplatňuje si na dcéru daňový bonus. Je mi jasné, že za jún má ešte na neho nárok.
Ale dcéra už v júni začala robiť, nie síce na pracovnú zmluvu, ale predkladá faktúry za výkon práce. Podľa mňa teda už nemá nárok na daňový bonus za jún. A ak nemá, má mi priniesť nejaké potvrdenie alebo četsné vyhlásenie o tom, že je zárobkovo činná? Aby som ja mala doklad, že prečo som jej už nedala daňový bonus na dcéru. Ďakujem

Ak má nezaopatrené dieťa štatút študenta, má aj napriek príjmu z prac. pomeru nárok na DB.
Alex18
18.06.09,07:35
Mám Potvrdenie o unokčení a dobe štúdia, kde je doba štúdia ukončená 1.6.2009 vykonaním štátnej skúšky.
mirrom
18.06.09,07:57
Mám Potvrdenie o unokčení a dobe štúdia, kde je doba štúdia ukončená 1.6.2009 vykonaním štátnej skúšky.
v minulom roku platilo, ze ak podmienky pre priznanie DB nie su splnene pocas celeho roka, uplatni sa DB len za taky pocet mesiacov, na zaciatku ktorych boli tieto podmienky splnene (s vynimkou narodenia dietata, ked sa DB uplatni uz aj v mesiaci narodenia). neviem , ze by sa to zmenilo, tak si myslim, ze ked ma este 1.6. statut studenta, tak DB sa v 6 mesiaci da priznat
veronikasad
18.06.09,10:55
Dobrý deň
Dňa 1.6.2009 dcéra našej zamestnankyne urobila štátnice. Uplatňuje si na dcéru daňový bonus. Je mi jasné, že za jún má ešte na neho nárok.
Ale dcéra už v júni začala robiť, nie síce na pracovnú zmluvu, ale predkladá faktúry za výkon práce. Podľa mňa teda už nemá nárok na daňový bonus za jún. A ak nemá, má mi priniesť nejaké potvrdenie alebo četsné vyhlásenie o tom, že je zárobkovo činná? Aby som ja mala doklad, že prečo som jej už nedala daňový bonus na dcéru. Ďakujem
Výplata daňového bonusu končí vykonaním štátnej skúšky - t.j. naposledy za mesiac jún. Stačí ti potvrdenie o vykonaní štátnej skúšky,

Za prázdninové mesiace majú nárok len maturanti.
Alex18
18.06.09,11:21
Ďakujem za pomoc
anawinka
18.06.09,11:41
Potrebujem poradit, manzel doteraz poberal danovy bonus na dceru. Asi mesiac nezijeme v spolocnej domacnosti, a danovy bonus chcem poberat ja. Trvaly pobyt mame stale tam pri manzelovi, bola by to prekazka vo vybavovani danoveho bonusu pre mna?alebo co k tomu vsetko treba?aby dieta malo trvaly pobyt inde kde manzel?ci ako?
mzdarka renca
18.06.09,11:44
Potrebujem poradit, manzel doteraz poberal danovy bonus na dceru. Asi mesiac nezijeme v spolocnej domacnosti, a danovy bonus chcem poberat ja. Trvaly pobyt mame stale tam pri manzelovi, bola by to prekazka vo vybavovani danoveho bonusu pre mna?alebo co k tomu vsetko treba?aby dieta malo trvaly pobyt inde kde manzel?ci ako?

V zákone o dani z príjmov je podmienka, aby dieťa žilo s poberateľom DB v jednej domácnosti. Ak manžel s Vami nežije v spoločnej domácnosti, tak nárok na DB nemá, máš ho ty, nakoľko ty žiješ s dcérkou v jednej domácnosti.

§ 33
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy124) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
eby
18.06.09,11:48
Potrebujem poradit, manzel doteraz poberal danovy bonus na dceru. Asi mesiac nezijeme v spolocnej domacnosti, a danovy bonus chcem poberat ja. Trvaly pobyt mame stale tam pri manzelovi, bola by to prekazka vo vybavovani danoveho bonusu pre mna?alebo co k tomu vsetko treba?aby dieta malo trvaly pobyt inde kde manzel?ci ako?
Manžel si musí nahlásiť ukončenie poberania daňového bonusu u svojej mzdárky a ty si musíš nahlásiť uplatňovanie bonusu, podpíšeš to v daňovom vyhlásení, doložíš kópiu rodného listu a ak dcéra ukočila základné vzdelanie, tak aj potvrdenie o návšteve školy.
anawinka
19.06.09,18:45
Dcéra ma 3,5roka. Ale nemám žiadne potvrdenie, že mám pobyt tu s dcérou a manžel na starej adrese, resp. ani on, že nebýva s nami v spoločnej domácnosti. Musím si to nejak vybaviť?na úrade či ako to je, k tomu vyhláseniu.
Andyke
19.06.09,18:58
Netreba vybavovať trvalé bydlisko kvôli bonusu. Keď podpíšete vyhlásenie, že chcete uplanovať DB tak zamestnávateľ na to musí prihliadať pri spracovaní mzdy.
rodina1
22.06.09,09:14
Výplata daňového bonusu končí vykonaním štátnej skúšky - t.j. naposledy za mesiac jún. Stačí ti potvrdenie o vykonaní štátnej skúšky,

Za prázdninové mesiace majú nárok len maturanti.

