Dáša_
19.06.09,08:35
Podľa Zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov,
§ 6
(1)
(2) Správa domu je obstarávanie služieb a tovaru, ktorými správca alebo spoločenstvo zabezpečuje pre vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
a)
b)
c)
d) vymáhanie škody, nedoplatkov vo fonde prevádzky, údržby a opráv a iných nedoplatkov,
e)

Zaujímalo by ma, čo je myslené škodou?

Sú to aj pokuty? Alebo pokuty sú pokuty a nie je to škoda?
(Mám na mysli napríklad pokuty so socialky za oneskorené podanie výkazu, pokuty z DU ...).
Mária27
19.06.09,09:07
Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov škodu nedefinuje, preto je treba použiť ustanovenia občianskeho zákonníka.
Keď sa vám znížil majetok, vznikla škoda. Škodca mohol spôsobiť škodu konaním (zavineným alebo nezavineným) alebo opomenutím.
Pokuty sú škodou, ktorú niekto spôsobil a mal by ju uhradiť. Samozrejme, ak to urobil správca, škodu nebude vymáhať, ale ju uhradí. Uhrádza sa skutočná škoda a ušlý zisk.
svojar
19.06.09,18:49
Čo sa týka pokút udelených SVB od Soc. poist. alebo DÚ, tak za tieto určite je zodpovedná konkrétna osoba - teda funkcionár SVB, spravidla predseda. Ten ju potom musí uhradiť tak poviediac z vlastného vrecka preto, že ju zapríčinil svojou nedbanlivosťou, teda opozdeným podaním výkazov pre vyššie uvedené inštitúcie. Tieto sú povinné zo zákona sankcie vymáhať. Aj u nášho SVB sa toto tiež riešilo.
Predsedníčke bola jej odmena, v nasledujúcom období, o sankciu 2000,- Sk v r. 2008 znížená.
Dáša_
19.06.09,18:57
Hm, lenze pokuta nema byt z coho zrazena, predseda je uz niekto iny.

A aj novy predseda by sa funkcie rad vzdal, tak som zvedava, kto to bude robit teraz.

Ja chapem, ze predseda ma zodpovednost, ale na druhu stranu, oneskorenie zapricinil ekonom z vyboru, ktory robil uctovnictvo a zan aj bral peniaze.
Mária27
20.06.09,07:02
Ja chapem, ze predseda ma zodpovednost, ale na druhu stranu, oneskorenie zapricinil ekonom z vyboru, ktory robil uctovnictvo a zan aj bral peniaze.

Vymáhajte škodu od ekonóma.
Deganova
22.06.09,04:32
Už som toto riešila v príspevku pokuty. Naše SVB dostalo pokuty 2000,-Sk od DÚ a 10.000,- Sk od energetickej inšpekcie ( za predsedníctva bývalého predsedu), nakoľko to spôsobil pri výkone svojej funkcie a nebol ochotný to zaplatiť podali sme trestné oznámenie za porušenie zákona pri správe cudzieho majetku. A nič sa nestalo, lebo polícia to uzavrela tým, že nie sú v zmluve presne definovené právomoci predsedu SVB a dovolanie sa na zákon 182/1993 nám vôbec nepomohol.
Elena Navrátilová
22.06.09,04:55
Treba si uvedomiť že SVB je účtovnou jednotkou PO. Pokutu dostane účtovná jednotka nie konkrétny člen, štatutár. Takže aj zodpovednosť je na PO SVB.
Dáša_
22.06.09,04:59
Treba si uvedomiť že SVB je účtovnou jednotkou PO. Pokutu dostane účtovná jednotka nie konkrétny člen, štatutár. Takže aj zodpovednosť je na PO SVB.

V preklade to znamená, že je správne alebo nesprávne, keď sa pokuta vymáha po bývalom predsedovi predstavenstva?
Elena Navrátilová
22.06.09,06:28
V preklade to znamená, že je správne alebo nesprávne, keď sa pokuta vymáha po bývalom predsedovi predstavenstva?

