kkllc
18.06.09,13:38
Viem, ako sazaučtuje platba kartou, ale mám taký problém:
11. 6. platba kartou za PHM - bloček na 3000 Ft
na BU odpísané : 15. 6. platba kartou 10,92Eur.
Ako to mám teraz zaučovať?
kkllc
18.06.09,12:04
Možem to dať len ako výdavok BU -PR 10,92Eur? Alebo to musím cez ID + prerátavať kurzom + KR?
kkllc
19.06.09,09:34
neviete niekto poradiť?
beatam
19.06.09,09:34
Možem to dať len ako výdavok BU -PR 10,92Eur? Alebo to musím cez ID + prerátavať kurzom + KR?
Prečo kurzový rozdiel?

ID 3000 ft - 10,92 €
BU 10,92 €
kkllc
19.06.09,09:38
V prvom rade ďakujem, že si reagovala.
Ale ak prerátam 3000Ft x kurz v daný deň = 10,85.
Tým, že si banka dala svoj kurz a ešte aj ku dňu kedy to odpísali tak tam je rozdiel.
kkllc
19.06.09,09:39
Alebo to nepreratávam kurzom k dátumu ktorý je na bloku? Len dám sumu ktorú mi odpísali v banke?
beatam
19.06.09,09:43
§21 ods.1 Postupov
Pri predaji alebo kúpe cudzej meny za slovenskú menu sa použije kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané bankou alebo zmenárňou v deň uskutočnenia účtovného prípadu.

Tebe banka predala 3000 FT za 10,92 €.
poisonkatka
19.06.09,09:49
toto by aj mna zaujimalo. sef platil ubytko v cine platobnou kartou, ako sa to bude uctovat?
kkllc
19.06.09,09:53
Tak podľa toho čo je vyššie tak cez ID sumu ktorú stiahnu podľa B výpisu.
andrea4211
27.02.10,14:32
Ahojte! Prosím Vás poraďte mi.

Klient kúpil tovar v maďarsku a platil platobnou kartou z podnikateľského účtu. Účet je vedený v EUR. Nemá doklad o kúpe.
Zaúčtovala by som z bankového výpisu cez interné doklady a priebežné položky ako VNZD, nakoľko nemá doklad o kúpe. Poplatok za platbu by som dala tiež ako VZND.
Neviem ako mám evidovať, že sa jednalo o kúpu za HUF. Musím kvôli tomu zriadiť valutovú pokladňu alebo stačí ak to zaúčtujem v EURách.
Ďakujem.
Rozalka
27.02.10,17:01
Ak nemáš doklad, na čo boli HUF-y použité, tak VNZD-osobná spotreba, bez EUR-pokladne.
andrea4211
27.02.10,17:21
Ďakujem:)

Pre upresnenie.
Priamo z bankového účtu odpíšem ako osobnú spotrebu a neriešim žiadne ID.


A v prípade, že predsa by sa našiel ten doklad. Musím účtovať cez valutovú alebo EUR pokladňu?
Rozalka
27.02.10,17:27
Ak by sa našiel doklad, potom na BÚ - priebežné položky, nákup valút
Valutová pokladňa doklad č. 1 - priebežné položky, príjem valút
Valutová pokladňa doklad č. 2 - nákup ..... voľačoho
Na konci roka - vyrovnanie, zrejme vznikne kurzový rozdiel
katkasabka
23.03.10,17:05
Naviažem na túto tému lebo len čítam a čítam v témach a zamotávam sa už pri jednoduchých veciach.

Klient je živnostník a rôzne cestoval.
- v Poľsku napr. natankoval a zaplatil to kartou asi 3x. Hotovosť nepoužil. Potrebujem si v tomto prípade otvoriť valutovú pokladňu? Z výpisu banky to normálne zaúčtujem s použitím kurzu banky.
- v ČR platil aj kartou a aj vyberal hotovosť z bankomatu priebežne cca 5 mesiacov. Tu už si musím viesť valutovú pokladňu.
Čo sa týka kurzu:
napr. z banky vybral 2.4. - 1 500 CZK = 55,82 eur.
Toľko príjmem aj do valutovej pokladne a už s nimi šafárim a iný kurz tu už nepoužijem.
Je to v poriadku?

Ďakujem pekne
katkasabka
24.03.10,06:34
posúvam
katkasabka
24.03.10,14:08
posúvam prosím
myšička
24.03.10,14:28
Naviažem na túto tému lebo len čítam a čítam v témach a zamotávam sa už pri jednoduchých veciach.

Klient je živnostník a rôzne cestoval.
- v Poľsku napr. natankoval a zaplatil to kartou asi 3x. Hotovosť nepoužil. Potrebujem si v tomto prípade otvoriť valutovú pokladňu? Z výpisu banky to normálne zaúčtujem s použitím kurzu banky.
- v ČR platil aj kartou a aj vyberal hotovosť z bankomatu priebežne cca 5 mesiacov. Tu už si musím viesť valutovú pokladňu.
Čo sa týka kurzu:
napr. z banky vybral 2.4. - 1 500 CZK = 55,82 eur.
Toľko príjmem aj do valutovej pokladne a už s nimi šafárim a iný kurz tu už nepoužijem.
Je to v poriadku?

Ďakujem pekne
míňaš z valutovej pokladne 1500 CZK kurzom ktorý si preratala z bankového výpisu t.z.1500:55,82=26,872. Ak znovu nakúpiš vložiš do pokladne a zase budeš "šafáriť" kurzom ktorý si nakúpila.
Dúfam že som to dostatočne vysvetlila.
myšička
ondrejvla
24.03.10,14:30
Naviažem na túto tému lebo len čítam a čítam v témach a zamotávam sa už pri jednoduchých veciach.

Klient je živnostník a rôzne cestoval.
- v Poľsku napr. natankoval a zaplatil to kartou asi 3x. Hotovosť nepoužil. Potrebujem si v tomto prípade otvoriť valutovú pokladňu? Z výpisu banky to normálne zaúčtujem s použitím kurzu banky.
- v ČR platil aj kartou a aj vyberal hotovosť z bankomatu priebežne cca 5 mesiacov. Tu už si musím viesť valutovú pokladňu.
Čo sa týka kurzu:
napr. z banky vybral 2.4. - 1 500 CZK = 55,82 eur.
Toľko príjmem aj do valutovej pokladne a už s nimi šafárim a iný kurz tu už nepoužijem.
Je to v poriadku?

Ďakujem pekne

Ak platil PHM platobnou kartou v PL, na základe dokladu z čerpačky a výpisu z banky si vystavíš ID a zaúčtuješ do výdajov. Aj v JÚ môžeme používať ID. V prípade, ak si šéf vyberá v ČR, alebo hocikde inde hotovosť
z bankomatu, ja to účtujem ako osobnú spotrebu, pokiaľ nemám žiadne doklade o nákupe z danej krajiny. Tie Kč by si zbytočne dlho držala vo val.pokladni a pri tom by nebol dôvod použiť vo výdajoch.
ondrejvla
24.03.10,14:33
toto by aj mna zaujimalo. sef platil ubytko v cine platobnou kartou, ako sa to bude uctovat?

Na služobnú cestu v Číne mu vystavíš cestovný účet, vypočítaš zahraničné stravné a ubytovanie cez ID zahrnieš do nákladov podľa výpisu z BÚ a priložíš doklad z hotela, mal by byť samozrejme v angličtine a nie v v znakoch, pokiaľ spal v hoteli.
katkasabka
29.03.10,07:45
Ďakujem pekne za reakcie a odpovede:)