Prosím Vás, ak študent ukončil trojročné učilište záverečnými skúškami v júni, má zamestnanec nárok na daňový bonus aj počas prázdnin? Ak by študent pokračoval v štúdiu na inej škole (maturitné štúdium), musí v septembri doniesť potvrdenie o návšteve školy, aby mohol byť DB naďalej vyplácaný? Ďakujem.
veronikasad
22.06.09,09:17
Prosím Vás, ak študent ukončil trojročné učilište záverečnými skúškami v júni, má zamestnanec nárok na daňový bonus aj počas prázdnin? Ak by študent pokračoval v štúdiu na inej škole (maturitné štúdium), musí v septembri doniesť potvrdenie o návšteve školy, aby mohol byť DB naďalej vyplácaný? Ďakujem.
Ak sa nepôjde zaevidovať na ÚP ako uchádzač o zamestnanie, má nárok na DB aj PnD do konca prázdnin.
Ak bude pokračovať v štúdiu, na UPSVaR aj zamestnávateľovi musí predložiť potvrdenie o návšteve školy.
Ella11
25.06.09,07:29
Mám nárok na DB , ked sa mi narodí dieťa a som s ním na materskej? Ako si ho uplatním, ked nemám príjem s daňou?
Ďakujem. :)
veronikasad
25.06.09,07:33
Mám nárok na DB , ked sa mi narodí dieťa a som s ním na materskej? Ako si ho uplatním, ked nemám príjem s daňou?
Ďakujem. :)
ak nemáš príjem vo výške aspoň 1/2 min.mzdy nemáš nárok na DB v danom mesiaci.
Ak však do nástupu na MD tvoj príjem dosiahol aspoň 6-násobok min. mzdy, môžeš požiadať o doplatenie DB svojho zamestnávatela v ročnom zúčtovaní dane alebo si sama podáš daň.priznanie.
bobana99
13.01.10,18:59
dobrý den..chcem vás poprosit o radu,mam dve deti stredoskolakov,syn ukoncil zaciatkom leta 2009 stredoskolske studium,dcera studuje tretim rocnikom na strednej skole,som rozvedena samozivitelka rodiny toho casu na materskej dovolenke na ktoru som nastupila 17.12 2009,mozem si uplatnovat danovy bonus na syna do konca skolskeho roku teda kym nedostudoval strednu skolu..samozrejme v tej dobe som bola zamestnana a neuplatnovala som si od zamestnavatela danovy bonus,mozem si teda na obe deti uplatnovat narok na tento bonus ked mam prijem za rok 2009 kym som bola zamestnana nad 45 tisic(pribl.65tisic)
Iwett
13.01.10,19:12
dobrý den..chcem vás poprosit o radu,mam dve deti stredoskolakov,syn ukoncil zaciatkom leta 2009 stredoskolske studium,dcera studuje tretim rocnikom na strednej skole,som rozvedena samozivitelka rodiny toho casu na materskej dovolenke na ktoru som nastupila 17.12 2009,mozem si uplatnovat danovy bonus na syna do konca skolskeho roku teda kym nedostudoval strednu skolu..samozrejme v tej dobe som bola zamestnana a neuplatnovala som si od zamestnavatela danovy bonus,mozem si teda na obe deti uplatnovat narok na tento bonus ked mam prijem za rok 2009 kym som bola zamestnana nad 45 tisic(pribl.65tisic)
Ak si bola teda zamestnaná v roku 2009 a tvoj príjem je viac ako 1773 EUR máš nárok na doplatok daňového bonusu
babi2
13.01.10,19:35
dobrý den..chcem vás poprosit o radu,mam dve deti stredoskolakov,syn ukoncil zaciatkom leta 2009 stredoskolske studium,dcera studuje tretim rocnikom na strednej skole,som rozvedena samozivitelka rodiny toho casu na materskej dovolenke na ktoru som nastupila 17.12 2009,mozem si uplatnovat danovy bonus na syna do konca skolskeho roku teda kym nedostudoval strednu skolu..samozrejme v tej dobe som bola zamestnana a neuplatnovala som si od zamestnavatela danovy bonus,mozem si teda na obe deti uplatnovat narok na tento bonus ked mam prijem za rok 2009 kym som bola zamestnana nad 45 tisic(pribl.65tisic)
Ak si v r.2009 zarobila 1773 €, máš nárok na daňový bonus na dcéru za celý rok 2009, keďže je stredoškoláčka. Na syna máš nárok na DB do skončenia stredoškolského štúdia, ale aj v mesiaci júl a august teda prislúchajúce prázdniny po skončení strednej školy, ak v tomto období nevykonával zárobkovú činnosť ani nebol evidovaný na úrade práce. Zárobkovou činnosťou pritom na tieto účely nie je dohoda o vykonaní práce a dohoda o brigádnickej práci študentov.
Ide vlastne o obdobie takzvaných posledných prázdnin po skončení strednej školy, ak dieťa nejde ďalej študovať na vysokú školu a ak nie je ešte zamestnané v pracovnom pomere alebo ak nezačne podnikať, alebo byť evidované na úrade práce, je nárok na DB.
Ella11
14.01.10,13:39
Poradte mi. Daňový bonus na dieťa som si v roku 2009 neuplatňovala, uplatním ho teraz v RZ. Som na materskej, ako to bude tento rok, ked nebudem mať príjem? Ďakujem.
Anja111
14.01.10,13:55
ZDP
§ 33
Daňový bonus
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)
(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)
(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a).
(4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.
(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
(6) Daňový bonus možno uplatniť najviac do výšky dane vypočítanej za príslušné zdaňovacie obdobie podľa tohto zákona. Ak suma dane vypočítaná za príslušné zdaňovacie obdobie je nižšia ako suma uplatňovaného daňového bonusu, daňovník, ktorý podáva daňové priznanie, požiada miestne príslušného správcu dane o vyplatenie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu a sumou dane vypočítanou za príslušné zdaňovacie obdobie, pričom pri vrátení tejto sumy správca dane postupuje ako pri vrátení daňového preplatku;126) ak ide o daňovníka, ktorý má zdaniteľné príjmy podľa § 5 alebo ktorému sa vykonalo ročné zúčtovanie, uplatní sa postup podľa § 35 ods. 5 a 7 alebo § 36 ods. 5, alebo § 38.
(7) Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.
(8) Daňový bonus si môže uplatniť aj daňovník, ktorý v zdaňovacom období nedosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, 123) ak v tomto zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6.
(9) Ak daňovník v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy podľa § 5 a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal daňový bonus len v pomernej časti a v tomto zdaňovacom období daňovník vykázal aj základ dane podľa § 6, môže si zostávajúcu pomernú časť daňového bonusu nepriznanú zamestnávateľom, ktorý je platiteľom dane, 122) uplatniť pri podaní daňového priznania.
(10) Daňový bonus podľa odsekov 1 až 9 si môže uplatniť aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
(11) Ak daňovník uplatnil alebo zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal daňový bonus vyšší, ako ustanovuje tento zákon, alebo požiadal správcu dane o poukázanie daňového bonusu vo vyššej sume, ako ustanovuje tento zákon, je povinný zaplatiť sankčný úrok, aký by bol povinný zaplatiť z dlžnej sumy dane podľa osobitného predpisu.127) Ak zamestnávateľ priznal daňový bonus vyšší, ako ustanovuje tento zákon, alebo požiadal správcu dane o poukázanie daňového bonusu vo vyššej sume, ako ustanovuje tento zákon, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Na kontrolu uplatnenia daňového bonusu sa vzťahujú ustanovenia osobitného predpisu.128)