Vlastnú skúsenosť nemám ale končí to neúspešne vymáhať od štatutára SVB.
mlisa
22.06.09,06:39
Vlastnú skúsenosť nemám ale končí to neúspešne vymáhať od štatutára SVB.

Ja mam skusenost s dvomi uspesnymi vymahaniami nahrady skody od predsedu SVB. Predseda podľa § 7c ods. 3 zákona 182/1993 zodpoveda za skodu ktoru sposobil porusenim svojich povinnosti. V mojom pripade predseda neskoro predlozil danovemu uradu prehlady o zrazenych a odvedenych preddavkoch, za co bola SVB udelena pokuta od DU. V naslednom sudnom konani bolo SVB uspesne a predseda bol podla rozsudku povinny sposobenu skodu uhradit.
Elena Navrátilová
22.06.09,06:42
Ja mam skusenost s dvomi uspesnymi vymahaniami nahrady skody od predsedu SVB. Predseda podľa § 7c ods. 3 zákona 182/1993 zodpoveda za skodu ktoru sposobil porusenim svojich povinnosti. V mojom pripade predseda neskoro predlozil danovemu uradu prehlady o zrazenych a odvedenych preddavkoch, za co bola SVB udelena pokuta od DU. V naslednom sudnom konani bolo SVB uspesne a predseda bol podla rozsudku povinny sposobenu skodu uhradit.

Predseda robil aj účtovníctvo?
mlisa
22.06.09,07:05
Predseda robil aj účtovníctvo?

nie, uctovnictvo viedla uctovnicka. Ale predseda ako statutar bol podla zmluvy o zalozeni SVB zodpovedny za hospodarenie SVB (neviem ako presne to bolo definovane).
Vlastne som tym chcela len povedat, ze uplatnenie nahrady skody od statutarneho organu nie je vzdy vylucene, je vsak potrebne vediet preukazat ze konkretna povinnost bola povinnostou statutara a skoda bola sposobena v suvislosti s porusenim tejto povinnosti, tzn vzdy zalezi od konkretneho pripadu. Z tohto hladiska je dolezite mat urcene povinnosti predsedu v Zmluve o zalozeni SVB co najpresnejsie.
Elena Navrátilová
22.06.09,07:08
nie, uctovnictvo viedla uctovnicka. Ale predseda ako statutar bol podla zmluvy o zalozeni SVB zodpovedny za hospodarenie SVB (neviem ako presne to bolo definovane).
Vlastne som tym chcela len povedat, ze uplatnenie nahrady skody od statutarneho organu nie je vzdy vylucene, je vsak potrebne vediet preukazat ze konkretna povinnost bola povinnostou statutara a skoda bola sposobena v suvislosti s porusenim tejto povinnosti, tzn vzdy zalezi od konkretneho pripadu. Z tohto hladiska je dolezite mat urcene povinnosti predsedu v Zmluve o zalozeni SVB co najpresnejsie.
To je samozrejmé. Ale zmluva musí byť v súlade so znením zákona 182/1993.
Jozef I
22.06.09,07:13
Ja mam skusenost s dvomi uspesnymi vymahaniami nahrady skody od predsedu SVB. Predseda podľa § 7c ods. 3 zákona 182/1993 zodpoveda za skodu ktoru sposobil porusenim svojich povinnosti. V mojom pripade predseda neskoro predlozil danovemu uradu prehlady o zrazenych a odvedenych preddavkoch, za co bola SVB udelena pokuta od DU. V naslednom sudnom konani bolo SVB uspesne a predseda bol podla rozsudku povinny sposobenu skodu uhradit.
A robí ešte naďalej predsedu? ;)
mlisa
22.06.09,07:21
To je samozrejmé. Ale zmluva musí byť v súlade so znením zákona 182/1993.

