TIBOR.2000
18.06.09,09:39
Pozdravujem všetkzch poradcov a mám k vám prosbu.

Som začínajúci podnikateľ s existujúcim osobným účtom , a pri založení živnosti Som si založil aj účet podnikateľský , a tu vzniká pre mna problém.

Je možné previesť celý príjem každý mesiac z pod. účtu na osobný ,
a následne kupovať palivo , kancelárske potreby atď z osobného resp. v hotovosti a dokladať bločky__??? ,, pretože z osobného splácam úver a na podnikateľskom zostane toľko aby bolo kryté vedenie účtu a zdravotná poistovňa + havarijna a PZP.

Ďalej je možné zahrnúť do podnikania automobil za ktorý som zaplatil v hotovosti ale podnikateľský účet som v tom čase ešte nemal čiže to šlo opať z osobného.

Aby som to zhrnul SZČO som od 1.1.2009 všetky moje výdavky
som platil z osobného do 1.2.2009 kedy som si založil podnikateľský ú.
Automobil bol kúpený 10.1.2009

Ďakujem.
Beata
18.06.09,07:54
Pozdravujem všetkzch poradcov a mám k vám prosbu.

Som začínajúci podnikateľ s existujúcim osobným účtom , a pri založení živnosti Som si založil aj účet podnikateľský , a tu vzniká pre mna problém.

Je možné previesť celý príjem každý mesiac z pod. účtu na osobný ,
a následne kupovať palivo , kancelárske potreby atď z osobného resp. v hotovosti a dokladať bločky__??? ,, pretože z osobného splácam úver a na podnikateľskom zostane toľko aby bolo kryté vedenie účtu a zdravotná poistovňa + havarijna a PZP.

Ďalej je možné zahrnúť do podnikania automobil za ktorý som zaplatil v hotovosti ale podnikateľský účet som v tom čase ešte nemal čiže to šlo opať z osobného.

Aby som to zhrnul SZČO som od 1.1.2009 všetky moje výdavky
som platil z osobného do 1.2.2009 kedy som si založil podnikateľský ú.
Automobil bol kúpený 10.1.2009

Ďakujem.
Ak si prevedieš peniaze na osobný účet a chceš ich použiť na výdavky ovplyvňujúce základ dane (VOZD), musíš ten prevod peňazí nazvať ako osobná spotreba, čiže výdavok neovpl. základ dane (VNZD), následne musíš prijať do pokladne príjmovým pokladničným dokladom osobný vklad ako príjem neovplyvňujúci základ dane (PNZD), aby bolo z čoho nakupovať. Potom môžeš prikladať výdavkové pokladničné doklady z nákupov do pokladni, ale bez pripnutých potvrdeniek z terminálu.
Takto by som to riešila ja.

Auto môžeš zaradiť a ako doklad o zaplatení si priložíš výpis z osobného účtu.
Blankake
18.06.09,09:38
Pozdravujem všetkzch poradcov a mám k vám prosbu.

Som začínajúci podnikateľ s existujúcim osobným účtom , a pri založení živnosti Som si založil aj účet podnikateľský , a tu vzniká pre mna problém.

Je možné previesť celý príjem každý mesiac z pod. účtu na osobný ,
a následne kupovať palivo , kancelárske potreby atď z osobného resp. v hotovosti a dokladať bločky__??? ,, pretože z osobného splácam úver a na podnikateľskom zostane toľko aby bolo kryté vedenie účtu a zdravotná poistovňa + havarijna a PZP.

Ďalej je možné zahrnúť do podnikania automobil za ktorý som zaplatil v hotovosti ale podnikateľský účet som v tom čase ešte nemal čiže to šlo opať z osobného.

Aby som to zhrnul SZČO som od 1.1.2009 všetky moje výdavky
som platil z osobného do 1.2.2009 kedy som si založil podnikateľský ú.
Automobil bol kúpený 10.1.2009

Ďakujem.
Mať podnikateľský účet nie je zo zákona povinné. Takže to auto si môžeš zaradiť do podnikania, ale musíš ho prihlásiť na DÚ do 30 dní od začatia jeho používania na podnikanie a zaplatiť daň z motorových vozidiel.
TIBOR.2000
18.06.09,12:25
ďakujem.

Tak ak tomu správne rozumiem možem prevádzať peniaze z pod.účtu na súk.účet s tým že dám poznámku k prevodu OSOBNÁ SPOTREBA.
a potom čo miniem z osobného na účel podnikania tak - uchovávam daňový doklad /palivo napriklad/

-Samozrejme auto je nahlásené na D.Ú.
veronikasad
18.06.09,13:35
ďakujem.

Tak ak tomu správne rozumiem možem prevádzať peniaze z pod.účtu na súk.účet s tým že dám poznámku k prevodu OSOBNÁ SPOTREBA.
a potom čo miniem z osobného na účel podnikania tak - uchovávam daňový doklad /palivo napriklad/

-Samozrejme auto je nahlásené na D.Ú.
zo súkromného účtu - neplať bankomatovou kartou výdavky súvisiace s podnikaním - ani palivo = PHM.
TIBOR.2000
18.06.09,13:43
Potom jedine , previesť na osobný vybrať hotovosť a platit PHM_?

a Bločky od januára sú mi potom nanič ?, platil som kartou z osobného.
veronikasad
18.06.09,13:45
Potom jedine , previesť na osobný vybrať hotovosť a platit PHM_?

a Bločky od januára sú mi potom nanič ?, platil som kartou z osobného.
Prečo to komplikuješ ? Ak máš 2 účty, nechaj si na podnikatelskom aj na PHM-ky, zriaď si k podn.účtu plat.kartu a plať tieto výdavky z neho.
Dajú sa zaúčtovať aj doklady zo súkromného účtu, musíš však k nim prefocovať súkromný účet a DU nemusí vedieť o tvojich súkromných platbách.