mercy
18.06.09,12:08
ahojte, hladam a nenasla som ziadnu suvisiacu temu...
potrebujem poradit. sice uz v hodine dvanastej, ale dufam, ze mi niekto pomoze. sme SRO, ktora ma hospod.rok konciaci k 31.3.2009. kedze novela majetkoveho zakona je platna od 1.3.2009, napadla nas taka vec, ze by sme uz v marci vyuzili novelu z. 60/2009 a odpisali zostatkove ceny uz doteraz odpisovaneho HIM, ktory mal obstaravaciu cenu nad 30.000SK ale nema OC 1700€.
mozem ci nemozem tych zopar kariet odpisat k 31.3.2009 ???
adato
20.06.09,19:41
Podľa Zákona o dani z príjmov môžte tento majetok odpísať, ale novela Postupov účtovania hovorí o tom, že pre účtovné účely máte pokračovať v odpisovaní.
SAIVI
30.07.09,13:10
V roku 2005 kúpila SZCO účtujúca v JU malý sklad v OC 590,85 €, ktorý zaradila do 4 odpisovej skupiny a odpisovala. Kedže je to menej ako 1700€, može teraz zostatkovú cenu celú odpísať priamo do nákladov?
betka
30.07.09,19:28
V roku 2005 kúpila SZCO účtujúca v JU malý sklad v OC 590,85 €, ktorý zaradila do 4 odpisovej skupiny a odpisovala. Kedže je to menej ako 1700€, može teraz zostatkovú cenu celú odpísať priamo do nákladov?


Nie SAivi, bacha na toto: Pozorne čítaj, ale naozaj pozorne:

(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
b) budovy a iné stavby106) okrem

1. prevádzkových banských diel,
2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107)

c) pestovateľské celky trvalých porastov108) podľa odseku 5 s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,
d) zvieratá uvedené v prílohe,
e) iný majetok podľa odseku 6.

NAčo si prišla?

Zákon mi definuje jednoznačne:
1. písmeno a: ...., kt. VC je viac ako 1700, €, ak by išlo o auto, unimobunku zar. 2.OS, notebook, vtedy možeš dať VOZD... bez mihnutia oka. :)

2. písmeno čítaj aspoň dvakrát :). A???
Nedefinuje mi tu cenu 1700 €. ani akúkoľvek inú cenu. Nejde o samostatnú hnutelnú vec. Ide o stavbu, zaradenú do 4.OS, aj keď by bola cena čo i len 100 €, musím odpisovať 20 rokov.

Toto si nikdy neuvedomujeme. :)
SAIVI
31.07.09,06:45
...dakujem
...len ma to nepustí dať bodík : (
monique0203
05.08.09,09:40
Zdravím, prosím Vás potrebujem radu, potrebujem sa zbaviť majetku a teda chcem vedieť či by som mohla vyradiť dlhodobý homtný majetok ktorého oc je menej ako 1700,-eur jedným šupom do nákladov ??
mudroš
06.08.09,13:40
To sa musíš spýtať na MF SR. Tak ako uvádzaš, "podarilo sa im" urobiť to inak v dani z príjmov a inak v účtovníctve a nik nevie ako z toho von !!!
vaneta
13.08.09,11:25
je august. Už to MF SR vyriešilo? mám majetku do 1700 EUR, chcem ho vyradiť z evidencie a jednorázovo odpísať.
Ako mám postupovať?
betka
13.08.09,13:00
Zdravím, prosím Vás potrebujem radu, potrebujem sa zbaviť majetku a teda chcem vedieť či by som mohla vyradiť dlhodobý homtný majetok ktorého oc je menej ako 1700,-eur jedným šupom do nákladov ??

VYradiť?
Vyradiť možeme majetok-zbaviť sa ho :): na základe likvidácie, darovaním, predajom.....
Ak mám majetok, (sme v PU):
- rozmýšlam predovšetkým účtovne
- a až potom daňovo.