gabizu
18.01.10,09:38
Prosím o radu, zamestnankyňa poberá daňový bonus na syna, študenta VŠ, ktorý s ňou žije v spoločnej domácnosti. Tomuto synovi sa vo februári narodí dieťa, ostane však bývať v spoločnej domácnosti s matkou, a neplánuje sa oženiť. Má matka aj naďalej nárok na bonus? Ďakujem.
gjana
18.01.10,12:25
Zamestnanec bol 4 mesiace v roku 2009 PN, preto mu nebol vyplácaný za tieto mesiace daňový bonus. Keď mu ho chcem pri ročnom zúčtovaní doplatiť, môžem to urobiť automaticky, alebo o to musí on požiadať v žiadosti o ročné zúčtovanie? Ďakujem pekne.
Nutricia
18.01.10,12:36
Zamestnanec bol 4 mesiace v roku 2009 PN, preto mu nebol vyplácaný za tieto mesiace daňový bonus. Keď mu ho chcem pri ročnom zúčtovaní doplatiť, môžem to urobiť automaticky, alebo o to musí on požiadať v žiadosti o ročné zúčtovanie? Ďakujem pekne.
on si to musí vyznačit v žiadosti,že žiada o dodatočné vyplatenie danového bonusu.Ty sama nemôžeš vediet či si v tom čase neuplatnovala druhá osoba ten danový bonus.
gabizu
18.01.10,12:53
Prosím o radu, zamestnankyňa poberá daňový bonus na syna, študenta VŠ, ktorý s ňou žije v spoločnej domácnosti. Tomuto synovi sa vo februári narodí dieťa, ostane však bývať v spoločnej domácnosti s matkou, a neplánuje sa oženiť. Má matka aj naďalej nárok na bonus? Ďakujem.

