Fero11
19.06.09,05:18
Mam tu jeden PC na preinstalovanie, ma jeden fyzicky HDD rozdeleny na 3 particie c=30GB, d=70GB, e=130GB (priblizne). Na cecku je system a na ostatnych su data, ktore tam musia po preinstalovani ostat.
Na tom c musim vytvorit dalsie 2 particie, cize na system ostane 14GB a dalsia part. bude 4GB a dalsia 12GB.
Takze c som zformatoval cele v suborovom systeme NTFS a nainstaloval som XP. Acronis disc directorom som chcel potom cecko rozdelit, ale pri preverovani cecka program zahlasil, ze nedokaze rozdelit c, lebo obsahuje chybne bloky.
Takze jedina vec co ma napada, je znova nabootovat s CD XP a tam odstranit particiu c a pri vytvarani novej zadat pre cecko 14GB (dalsie 2 by som vytvoril cez spravcu vo win)
Teraz otazka, niesom si celkom isty, ci sa mi tym odstranenim particie C neodstrania aj tie particie D a E, lebo zda sa mi, ze v minulosti som mal s tym problem. Moze niekto potvrdit, ci sa odstrania vsetky particie, alebo len ta particia C ?
duves
19.06.09,03:23
Hm, no neviem. Urobil by som to takto: vyber ten HDD, daj do ineho PC. Pomocou partition magic zruš prislusne particie C, D a E, no pozor, budu mat v inom kompe ine pismena.
Flinstone
19.06.09,04:19
možno bude najjednoduhšie ak vyberieš disk, dáš do iného pc, stiahneš dáta, čo majú zostať, zrušíš všetky partície a nanovo vytvoríš čo potrebuješ, potom formátovanie (nie rýchle) dáta nazad, kde majú byť, nazad do pôvodného pc a na záver inštalácia... aj keď nechápem načo má byť ten disk takto rozkúskovaný na 5 častí... ak tam bude len win... stačili by dve.
Fero11
19.06.09,04:45
No mam doma len svoj PC a ten druhy na preinstalovanie. O presunuti HDD do druheho PC som myslel, ale ja mam ATA a on ma SATA, takze to nehrozi.
Skusim to este rozdelit v part. magic (mozno si s tym lepsie poradi ako acronis).
aj keď nechápem načo má byť ten disk takto rozkúskovaný na 5 častí... ak tam bude len win... stačili by dve.
budu tam este dalsie 2 OS
Myslel som si, ze tam dam vmware workstation a budu tam virtualne stroje (tie dalsie 2 OS) ale po nainstalovani ubuntu (instalacia prebehla korektne) a naslednom spusteni nabehoval asi 15 min a nenabehol, tak som ho nasilu vypol (RAMM ma 1GB a CPU 1.8GHz)
sthruska
19.06.09,05:24
Všetky partície a logické disky si ošetri pri inštalácii W. Nedotýkaj sa logických diskov na ktorých máš údaje. Tým ostanú zachované. Už som to tak robil. Ale aj tak ich odporúčam zálohovať. Žiadne dodatočné delenie neodporúčam - je to zbytočná komplikácia.
Flinstone
19.06.09,05:56
ak budeš preinštalovávať aj win tak najprv ten, lebo ti zmagori multiboot. potom dáš ubuntu a sám vytvorí grub, kde bude v menu aj win.
Chobot
19.06.09,06:19
N. O presunuti HDD do druheho PC som myslel, ale ja mam ATA a on ma SATA, takze to nehrozi.