U nás na Slovensku sa rozmýsla len daňovo.:rolleyes::confused:

Čo sa týka daní:
Ak majetok splňa podmienky, kt. sú v súlade so zákonom, bude odpis v roku 2009 vo výške celej ZC. Teda ZC k 31.12.2009 bude nula.
Ak naďalej využívam majetok v súvislosti s predmetom podnikania, majetok nevyraďujem, ostáva mi karta DHM naďalej.

Učtovníctvo: naďalej odpisujem majetok v súvislosti s plánom účtovných odpisov. Možem odpisy prehodnotiť podla očakávaného využitia majetku, morálneho zastarania.....

VYradenie:
Ak sa chceme držať ZDP: majetok "doodpisujem" daňovo. MAjetok musím mať v evidencii k 31.12.2009, a 1.1.2010 sa možem rozhodnúť ho vyradiť. Mám nárok na daňový odpis. (už keď tak subjekty rozmýšlajú na základe novely)

Učtovné odpisy by nemali by totožné s daňovými odpismi, nakolko sa majetok nenadobúda v januári....
Ak som zakúpila OA, daňovo odpisujem 4 roky, ale účtovne, podla predpokladanej doby používania, tá može byť len 2 roky, jazdím vela (detto počítač)

Ak som kúpila nábytok, daňovo odpisujem v 2.OS (zdá sa mi), ale účtovne možem odpisovať 10 rokov..... To je na UJ.

Vyradiť, keďže sa rozmýšla daňovo 1.1.2010 má ZC nula, účtovná ZC je 1000 €:
Čo mi bráni v tom, aby som urobila zápis v roku 2010,
- predaj: 541/082
- darovanie: 543/082
- do osobného užívania: 491/082
- likvidácia: 551/082
........

Z o DPH mi hovorí v par. 54 o hnutel.veciach, kt. cena je 3319,39 a DP viac ako jeden rok, že je potrebné urobiť úpravu dane..... Ale v našom prípade, sa k tomuto nášmu majetku do 1700,-€ táto podm. nevzťahuje.... Takže DPH, netreba lámať hlavy

Záver:
Ak sa chcem zbaviť majetku, tak ho možeme vyradiť v zmysle zákonných postupov, majetok je daňovo vyporiadaný, a či už bude účtovný náklad v roku 2009, alebo 2010 to je teoreticky jedno. Ak majetok naďalej používam v UJ, načo sa ho mám zbavovať :)

mimotemy, skúsme nerozmýšlať len daňovo, myslime učtovne, a potom dańovo. Dane sú jedna vec, účtovníctvo vec druhá.
betka
13.08.09,13:06
Prechodné a záverečné ustanovenia:

(6) Pri hmotnom majetku, ktorého vstupná cena je 1 700 eur a menej, môže daňovník, ktorého zdaňovacie obdobie končí po 28. februári 2009, zahrnúť zostatkovú cenu v plnej výške do daňových výdavkov za zdaňovacie obdobie končiace v roku 2009 v daňovom priznaní podanom po 28. februári 2009 alebo pokračovať v začatom odpisovaní podľa § 27 alebo § 28.

Vyššie tým príspevkom som chcela povedať to, že ak sa zbavím majetku 30.12.2009, nezahrniem ZC v plnej výške do daňových výdavkov.
Anna8
01.10.09,14:52
Dobry den,

prosim Betka, mohli by ste mi vysvetlit Vasu poslednu vetu, myslim hlavne na tuto cast:
"nezahrniem ZC v plnej výške do daňových výdavkov".

Ja som na to isla tak, ze zostatkova cena majetku v pripade predaja alebo likvidacie je danovo uznanym vydavkom v celej vyske. Ak je rozdiel medzi danovymi a uctovnymi odpismi, tak v roku vyradenia je danova ZC vyssia ako uctovna ZC (kedze v tomto nemam narok na danove odpisy), ale rozdiel sa vyrovna odpocitatelnou polozkou k ZDP.
Nemozem prist na to, preco ste pisali, ze sa nezahrnie V PLNEJ VYSKE?

Prosim, vysvetlite mi, budem velmi rada, uz som z toho nejaka zmatena :-(

dakujem vopred