Sojka 007
18.06.09,13:04
V pondelok 22.6. máme super školenie na Štrbskom Plese. Už som dostala aj pokyny k ceste. Určite tam bude tak super ako Tatranskej Lomnici.:D:D:D Tak strááááášne sa teším, že opäť stretnem staré známe kolegyne.... Ide aj niekto z porady?:cool::cool::cool: Som zvedavá či Kyselová odovzdala Urbanovej môj odkaz a povie nám niečo aj o výkaze 7-04 .:rolleyes:
Sabadka
18.06.09,11:11
V pondelok 22.6. máme super školenie na Štrbskom Plese. Už som dostala aj pokyny k ceste. Určite tam bude tak super ako Tatranskej Lomnici.:D:D:D Tak strááááášne sa teším, že opäť stretnem staré známe kolegyne.... Ide aj niekto z porady?:cool::cool::cool: Som zvedavá či Kyselová odovzdala Urbanovej môj odkaz a povie nám niečo aj o výkaze 7-04 .:rolleyes:

Tak si to poriadne uži (myslím tie prednášky samozrejme:D:D:D:D) a potom nám to tu pekne opíšeš. :---:---:---
judita1971
18.06.09,11:14
V pondelok 22.6. máme super školenie na Štrbskom Plese. Už som dostala aj pokyny k ceste. Určite tam bude tak super ako Tatranskej Lomnici.:D:D:D Tak strááááášne sa teším, že opäť stretnem staré známe kolegyne.... Ide aj niekto z porady?:cool::cool::cool: Som zvedavá či Kyselová odovzdala Urbanovej môj odkaz a povie nám niečo aj o výkaze 7-04 .:rolleyes:


No ja som bola včera na školení s p. Urbanovou, lebo na také viacdňové sa neopovážim pýtať peniaze, lebo viem ako finančne stojíme. Určite bude hovoriť o výkaze 7-04 :D:D:D lebo ho spomenula aj včera....
mzdarka renca
18.06.09,11:33
mimotemy to je aký výkaz 7-04?
judita1971
18.06.09,12:28
mimotemy to je aký výkaz 7-04?
FIN 7 - 04 finančný výkaz o prírastku a úbytku vybraných pohľadávok a záväzkov subjektu verejnej správy, predkladá sa štvrťročne. Daniari dávali usmernenie, čo sa má vlastne dávať do tých stlpcov.
Sojka 007
19.06.09,04:37
No ja som bola včera na školení s p. Urbanovou, lebo na také viacdňové sa neopovážim pýtať peniaze, lebo viem ako finančne stojíme. Určite bude hovoriť o výkaze 7-04 :D:D:D lebo ho spomenula aj včera....
Ani ja by som nešla. Ale všeličo povybavujem pre školu na obci, takže mám za to určité výhody:o. Aj tohto roku som vybavila pre školu niekoľkonásobne väčšie dary ako bola suma školenia a to bola len moja dobrá vôľa. No ak chceš ísť nabudúce aj Ty ,poradím Ti. Keď bude vypísané ďalšie školenie striehni na to či od Teba nebude potrebovať šéf urobenie nadčasu bez jeho preplatenia , zmenu systému evidencie a pod. proste niečo čo veľmi chce a môžeš to urobiť jedine Ty.Vtedy sa zmene nebráň , povedz mu, že v poriadku , ale na oplátku chceš ísť na to a to školenie. Nezabudni medzičasom frflať na to, že nemáš odkiaľ vziať informácie a Urbanová je zo všetkých najlepšia a že ak Ti príde kontrola a Ty budeš robiť zle bude mať aj on problémy- čo je vlastne aj pravda-proste aby vedel, že to nie je výlet, ale školenie.:cool:
Maj na pamäti: Žiadna škola nie je teraz na tom dobre. Ale 88 euro ju z biedy určite nedostane. V podstate škola už viac nehradí cestovné výdavky pretože je v tom cesta, ubytovanie aj strava.Ktovie, možno sa nabudúce stretneme, ani o tom nebudeme vedieť.:D:D:D:D
Len tak na motiváciu: Máme si zobrať aj plavky. Dúfam, že tam bude aj tobogan a sauna ako minule.:):):)
Sojka 007
19.06.09,04:45
Tak si to poriadne uži (myslím tie prednášky samozrejme:D:D:D:D) a potom nám to tu pekne opíšeš. :---:---:---
Ďakujem pekne. Určite sa s vami podelím o nové informácie. Ja len dúfam, že ten čaj čo so sebou zoberiem nebude prisilný.:D:D:D
Sabadka
19.06.09,04:58
Ďakujem pekne. Určite sa s vami podelím o nové informácie. Ja len dúfam, že ten čaj čo so sebou zoberiem nebude prisilný.:D:D:D