Ten disk je ATA a na tom druhom PC sú konektory SATA? Tak potom to pôjde, veď každá ZD má aj konektory ATA, nielen SATA.
Fero11
19.06.09,07:24
Všetky partície a logické disky si ošetri pri inštalácii W. Nedotýkaj sa logických diskov na ktorých máš údaje. Tým ostanú zachované. Už som to tak robil. Ale aj tak ich odporúčam zálohovať. Žiadne dodatočné delenie neodporúčam - je to zbytočná komplikácia.
Sak to som sa pytal, ze ci mozem dat odstranit tuto particiu na ktorej je C, ale bojim sa, ze sa zrusia aj tie ostatne (teoreticky by tam malo ostat D a E a to co odstranim, tak by malo byt ako miesto bez oddielu).
Potom by som tam mohol vytvorit dalsiu particiu, ale nie uz 30GB, ale 14GB ....
No zalohovat pomaly 200GB nemam kde!
Fero11
19.06.09,07:28
Ten disk je ATA a na tom druhom PC sú konektory SATA? Tak potom to pôjde, veď každá ZD má aj konektory ATA, nielen SATA.
NIE, ten HDD ma len konektor SATA a ja mam na doske len ATA (resp. PATA)
Flinstone
19.06.09,07:56
vrámci prvej fyzickej partície vytvoriť logickú jednotku by mohlo ísť, ale nerobil by som to pod windowsom, lebo tam to riziko je... Píšeš, že tam pôjde ubuntu. To hneď na začiatku pri inštalácii by ti malo vyobraziť jednotku a tam posuvníkom môžeš zmenšiť c: a pripojíš ho ako "/" potom si vytvoríš swap oddiel a pripojíš ho ako "swap"
d: e: nechaj ako windows oddiel
Fero11
19.06.09,08:41
OK, takze part. magic to zobral HDD mam rozdeleny tak ako som chcel. Este som zabudol napisat, ze tam ma byt aj Win ME na to som si vyhradil tych 6,8GB FAT32, ale nedokazem to nainstalovat. Spustaciu disketu to nezobere, na vystupe pise chybu a do dosu sa inak neviem dostat, cez F8 mi to hodi ponuku, len z ktoreho zariadenia chcem bootovat.
Poradi niekto ??
Stevo5
19.06.09,11:09
Skús si v BIOSe nastaviť ako prvé boot zariadenie FDD. Potom by to malo zobrať a nabootovať z diskety.
Píšeš že "Spustaciu disketu to nezobere, na vystupe pise chybu" - ako si to skúšal? Akú chybu? Je podpora v BIOSe? Je tá disketa bootovacia? Ak nie - dá sa stiahnuť z internetu, robil som to, ale link ti neviem už dať.
Nestačí to tak, že disketu sformátuješ na bootovateľnú, musia na nej byť aj iné súbory aby sa s tým dalo pracovať. Mám doma boot diskety Win95; 98; ME - zo systémov ako som nimi prechádzal, ak chceš pošlem ti to v prílohe E-mailom.
Fero11
19.06.09,11:39
samozrejme v biose je to nastavene aby bootovalo z diskety, stiahol som aj z netu bootovaciu disketu a aj ked das formatovat disketu, tak je tam moznost vytvorenia diskety pre zavedenie MS-DOS (alebo tak nejak)
Napise to error a chyba je, vymente dysketu a stlacte nejaku klaves
Stevo5
19.06.09,11:48
Pri niektorých verziách bolo treba viac diskiet, bootovanie skončilo až keď sa nahral systém z poslednej.
Neviem už naisto, ale ak si len vytvoríš boot disketu, nevie to niektoré príkazy, nie sú tam všetky súbory ako pri diskete ktorá sa vytvorila pri inštalácii systému.