Poradí mi niekto, prosím ?:mee:
katka50
18.01.10,12:58
Prosím o radu, zamestnankyňa poberá daňový bonus na syna, študenta VŠ, ktorý s ňou žije v spoločnej domácnosti. Tomuto synovi sa vo februári narodí dieťa, ostane však bývať v spoločnej domácnosti s matkou, a neplánuje sa oženiť. Má matka aj naďalej nárok na bonus? Ďakujem.
Áno.
Andyke
18.01.10,12:58
Má.(keď splňa aj ostatné podmienky)
katka50
18.01.10,13:04
on si to musí vyznačit v žiadosti,že žiada o dodatočné vyplatenie danového bonusu.Ty sama nemôžeš vediet či si v tom čase neuplatnovala druhá osoba ten danový bonus.
Podľa mňa, ak mal podpísané na r.2009 Vyhlásenie k dani a uplatnil si daňový bonus, ktorý nemal vyplatený len kvôli PN, ja by som mu ho vrámci RZ pri splnení podmienok doplatila bez vyznačenia v bode VII. . V žiadosti o RZ je uvedené dodatočne. Podľa mňa sa to týka prípadov, kedy si zamestnanec v priebehu roka neuplatnil daňový bonus a žiada o doplatenie vrámci RZ.
Nutricia
18.01.10,13:15
neviem,ja by som to uplatnila až po vyznačení v žiadosti.
katka50
18.01.10,13:27
neviem,ja by som to uplatnila až po vyznačení v žiadosti.
Je to výňatok z poučenia k vyplneniu Žiadosti o RZ stiahnutý zo stránky www.drsr.sk. (http://www.drsr.sk.)

Časti VII a VIII

Tieto časti slúžia na dodatočné uplatnenie daňového bonusu, zaplateného poistného a príspevkov a zaplatenú
sumu na ďalšie vzdelávanie zdravotníckeho pracovníka a na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane podľa
§ 11 ods. 3 v znení § 52g a § 11 ods. 4 zákona.

Daňový bonus: Zamestnanec dodatočne uplatňuje daňový bonus, ak si
- u zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane a ktorý zamestnancovi vykonáva ročné zúčtovanie v priebehu
zdaňovacieho obdobia daňový bonus neuplatňoval alebo
- uplatňoval nárok u iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, ale tento mu v niektorých kalendárnych
mesiacoch daňový bonus nevyplatil (napr. zamestnanec bol práceneschopný) alebo
- daňový bonus neuplatňoval v zdaňovacom období u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane.
Gabriela555
19.01.10,08:23
SZČO si uplatňuje daňový bonus na dcéru, ktorá skončila strednú školu 28.5.2009. Zamestnala sa v septembri. Má SZČO nárok na daňový bonus za jún - august 2009? Ďakujem za radu.
katka50
19.01.10,08:32
SZČO si uplatňuje daňový bonus na dcéru, ktorá skončila strednú školu 28.5.2009. Zamestnala sa v septembri. Má SZČO nárok na daňový bonus za jún - august 2009? Ďakujem za radu.
Áno.
Gabriela555
19.01.10,08:35
Ďakujem pekne za radu. A ešte sa spýtam či nepotrebuje priložiť iné potvrdenie, len potvrdenie o ukončení štúdia?
jankamacka
19.01.10,12:53
danovy bonus u živnostnika sa vyplaca aj ked je nulove danove priznanie?
Lujza63
19.01.10,18:29
-prosim ujasnite mi to- sestra je vdova je nezamestnana a je na UP ma dceru na dennom studii VS, avsak mala prijem iba na dohodu o prac,cinnosti ten prijem ma cca 50 tis.Sk /viem ze musi mat polovicu ?? nezdanitelnej ciastky/ -cize moze si podat teraz pri rocnom danovom zuctovani/ide o rok 2009/ ziadost o vyplatenie danoveho bonusu na tuto dceru??? a keby bola dobrovolne nezamestnana s tym ze tiez obcas pracuje na dohodu a splna pozadovany prijem a tiez starostlivost o tuto dceru ??? DAKUJEM
tuta
19.01.10,19:12
danovy bonus u živnostnika sa vyplaca aj ked je nulove danove priznanie?

