Peter 79
18.06.09,10:26
Začal som riešit výmenu kotla, ale keď na trhu ich je neúrekom a neviem na akú značku sa mam orientovať. Každy predajca si melie svoje...chcem určite kvalitu aj ked to bude drahšie. Zatial som na nete pozeral:
Vaillant
Protherm
Buderus
Wiessmann
Attack
Geminox
Ferolli
Junkers
JajaFabša
18.06.09,09:21
Tak to by aj mňa zaujímalo, lebo ten veľký výber robí problém nám laikom. Určite to závisí od mnohých okolností (druh média - elektrika, plyn, pelety, kombi ... , ďalej druh vykurovania - radiátory, podlahovka, kombi ... a ešte iste mnohé iné okolnosti).
elpka
18.06.09,09:38
Značky kotlov čo si uviedol nepatria do jednej kategórie, je to hlavne o kvalite materiálu, značke a tým pádom aj cene. Vaillant už patrí pod Protherm, je to stredná trieda, patrí k nim aj Attack. medzi tie kvalitnejšie patria značky Buderus (pod túto firmu prešla značka Dakon) a Geminox, ale samozrejme sa od toho aj odvíjajú ceny ND po uplynutí záručnej doby. Nech si už vyberieš akúkoľvek značku je dôležité aby si sa o kotol staral, netreba zabudnúť na ročné prehliadky, lebo všetky predĺžené záruky sú týmto podmienené.
kero64
18.06.09,10:24
Na túto otázku sa nedá tak jednoznačne odpovedať. Chceš kotol závesný alebo stacionárny? Chceš ho s ohrevom vody alebo bez? Na plyn alebo iné palivo? Ak máš miesto v dome, je podľa mňa lepší stacionár a ohrev vody zvlášť. V čase, keď som pracoval pre firmu, ktorá sa zaoberala touto činnosťou, mali sme veľmi dobrú skúsenosť s kotlami Ferolli a Protherm. Ferolli majú veľmi dobré závesné kotle s ohrevom vody a aj bez. Protherm zasa stacionárne. Trh je skutočne bohatý a človek si niekedy nevie vybrať. Skús sa spýtať vo viacerých predajniach alebo vo firmách, ktoré to robia. Potom si z toho urobiť ucelenejší názor. Väčšina firiem preferuje značky, ktoré aj sami montujú. Tak by som sa nespoliehal iba na jednu alebo dve. Je to veľká investícia, tak sa treba dobre rozhodnúť, za čo peniaze dať a za čo nie.
dad111
20.06.09,07:38
Vyššia cena nemusí znamenať kvalitu. Vaillant , Buderus, Wiessmann sú samozrejme kvalitné značky, nečakaj ale žiadny zázrak. Životnosť a úžitkové vlastnosti tak ako aj u iných technických vecí najviac ovplyvňuje užívateľ a podmienky prevádzky. Ak teda nebudeš kotlu venovať pravidelnú starostlivosť, bude pracovať v prašnom a vlhkom prostredí, tak si vyhadzoval peniaze. Ak ich zase budeš udržovať tak ako treba, pôjdu síce dobre, ale po krátkom čase budú nedostupné náhradné diely a dobrý servisáci, ktorí budú schopní opraviť Tvoj typ, pretože tá značka bude mať vyrobený už X-tý novší model.
Kotle slovenských aj českých výrobcov sú osadené minimálne takými kvalitnými komponentmi ako tie slávnejšie. Skoro v každej dedine je ešte zatiaľ nejaký domáci majster, ktorý má na tieto typy dosť dielov. Vždy si nejako poradí, prípadne ak si trocha technicky zdatný zoženieš si dosť literatúry, aby si ich mohol kontrolovať. Kotle ATTACK sú rozhodne pri porovnaní ceny a kvality vynikajúce.
220870
20.06.09,08:15
Ja mám protherm 24 ktv závesný ,10 rokov ,za ten čas dve prehliadky ,Zatiaľ šlape ako Švajčiarske hodinky .Z mojej strany absolútna spokojnosť.
Súhlasím z názormi prispievateľov nado mnou.Len by som dodal ,že moc záleží aj od toho ,ako sa ktorý jednotlivý výrobok vydarí .Dôležitý parameter je aj účinnosť.
Peter 79
20.06.09,14:07
Mam v byte 8kW TS a skor som hladal niečo 2 v 1 kotol aj vstavaný zásobník pre 4člennu rodinu.Nemožem take niečo najsť. Nakolko je strata 8kW kondenzačný možem zabudnuť.neviem si dat rady.
Peter 79
20.06.09,14:18
Mam v byte 8kW tep.stratu.Skor som hlada niečo so vstavaným zasobnikom dostatok vody pre 4člennu rodinu.Neviem nič najst. Nakolko je strata 8kW kondenzačný nepripada do uvahy.Ak niekto o niečom vie poradte.
dusanko79
22.06.09,16:59
Nevidím problém v kondenzačnom kotly, ja mám ferolli econcept ST a ten má regulovatelný výkon od 5 do 25 kW a 25l zásobník . Ja ho mám nastavený na 9 kW a v pohode.
kargo
22.06.09,17:29
Ja som mal ten istý problém (len som chcel bez zásobníka vody) Nakoniec som kúpil Attack 9 E 7,5 kW a pokiaľ viem dajú sa kúpiť aj zo zásobníkom na vodu.
Kupoval som v novembri 2007 za 18650 Sk.
pivko
05.04.10,17:55
Oprášim tému , uvažujem nad kúpov kotla WIESSMANN 222-W
http://www.viessmann.sk/sk/products/gas-brennwertkessel/Vitodens_222-W.html
má ho niekto a ako je to s kvalitou?
Dá niekto tip kde sa dá najlacnejšie kúpiť?
sfinks
05.04.10,18:53
Oprášim tému , uvažujem nad kúpov kotla WIESSMANN 222-W
http://www.viessmann.sk/sk/products/gas-brennwertkessel/Vitodens_222-W.html
má ho niekto a ako je to s kvalitou?
Dá niekto tip kde sa dá najlacnejšie kúpiť?