Pre istotu som si teraz tú disketu načítal, je na nej 48 súborov a jeden archív. Ja som si to ale upravoval, je tam vložený aj free Volkov commandér - súborový manažér DOS (niečo ako Norton ak poznáš).
Máš tam aj súbory "Fdisk; Himem.sys; Format.com; Command.com ...? Tiež si myslím že tam nebudeš mať Autoexec.bat a Config.sys, alebo budú prázdne. Sú to dôležité súbory bez nich DOS nejde. Po vytvorení formátovaním nie je tam ani podpora vytvorenia RAM disku, z neho potom prebieha inštalácia. Chýba aj podpotra CD-ROM a kadečo iné.
Fero11
19.06.09,13:03
win 98/ME ... som neinstaloval ani nepamatam, ale viem, ze boot disketa bola vzdy jedna mam ju odlozenu. Tento PC uz nemam, takze bohuzial chlapik to dostal len s XP ubuntu som povedal nech si pozrie live a ak sa mu zapaci, nech si nainstaluje, particiu na "/" a swap ma vytvorene.
A co sa tyka suborov, tak bolo ich tam asi 24 (ja nemam FDD namontovanu) aj s archyvom
Lenze nefungovalo mi to ani cez VMware workstation (ubuntu sa nainstalovalo OK, ale win ME uz nie nebootovalo )
Stevo5
19.06.09,16:50
Ano, už si spomínam - je to nejaký piatok - boot disketa bola len jedna, až WinXP (alebo to bol 2000??) mal 4 záchranné diskety. Tak prepáč.
Ale s tým bootovaním - dal som si prácu a vyskúšal som to teraz u seba, boot z Win ME diskety je v pohode. Po spustení sa spýta či chcem spustiť PC s podporou CD ROM, bez podpory CD ROM, alebo v minimálnej konfigurácii.
MB je ASUS, M2A-VM, Systém XP PRO SP3, all upgrade.
Asi máš niečo s tou tvojou disketou alebo bude niekde inde chyba, malo by to ísť.
Fero11
19.06.09,16:52
skus mi poslat tu disketu
Stevo5
19.06.09,17:25
Posielam, najprv som spravol RAR, to nezobralo, teraz skúsim ZIP.
Iste vieš že boot nejde normálne kopírovať, DOS príkaz na kopírovanie systému bol "SYS odkiaľ/kam", ale v XP som to neskúšal. Budeš si musieť vytvoriť svoju boot disketu formátovaním a tieto súbory na ňu skopírovať/prepísať.
Stefan2005
19.06.09,18:07
NIE, ten HDD ma len konektor SATA a ja mam na doske len ATA (resp. PATA)