Ako myslíš nulové?
Aj živnostník musí splniť základnú podmienku pre priznanie DB a to je príjem vo výške šesťnásobku minimálnej mzdy pre rok 2009 1773€.
A zároveň musí splniť druhú podmienku a to,že musí súčasne vykázať čiastkový základ dane /dosiahnúť zisk/ z príjmov z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti..
Lujza63
19.01.10,19:24
-prosim ujasnite mi to- sestra je vdova je nezamestnana a je na UP ma dceru na dennom studii VS, avsak mala prijem iba na dohodu o prac,cinnosti ten prijem ma cca 50 tis.Sk /viem ze musi mat polovicu ?? nezdanitelnej ciastky/ -cize moze si podat teraz pri rocnom danovom zuctovani/ide o rok 2009/ ziadost o vyplatenie danoveho bonusu na tuto dceru??? a keby bola dobrovolne nezamestnana s tym ze tiez obcas pracuje na dohodu a splna pozadovany prijem a tiez starostlivost o tuto dceru ??? DAKUJEM


asi som to nenapisala spravne
tuta
19.01.10,19:41
Ak by sestra dosiahla zákonom stanovenú výšku príjmu 1773€, tak by mala nárok na DB.
Zákon o dani z príjmov totiž nerozlišuje zamestnancov pracujúcich na pracovnú zmluvu a zamestnacov pracujúcich na dohodu o vykonaní práce alebo na dohodu o brigádnickej práci študentov.
Aj zamestnanec pracujúci na dohodu má nárok na daňový bonus za podmienok úplne rovnakých ako zamestnanec pracujúci na pracovnú zmluvu.
Avšak jej príjem bol len 50 000 Sk v prepočte 1659,70€.

Takže :mee:
Lujza63
20.01.10,09:20
TUTA- dakujem ti za pomoc !!! predpokladam ze narok na DB bude mat aj ked je /uz tento rok 2010/ ako dobrovolne nezamestnana pri dohode o pracov.cinnosti a dosiahnuti pozadovaneho prijmu a pri zmluve-DPC aky moze mat najvacsi mesacny prijem?? a kolko hod.moze mat odpracovane mesacne???? aby to obstalo aj voci poistovnam - odvody ??? Pri DPC plati iba - urazove a garancne poistenie !!! ??? DAKUJEM
11danny99
20.01.10,20:00
prosím koľko je daňový bonus na dieťa, díky moc
Andyke
20.01.10,20:23
Ročná suma daňového bonusu za rok 2009 je 235,92 € (6x19,32)+(6x20).
A teraz r. 2010 : 20 € mesačne
jozka56
20.01.10,20:43
Moja neter v r.2009 nedosiahla stanovenú min.výšku príjmu 1773€, nie je vydatá. Jej priateľ, otec dieťaťa môže podať u zamestnávateľa žiadosť o daňový bonus na dieťa, ak predloží potvrdenie o príjme matky dieťaťa za rok 2009 a kópiu rodného listu dieťaťa, tak mu bude daňový bonus priznaný za adekvátny počet mesiacov.
veronikasad
20.01.10,20:46
Moja neter v r.2009 nedosiahla stanovenú min.výšku príjmu 1773€, nie je vydatá. Jej priateľ, otec dieťaťa môže podať u zamestnávateľa žiadosť o daňový bonus na dieťa, ak predloží potvrdenie o príjme matky dieťaťa za rok 2009 a kópiu rodného listu dieťaťa, tak mu bude daňový bonus priznaný za adekvátny počet mesiacov.
Jožka, priatel tvojej netere je zamestnaný? Žijú spolu v spoločnej domácnosti ?
Príjem matky nepotrebuje dokladov k DB a kým nie sú manželia, nemôže si uplatniť NČZD na manželku.
Andyke
20.01.10,20:48
Otec dieťaťa má nárok na DB (nevidím dôvod, že by mal predkladať príjem matky dieťaťa ). Predloží RL dieťaťa a v žiadosti o ročné zúčtovanie požiada o DB.
veronikasad
20.01.10,20:50
Otec dieťaťa má nárok na DB (nevidím dôvod, že by mal predkladať príjem matky dieťaťa ). Predloží RL dieťaťa a v žiadosti o ročné zúčtovanie požiada o DB.
Andyke,. ak dovolíš, doplním ťa

§ 33
Daňový bonus
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.