Lol ze 35 KW vykon ... to co mas za dom .. nemas sancu vyuzit takyto vykon ... a existuje aj nizsi ten spodny vykon ... odporucal by som ti nizsi spodny vykon.. ak je 4.5 to je moc .. .
pivko
06.04.10,04:12
Lol ze 35 KW vykon ... to co mas za dom .. nemas sancu vyuzit takyto vykon ... a existuje aj nizsi ten spodny vykon ... odporucal by som ti nizsi spodny vykon.. ak je 4.5 to je moc .. .
V projekte /ak nebude podlahovka /tak mám Protherm Tiger 24 KTZ výkon 9-24 kW:mee: čo to je za kotol? Ja som však ochotný zaplatiť viac a kúpiť kondenzačný;)tak aký ekvivalent?
TomasHC
06.04.10,05:58
V projekte /ak nebude podlahovka /tak mám Protherm Tiger 24 KTZ výkon 9-24 kW:mee: čo to je za kotol? Ja som však ochotný zaplatiť viac a kúpiť kondenzačný;)tak aký ekvivalent?

Ja som kupil GEMINOX THRi 2-17 C (ja osobne ale THRi 2-17DC75H - dvojokruhovy, so zasobnikom 75 litrov). Ma spodny vykon len 2,5kW a vrchny 17kW. Robia aj verziu THRi 1-10 C pre NED. Cena nie je zrovna najnizsia, ale su to udajne jedny z tych lepsich kotlov...

http://www.geminox.sk/geminox.jsp?page=thric
pivko
06.04.10,11:25
Ja som kupil GEMINOX THRi 2-17 C (ja osobne ale THRi 2-17DC75H - dvojokruhovy, so zasobnikom 75 litrov). Ma spodny vykon len 2,5kW a vrchny 17kW. Robia aj verziu THRi 1-10 C pre NED. Cena nie je zrovna najnizsia, ale su to udajne jedny z tych lepsich kotlov...

