eduzvedavec
18.06.09,19:34
Ahojte, som veľmi rád, že som našiel náhodou toto fórum. Potrebujem poradiť. Vo vyhláške Ministerstva školstva Slovenskej republiky
z 23. júla 2008 o základnej škole, kde v § 3 Vedenie školy je: ze V škole kde z dôvodu nízkeho počtu tried nemožno ustanoviť zástupcu riaditeľa, je touto činnosťou poverený niektorý z pedagogických zamestnancov ako poradca riaditeľa školy, ktorému sa neznižuje rozsah vyučovacej alebo výchovnej činnosti. Zaujimalo by ma co je to ten nizky pocet tried (patri do toho, ked na skole mame 9 tried?) a tým poradcom by mohol byť aj učiteľ bez 5-ročnej praxe? Videl som, že niektoré školy to majú, presne vymedzili, za čo zodpovedá ten "poradca" a podľa toho sa riadia.
O poradcovi som našiel aj na stránke krajského školského úradu zmienku o tom:
V prípade, keď funkciu zástupcu nie je možné ustanoviť podľa platných predpisov, (napr. malý počet tried), riaditeľ školy môže poveriť podľa § 9 ZP niektorého pedagogického zamestnanca výkonom niektorých presne určených činností v pracovnoprávnych vzťahoch, napr. určovanie úväzku pedagogických zamestnancov podľa rozvrhu, priznávanie nadčasových hodín, náhradného voľna, určovanie čerpania dovoleniek, atď. Takýto zamestnanec môže byť poverený na dobu určitú alebo neurčitú. Právomoci môže vykonávať počas prítomnosti riaditeľa (delegovanie právomoci) alebo iba počas neprítomnosti riaditeľa. Toto sa aplikuje pri dlhodobej práceneschopnosti, zahraničnej pracovnej ceste, alebo inej dlhodobej neprítomnosti v práci

Nemá s tým niekto skúsenosti? Alebo nevie niekto, kde by to bolo jasnejšie rozpracované? dakujem
wagner
18.06.09,18:12
To záleží od toho, ako si to škola rozpracuje. Ale podľa mňa je malý počet tried chápaný v malotriedkach( školy s ročníkmi 1-4), pokiaľ majú tri -štyri triedy.
eduzvedavec
18.06.09,18:14
dakujem pekne, obrátil som sa s tým aj na ministerstvo a tam mi nevedli povedať, čo je to ten "nízky počet" odporučili ma na krajský školský úrad...
judita1971
18.06.09,18:58
neviem či uvažujem správne, ale ja som sa mrkla na nariadenie vlády o miere vyučovacej povinnosti, tam je stanovené, kedy sa znižuje úväzok zástupcovi riaditeľa ZŠ, úväzok sa znižuje pri počte tried minimum 8. Myslím si, že až pri takomto počte sa menovali zástupcovia. Logicky mi to vychádza tak : kto by robil zástupcu, keby nemal úľavu z vyučovania ?
možno ti to pomohlo..... ale keď to nevie ministerstvo, kto to má vedieť, keď vyhláška je ich. Asi opäť ďalšia diera v zákone.
eduzvedavec
18.06.09,19:08
dakujem za odpoveď..tiež mi to pripadá ako diera v zákone, aby sa možno dalo obísť to, čo je určené pre zástupcu...lebo ked nie je určené nikde, čo to je ten nízky počet a ani nič o dlžke ped. praxe, tak mi to tak pripadá, že ked nie je 5-ročná prax, tak sa obmedzí, čo má na starosti (napríklad nebude môcť robiť hospitácie a podobné veci vyplývajúce z ped. praxe) ten poradca riaditeľa a má to v suchu...
judita1971
18.06.09,20:11
:D
dakujem za odpoveď..tiež mi to pripadá ako diera v zákone, aby sa možno dalo obísť to, čo je určené pre zástupcu...lebo ked nie je určené nikde, čo to je ten nízky počet a ani nič o dlžke ped. praxe, tak mi to tak pripadá, že ked nie je 5-ročná prax, tak sa obmedzí, čo má na starosti (napríklad nebude môcť robiť hospitácie a podobné veci vyplývajúce z ped. praxe) ten poradca riaditeľa a má to v suchu...

nemám ešte naštudované tie nové veci, čo majú prísť do platnosti ohľadom vzdelávania, ale

ak bude poradca riaditeľa vedúcim zamestnancom, bude riadiť prácu ped. pracovníkov a bude mu patriť príplatok za riadenie - tak bude vedúcim pedagogickým zamestnancom a podľa môjho názoru, tu nastupuje vyhláška č. 42/1996 z.z. mal by mať vzdelávanie vedúcich pedagogických zamestnancov, a tam je podmienka I. kvalifikačná skúška. I. kvalifikačná skúška ťa však pod hranicu piatich rokov nepustí....

a v 41/1996 z.z. sú uvedené kvalifikačné predpoklady na vedúcich pedagogických zamestnancov, ale tam sú konkrétne menované funkcie, riaditeľ zástupca, 5 rokov praxe, ale nakoľko je ten poradca riaditeľa niečo nové, asi to do vyhlášky nedali.... ale nehovorím to na 100 % lebo neviem, či nebola náhodou novelizovaná .... takže je tu viac na dilemu, ktoré ma napadajú.....

ale zákony, vyhlášky, nariadenia sú tu na Slovensku stále živé.... stále sa meniace... čo zabudli novelizujú, čo sa im nepozdáva zmenia..... vydá sa metodický pokyn, potom oprava k metodickému pokynu, a potom nový metodický pokyn..... páni učitelia vedia o čom hovorím, ja to len sledujem okrajovo, ale hodnotiť prácu žiakov by som v tomto školskom roku nechcela, hlavne vypisovať pedagogickú dokumentáciu.... :o