zvýraznené nám zatial Jožka neprezradila.
jozka56
20.01.10,20:55
Žijú v spoločnej domácnosti, boli sa prihlásiť na obecnom úrade, neviem, či to stačí.. Tie doklady od matky dieťaťa, by mali predložiť, aby jeho zamestnávateľ veril, že daňový bonus na dieťa nebol vyplácaný. Priateľ je zamestnaný, aj príjem bol vyšší ako stanovená hranica na uplatnenie DB.Jedná sa o daňový bonus na dieťa.
Andyke
20.01.10,21:14
Veronika nie som jasnovidka, len som predpokladala tú spoločnú domácnosť (dnes je to už bežná vec u mladých, že majú spoločné dieťa a žijú bez sobášneho listu)
veronikasad
20.01.10,21:29
Veronika nie som jasnovidka, len som predpokladala tú spoločnú domácnosť (dnes je to už bežná vec u mladých, že majú spoločné dieťa a žijú bez sobášneho listu)
Až tak bežná nie, vzhľadom na počet príspevkovslobodných matiek, ktoré sa objavujú na PORADe. Ktoré síce žijú v spoločnej domácnosti s otcom svojho dieťaťa, ale využívajú všetky výhody slobodnej matky.
Ešte k tomu dokladu pre Jožku. Stačí ked vo svojej firme podpíše vyhlásenie, doplní tam žiadosť o vyplácanie DB od 1.1.2010 a priloží rodný list dieťaťa.
K doplateniu za rok 2009 stačí to uviesť v žiadosti o ročné zúčtovanie dane, ktoré predloží zamestnávatelovi do 15.2.2010+rodný list dieťaťa. Ak bude mzdárka moc iniciatívna, prinesie potvrdenie od zamestnávatela manželky, dokedy bol DB vyplácaný. Potvrdenie o príjme nepredkladá.
jozka56
20.01.10,21:49
Ďakujem Vám pekne za rady v túto neskorú nočnú hodinu. Daňový bonus ešte nebol vyplácaný.
anna81
21.01.10,06:25
Ahojte, prečítala som si všetky príspevky aj čo-to o daňovom bonuse a predsa som nenašla odpoveď na moju otázku.
Moja sestra je slobodná matka, žije sama s dieťaťom, v r. 2009 bola nezamestnaná, až do novembra, vtedy začala rozvážať a predávať knihy na príkaznú zmluvu. Zarobila cca 1800,-eur. Má aj v tomto prípade nárok na daňový bonus? A ak by nárok na ten daňový bonus nemala, môže si ho uplatniť naša mama, čiže babka maloletej? (niekde som čítala aj o tejto možnosti). S otcom dieťaťa nie je v kontakte.
A musí sestra podať daňové priznanie?
Veľmi by mi pomohli Vaše názory.
anna81
26.01.10,09:10
Nik mi nevie poradiť?
Už som aj podala dopyt na DRSR, ale akosi nemajú naponáhlo a už pochybujem že sa mi vôbec ozvú.
akynka
26.01.10,10:36
Ahojte, otázočka -

švagor mal v predchádzajúcom roku zamestnanie v prvých 6 mesiacoch - teda 1 - 6/2009. Od 07/2009 poberal podporu v nezamestnanosti. Má dve deti, na ktoré si uplatňoval DB a keď prešiel na podporu v nezamestnanosti, sestra si to na seba nedala prepísať, teda sa chcem opýtať, či sa dá DB uplatniť aj za tieto mesiace. Či sa to dá napísať do DP či už švagrovi, alebo sestre.

Ďakujem
katka50
26.01.10,10:47
Ahojte, otázočka -

švagor mal v predchádzajúcom roku zamestnanie v prvých 6 mesiacoch - teda 1 - 6/2009. Od 07/2009 poberal podporu v nezamestnanosti. Má dve deti, na ktoré si uplatňoval DB a keď prešiel na podporu v nezamestnanosti, sestra si to na seba nedala prepísať, teda sa chcem opýtať, či sa dá DB uplatniť aj za tieto mesiace. Či sa to dá napísať do DP či už švagrovi, alebo sestre.

Ďakujem
Ak mal zdanit. príjem za obdobie 01-06/2009 1 773,00 € a viac má nárok na DB na obidve deti za celý rok-nech si požiada o roč.zúčtovanie. Ak mu nevznikne nárok - za obdobie 07-12/2009 si uplatní dodatočne manželka.
akynka
26.01.10,12:15
Ak mal zdanit. príjem za obdobie 01-06/2009 1 773,00 € a viac má nárok na DB na obidve deti za celý rok-nech si požiada o roč.zúčtovanie. Ak mu nevznikne nárok - za obdobie 07-12/2009 si uplatní dodatočne manželka.

áno, mal príjem cez 8000 € v hrubom. nepamätám si to presne, včra som to mala v ruke. Tak si to môže uplatniť aj pozadu... super... Teda myslím, že ak sestra zarábala aj za tie ostatné mesiace môže si kľudne ten DB v DP uplatniť? Ďakujem krásne za odpoveď.
ivka70
26.01.10,12:24
áno, mal príjem cez 8000 € v hrubom. nepamätám si to presne, včra som to mala v ruke. Tak si to môže uplatniť aj pozadu... super... Teda myslím, že ak sestra zarábala aj za tie ostatné mesiace môže si kľudne ten DB v DP uplatniť? Ďakujem krásne za odpoveď.

Moze si to uplatnit v rocnom zuctovani dane.
Aj svagor, lebo podmienky splna a aj sestra.
Ale len jeden z nich, nie sucasne :). Musia sa dohodnut, kto si to da od 7/2009.
Xanti
05.02.10,11:29
Zdravím všetkých, potrebujem poradiť.