http://www.geminox.sk/geminox.jsp?page=thric

Kde si a za koľko kupoval ak to nieje tajomstvo? a bude mi stačiť výkon 17 kW ak v projekte mám 24 kW??
ewita888
06.04.10,11:41
som zbadala túto tému, ma napadla takáto otázka, možno budete vediet poradit: mám krbové kachle v obývačke a problém je v tom, že často pri otvorení dvierok mi vyjde dym a potom mám stenu nad krbom celú šedú a len malujem a malujem.. v čom može byt problém.. zdá sa mi, že komín ťahá dobre..
TomasHC
06.04.10,11:56
Kde si a za koľko kupoval ak to nieje tajomstvo? a bude mi stačiť výkon 17 kW ak v projekte mám 24 kW??

Vykon kotla musi zohladnit hlavne tepelnu stratu objektu. Ak budes mat dobre odizolovanu pohladu, strop, mury aj kvalitne okna, bude strata mozno 8kW, takze to v pohode taky kotol vykuri.

Ja osobne som si vybral takyto kotol kvoli nizkemu minimalnemu vykonu - kotol pri temperovani nemusi cyklovat, iba znizi vykon na minimum. Na druhej strane, pri podlahovke a dobre vyregulovanej ekvitermike az tak moc necykluje, aj ked ma minimalny vykon 4kW...

Mna ten moj vysiel... vela. 2450 E :mee: verzia DC75H - dvojokruhovy. Stale ale lepsie riesenie ako kupit UNIMIX a potom to nevediet normalne vyregulovat... Takto tam isiel najjednoduchsi, lacny rozdelovac.
lubko6394
07.04.10,05:16
som zbadala túto tému, ma napadla takáto otázka, možno budete vediet poradit: mám krbové kachle v obývačke a problém je v tom, že často pri otvorení dvierok mi vyjde dym a potom mám stenu nad krbom celú šedú a len malujem a malujem.. v čom može byt problém.. zdá sa mi, že komín ťahá dobre..

Nie som kúrenár, ale čosi podobné som zažil a prečítal návod a snažil sa ho pochopiť. Takže mi to vychádza asi takto. Neotváraj dvierka kým tam nie sú len uhlíky - resp. včetko drevo sa javí ako uhlíky. Druhá vec je spôsob otvárania. Neotváraj naraz, ale najsôr len uvolni dvierka aby sa vyrovnal podtlak v krbe a až o chvíľu otvor, nahádž polená a už len čakaj na uhlíky.
ewita888
07.04.10,06:16
Nie som kúrenár, ale čosi podobné som zažil a prečítal návod a snažil sa ho pochopiť. Takže mi to vychádza asi takto. Neotváraj dvierka kým tam nie sú len uhlíky - resp. včetko drevo sa javí ako uhlíky. Druhá vec je spôsob otvárania. Neotváraj naraz, ale najsôr len uvolni dvierka aby sa vyrovnal podtlak v krbe a až o chvíľu otvor, nahádž polená a už len čakaj na uhlíky.
ja toto všetko robím.. lenže napríklad hodím dva kusy dreva a ďalšie nestíham, lebo to začne dymiť.. aj komín vyčistený a furt takto..:mee:
TomasHC
07.04.10,06:31
Nie som kúrenár, ale čosi podobné som zažil a prečítal návod a snažil sa ho pochopiť. Takže mi to vychádza asi takto. Neotváraj dvierka kým tam nie sú len uhlíky - resp. včetko drevo sa javí ako uhlíky. Druhá vec je spôsob otvárania. Neotváraj naraz, ale najsôr len uvolni dvierka aby sa vyrovnal podtlak v krbe a až o chvíľu otvor, nahádž polená a už len čakaj na uhlíky.