Zabezpeč si ľadové kocky, aby si ho trošku zmiernila, poprípade nejaký ten cintrónik:---:---:---

A hlavne, nezabudni na dodržiavanie pitného režimu!!!! Je to véééééééééééééééľmi dôležité!
koniky
19.06.09,05:50
zdravím, idem aj ja - už sa teším
Sojka 007
19.06.09,09:30
Zabezpeč si ľadové kocky, aby si ho trošku zmiernila, poprípade nejaký ten cintrónik:---:---:---

A hlavne, nezabudni na dodržiavanie pitného režimu!!!! Je to véééééééééééééééľmi dôležité!
Práveže mám dojem, že dodržanie pitného režimu budeme až priveľmi dodržovať.;) Však sme sa nevideli už aspoň tri mesiace. To predsa bude treba zapiť, že sme sa zasa stretli.....pravdaže vodou.:D:D:D
Sojka 007
19.06.09,09:40
zdravím, idem aj ja - už sa teším
Ak ideš v Karose, tak v ňom idem aj ja. Bude to tááááááááááák super. Ak uvidíš tri mladé baby, pričom jedna má o dvadsať menej ako ostatné dve tak som to ja s mojou partiou.:D:D:DJedna bude cestou spať, lebo neznáša autobusy a s tou druhou sa budem celú cestu debatovať. :---:---:---
Sojka 007
26.06.09,11:03
Tak si to poriadne uži (myslím tie prednášky samozrejme:D:D:D:D) a potom nám to tu pekne opíšeš. :---:---:---
Veru poriadne som si užila- len škoda , že nado mnou visel šibeničný termín 26.6. čo je dnes, pretože sa nám prihlásili na kontrolu.Kto nešiel veru má čo ľutovať , pretože tieto školenia sú aj o tom aby sme si oddýchli, nielen sa niečo naučili.Bývali sme v Patrii- krásny hotel- odporúčam vrele.Nádherné izby a kúpeľne,skvelé jedlo. Po večere sme išli do welnesu v hotely- zaplatili sme 10 euro a mohli sme sa zrelaxovať v saunách a bazéne až do pol desiatej.Potom sme z mojou partiou zakotvili v bare a preberali všetko čo nám môžu nájsť.Totiž nielen mne bola nahlásená na ten deň kontrola, ale aj parťáčke.Preto sme do záverečnej mali o čom diskutovať.Proste nádhera.Na druhý deň sme mali voľný a tak sme sa prechádzali okolo Plesa a kochali sa prírodou. Poviem vám, na tieto školenia sa oplatí chodiť.Veď to nakoniec aj škole šetrí peniaze na prípadných pokutách. No nie?Aj keď to uvidím, pretože v roku 2007 som ešte nebola tak vyškolená ako som teraz a narobila som tam zopár chýb o ktorých viem a ktoré mi určite budú vytknuté.Čo už.
škôlka
28.06.09,10:00
ahojte dievčatá.... ja som bola na tom školení 22.6. na Štrbskom plese, ale iba na jeden den... škoda, že neprišla p.Urbanová, veľmi som sa na ňu tešila...
Sojka 007
02.07.09,04:49
ahojte dievčatá.... ja som bola na tom školení 22.6. na Štrbskom plese, ale iba na jeden den... škoda, že neprišla p.Urbanová, veľmi som sa na ňu tešila...
Aj ja som sa na ňu tiež tešila. Táto lektorka , ktorá ju nahradila, to podľa mňa vysvetľovala trochu chaoticky a najmä som nikdy nevedela, kedy hovorí obciam a kedy nám školám. Vôbec tam obce nemali čo hľadať. Školenie bolo určené nám, školám no mala som dojem, že je to školenie obcí.Ale inak som si tým náladu nekazila.
Zuzy
16.07.09,03:30
Dobré ráno, prosím Vás, keď zamestnanec mimo pracovného času chodí na školenie, môže nárokovať za tento čas vyplatenie nadčasu? Za odpovede ďakujem
blazonko
16.07.09,06:44
Ak je na školenie vyslaný organizáciou tak áno.
ivka70
16.07.09,06:47
Dobré ráno, prosím Vás, keď zamestnanec mimo pracovného času chodí na školenie, môže nárokovať za tento čas vyplatenie nadčasu? Za odpovede ďakujem