Zamestnanec má dieťa, na ktoré poberá daňový bonus. Ale to dieťa má možnosť začať popri vysokej škole pracovať na čiastočný úväzok. Teda na pracovný pomer, nejde o brigádu ani o dohodu.

Bude mať aj nadalej nárok na danový bonus, ak žije s dieťaťom v jednej domácnosti a dieťa navštevuje denné štúdium na VŠ.

Ja si myslím, že áno. Mýlim sa? Díky za odpovede.
matafe
05.02.10,12:08
Zdravím všetkých, potrebujem poradiť.

Zamestnanec má dieťa, na ktoré poberá daňový bonus. Ale to dieťa má možnosť začať popri vysokej škole pracovať na čiastočný úväzok. Teda na pracovný pomer, nejde o brigádu ani o dohodu.

Bude mať aj nadalej nárok na danový bonus, ak žije s dieťaťom v jednej domácnosti a dieťa navštevuje denné štúdium na VŠ.

Ja si myslím, že áno. Mýlim sa? Díky za odpovede.

Zamestnanec bude mať naďalej nárok na DB.
lidus
17.02.10,08:16
ak nemáš príjem vo výške aspoň 1/2 min.mzdy nemáš nárok na DB v danom mesiaci.
Ak však do nástupu na MD tvoj príjem dosiahol aspoň 6-násobok min. mzdy, môžeš požiadať o doplatenie DB svojho zamestnávatela v ročnom zúčtovaní dane alebo si sama podáš daň.priznanie.
Prepáčte, chcem si niečo ujasniť.
Slobodná matka v r. 2009 mala príjem viac ako 6xmin. mzda - podľa toho by mala nárok na daňový bonus, ale ak si odpočíta odočítateľnú položku na daňovníka za rok, vrátia jej komplet zaplatenú daň.
Daňový bonus jej už nemajú z čoho odpočítať - ako si má požiadať o vyplatenie daňového bonusu?
Podáva si sama daňové priznanie.
Sabadka
17.02.10,08:22
Prepáčte, chcem si niečo ujasniť.
Slobodná matka v r. 2009 mala príjem viac ako 6xmin. mzda - podľa toho by mala nárok na daňový bonus, ale ak si odpočíta odočítateľnú položku na daňovníka za rok, vrátia jej komplet zaplatenú daň.
Daňový bonus jej už nemajú z čoho odpočítať - ako si má požiadať o vyplatenie daňového bonusu?
Podáva si sama daňové priznanie.

Buď cez zamestnávateľa pri RZD, zamestnávateľ jej dodatočne doplatí DB alebo podaním daňového priznania a daňový úrad jej DB doplatí buď na účet alebo poštovou poukážkou, záleží na nej akú formu si vyberie.
lidus
17.02.10,08:35
Buď cez zamestnávateľa pri RZD, zamestnávateľ jej dodatočne doplatí DB alebo podaním daňového priznania a daňový úrad jej DB doplatí buď na účet alebo poštovou poukážkou, záleží na nej akú formu si vyberie.
Podáva si sama daňové priznanie.

Mne išlo o to, že nemajú jej daň z čoho odrátať, nakoľko po odpočítaní odp.položky jej vrátia celú daň, ktorú platila počas roka - v tom prípade má nárok na 20,- € mesačne? Do ktorej kolonky to zapísať?
Keď to píšem v odd. IV, meno, priezvisko, r.č. vyznačím si mesiace, na strane 4 v r. 55 mám sumu 80,-€, ale nie je z čoho odrátať.
Potrebujem vedieť, či aj v tomto prípade jej môžu vyplatiť bonus.
Hepi
17.02.10,08:54
Podáva si sama daňové priznanie.