Samozrejme :-) Zakon je vsak vacsinou prilis vseobecny, preto je v zaujme vsetkych zucastnenych stran mat v zmluve veci urcene co najkonkretnejsie :-)

Dotycny predseda uz predsedu nerobi, inak by sa na tie pokuty ani neprislo, zistili sa az po vymene funkcii :rolleyes:
Jozef I
22.06.09,07:43
Samozrejme :-) Zakon je vsak vacsinou prilis vseobecny, preto je v zaujme vsetkych zucastnenych stran mat v zmluve veci urcene co najkonkretnejsie :-)

Dotycny predseda uz predsedu nerobi, inak by sa na tie pokuty ani neprislo, zistili sa az po vymene funkcii :rolleyes:
Tak to by som dal pokutu aj rade že nekontrolovala to čo mala, keď o tom nikto nevedel. :)
sito
22.06.09,08:15
V konečnom dôsledku volí predsedu a radu SVB, zhromaždenie SVB. Vlastníci bytov, domu, zhromaždenie nie je zodpovedné za nič?

Bez ich rozhodnutia by nebol predseda, čo pochybil. Ani rada, čo nekontrolovala, aby predseda nepochybil.
svojar
22.06.09,08:43
V konečnom dôsledku volí predsedu a radu SVB, zhromaždenie SVB. Vlastníci bytov, domu, zhromaždenie nie je zodpovedné za nič?

Bez ich rozhodnutia by nebol predseda, čo pochybil. Ani rada, čo nekontrolovala, aby predseda nepochybil.

Keby sa to bralo takto, tak nikto nikdy v celom štáte žiadnu pokutu nezaplatí. Vždy ho niekto zvolil, bol niekym menovaný atď. Teda sú vinní všetci občania, že na to neprišli včas a nechali ho - ich vo funkcii.
mlisa
22.06.09,08:44
Tak to by som dal pokutu aj rade že nekontrolovala to čo mala, keď o tom nikto nevedel. :)

Neviem ako si to potom SVB poriesilo interne, ze sa im nieco taketo mohlo stat, mozno Radu odvolalo, fakt netusim :)
Pokutu mozno ulozit len na zaklade niecoho co to umoznuje, aj ked dovod by na to bol :-)

Co sa tyka zodpovednosti zhromazdenia za to ze zvolilo takeho predsedu... predseda tym ze funkciu prijal (a bral za nu odmenu) na seba prevzal zodpovednost za plnenie svojich povinnosti v sulade so zakonom a so zmluvou o SVB, tam niet co riesit :) Volby su o tom ze sa deleguju prava aj povinnosti.
Dáša_
22.06.09,09:06
Iróniou je, že súčastný predseda priznáva, že v´daka tomu, že minulý predseda urobil zmluvy tak ako urobil, tak spoločenstvo vyhralo milionovy spor. A nebol to spor jednoduhcý.
A v druhej vete vymáha škodu (teda zrazil si z preplatku) cca 3000 Sk, ked celá odmena za celý rok bola nejakých 6000 Sk.

A najzábavnejšie na tom celom je, že súčastný predseda sa chce vzdať funkcie a hľadá niekoho, kto by to po nom prebral....
sito
22.06.09,09:10
Keby sa to bralo takto, tak nikto nikdy v celom štáte žiadnu pokutu nezaplatí. Vždy ho niekto zvolil, bol niekym menovaný atď. Teda sú vinní všetci občania, že na to neprišli včas a nechali ho - ich vo funkcii.

Ja netvrdím, že všetci sú vinní za to, čo spraví predseda, rada SVB. Ale pred voľbami, by sa mohli viac venovať informáciam o kandidátoch na uvedené funkcie.

Zvyčajne to býva tak, že viac kandidátov nie je, tak je dobrý taký aký je, aký sa prihlásil, prihlásili.

Ak sú za funkciu odmeňovaní, mali by si byť toho vedomí, že zverenú funkciu by mali vykonávať zodpovedne. Za nesprávne rozhodnutia musia niesť aj zodpovednosť, sankcie. Tie by mali byť tiež v zmluve o SVB.

