pietrosk
18.06.09,16:56
Ako mám správne kúpiť RAM do notebooku? Podla čoho mám kupovať? Mám Toshiba satellite L30 - 130
Pôvodná bola:
512MB DDR2 (533MHz)
Flinstone
18.06.09,15:14
podľa toho čo sa mi podarilo o sérii L30 dočítať v špecifikácii na nete:

RAM - 512 MB (installed) / 2 GB (max) - DDR II SDRAM - 533 MHz

niekde v manuáli od notbuku by to malo byť tiež... stačí tento zobrať do predajne a priemerne zdatný predavač nájde tie správne moduly. Teda 2giga RAM je maximum a frekvenciu by som dal tiež len takú ako píšu.
Ešte doplním, že ak sa v týchto zariadeniach veľmi nevyznáš, bude lepšie ak dáš moduly vymeniť v servise, alebo niekomu kto vie čo robí.
marko182
18.06.09,17:12
Pokial sa v tom aspon trochu vyznas, tak mas najjednoduhsie otvorit notebook a vytiahnut ten modul, co tam mas. Na nom mas vsetky udaje, co potrebujes. Co potrebujes vediet:

1. Kolko mas slotov na RAM moduly (1, 2 alebo viac)
2. Podla toho si rozmysli, ci chces skombinovat ten 512MB modul s nejakymi dalsimi alebo radsej kupis 2GB modul a ten 512MB predas/darujes/...
3. Na tom existujucom module si pozri frekvenciu (533 MHz, ako si uz spomenul), ale aj latenciu CL3, CL4, CL5...

Vo vseobecnosti plati, cim nizsie CL, tym lepsie. Ale pokial chces tie moduly kombinovat, tak si kup taky, ktory bude mat rovnake CL ako ten existujuci modul.

Pokial sa v tom nevyznas, tak to radsej nechaj na servis alebo na nejakeho znameho.
pistik71
18.06.09,18:50
Mas tam asi len jeden slot, takze tam mozes dat asi len 1GB modul.
Jednoznacne odporucam ist s NTB k nejakemu predajcovi-odbornikovi, nech ti navrhne vhodny modul. Ak by nahodou nebol kompatibilny, zodpovednost nesie on a mal by ti ho vymenit za funkcny. Lebo tu ti nieco poradime, kupis cez net a nemusi to ist ...
buchač
18.06.09,19:03
Presne tak , ako vravia predchádzajúce príspevky ....

Zobral som pod pazuchu , šrac na predajni dal dole zadný dekel a za 10 minút nebolo čo riešiť a to aj s kontrolou ...
Fachčí jak šarkaň , zvyšoval som z 1 GB na 3 GB.