... v prípade nekompatibility takých dvoch PC zvyknem používať na prenos dát medzi nimi externé boxy - USB by mali mať oba PC...
Fero11
19.06.09,19:31
Posielam, najprv som spravol RAR, to nezobralo, teraz skúsim ZIP.
Iste vieš že boot nejde normálne kopírovať, DOS príkaz na kopírovanie systému bol "SYS odkiaľ/kam", ale v XP som to neskúšal. Budeš si musieť vytvoriť svoju boot disketu formátovaním a tieto súbory na ňu skopírovať/prepísať.
dik, zajtra to skusim
Fero11
19.06.09,19:32
... v prípade nekompatibility takých dvoch PC zvyknem používať na prenos dát medzi nimi externé boxy - USB by mali mať oba PC...
Bohuzial tymto by som nic neporiesil
Fero11
20.06.09,17:29
Tak dnes sa s tym od rana hrajem uz som to takmer vsetko mal hotove, vsetko fungovalo a zrazu som sa nemohol prihlasit do win me, vypisalo to chyba ochrany systemu windovs, musite restartovat pocitac
system zastaveny
Po restarte to iste.... Tak som to znova nainstaloval, po nainstalovani grafiky, cisetu zvuku a pod.. znova ta chyba, tak som znova preinstaloval a zistil som, ze to robi audio driver, po dalsom reinstale som uz audio driver nedal a ostatne veci som nainstaloval, vsetko rafalo jak po masle vratane netu, dal som tam aj dvd player proste parada ... po restarte znova chyba
chyba ochrany systemu windows, musite restartovat pocitac
system zastaveny.
Instaloval som to hadam 5x, tak som sa na to vysral a hovorim si, dam len XP. Takze som nahodil XP (tu FAT32 kde bol Win ME som naformatoval na NTFS) ta dalsia particia co mala byt pre XP, tak som to chcel spojit.
Po bootovani to pisalo, ze chybaju dolezite subory a mohol som len odklikavat, az som sa dostal do XP, particie neboli spojene, co je horsie, boli odstranene a to vsetky, okrem systemovej
Stevo5
21.06.09,16:12
Tak smola, hodne práce a nadarmo.
Tá partícia ktorá zostala má akú veľkosť? Je na celom HDD? Pýtam sa preto, či nie sú tie pôvodné D a E len zneprístupnené. Ak by to tak bolo, po oprave v Partition magic by si mohol mať dáta na nich v poriadku.
Fero11
21.06.09,18:14
proste boli odstranene, v part. magic boli ako nealokovane miesto.
Viem ze sa hovori, ze zalohovat zalohovat zalohovat zalohovat a este raz zalohovat, ale bohuzial, ked som nemal kde.
Ale este som zabudol napisat, ze ked som dal format c: tak to zacalo v pohode formatovat a zastavilo sa to na 44% a vypisalo pokusa sa obnovyt vyhradenu jednotku potom vyhodilo KU 812147 (to cislo je vymyslene, ale bolo to nieco cez 800000) a normalne pokracovalo dalej (win ME sa potom korektne nainstaloval)
Pri instalovani v XP do NTFS to taktiez zastavilo na 44% na 20-30 sek a potom pokracovalo dalej.
Pripada mi to akokeby bol ten HDD v teto oblasti vadny
pistik71
21.06.09,18:37
Mrkni na webe nejaky program pre obnovu particii - pracuju celkom spolahlivo. Napr. Active@ Partition Recovery, Partition Table Doctor alebo ine. To by ti malo obnovit tu povodne 2 a 3 particiu. A Prvu si sprav len WinXP alaboruj s inymi OS len formou virtualneho PC - bezpecne.
Flinstone
22.06.09,04:09
Este som zabudol napisat, ze tam ma byt aj Win ME na to som si vyhradil tych 6,8GB FAT32, ale nedokazem to nainstalovat.
Poradi niekto ??
OS win 95/98/milenium vedeli bootovať len z hdd 0/0, čiže prvý disk, prvá partícia...
Fero11
22.06.09,06:06
Mrkni na webe nejaky program pre obnovu particii - pracuju celkom spolahlivo. Napr. Active@ Partition Recovery, Partition Table Doctor alebo ine. To by ti malo obnovit tu povodne 2 a 3 particiu. A Prvu si sprav len WinXP alaboruj s inymi OS len formou virtualneho PC - bezpecne.
myslis, ze by to slo aj ked je uz tato cast naformatovana ?
pistik71
22.06.09,19:55
myslis, ze by to slo aj ked je uz tato cast naformatovana ?

No, velku sancu nedavam. Ale za skusku to stoji. Ak by si sa nahodou vyznal v oblasti mbr (co nepredpokladam), snad by to slo zeditovat rucne. Tak zale za skusku nic nedas.
Pripadne este mozes vyskusat nejaky program pre obnovu vymazanych suborov, snad sa ti podari zachranit aspon nieco. Mal som dost takych pripadov, a boli vdacny aj za 1/2 fotiek z dovolenky ;)
Flinstone
23.06.09,04:06
Ak by si sa nahodou vyznal v oblasti mbr (co nepredpokladam), snad by to slo zeditovat rucne. Tak zale za skusku nic nedas.
;)
Možno by stálo za pokus skúsiť obnovu MBR:
nabootovať z instalacky win xp, spustit recovery console a vlozit prikaz

fixmbr - potvrdit yes

a reštartovať
možno to pomôže ak záloha mbr je v poriadku
pistik71
23.06.09,06:12
Možno by stálo za pokus skúsiť obnovu MBR:
nabootovať z instalacky win xp, spustit recovery console a vlozit prikaz

fixmbr - potvrdit yes

a reštartovať
možno to pomôže ak záloha mbr je v poriadku

Ked tazko povedat v akom je to stave. Ak su tam dolezte data, treba spravit image disku a az potom laborovat. Otazne je, ci len naformatoval existujuce particie 2 a 3, alebo ich aj zmenil. Ak to prve, tak by to slo celkom v pohode.
Flinstone
23.06.09,08:08
to vyzerá tak pošahane, že asi by bolo najistejšie nabootovať nejakého linux livecd, pripojiť usb disk, zachrániť čo sa ešte dá a zrušiť všetky partície a urobiť to nanovo... to by bol asi najrýchlejší postup
Stefan2005
24.06.09,08:00
... to by bol asi najrýchlejší postup