Nie, je to ak ovyslanie na sluzobnu cestu, tam ma narok na standardnu dlzku prac. casu.
blazonko
16.07.09,07:15
A čo ak to školenie čo ja viem trvá od 10 do 18 a on má pracovnú dobu do 16? To tam dve hodiny bude sedieť zadarmo? Veľmi sa mi to nezdá.
riakov
28.07.09,11:11
Dobrý deň,
hľadám príspevky ohľadom školenia a účtovania základnej školy.
Môžete mi prosím napísať stručné info ohľadom školení a seminárov k účtovaniu rozpočtových organizácií?
ďakujem
Sojka 007
04.09.09,05:07
Dobrý deň,
hľadám príspevky ohľadom školenia a účtovania základnej školy.
Môžete mi prosím napísať stručné info ohľadom školení a seminárov k účtovaniu rozpočtových organizácií?
ďakujem
Práve má EDOS ponuku školení na uplatňovanie zákona 523 o rozpočtových pravidlách v nasledovných mestách:
16.9. Žilina
24.9. Banská Bystrica
25.9. Košice.
Ja idem do Banskej Bystrice. Ak chceš ísť napíš mail na adresu edos@r24.roburnet.sk. Príde Ti pozvánka a inštrukcie.Platí sa 47 euro.Nie veľa, keďže sme práve posielali KŠU 2000 euro penále aj s celou sumou za Kooperatívu- poistenie detí, lebo som to uhradila zo štátnych peňazí a nie z našich príjmov.Ups. Človek ani nevie ako ľahko poruší rozpočtové pravidlá.:rolleyes:
medved
04.09.09,08:40
Prosím Ťa Sojka 007, vieš mi podrobnejšie popísať a aké poistenie detí ide, za čo ste dostali penále od KŠU. Kde je to stanovené, z akým príjmov to má byť uhradené ? Ďakujem za odpoveď.
Sojka 007
07.09.09,10:07
Prosím Ťa Sojka 007, vieš mi podrobnejšie popísať a aké poistenie detí ide, za čo ste dostali penále od KŠU. Kde je to stanovené, z akým príjmov to má byť uhradené ? Ďakujem za odpoveď.
Nikde to nie je stanovené, aspoň o tom neviem. Je to úrazové poistenie detí.Kontrolórka povedala, že to poistenie je komerčné a preto nesmie byť hradené z ŠR. Ale z vašich príjmov áno. Ja som však kód zdroja dala 111 a nie 41, takže sme platili pokutku.Vraj tieto peniaze vracia 99% škôl. Ani sa nečudujem. Odkiaľ sme túto informáciu mali zobrať? Preto vás na to upozorňujem.Hraďte to cez kód 41, alebo zo ZRŠ.
editasara
08.09.09,04:41
Ahoj poraďáci, chcela by som vedieť, akú literatúru ohľadom ekonomiky odoberáte v škole a s ktorou ste spokojní? Chodí nám teraz veľa ponúk, ja som nová a neviem, čo sa oplatí, cenovo aj finančne. Vdaka
Sojka 007
08.09.09,07:57
Najviac sa oplatí Účtovné súvzťažnosti od Ing. Majorovej alebo Ing. Urbanovej. Obe sú odborníčky a stála ma len 290,- Sk. 10,- euro. Na zákony verejnej správy je dobré odoberať časopis Verejná správa od Poradca s.r.o a čisto, pre účtovanie Učtovníctvo ROPO a obcí od lura Edition( tohto roku v ňom rozoberajú postupne celý systém prípravy, schvaľovania a vyhodnocovania rozpočtu- vrele odporúčam) ,ale tie sú drahšie. Ak ich však budeš aj čítať oplatia sa vám. Ostatné sú drahé a okrem toho viac by som ani nečítala.
gabuska
10.09.09,07:14
Ahoj Sojka 007, prosím Ťa píšem ako ľahko sa da porušiť zákon
o rozpočtových pravidlách. Prosím Ťa a konkrétne ktorý § o tom
hovorí, lebo akosi ho neviem nájsť. Ďakujem
kvet
11.09.09,05:13
Zákon o rozpočtových pravidlách to výslovne neupravuje. Treba vychádzať zo súvislostí s inými právnymi predpismi. Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) neukladá povinnosť školám úrazovo poistiť žiakov školy, a ani iný právny predpis (aspoň o tom neviem, ak áno, prosím opravte ma) túto povinnosť školám neukladá. Z tohto možno vyvodiť záver, že vynakladanie verejných finančných prostriedkov (t.j. prostriedky zo ŠR ale aj prostriedky od zriaďovateľa a vlastné príjmy školy) na výdavky, ktoré neupravuje osobitný právny predpis by bolo v rozpore s princípom hospodárnosti a efektívnosti nakladania z verejnými prostriedkami (viď. § 19 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy).
Sojka 007
11.09.09,05:41
Zákon o rozpočtových pravidlách to výslovne neupravuje. Treba vychádzať zo súvislostí s inými právnymi predpismi. Zákon č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) neukladá povinnosť školám úrazovo poistiť žiakov školy, a ani iný právny predpis (aspoň o tom neviem, ak áno, prosím opravte ma) túto povinnosť školám neukladá. Z tohto možno vyvodiť záver, že vynakladanie verejných finančných prostriedkov (t.j. prostriedky zo ŠR ale aj prostriedky od zriaďovateľa a vlastné príjmy školy) na výdavky, ktoré neupravuje osobitný právny predpis by bolo v rozpore s princípom hospodárnosti a efektívnosti nakladania z verejnými prostriedkami (viď. § 19 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy).
Kvet tomuto celkom nerozumiem. Úrazové poistenie detí sme zrušili. Čo ak sa teraz stane nedajbože niektorému dieťaťu úraz počas vyučovania? Znamená to, že škola nebude niesť právnu zodpovednosť? Nebude musieť platiť? Nechápem z čoho škola uhradí prípadné súdne trovy.Vieš mi to vysvetliť?
Kontrolórka to kvalifikovala ako porušenie rozp. disciplíny podľa § 31 ods.1 písm.a) zákona 523/2004. V zápisnici sa uvádza , že sa majú určiť zamestnanci zodpovedný za zistené nedostatky a uplatniť voči nim opatrenia. Čo tým chcela povedať?
kvet
11.09.09,07:33
Kvet tomuto celkom nerozumiem. Úrazové poistenie detí sme zrušili. Čo ak sa teraz stane nedajbože niektorému dieťaťu úraz počas vyučovania? Znamená to, že škola nebude niesť právnu zodpovednosť? Nebude musieť platiť? Nechápem z čoho škola uhradí prípadné súdne trovy.Vieš mi to vysvetliť?
Kontrolórka to kvalifikovala ako porušenie rozp. disciplíny podľa § 31 ods.1 písm.a) zákona 523/2004. V zápisnici sa uvádza , že sa majú určiť zamestnanci zodpovedný za zistené nedostatky a uplatniť voči nim opatrenia. Čo tým chcela povedať?

