Ninočka
18.06.09,19:56
Zdravím všetkých! Budem veľmi rada, keď mi niekto poradí, čo robiť v takej ošemetnej situácii, v akej sa dlhšiu dobu nachádzam ja, moja rodina a moji rodičia. A síce: Bývame v spoločnom dvore dve rodiny. My vpredu, druhá rodina vzadu. Táto rodina si zo spoločného dvora urobila doslova diaľnicu - nakoľko chodia autom neustále hore dolu - je ohrozovaná naša bezpečnosť a najmä bezpečnosť môjho 2-ročného synčeka, ktorý sa ani nemôže sám hrať kľudne na dvore, nehovoriac o tom, že kľudná atmosféra cez víkendy, ovzdušie a pod. - proste na dvore nesmie byť nič, len aby oni mohli jazdiť autom jednostaj hore dole. Ani len kočík tam nesmie byť - i keď v ňom malý náhodou zaspí - musí jednoducho preč. Dotyčný, ktorý auto vlastní je vlastne cudzí človek, ktorý tam nemá ani trvalý ani prechodný pobyt, len chodí za rozvedenou paničkou /pardon za výraz/ Ako vyriešiť túto situáciu, aby som dosiahla to, že autom nemôže jazdiť - len ak s naším súhlasom - nakoľko sme spoluvlastníci? Prípadne iné riešenia? Vôbec sa do takýchto vecí nevyznám - budem vďačná za každú užitočnú info. ĎAKUJEM
arizona
18.06.09,19:05
Nepíšeš presne ako máte "podelené" dvory...
Zväčša to býva tak, že domu vpredu prislúcha predná časť dvora a domu vzadu zadná časť dvora-zjednodušene povedané.
Navzájom si musia umožniť právo prechodu. Nie prejazdu.
Aj to iba ľuďom, ktorí v dome majú trvalý pobyt.

Nie si povinná umožniť prejazd osobám ktorý bývajú vzadu, a tobôž nie ľuďom, ktorí chodia na návštevu do zadnej časti domu, alebo im umožniť parkovanie .

Ak sa so susedmi nedá dohodnúť, urob si svoj dvor podľa svojich predstáv.
Bránu zamkni -predpokladám, že je vaša a nie susedova.
Daj im kľúče iba od malej bránky, aby mohli prejsť peši.Ak je brána vaša, nie si povinná im ju otvoriť, alebo dávať kľúč.

Ale najskôr si prečítaj ako to máte napísané v zmluve, aké tam máte podmienky. Prípadne napíš podrobnejšie, aby sa dalo presnejšie odpovedať.
Ninočka
19.06.09,06:23
Ďakujem dosledujem to v zmluve a ešte sa chcem opýtať, kde v akom zákone - jednoducho kde nájdem ukotvenú informáciu, že prejazd cez dvor nie je povolený resp. len so súhlasom oboch strán?Že povolený je len prechod? aby som aspoň dočasne - do vyriešenia - mohla argumentovať niečím záväzným? Potrebujem to mať proste aspoň zatiaľ nejako podložené...
hanelie
19.06.09,07:16
riešenie záleží od vlastníckych práv - / existuje vecné bremeno "právo prechodu" ?- zistíš z listu vlastníctva
Barbara
19.06.09,07:58
Ďakujem dosledujem to v zmluve a ešte sa chcem opýtať, kde v akom zákone - jednoducho kde nájdem ukotvenú informáciu, že prejazd cez dvor nie je povolený resp. len so súhlasom oboch strán?Že povolený je len prechod? aby som aspoň dočasne - do vyriešenia - mohla argumentovať niečím záväzným? Potrebujem to mať proste aspoň zatiaľ nejako podložené...