Presne takto to je aj v navode ku krbovej vlozke ;)
lubko6394
07.04.10,06:50
ja toto všetko robím.. lenže napríklad hodím dva kusy dreva a ďalšie nestíham, lebo to začne dymiť.. aj komín vyčistený a furt takto..:mee:

Ved si tú dávku nachystaj. aby prikladanie trvalo krátko. Možno by bolo cestou tak 10 minút pred priložením stlmiť horenie, potom finta s dvierkami a následne na 10 minút pridať viac vzduchu ako je štandard - pre rozhorenie. Inak ja prikladám vtedy, ked tie uhlíky sú už tmavšie a popolové a po priložení na chíľlku privzdušním.
ewita888
07.04.10,06:56
Ved si tú dávku nachystaj. aby prikladanie trvalo krátko. Možno by bolo cestou tak 10 minút pred priložením stlmiť horenie, potom finta s dvierkami a následne na 10 minút pridať viac vzduchu ako je štandard - pre rozhorenie. Inak ja prikladám vtedy, ked tie uhlíky sú už tmavšie a popolové a po priložení na chíľlku privzdušním.
si zlatý, ale kratšie ako za nejakých 6-8 sekúnd to už nestíham:) myslíš, že to môže byť tým, že mám vo vedení rúry 90 stupňový zlom a koleno?
lubko6394
07.04.10,07:17
si zlatý, ale kratšie ako za nejakých 6-8 sekúnd to už nestíham:) myslíš, že to môže byť tým, že mám vo vedení rúry 90 stupňový zlom a koleno?

Ja mám 2 zlomy po 45°. Myslím, že prikladáš príliš skoro, ked je krb rozhorený, ja prikladám až vtedy, ked teplota klesá, horenie je minimálne, na zbytkoch polien je šedý popol a po priložení musím pridať vzduch, aby sa to rozhorelo. Skús takto.
ewita888
07.04.10,07:25
ok, skúsim, ale už som skúšala všetko možné, ale robí si to čo chce.. dík
pivko
07.04.10,16:39
V zadaní témy sa nenachádza kotol IMERGAS. Aké sú to kotle ohľadom kvality?
pivko
25.07.10,09:37
Kde sa dajú lacno kúpiť radiátory KORAD?može byť aj internetový obchod.
andiablo
25.07.10,13:18
Kde sa dajú lacno kúpiť radiátory KORAD?može byť aj internetový obchod.
Na tejto stránke: http://www.usskorad.sk/obchod-predajne-miesta.html
Sú to priamo výrobcovi predajcovia. Ale ak by si chcel priamo od výrobcu USS Košice
andiablo
25.07.10,13:19
Na tejto stránke: http://www.usskorad.sk/obchod-predajne-miesta.html
Sú to priamo výrobcovi predajcovia. Ale ak by si chcel priamo od výrobcu USS Košice
prikladám aj cenník:
http://www.unimat.sk/Cenniky/VYKUROVANIE/Radiatory/Korad1.jpg
pivko
25.07.10,15:48
Na tejto stránke: http://www.usskorad.sk/obchod-predajne-miesta.html
Sú to priamo výrobcovi predajcovia. Ale ak by si chcel priamo od výrobcu USS Košice
Len že radiátory korad predávajú aj iné firmy a kupovať od výrobcu priamo sa nikdy neoplatí:mad:Je to tak s každým stavebným materiálom že v stavebninách máš nižšiu cenu ako u výrobcu.
Tak že kupoval niekto teraz niekedy Korady za dobrú cenu:confused:
Ja som vygoogloval ytento obchod a tu sú neporovnateľne výhodnejšie ceny ako v tvojom priloženom cenníku.
http://www.ekoprim.sk/obchod/V097/10
pepo24
25.07.10,16:03
Pekny den PORADACI,
neviete mi nahodou poradit, respektive nemate niekto skusenosti s firmou adaxneo. Jedna sa o firmu , ktora sa zaobera konvektormi. Mate niekto take konvektory? Ak ano prosim napiste skusenosti.
DAKUJEM
pivko
26.07.10,12:27
Kamarát -projektant kúrenia mi doporučil radiátory STELRAD, vraj sú kvalitou na takej istej úrovni ak nie vyššej ako Korad ,ale majú krajší design.Má ich niekto?