... aj najbezpečnejší.
Martina-BA
24.06.09,15:40
Odstranenie particie C nemoze nijako sposobit automaticke zmazanie particii D a E. To by si si musel sam rucne zmazat. Toho sa neboj. Zmazanim Cecka ti ostane prazdny priestor na disku, ktory mozes znova niecim vyplnit - napr. tymi 2ma novymi particiami, ktore si chcel
pistik71
24.06.09,19:46
Odstranenie particie C nemoze nijako sposobit automaticke zmazanie particii D a E. To by si si musel sam rucne zmazat. Toho sa neboj. Zmazanim Cecka ti ostane prazdny priestor na disku, ktory mozes znova niecim vyplnit - napr. tymi 2ma novymi particiami, ktore si chcel

Precitaj co pise, skratka to ma odstranene :)
Moznosti ako sa to moze stat je vela, takze by som s tym neexperimentoval, pokial sa do toho nevyznam. Partition Magic s oblubou hlasi chybu v mbr pri diskoch rodelenych inymi programami (takych pripadov som mal x) a ponukne opravu. Staci jeden klik a neznaly user to ma vycistene :-)
Takze skor by som to formuloval, ze KOREKTNE odstranenie jednej particie nesposobi odstranenie inych.
Ale na druhu stranu, aj vdaka tomu mam obcas nejaku pracu a placu :D
Fero11
25.06.09,04:23
Precitaj co pise, skratka to ma odstranene :)
Moznosti ako sa to moze stat je vela, takze by som s tym neexperimentoval, pokial sa do toho nevyznam. Partition Magic s oblubou hlasi chybu v mbr pri diskoch rodelenych inymi programami (takych pripadov som mal x) a ponukne opravu. Staci jeden klik a neznaly user to ma vycistene :-)
Takze skor by som to formuloval, ze KOREKTNE odstranenie jednej particie nesposobi odstranenie inych.
Ale na druhu stranu, aj vdaka tomu mam obcas nejaku pracu a placu :D
Asi tak nejak to bolo :D
Chobot
25.06.09,06:03
Precitaj co pise, skratka to ma odstranene :)
Moznosti ako sa to moze stat je vela, takze by som s tym neexperimentoval, pokial sa do toho nevyznam. Partition Magic s oblubou hlasi chybu v mbr pri diskoch rodelenych inymi programami (takych pripadov som mal x) a ponukne opravu. Staci jeden klik a neznaly user to ma vycistene :-)
Takze skor by som to formuloval, ze KOREKTNE odstranenie jednej particie nesposobi odstranenie inych.
Ale na druhu stranu, aj vdaka tomu mam obcas nejaku pracu a placu :D

Nedávno som mal ťažkosti s jednou partíciou, ktorá bola označená ako aktívna. Ani za boha sa mi ju nedarilo zrušiť, ani cez DiskManagera, ani Partition Magiic si s tým neporadil. Nakoniec to rozchodila jedna free aplikácia - Active Partition Manager, tá si natvrdo poradí s kažou partíciou.
pistik71
25.06.09,14:34
Nedávno som mal ťažkosti s jednou partíciou, ktorá bola označená ako aktívna. Ani za boha sa mi ju nedarilo zrušiť, ani cez DiskManagera, ani Partition Magiic si s tým neporadil. Nakoniec to rozchodila jedna free aplikácia - Active Partition Manager, tá si natvrdo poradí s kažou partíciou.

Suhlasim. Obcas si do mbr nieco zapise nie uplne koser kod, a potom je v tom bordel. A PartitionMagic uz nie je ziadny zazrak ako ho zobral Symantec (zostalo mu akurat dobre meno). Fajn je Acronis, a tiez si poradi aj z nie cisto vytvorenymi partitions.
Fero11
25.06.09,19:52
no ja som mal prave s acronisom problem a part. magic to zobral v pohode