scorp
19.06.09,08:00
Dobry den, mame na poradu otazku: Bola v roku 2004 prihlasovacia povinnost dohodarov do Socialnej poistovne ?
Dakujem.
Paula
19.06.09,06:16
Myslím, že táto povinnosť vznikla k 1.1.2005.
bv_alexandra
19.06.09,06:31
Myslím, že táto povinnosť vznikla k 1.1.2005.
Paula trošičku ťa opravím táto povinnosť vznikla od 01.04.2005, keď bol uzákonený zákon o nelegálnej práci. ;)
Paula
19.06.09,06:38
Áno, ale prihlasovalai som spätne k 1.1.2005, pokiaľ sme už dohodárov mali....teda ja som tak konala (nazrela som teraz do RLFO) :)
euina
19.06.09,07:56
ja som asi pred týždňom volala s pani zo sociálnej poisťovne, pri dohodároch, ktorým dohoda trvala napr. od 01.01.2005 , bolo povinné nahlásiť ich až od 1.4.2005, pretože systém na poisťovni týmto dohodárom automaticky ukončil poistenie k 31.3.2005.
Paula
19.06.09,07:59
Zaujímavé s tým ich systémom, najmenej prvý rok hádzali prihlášky a odhlášky dohodárov pod stôl do krabíc, pretože nemali na nich systém v systéme :cool: Potom neskôr láskavo požadovali od klientov, aby im dodali znova už dodané....lebo nie všetko v tých krabiciach našli.
scorp
19.06.09,10:41
dakujem vsetkym.
KEJKA
19.06.09,11:00
mám druhu pozitívnu skúsenosť s týmto nešťastným projektom SP.
Telefonicky sme všetky nezrovnalosti odkonzultovali, pani, či slečna si moje pripomienky značila s tým, že budú do systému zapracované. Podotýkam, že všetko boli chyby na ich strane - chybne nahraté RČ z výkazu, neexistencia ukončenia DOVP napriek ELEKTRONICKY podanej odhláške, nespracovaná odhláška (elektronicky podaná) z decembra 2008!!!!
jeden problém - poberateľ SD z roku 2004 - nebol vôbec evidovaný, neboli vtedy ani prihlášky, tak sme to vyriešili tak, že som jeho údaje - meno a adresu nahlásila - poslala mailom.
teraz len počkám na ďalšie kolo, či už bude firma vyčistená.
Skomplikovali nám život, kedže čistenie ich b....lu hodili na nás, ale zasa oceňujem, že sa chovajú normálne a ústretovo, asi sú si vedomí toho, čím nás zaťažujú.
nela07
19.06.09,11:09
Ja som dnes bola na sociálke, lebo tam nemali odhlášku dohodára z dohody, ktorá vznikla v júni 2005. Tak som ju tam odniesla, že dohoda končila v septembri2005. Pani mi povedala,že v systéme je, že v septembri končila dohoda toho zamestnanca, ktorá začala 1.4.2005. A tak som hľadala dohodu z 1.4.2005. Žiadnu som nenašla, ani výplatu, ani žiadnu zmienku o tom, že by bol nejaký RL zaslaný na sociálku. Tak mi povedala, že musel byť zaslaný, keď to tam má v systéme. Ale, že keď neboli odvody, tak to je v poriadku a vymaže to a priradí odhlášku zo septembra k dohode z júna. No a teraz z horných príspevkov vidím, že ten dátum 1.4.2005 sa zhoduje s dátumom povinnosti zasielania prihlášok za dohodárov. To je náhoda.
KEJKA
19.06.09,11:25
toto, čo píšeš, stačí vybavovať telefonicky, je to rýchlejšie. Opakovane mi potvrdzujú v SP, že nepotrebujú vidieť prihlášky/odhlášky, všetko upratovanie robia po dohode so zamestnancom firmy. TPP - tam problém nie je, len tie dohody si potrebujú vyčistiť.
nela07
19.06.09,11:49
No práveže nestačí. Minule som tam bola, že mi vyhadzuje problém pri výkazoch. Pani pracovníčka mi povedala, aké dohody tam má. Ja som povedala, že sa na to pozriem a spýtala som sa, či tam musím prísť. No a ona, že áno, že jej musím doniesť tú odhlášku, čo jej chýba. Ale jej nechýbala odhláška, ale jednu prihlášku mala naviac.
KEJKA
19.06.09,12:21
písala som o osobnej skúsenosti. Záleží na prístupe tej ktorej pracovníčky, ale u mňa to bolo takto - len po telefone. Povedala som, že jej viem dokázať tie prihlášky/odhlášky, či to MUSIM donieť, povedala bez váhania, že netreba. A nie v jednom prípade, ale doteraz pri všetkých.

Bratislava
nela07
19.06.09,12:49
mali ste šťastie. ja som sa prešla. Ide len o to, že oni majú neporiadok a budú vás presviedčať, že vy ste im poslali prihlášku. A ešte k tomu aj chodíte hore dolu - v mojom prípade.
KEJKA
20.06.09,04:16
mali ste šťastie. ja som sa prešla. Ide len o to, že oni majú neporiadok a budú vás presviedčať, že vy ste im poslali prihlášku. A ešte k tomu aj chodíte hore dolu - v mojom prípade.
súhlasím s prvou časťou vety. Ale o ničom ma nepresviedčali, vzali na vedomie, že som im prihlásšku poslala (aby bolo jasné, kopie s pečiatkou SP som skutočne našla, to zasa by som si nedovolila nepreveriť).
Nemusela som ale nikoho presviedčať. Oni dobre vedia, že majú maslo na hlave, takže potom je to už o jednotlivých tetách a ich prístupe. Aj o prístupe z našej strany. Nevyjadrila som sa, čo si o tej akcii myslím, jednoducho to beriem na vedomie, raz ten neporiadok treba odstrániť, tak sme ochotní pomôcť, ale bez zbytočného šikanovania. Oceňujem, že sa z ich strany stretávam s podobným postojom (nechcem zakríknuť).
Jedine miernu ironiu, resp. prekvapenie som prejavila nad skutočnosťou, že nemajú niekoľko mesiacov spracované elektronické prihlášky a odhlášky. V tomto prípade som skutočnosť, že sme to zaslali ELEKTRONICKY v januári 2009, zdôraznila,ona iba pripustila, že "asi to u nás ešte nie je spracované". Takže počkám.
Píšem to ako osobnú skúsenosť, aby ste nevyvvíjali zbytočnú iniciatívu ohľadne behania na úrad a duplicitného nosenia už odoslaného. Vôbec takú povinnosť nepripúšťam, aj pracovníčke SP som len slušne povedala, že kópie mám, a môžem doručenie preukázať, ale to hádam NIE JE cieľ tejto akcie, že? a ona na to, že samozrejme.