Ak aj napriek tomu spraví niečo, čo je v rozpore so zmluvou, tak by si mal byť vedomí dôsledkov svojho konania.
sito
22.06.09,09:16
Iróniou je, že súčastný predseda priznáva, že v´daka tomu, že minulý predseda urobil zmluvy tak ako urobil, tak spoločenstvo vyhralo milionovy spor. A nebol to spor jednoduhcý.
A v druhej vete vymáha škodu (teda zrazil si z preplatku) cca 3000 Sk, ked celá odmena za celý rok bola nejakých 6000 Sk.

A najzábavnejšie na tom celom je, že súčastný predseda sa chce vzdať funkcie a hľadá niekoho, kto by to po nom prebral....

Ako prevozník v troch vlasoch deda vševeda.
svojar
22.06.09,09:18
Jasné, Sito, človek je tvor omylný. My máme dobrú predsedníčku, funguje už 9 rokov, ale cez to asi 2x opomenula to hlásenie na DÚ, každý raz za 2000,- Sk. Boli jej o to vždy znížené odmeny, čo prijala bez protestov. Raz to prišlo, keď bola pracovne vzdialená, napísal som za ňu odvolanie, prišlo skoro schválené, len bolo treba dať ešte jedno vyjadrenie a 500,- Sk kolok. Ale ona, z nedostaku jej času, radšej zaplatila nebo skôr dostala odmenu zníženú o 2000,-Sk /odmeny dávame za kvartál/.
svojar
22.06.09,09:24
Predseda robil aj účtovníctvo?
U nás predsedníčka účtovníctvo nevedie, ale s DÚ, Soc. poist a inými inštitúciami korešponduje, alebo hlásenia, výkazy - podáva ona. Ekonom - účtovník ,to ako ja ,jej k tomu pripravím potrebné podklady.
sito
22.06.09,09:33
Svojar, ono to nie je len o predsedovi, rade a zhromaždení ako o jednotlivcoch. Podstatné je to ako vychádzajú ako kolektív, teda celok, dom.

Kde je dobrý kolektív tam sú aj dobré výsledky, ale vždy sa niečo nájde, čo treba riešiť. A všetko sa dá riešiť, ak sa chce, ak nie, tak sa hľadajú nezmyselné príčiny.
Mária27
22.06.09,10:16
nie, uctovnictvo viedla uctovnicka. Ale predseda ako statutar bol podla zmluvy o zalozeni SVB zodpovedny za hospodarenie SVB (neviem ako presne to bolo definovane).
Vlastne som tym chcela len povedat, ze uplatnenie nahrady skody od statutarneho organu nie je vzdy vylucene, je vsak potrebne vediet preukazat ze konkretna povinnost bola povinnostou statutara a skoda bola sposobena v suvislosti s porusenim tejto povinnosti, tzn vzdy zalezi od konkretneho pripadu. Z tohto hladiska je dolezite mat urcene povinnosti predsedu v Zmluve o zalozeni SVB co najpresnejsie.

Predseda si mal poriadne ošetriť zodpovednosť účtovníčky v jej zmluve, aby takúto škodu platila ona. Sám predseda nie je vševediaci, odbornú stránku má sledovať účtovníčka.
Potom sa nečudujme, že nikto nechce robiť presedu.
Jozef I
22.06.09,11:57
Predseda si mal poriadne ošetriť zodpovednosť účtovníčky v jej zmluve, aby takúto škodu platila ona. Sám predseda nie je vševediaci, odbornú stránku má sledovať účtovníčka.
Potom sa nečudujme, že nikto nechce robiť presedu.
Presne tak to je. Áno, choď robiť predsedu, to nejako zvládneš, my ti všetci pomôžeme.... Keď SVB funguje, tak sa nik nestará, nepomáha, ani len netuší čo s tým je práce. Nikto nepovie ani ďakujem. Ale keď ten predseda maká a musí živiť aj seba a svoju rodinu (väčšina predsedov normálne pracuje) a predsedu vykonáva vo svojom volnom čase, po večeroch vypisuje papiere a úraduje, ostatní sedia doma pred telkou alebo relaxujú. Áno veľa vás bude namietať: "Veď dostáva za to zaplatené tak nech maká." No chcem vidieť koľko ľudí by to išlo robiť? Veľa predsedov to robí hlavne preto, lebo im záleží na vlastnom dome a učia sa za pochodu. A potom, keď niečo opomenie (a predpisov a zákonov, ktoré by mal ovládať je obrovské množstvo), tak sa všetci rozhorčujú, že to bola jeho povinnosť, mal to vedieť a pod. No nie je to ľahké a výška pokút je veľakrát mnohonásobne vyššia, ako celá odmena predsedu a naše úrady dávajú pokuty veľmi rýchlo a za hlúposti.