Mne išlo o to, že nemajú jej daň z čoho odrátať, nakoľko po odpočítaní odp.položky jej vrátia celú daň, ktorú platila počas roka - v tom prípade má nárok na 20,- € mesačne? Do ktorej kolonky to zapísať?
Keď to píšem v odd. IV, meno, priezvisko, r.č. vyznačím si mesiace, na strane 4 v r. 55 mám sumu 80,-€, ale nie je z čoho odrátať.
Potrebujem vedieť, či aj v tomto prípade jej môžu vyplatiť bonus.
Nemám teraz pred sebou daňové priznanie, ale skús sa pozrieť na riadok 65,malo by tam byť rozpísané ako prídeš k daňovému preplatku a tam by ti mal vyjsť aj ten daňový bonus.
hanelie
17.02.10,08:58
pre nárok na vyplatenie DB od dú vyplníš r. 59 a oddiel X
Hepi
17.02.10,12:28
pre nárok na vyplatenie DB od dú vyplníš r. 59 a oddiel X
Ano, ale na riadku 69 budeš mať celkový daňový preplatok, teda aj s daňovým bonusom.
hanelie
17.02.10,12:42
r. 69 vypĺňa iba v prípade podania dodatočného DP
Maňuša
17.02.10,13:43
Prosím poraďte mi: dcéra v máji ukončila VŠ. Do októbra bola vedená na ÚP. Koľko si môže manžel ako SZČO uplatniť DB za rok 2009 ? Ďakujem.
Tweety
17.02.10,13:44
Prosím poraďte mi: dcéra v máji ukončila VŠ. Do októbra bola vedená na ÚP. Koľko si môže manžel ako SZČO uplatniť DB za rok 2009 ? Ďakujem.
DB za päť mesiacov.
alis2204
17.02.10,13:56
Ahoj, prosím napíš mi ako si môžem napísať otázku........dlho som tu nebola a zabudla som to , Ďakujem
Maňuša
17.02.10,13:59
Čiže 19,32 x 5 ? Je to asi blbosť, že sa tak pýtam, ale pýtam sa. Ďakujem za poradenie.
alis2204
17.02.10,14:03
kto mi poradí ? ak som od 3.3.2009 nezamestnaná, mám nárok na daňový bónus 12 x 19,32 ?
Tweety
17.02.10,14:05
kto mi poradí ? ak som od 3.3.2009 nezamestnaná, mám nárok na daňový bónus 12 x 19,32 ?
§ 33 Zákon o dani z príjmov
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.
Xanti
17.02.10,15:01
kto mi poradí ? ak som od 3.3.2009 nezamestnaná, mám nárok na daňový bónus 12 x 19,32 ?
Po lopate... mala si príjem vyšší ako 1773 eur?

Ak áno tak máš nárok na daňový bonus vo výške 6x19,32 € + 6x20 €
Ak nie.. tak nárok na doplatenie nemáš.
IKA K
17.02.10,20:34
Ak bola pracovníčka zamestnaná 1-3/2009, ostat. mesiace bola vedená na úrade práce, za 3 mesiace dosiahla úhrn príjmov 952 €, bol jej vyplatený daň. bonus na 1 dieťa za tieto 3 mesiace celkove 57,96 €, nesplnila však podmienku dosiahnutia zdanit. príjmov vo výške 6-násob. minim. mzdy. Má nárok si ponechať daň. bonus vyplatený zamestnávateľom za tieto 3 mesiace, alebo musí podať DP a daň. bonus vrátiť ako zamestnávateľom nesprávne vyplatený daň. bonus?
Prosím, poradíte?
Anja111
18.02.10,05:04
Ak bola pracovníčka zamestnaná 1-3/2009, ostat. mesiace bola vedená na úrade práce, za 3 mesiace dosiahla úhrn príjmov 952 €, bol jej vyplatený daň. bonus na 1 dieťa za tieto 3 mesiace celkove 57,96 €, nesplnila však podmienku dosiahnutia zdanit. príjmov vo výške 6-násob. minim. mzdy. Má nárok si ponechať daň. bonus vyplatený zamestnávateľom za tieto 3 mesiace, alebo musí podať DP a daň. bonus vrátiť ako zamestnávateľom nesprávne vyplatený daň. bonus?
Prosím, poradíte?
DB v zamestnaní za 3 mesiace, kedy splnila podmienky, bol zamestnávateľom vyplatený správne a zamestnankyňa si ho ponechá. Z tohoto dôvodu DP nepodáva... DB jej patrí.
IKA K
18.02.10,18:38
Ďakujem........
zuzana cinova
29.03.13,16:33
§ 33 Zákon o dani z príjmov
Daňový bonus

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 124) 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

Ja sa trápim s časťou - dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom..daňovník je rozvedený, žije s dieťaťom aj s rozvedenou manželkou,ale §115 občianskeho zákonníka hovorí,že domácnosť tvoria FO,ktoré spolu TRVALE žijú...nie je tam teda podmienka spoločného trvalého pobytu? Rozvedení manželia nemajú spoločný trvalý pobyt..daňovník však uhrádza 90% všetkých nákladov na domácnosť..je to postačujúce? Ďakujem
Mila123
29.03.13,16:34
Ja sa trápim s časťou - dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom..daňovník je rozvedený, žije s dieťaťom aj s rozvedenou manželkou,ale §115 občianskeho zákonníka hovorí,že domácnosť tvoria FO,ktoré spolu TRVALE žijú...nie je tam teda podmienka spoločného trvalého pobytu? Rozvedení manželia nemajú spoločný trvalý pobyt..daňovník však uhrádza 90% všetkých nákladov na domácnosť..je to postačujúce? Ďakujem
ale dieťa je zverené do starostlivosti asi matky? nie?
zuzana cinova
29.03.13,17:44
ale dieťa je zverené do starostlivosti asi matky? nie?

ano matky
zuzana cinova
29.03.13,17:57
ano matky
ale ked študujem staršie príspevky,tak sa dozvedám,že podstatné je ak aj sú rozvedení a žijú v spoločnej domácnosti,tak si otec DB uplatňovať môže - je to vlastne aj jediný živiteľ rodiny