Ivetauct
18.06.09,12:14
vznik zdaniteľného plnenia v závazkoch v programe alfa sa rovná dátumu dodania??

A do záväzkoch účtujeme aj rôzne zmluvy (kúpne, príkazné, zmluvy o leasing,...)? Vtedy na zmluvach je napríklad len dátum vyhotovenia, alfa žiada všetky 4 dátumy. Ako na to?

Ďakujem
RKaja
18.06.09,10:54
Záleží od druhu faktúry. Najlepšie je, keď je to na faktúre rozpísané, ak nie je, tak je to dátum dodania - pri faktúrach v rámci SR. Ak sa jedná o faktúru z EÚ, tak dátum vzniku zdan. plnenia je dátum vystavenia faktúry, pri dobropisoch z EÚ je to dátum došlo.
Ja do záväzkov účtujem len došlé faktúry, zmluvy nie, napr. určite tam nedávam šeky o zaplatení poistného.
Ivetauct
18.06.09,11:16
Zmluvy nedávate do záväzkoch, ale v zákone o účtovníctve je vypísané, čo všetko sa dáva do evidencie záväzkoch a sú tam aj tie zmluvy, aj nedoplatky ročného zučtovania ZP,...

Napíšte aj druhý, dávate tam zmluvy alebo nie
melanyl
19.06.09,11:19
ak nie je na faktúre dátum zdaniteľného plnenia tak mám za to že dátum zdaniteľného plnenia je dátum dodania tovarov a služieb ktorý je na faktúre. Ďalej do záväzkov by som neplietla rôzne zmluvy ale len FA, vyplývajúce z týchto zmlúv. Veď v zmysle zmluvy dátum zdaniteľného plnenia nemusý byť jednoznačný FA sa vystavujú postupne a na základe jednej zmluvy môže byť vystavených niekoľko FA s rôznymi dátumamy zdaniteľného plnenia. Tak isto lízingové zmluvy majú splátkový kalendár kde postupne platíme aj DPH s rôznym dátumom zdaniteľného plnenia.
Muška
19.06.09,11:21
Dátum zdaniteľného plnenie????? /už sa nepoužíva/

Dátum dodania - je správne
bobcat61
04.02.10,10:05
zdravím vás.
prosím poradu o radu. čo v prípade, že som platcom DPH a vystavil som faktúru, kde som zabudol tento dátum uviesť ? dátum dodania, resp. vznik dan.plnenia ? musím kontaktovať odberateľa a vystaviť novú faktúru ?
alebo to nie je až taký problém, ak tam bol dátum vystavenia faktúry a dátum splatnosti ? ďakujem.