zandra
18.06.09,20:19
Ahojte!
Chcela by som sa popytat. Od marca 2008 sme s manzelom vlastnikmi bytu . V dome je zalozene spolocenstvo. Hned sme sa ako novi majitelia boli ohlasit u predsedu spoločenstva. Chceli sme si vypytat zmluvu, ale na to nam odpovedal, ze ju nepotrebujeme, lebo zo zakona pristupujeme k spoločenstvu. Nejakym nedopatrenim sa manzelovi podarilo nezaplatit cca 3 mesiace zalohove platby. Asi v auguste som sa ho spytala, ci plati, lebo ma napadlo, ze rusil 2 ucty v banke. Pravdaze povedal ze na to zabudol. Tak ja som vsetko dorovnala, este aj na niekolko mesiacov dopredu. Teraz nam prislo vyuctovanie za rok 2008, prevdaze naratane penale. Ma na to predseda pravo, ked som doteraz nedostala zmluvu o spoločenstve s dodatkami? (vraj mu to mam dokazat, ze mi ju nedal) Nemala som ani potuchy o nejakych penaloch. Okrem toho nas ani nevyzyval na zaplatenie dlhu. Naozaj islo o nahodu, nepotrebujem si robit problemy.
Inak v dome to funguje, ako by to bolo predsedove kralovstvo. Su tu sami stari ludia, veciam nerozumeju, a len mu vsetko schvalia. Pred par dnami som sa ohlasila, ze si chcem pozriet doklady a ucty k domu. Zaver je, ze teda ten predseda, ale ma odvahu. Napriklad si z nasho uctu zaplatil min. 2x DPH svojej firmy. Ale vraj som ho nachytala na hruskach a vraj to bola nahoda, ze si pomylil ucty.
sito
19.06.09,02:15
Mate právo vedieť o všetkom, ba je to Vaša povinnosť, vedieť. Asi to mal k Vám ďaleko, alebo si povedal "Ja tých nových naučím!"

Ak je niekto nachytaný na hruškách, zvyčajne je zohnaný z hrušky. Ale kráľom sa to ťažko dokazuje, že boli na hruškách.

Pán sudca, poškodený sa mi nabodol na nôž sám. Pán obžalovaný, tri krát? Áno pán sudca, tri krát a dobrovoľne.

Na Slovensku nie ste sami. Domáhajte sa svojich práv vyplývajúcich zo Zákona 182/1993.
sthruska
19.06.09,05:19
//(vraj mu to mam dokazat, ze mi ju nedal)
Nech on dokáže, že ju dal. Penále vyplývajú z viacerých predpisov. Tu asi ťažko niečo urobíte. Treba si však pozrieť, či ich vyrúbil správne.
//Ale vraj som ho nachytala na hruskach a vraj to bola nahoda, ze si pomylil ucty.
Takáto náhoda je podľa mňa zrelá aj na súd.
Teraz by som od neho písomne žiadal zmluvu aj s platnými dodatkami s tým, že ak mi ju neposkytne, tak sa jej budem domáhať inými cestami - nech si domýšľa akými.
sito
19.06.09,12:53
Doporučujem, znova požiadať o zmluvu SVB. Ak zistíte, že penále Vám boli naúčtované v súlade so zmluvou, ktorú schválili členovia SVB na riadenej schôdzi, zaplaťte. Nedoporučujem vymeniť to za skutočnosť, že bol nachytaný na hruškách. Mohol by to zneužiť proti Vám, že ho vydierate.

Raz sa môže človek pomíliť. Druhý krát sa jedná o úmysel. To neoprávnené čerpanie z hondu SVB v prospech svojej firmy je tresný čin, ak dosiahne škoda istú finančnú hodnotu.

Hĺbková kontrola môže ukázať viac.

Minimálne to treba prejednať, verejne na schôdzi SVB.
Halli
19.06.09,14:08
Súhlasím, zmluvu si pýtajte. To že k nej pristupujete je pravda, ale mali by ste vedieť k čomu pristupujete-čiže, čo je v nej...To nie je len o tom, že zo zákona sa k nej pristupuje. Každé SVB má svoje špecifiká.
Čo sa týka učtovníctva a pomýlenia si účtu, určite ste museli vidieť aj spätné zaučtovanie a opravu...Mne sa také niečo nestalo za 10 rokov...tak nechápem ako sa mohol pomýliť. Ale stať sa môže,:rolleyes:... ale urýchlene by som to dala na správnu mieru. Takže urobiť kontrolu znovu a poriadnu. Je to Váš účet /SVB/ nie jeho...
zandra
20.06.09,08:11
Ďakujem Vám veľmi pekne za Váš názor. To zaplatenie DPH islo 2x 69 000 SK. O pár dní to ale vzdy vrátil.
Bývame tu v byte tak max 1 mesiac. Vyse roka sme prerabali byt, islo to tu pomaly. Medzitým sa v dome montovali nove domové telefony a robila sa revizia plynu. Teraz som ho poziadala, ci by nam to mohli dodatocne spravit a vraj nie. Ze sme nespristupnili byt a je to nas problem. Lenze ked robili telefony, boli tu v byte a nemali to tu kde dat, steny este neboli omietnuté.

Dalej sa chcem spytat, dostali sme vyuctovanie a teplo je rozratane na majetkovy podiel. Podla neho je to jedno ci podlahova plocha, alebo majetkovy podiel. Uz som to reklamovala, uvidime...
A zase odvod dazdovej vody je rozratany na pocet bytov a nie majetkovy podiel, ako by to podla mna malo byt.

Velmi pekne este raz vsetkym dakujem!!!

