nika.sum
18.06.09,16:51
Dobry den, mala by som zacat uctovat jedny Potraviny v PU externe. Doteraz som s tym skusenost nemala. Vedel by mi niekto poradit ako na to. Ci je mozne uctovat nakup tovaru sposobom B, alebo treba pouzit sposob A? ako je s tovarom po zaruke alebo napr. pri odpade pri ovoci a zelenine? Nenasla som ziaden link....Za kazdu dobru radu dopredu dakujem
KEJKA
18.06.09,15:34
vieš aku širokú tému si zadal v jednej otázke?
Spôsob B - prever si, ako majú vyriešenú skladovú evidenciu, aké výstupy sú schopní dodať a podľa toho sa rozhodni. Ked je táto evidencia na slušnej úrovni - použi spôsob B kľudne. Zrejme nemá firma povinnosť auditu.

tovar po záruke - musia ti dodať zoznam, nie je to tvoja starosť, ale ich, aby stihli napr. formou akcie predať tovar pred zárukou.
odpad - ak to nie je nová firma, majú smernicu na stratné - použi údaj z nej. Stratné zasa nie je tvoj problém. Uvidíš, čo ti "vyskočí" po prvom mesiaci účtovania., resp. po ich prvej inventúre.

A opatrne so zmluvou, čo si vezmeš na zodpovednosť v súvislosti s účtovníctvom.

mimochodom, linky na stratné tu sú.....daj do "hľadaj"-skúsila som, môžeš čítať do polnosi.
nika.sum
18.06.09,17:44
Praveze je to nova s.r.o. ktora prebrala obchod ale vlastne zacinaju od zaciatku. Vyhodou je, ze zamestnankyne, vedu naozaj skladovu evidenciu uplne super, kazdy den su schopne bez problemov vytlacit sklad. Odpad - je vlastne zhnite a pokazene ovocie a zelenina, popripade na salamoch... Nakolko je to nova firma ziadnu smernicu nemaju, ak by mi niekto vedel pomoct budem velmi vdacna. Videla som vystup ako doklad o "zhnitom" tiez to maju pekne vycislene. Len som chcela vediet ci su niekde urcene povolene straty, zatial co som sa docitala, mam pocit, ze taketo straty budu asi platit zo zisku. Ako by som to mala uctovat. Pravdepodobne od 1.7.2009 budu platcovia DPH. Ak by som uctovala zasoby sposobom B, asi by bolo dobre tieto straty koncom mesiaca vzdy preutovat vsak? A este som si vsimla, ze napr. cistiace prostriedky vyskladnia podla potreby na spotrebu v predajni, ako by ste to preuctovali pri sposobe B?
KEJKA
18.06.09,21:37
Praveze je to nova s.r.o. ktora prebrala obchod ale vlastne zacinaju od zaciatku. Vyhodou je, ze zamestnankyne, vedu naozaj skladovu evidenciu uplne super, kazdy den su schopne bez problemov vytlacit sklad. čoto značí? súpis príjemok, výdajok a stav skladu? Tak aby to matematicky sedelo? netreba denne,stačí mesačne.

Odpad - je vlastne zhnite a pokazene ovocie a zelenina, popripade na salamoch... Nakolko je to nova firma ziadnu smernicu nemaju, ak by mi niekto vedel pomoct budem velmi vdacna. Videla som vystup ako doklad o "zhnitom" tiez to maju pekne vycislene. 504AE/504AE, kvôlikoncoročnému zhodnoteniu
Len som chcela vediet ci su niekde urcene povolene straty, áno - smernicou určíš tzv. stratné, je to najmä pri salamoch,mäse, syroch - všetko, čo vysychá, má obal, ktorý nepredávaš ap. treba si to na vzorkách odsledovať. vybrané druhy tovaru môžu mať stratné váhovo 2-4%
zatial co som sa docitala, mam pocit, ze taketo straty budu asi platit zo zisku. zo zisku to, čo bude nad normu
Ako by som to mala uctovat. Pravdepodobne od 1.7.2009 budu platcovia platitelia DPH. Treba s tým počítať, urobiť potom riadnu inventúru, mať doklady o obstaraní - môžeš si odpočítať DPH zo zásob (o.i.)
Ak by som uctovala zasoby sposobom B, asi by bolo dobre tieto straty koncom mesiaca vzdy preutovat vsak?
A este som si vsimla, ze napr. cistiace prostriedky vyskladnia podla potreby na spotrebu v predajni, ako by ste to preuctovali pri sposobe B?
501 / 504 - interná spotreba.


odpovede v texte.
nika.sum
19.06.09,07:26
Ano, sklad by mal sediet matematicky, videla som vydajky, prijemky. Ktomu zhnitemu, pokazenemu a pod. co pojde zo zisku to preuctovanie 504AE(nedanovy)/504AE(danovy) pochopila som to spravne? Ako to bude s DPH z takehoto tovaru? Asi sa pytam hlupe otazky, ale chcem to robit od zaciatku spravne a su to pre mna nove veci. Nema niekto vzor smernice na stratne prosim?
Co sa tyka inventury kvoli DPH, to som ich uz upozornila kvoli DPH zo zasob. Pri sposobe B staci preuctovat sklad (504/132) ku koncu roku vsak. Dolezite je aby vedeli dokladovat skladovu evidenciu, mne od nich budu mesacne stacit vystupy ako vydaj na internu spotrebu a ten zhnity a inak poskodeny tovar (myslim co sa tyka skladu), mýlim sa?
KEJKA
19.06.09,11:10
dodám, že účtovanie škody nie je dodaním tovaru, teda sa neodvádza DPH.
DPH musíš odviesť z hodnoty ukradnutého tovaru.
nika.sum
19.06.09,21:23
Chcela by som Vam velmi pekne podakovat za cenne rady a drahocenny cas ktory ste mi venovali, keby som mohla poslem aj 1000 bodov. Prajem krasny vikend.
Monika
KEJKA
19.06.09,21:27
držím palce.......................
nika.sum
19.06.09,21:39
Dakujem velmi pekne
nika.sum
29.06.09,12:28
Ahoj, este ma napadlo: ako je to so zauctovanim nakupu napr. napoja kupovaneho v Rakusku v beznych potravinach a predavaneho na Slovensku v potravinach? Neviem, ci treba nejake povolenia ak to nie je presne znacka druh kt. sa u nas bezne predavaju, mna skor zaujima zauctovanie. Ak firma nie je platitel DPH - ide to normalne na 504/211 nie? (myslim tym ak hodnota tovaru nepresiahla 13941,45 EUR) a ked je firma platitel DPH na Slovensku, ale nakupuje v maloobchode v inom clenskom state, cize tam ma DPH vycislenu, tak to tiez ide na 504/211 alebo DPH vycislena na blocku ide zvlast na iny ucet?