obč. zákonník § 127 ods. 3


(1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.
(2) Ak je to potrebné a ak to nebráni účelnému využívaniu susediacich pozemkov a stavieb, môže súd po zistení stanoviska príslušného stavebného úradu rozhodnúť, že vlastník pozemku je povinný pozemok oplotiť.
(3) Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.
samuelovic
19.06.09,08:03
pozri si list vlastnictva a ak je ten pozemok vpredu tvoj, tak maju smolu, lebo nikto nesmie vstupiť na tvoj pozemok bez tvojho suhlasu, okrem par vínimiek.
a oni nech si chodia z druhej strany.
možno keď im ukažeš že maš na to právo skor sa budu snažiť dohodnuť.
A potom im dám súhlas chodiť pešo cez moj pozemok na určitú dobu trebats 3 mesiace a ďalej uvidime.
Mária27
19.06.09,08:05
Najskôr povedz, či ide o spoluvlastníctvo dvorov alebo o vecné bremeno s právom prejazdu.
mzdarka renca
19.06.09,08:13
Ako tu čítam, nemáte skúsenosti zo spoločným dvorom. Spoločný dvor nemá žiaden z vlastníkov na liste vlastnictva. Moja babka takto po konfiškáte (po odchode Nemcov takéto nehnuteľnosti štát predával) kúpila nehnuteľnosť. Sú s tým len problémy. Všetko je to o dohode, ako budú vlastníci dvor užívať. Ak jeden z vlastníkov nesúhlasí, aby tam parkovalo auto, tak tam to auto parkovať nemôže. Ak to nebude sused rešpektovať, tak sa najskôr obráť na Miestny úrad. Ale rovno ti hovorím, že je to na dlhé lakte. Totižto, vlastním aj takúto nehnuteľnosť. Ak by som to nezdedila, tak ju určite kupovať nebudem.
Mária27
19.06.09,09:10
Ako tu čítam, nemáte skúsenosti zo spoločným dvorom. Spoločný dvor nemá žiaden z vlastníkov na liste vlastnictva.

Mám skúsenosť so spoločným dvorom. Najskôr sme ho mali obaja na liste vlastníctva ako spoluvlastníci podielom 1/2, potom sme si ho vysporiadali a dali vecné bremeno prechodu a prejazdu.
Ninočka
19.06.09,18:20
Pokiaľ viem, ide o spoluvlastníctvo dvorov...
Chobot
21.06.09,12:49
Pokiaľ viem, ide o spoluvlastníctvo dvorov...

Tak potom máš smolu, ten dvor môžeš tak ty, ako aj druhý vlastník v plnej miere využívať, teda v takom rozsahu, v akom sa dohodnete. AK sa nedohodnete, môžete obaja na pozemok vstupovať a umožniť vstup aj iným. Si predstav, že by k tebe prišla návšteva a suseda by ich privítala pri bránke s papekom v ruke, že ich na spoločný dvor nepustí. To len na margo toho, že nechceš vpustiť na spoločný dvor jej priateľa.
arizona
21.06.09,12:59
Tak potom máš smolu, ten dvor môžeš tak ty, ako aj druhý vlastník v plnej miere využívať, teda v takom rozsahu, v akom sa dohodnete. AK sa nedohodnete, môžete obaja na pozemok vstupovať a umožniť vstup aj iným. Si predstav, že by k tebe prišla návšteva a suseda by ich privítala pri bránke s papekom v ruke, že ich na spoločný dvor nepustí. To len na margo toho, že nechceš vpustiť na spoločný dvor jej priateľa.
CHobot, vpustiť návštevu je samozrejmé , to nemôže zakázať.
Ale prečo by mala umožniť cudzím ľuďom autom jazdiť po dvore? To je niečo iné podľa mňa...:confused:
Ten človek tam nemá trvalé bydlisko a ked ide na návštevu, môže si auto zaparkovať na ulici.
Andy Kralik
21.06.09,13:47
riešenie záleží od vlastníckych práv - / existuje vecné bremeno "právo prechodu" ?- zistíš z listu vlastníctva

Vecne bremeno - "prava prechodu", ak sa nemylim, moze vzniknut aj vzhladom na zvykove okolnosti - nemusi byt priamo napisane v liste vlastnictva (opravte ma ak sa mylim). Predpokladam ze nejde o novostavbu a ze cez dvor sa prechadzalo bezne aj v minulosti.

Podla mna ti nezostane nic ine, len sa s nimi dohodnut (napriklad ak to bude nakratko tak bude parkovat vonku, a do dvora pojde autom len vtedy ak sa zdrzi dlhsie) - nepredpokladam ze im mozes nejak zakazat jazdit cez dvor, bez ohladu na to ci majitel vozu tam ma trvaly pobyt alebo nie.

Samozrejme jazdit cez dvor je asi nieco ine ako jazdit po ceste a musi sa ist "primerane" tak aby tvoje deti neboli ohrozene. Ved je prirodzene ze sa mozu na dvore hrat.

Tod moj nazor
Ninočka
21.06.09,18:16
ĎAKUJEM ZA VŠETKY OHLASY!!!