S.
sito
20.06.09,10:23
No to už je pekná kôpka peňazí, ktorú využil v určitom čase vo svoj prospech. Čo sa týka telefónov, ak boli náklady hradené u ostatných z FOaU, prípadne časť nákladov, tak máte na to nárok aj Vy. Predsa ste prispievali do fondu aj keď ste v byte nebývali. Revízia plynu sa robí každé tri roky.

Čo sa týka tepla, ak v dome nie je pomerové meranie, náklady na teplo sa rozdelia podľa podlahovej plochy jednotlivých bytov v dome. Majetkový podiel bytov v dome je určený podľa podlahovej plochy bytov.

Postup: Náklady domu, deleno počet m2 všetkých bytov, krát počet m2 vo vašom byte. Výsledok, vaša úhrada z nákladov domu.

Prípadne: Váš majetkový podiel z domu podľa podlahovej plochy je 3 percentá. Ak sa jedno percento nákladov vynásobí 3 percentami, výsledok bude rovnaký ako v prvom prípade podľa podlahovej plochy.

V prípade, že sú všetky byty v dome o rovnakej podlahovej ploche, stačí aj na počet bytov, výsledok bude zhodný.

Dažďovú vodu, náklady u nás rozdeľujeme podľa podlahovej plochy.

Preto si žiadajte tu zmluvu o SVB, tam by mal mať dom uvedené všetky podmienky hospodárenia s FOaÚ a s plneniami za poskytované služby.

Predseda nemôže rozhodovať bez súhlasu vlastníkov bytov, zhromaždenia.


Zákon 182/1993, § 7 c, odsek 2, 3, 4 a 9.

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.

(3) Predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.

(4) Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí.


(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie

a) schvaľuje zmeny zmluvy o spoločenstve, stanovy spoločenstva a zásady hospodárenia,
b) schvaľuje rozpočet,
c) schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia,
d) schvaľuje výšku mesačných úhrad za plnenia, mesačných platieb za správu a príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
e) rozhoduje o použití prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) volí a odvoláva členov rady,
g) volí a odvoláva predsedu,
h) rozhoduje o zrušení, zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva,
i) rozhoduje o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru a o vstavbe a nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov,
j) rozhoduje o správe alebo o zmene spôsobu výkonu správy,
k) určuje odmenu predsedovi spoločenstva a členom rady,
l) rozhoduje o ďalších skutočnostiach, o ktorých podľa tohto zákona nerozhoduje iný orgán.
zandra
29.06.09,17:24
Ahojte PORADACI! Este by som sa Vas chcela dalej spytat. Od predsedu som si listom vyziadala kopie zmluvy o spoločenstve, dodatky k zmluve, zapisnice rady z kontrol predsedu a vypisy z uctu. Vypisy si vraj mozem prezriet, kopie neda a na ostatne nemam pravo. Viete mi poradit ako by som sa k tomu dostala? Mam si vraj najst inu cestu!?!
peton
29.06.09,18:20
Zmluvu o spoločenstve ak nie je nejakou dobrou dušou prepísaná do jej aktuálnej podoby v znení všetkých dodatkov, musíš dostať aj s dodatkami. Ako inak máš vedieť a poznať svoje povinnosti a práva. Zápisnice a výpisy sú skutočne len k nahliadnutiu. Poznám jedno SVB, kde každý vlastník dostane zápisnicu zo zhromaždenia spolu s uznesením, aby všetci vedeli o tom čo sa dohodlo a čo sa ich týka. Nikto sa nemôže vyhovárať na nikoho a všetci sú informovaní. Tomuto hovorím férový prístup. Ale k veci.
Odpoveď si dostala ústne alebo písomne? Opäť si písomne pýtaj zmluvu o spoločenstve aj s dodatkami, s tým, že od kópií zápisníc a výpisov ustupuješ, avšak žiadaš o možnosť nahliadnutia dňa toho a toho, o tej a tej hodine. A tiež pohroz, že ak Ti zmluva o spoločenstve nebude daná do istého termínu napr. 10 dní, postúpiš vec na súd. Podľa jeho správania sa tomu nevyhnete. Ak sa však vyhnúť súdu chcete a nemáte v úmysle ísť až tak ďaleko, opýtajte sa susedov, či majú k dispozícii zmluvu o spoločenstve a prefoťte si ju. Dopredu si však myslím, že ju nikto nemá, čo je zrelé na zvolanie vlastníkov a výmenu predsedu a celej rady, keďže si neplnia svoje zákonné povinnosti.
sito
29.06.09,18:27
Podstatná by pre Vás mala byť tá zmluva o SVB a jej dodatky. Tam by mali byť dohodnuté a schválené pravidla SVB. Voľba orgánov, predsedu, rady ich právomoci, práva a povinnosti vlastníkov bytov. Možnosť kontroly predsedu, rady.

Čo sa týka výpisov, nahliadnuť, spraviť opis, jednoduchšia je kópia, ale ak to zmluva neumožňuje, tak nie.

V prípade závažnej veci je možné požiadať radu. Písomne.

Zákon 182/1993, § 7 c, odsek 5, písmeno d.

(5) Rada je dozorný orgán spoločenstva. Rada

a) zvoláva zhromaždenie najmenej raz za rok,
b) kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov,
c) navrhuje odvolanie predsedu,
d) kontroluje činnosť spoločenstva a navrhuje opatrenia na nápravu nedostatkov.

Potom je možnosť presvedčiť štvrtinu vlastníkov na zvolanie zhromaždenia. Alebo počkať, jeden krát za rok musí byť zvolané zhromaždenie.

Na zhromaždení predniesť svoje poznatky, vlastníci by mali zvážiť ich závažnosť. A možno bude treba pohnúť s predsedom a radou?