silvia355
27.07.05,09:38
Prosím o radu, či vzniká dobrovoľne nezamestnanému občanovi a za akých podmienok nárok na nemocenskú dávku, prípadne či je možné spätne doplatiť si nemocenské poistenie.
hron
27.07.05,07:53
Dobrovolne nezamestnanemu netusim, ale asi to zostalo ako povinne dobrovolnemu SZCO, ktory sa musi zdobrovolnit pri obrate nizsom ako 78.000. Pri tom povinnom zdobrovolneni sa dobrovolne nemusi nemocensky poistit. Dokonca sa dobrovolne nemusel poistit vobec. Ale toto bol stav pred novodobou reformou. Mozno to budem opravovat :-).
Co sa tyka naroku na nemocenske, tak to ma narok vyhradne vtedy, ak mal zaplatene v minulom mesiaci nemocenske poistenie. Akekolvek dodatocne doplatenie nema vplyv na vyplatu nemocenskeho - to prepada, na rozdiel od nedoplatku na povinnom poistnom. To za vymaha do 5 rokov spatne.
Zas plati, ze v tomto novodobom gulasi je to mozno zas nejako inaksie. Ale to uz budu len nuansy.

Hadam kvalifikovanejsie je to tu:
http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=27&lang=sk

A mam taky dojem, ze to vyssie uvedene nepopiera.

Cize:
dodatocne doplatenie neprichadza do uvahy, a ak by dobrovolne nezamestnana osoba dobrovolne platila nemocenske, tak az po 270 dnoch platenia v priebehu ostatnych dvoch rokov a vcasnej uhrady v predoslom mesiaci, kedy by mal vzniknut narok. Inac baj, baj nemocenske.

Ako to tak kukam, nie su to nahodou nejake bludy? Nebolo nahodou zavedene platenie nemocenskeho zamestnavatelom zamestnancovi pocas prvych desat dni?
Noale je to oficialna stranka socpoistovne...
Tak som jelen.
Pepa
27.07.05,08:13
Dobrovoľne nezamestnaný by mal nárok na nemocenské dávky vtedy, ak by bol v SP prihlásený ako dobrovoľne poistená osoba a platil si mesačne /teraz je to 286,- SKK/, ako DPO musí mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia /teda aj platenia/.
hron
27.07.05,08:25
Dobrovoľne nezamestnaný by mal nárok na nemocenské dávky vtedy, ak by bol v SP prihlásený ako dobrovoľne poistená osoba a platil si mesačne /teraz je to 286,- SKK/, ako DPO musí mať splnenú podmienku 270 dní nemocenského poistenia /teda aj platenia/.
Este jedna nutna podmienka pre narok. Vcasne zaplatenie nemocenskeho za predosly mesiac pred vznikom naroku. T.j. do 8.
Pepa
27.07.05,08:41
Este jedna nutna podmienka pre narok. Vcasne zaplatenie nemocenskeho za predosly mesiac pred vznikom naroku. T.j. do 8.
Podmienkou pre priznanie nemocenských dávok je okrem toho čo som už uviedla mať zaplatené nemocenské do konca mesiaca, v ktorom vznikla práceneschopnosť.
hron
27.07.05,09:08
Podmienkou pre priznanie nemocenských dávok je okrem toho čo som už uviedla mať zaplatené nemocenské do konca mesiaca, v ktorom vznikla práceneschopnosť.
Aha, po tridsiatom precitani textu v prilozenom linku som to pochopil. Dakujem za opravu. Bol som stale v tom, ze 8. je magicka hranica. Tak uz nie je.
silvia355
27.07.05,10:46
Veľmi pekne ďakujem za všetky odpovede. Len nie som si istá, či náš zamestnanec (zamestnaný na DVP) má nárok na túto dávku alebo nie. Posledný pracovný pomer mu trval súvisle 2 roky do konca júna 2004. Od tohto času je dobrovoľne nezamestnaný.Platil si len zdravotné poistenie. PN zatiaľ vystavenú nemá, pretože nebol dôvod. Neviem, či som to pochopila dobre, ale ak by si zaplatil za júl poistné a v auguste by začal maródovať, má nárok na nemocenskú? Neviem ako sa ráta tých 270 dní, ale mal by ich spĺňať podľa dokladov. Keďže je po mozgovej príhode, veľmi radi by sme mu vo firme pomohli.
Ešte raz ďakujem.
hron
27.07.05,11:21
Veľmi pekne ďakujem za všetky odpovede. Len nie som si istá, či náš zamestnanec (zamestnaný na DVP) má nárok na túto dávku alebo nie. Posledný pracovný pomer mu trval súvisle 2 roky do konca júna 2004. Od tohto času je dobrovoľne nezamestnaný.Platil si len zdravotné poistenie. PN zatiaľ vystavenú nemá, pretože nebol dôvod. Neviem, či som to pochopila dobre, ale ak by si zaplatil za júl poistné a v auguste by začal maródovať, má nárok na nemocenskú? Neviem ako sa ráta tých 270 dní, ale mal by ich spĺňať podľa dokladov. Keďže je po mozgovej príhode, veľmi radi by sme mu vo firme pomohli.
Ešte raz ďakujem.
Podla mna ma. Tych 270 dni sa pocita spatne za dva roky t.j. napr. dnes od 27.7.2003 a to ma (zatial) bohate 270 dni ucasti na poisteni aj ked si platil len zdravotne poistenie. Treba (dobrovolne) prihlasit a zaplatit. Cim skor. Lenze prihlasit sa moze az od augusta. t.j mne to vychadza, ze ochoriet moze az v septembri ak chce dostat nemocenske.
Pepa
27.07.05,12:09
Veľmi pekne ďakujem za všetky odpovede. Len nie som si istá, či náš zamestnanec (zamestnaný na DVP) má nárok na túto dávku alebo nie. Posledný pracovný pomer mu trval súvisle 2 roky do konca júna 2004. Od tohto času je dobrovoľne nezamestnaný.Platil si len zdravotné poistenie. PN zatiaľ vystavenú nemá, pretože nebol dôvod. Neviem, či som to pochopila dobre, ale ak by si zaplatil za júl poistné a v auguste by začal maródovať, má nárok na nemocenskú? Neviem ako sa ráta tých 270 dní, ale mal by ich spĺňať podľa dokladov. Keďže je po mozgovej príhode, veľmi radi by sme mu vo firme pomohli.
Ešte raz ďakujem.Bohužiaľ, nemá nárok.