macacko
18.06.09,09:38
ahojte,

prosím o radu v prípade predaja nehnuteľnosti po prevode do OV pred uplynutím lehoty 2 rokov.
Minulý rok bol do OV prevedený štátny/družstevny byt. Vlastník ju chce predať vrámci rodiny.
Je možné riešiť to kúpnou zmluvou s kúpnou cenou napr. 1Euro, z čoho by plynula daňová povinnosť 19 centov? Alebo prípadne riešenie darovacou zmluvou?
Za všetky odpovede vopred ďakujem
L
s.renka
18.06.09,09:14
Daň z prevodu nehnuteľností sa v súčasnej dobe neplatí, preto je je úplne jedno, akou formou sa prevod uskutoční - darovacia zmluva, kúpna zmluva. Ak bude prevod nehnuteľnosti uskutočnený v roku 2009, potom bude nadobúdateľ nehnuteľnosti platiť daň z nehnuteľnosti - nie z prevodu - až v roku 2010 a to mestu, obci. V tomto roku by mal mať túto daň zaplatenú prevodca, myslím že táto povinosť vyplýva zo zákona a takáto daň je splatná do 31.5. v roku. Pre výpočet tejto dane nie je podstatný údaj o cene nehnuteľnosti uvedený v zmluve o prevode resp. v darovacej zmluve, pre výpočet tejto dane je podstatná výmera bytu.
danushka
18.06.09,09:49
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok


(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.

To, že daná nehnuteľnosť prechádza do osobného vlastníctva v tomto prípade nie je dôležité, ak je splnená podmienka trvalého pobytu najmenej 2 rokov.
macacko
18.06.09,16:46
ahojte
vdaka za odpovede.
V našom prípade trvalý pobyt nie je, teda ani 2 ročnú podmienku nesplňame.
Je teda možné urobiť prevod darovacou zmluvou - bez dane z prevodu, ak tomu správne rozumiem,
V prípade ak by to bolo realizované kúpnou zmluvou, vychádza daň, ktorú platí predávajúci z kúpnej ceny?
Ak áno je možné mať kúpnu cenu 1 Euro, alebo inú symbolickú cenu?

Toť celý popis situácie:
Môjho priateľa švagor odkúpil do vlastníctva štátny byt. Nemal by ale na to prostriedky vlastné a tak mu ho akoby predal zatiaľ bez zmluvy už vtedy, s tým, že po uplynutí 2 rokov, aby nemusel platiť daň to zrealizujú aj zmluvne.
s.renka
19.06.09,04:40
Daň z prevodu, aj v prípade ak by to bolo realizované kúpnou zmluvou, neplatí nikto, ani predávajúci, ani kupujúci, teda nie je podstatné, aká kúpna cena je v zmluve uvedená. Platí sa len poplatok za návrh na vklad do katastra nehnuteľností vo výške 66 Euro (lehota na vybavenie 30 dní odo dňa doručenia) alebo 266,50 Euro (lehota na vybavenie do 15 dní odo dňa doručenia) v kolkových známkach.
Váš priateľ dosť riskoval, ak za niekoho zaplatil bez zmluvy kúpnu cenu bytu a bol to úplne zbytočný risk.
Už som písala, že daň z prevodu nehnuteľnosti a daň z nehnuteľnosti sú dve rôzne dane. Daň z prevodu nehnuteľnosti sa v súčasnosti neplatí, t. zn. neplatí ju nikto - ani predávajúci ani kupujúci., preto nie je dôležitá kúpna cena, ktorá sa do zmluvy uvedie. Pred pár rokmi sa táto daň platila a vtedy kúpna cena bola dôležitá a musela byť uvedená v zmluve, dokonca musel byť k zmluve priložený aj znalecký posudok. Toto ale bolo zrušené a tak túto daň nikto platiť nemusí.
Daň z nehnuteľnosti je daň, ktorá sa platí správcovi dane (spravidla je to mesto alebo obec, kde sa nehnuteľnosť nachádza) na základe § 20 zákona 582/2004 Z.z. a zákona SNR č. 511/1992 Zb. Výška tejto dane sa vypočítava podľa výmery predmetnej nehnuteľnosti - vo vašom prípade bytu. A už som písala, že túto daň je povinný platiť vlastník nehnuteľnosti. Tu je podstatné to, že v tomto roku (2009) sa platila daň z nehnuteľnosti za rok 2008, musel ju zaplatiť vlastník, ktorý bol vlastníkom minulý rok. Ak tento rok dôjde k zmene vlastníctva, tak na budúci rok 2010 musí zaplatiť túto daň správcovi dane nový vlastník. Je jasné, že kupujúci je povinný splniť si nahlasovaciu povinnosť, t. zn. že akonáhle mu bude z príslušnej správy katastra po zápise zmeny vlastníka doručený informatívny výpis z listu vlastníctva, kde už ako vlastník bude vedený on, musí skutočnosť, že nehnuteľnosť prešla do jeho vlastníctva, oznámiť správcovi dane.
To je všetko, čo o tom viem a polopatistickejšie to už vysvetliť neviem. Držím palce, nech sa ten prevod uskutoční bez problémov.
danushka
19.06.09,05:08
Ale tu nejde o daň z nehnuteľnosti...
Tu ide o to, že predajca nespĺňa podmienku 2 ročného trvalého pobytu, resp. vlastníctva min. 5 rokov predávanej nehnuteľnosti, čím predaj takejto nehnuteľnosti nie je oslobodený od dane.

Neviem, či predaj za nereálnu cenu pre vyhnutie sa platenie daní je zákonný:confused:.

Počkáme, či sa ešte niekto nevyjadrí.
s.renka
19.06.09,06:35
Tak teraz nerozumiem, ako to vlastne je? Priateľov švagor odkúpil (aj keď to zaplatil priateľ) štátny byt. Švagor v tom byte predtým nebýval? Lebo ja som predpokladala, že tam býval resp. mal tam trvalý pobyt a tak ako nájomník (koľko rokov?) mal predkupné právo na odkúpenie od štátu. A keď je už ten byt odkúpený, kto je vedený v katastri nehnuteľností ako vlastník toho bytu?
Predpokladala som, že švagor, ktorému peniaze "požičal" priateľ . Tak ako je to?
macacko
13.07.09,18:27
no švagor (A)tu byval x rokov avšak trvalý pobyt tam nemal.
mal ale možnosť tento byt výhodne odkúpiť. Nemal na to vlastné peniaze a navyše kvôli iným majetkovým pomerom, ktoré tu nechcem rozpisovať sa dohodli, že tento byt odkúpia aby ho neskôr mohol vlastniť môj priateľ (P). Dohodli sa aj na kúpnej cene.
P vyplatil postupne A-ovi celú kúpnu cenu. Avšak A sa chce vyhnút plateniu dane z predaja nehnuteľnosti a tak čakajú obaja kým uplynie lehota 2 rokov aby A mohol na základe kúpnej zmluvy previesť byt na P-a. a A tak nebude musieť platiť daň. Lenže situácia sa komplikuje tým, že A začal vymýšľať a P sa bojí, že nebude mať ani peniaze ani byt.
Dufam, že som to napísala ako/tak zrozumiteľne.

Navrhovala som ešte urobiť kúpnu zmluvu povedzme na 1000Eur (to je hodnota, za ktorú A odkúpil štátny byt do vlastníctva) a tým pádom by platil da iba z tejto sumy a nebolelo by ho to tak ako by mal platiť daň z 20 000Eur ktoré mu na tento účet vyplatil P.