K prvej časti otázky:
je to len môj názor, ku ktorému som dospel na základe týchto právnych predpisov. Vychádzam z ustanovenia § 19 ods. 1 zákona č. 523/2004 Z. z. o rozpočtových pravidlách verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, podľa ktorého verejné prostriedky možno použiť na účely, ktoré sú v súlade s osobitnými predpismi. Bezpečnosť a ochranu zdravia vo výchove a vzdelávaní upravuje § 152 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, v ktorom absentuje povinnosť školy a školského zariadenia úrazovo poistiť žiakov školy a školského zariadenia.
V prípade vzniku školského úrazu sa škola určite nezbaví zodpovednosti za náhradu škody. V danom prípade sa bude postupovať podľa Občianskeho zákonníka, bude sa zisťovať miera zavinenia atď., priznám sa, nemám s tým skúsenosti. V našej škole sú žiaci úrazovo poistení v komerčnej poisťovni, ale poistné sa uhrádza z prostriedkov od rodičov, ktoré ide mimo účtovníctva školy (aj ja som rodič, mám školopovinné dieťa a na začiatku školského roka som zaplati škole za úrazové poistenie).

K druhe časti otázky:
kontrolórka kvalifikovala porušenie finančnej disciplíny, ako poskytnutie alebo použitie verejných prostriedkov v rozpore s určeným účelom. Podľa § 31 ods. 7 zákona č. 523/2004 Z. z. je subjekt verejnej správy, ktorý porušil finančnú disciplínu povinný uplatniť voči zamestnancovi zodpovednému za porušenie finančnej disciplíny postup podľa osobitných predpisov. V Tvojom prípade by škola mala postupovať podľa osobitného predpisu, ktorým je Zákonník práce, konkrétne § 179 až 181, § 187 až 191 a vo veci náhrady škody subsidiárne podľa § 13a zákona č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov. Jednoducho povedané, zistiť:
- či sú splnené všetky zákonom ustanovené predpoklady pre vznik všeobecnej zodpovednosti zamestnanca za škodu (t.j. § 179 Zákonníka práce),
- ak áno, či zamestnanec spôsobil škodu úmyselne alebo z nedbanlivosti
- či za škodu zodpovedá jeden zamestnanec, viacero zamestnancov alebo aj zamestnávateľ (zistiť mieru zavinenia).
Tieto veci zisťuje škodová komisia, ak ju má škola zriadenú.
Sojka 007
11.09.09,07:43
Ďakujem, si hlavička.
medved
11.09.09,18:46
I ja sa podelím s mojou skúsenosťou. Volala som informatívne na KŚÚ a dostala som odpoveď, že uvedené poistenie nemožno v žiadnom prípade platiť zo zdroja 111, ale iba z iných zdrojov napr. ZRPŚ, alebo 41. Takže tak.
gabuska
14.10.09,10:19
Prosím Vás a poistenie majetku školy je možné hradiť zo štátnych
prostriedkov?
Sojka 007
14.10.09,11:18
Prosím Vás a poistenie majetku školy je možné hradiť zo štátnych
prostriedkov?
S poistením majetku problém nebol.