P.S. Samozrejme aj tu na porade bolo už veľa príkladov na predsedov, ktorý berú túto prácu len pre svoj prospech a obohatenie, a na tých by som postupoval prísne a nech aj platia za škody ktoré spôsobia. Ale myslím si, že väčšina predsedov SVB na Slovensku, to robí z presvedčenia, že sa chcú dobre postarať o vlastný bytový dom a nechcú to dať cudziemu alebo neznámej firme. A keď spravia chybu možno raz do roka, tak je tu hneď pokuta. Je to práca nevďačná a málo ocenená.
P.S.2: Tuším som mimo témy, tak prepáčte.
svojar
22.06.09,12:50
Neviem, ale asi si pletiete účtovníčku s daňovým poradcom. Účtovníctvo je prijal, vydal, zostatok.
Elena Navrátilová
22.06.09,13:10
Neviem, ale asi si pletiete účtovníčku s daňovým poradcom. Účtovníctvo je prijal, vydal, zostatok.

Dnes to už nie je pravda. Nie je účtovníctvo ako účtovíctvo. Aj účtovníkov máš "niekoľko druhov". Dnes je záležitosťou účtovníka vyplnenie a odovzdanie výkazov, hlásení.
Citácia zo zákna 182/1993:
§ 7c


(1) Orgánmi spoločenstva sú

a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie,
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.
Predseda nemá podľa zákona vypĺňať a podávať za SVB hlásenia, DP, výkazy. Ale všetko to je o zmluvách.
svojar
22.06.09,15:37
Keď by sa to vzalo do dôsledku, tak predseda by len predkladal, nakoľko všetko čo je po a/ až i/ sú ekonomické veci a mal by mu ich urobiť účtovník. Koľko by tak potom bolo treba platiť účtovníkovi, keby to všetko mal robiť vrátane hlásení, výkazov a pod. A pán predseda, čo? Zmluvy s dodávateľmi sú uzavreté, ekonomiku urobí účtovník, zhromaždenie vlastníkov zvolá rada a ja budem rozhodovať, ako sa píše v zákone. Ale o čom?
Elena Navrátilová
22.06.09,15:42
Však o tom je štatutár. O predkladaní (čo mu niekto pripraví)... účtovníctvo nie je totožné s ekonomikou.
svojar
22.06.09,17:39
Tak prečo sa to predsedníctvo, každý bojí robiť, keď mu všetko niekto pripraví. U nás to máme tak, že keby predsedníčka nevypisovala a neposiela tie výkazy, tak ju ani nemusíme mať. Na podpisovanie by sme si mohli niečo vycvičiť, ale to by zasa nezískalo potvrdenie o bezúhonnosti.
Elena Navrátilová
22.06.09,17:56
Tak prečo sa to predsedníctvo, každý bojí robiť, keď mu všetko niekto pripraví. U nás to máme tak, že keby predsedníčka nevypisovala a neposiela tie výkazy, tak ju ani nemusíme mať. Na podpisovanie by sme si mohli niečo vycvičiť, ale to by zasa nezískalo potvrdenie o bezúhonnosti.

No ono je horšie byť zodpovedný za prácu iného. A keď sa v dome niečo pokazí ku komu Tí ľudia chodia to nahlásiť? Kto Vám vypracováva napr. dodatky a prispôsobuje ich legislatíve? Kto dáva podklady pre dražobnú, pre súd? Kto vymáha pohľadávky? Kto sa stará o údržbu domu? Ono by to vycvičené na podpisovanie mohlo aj toto robiť. To by bolo super keby to riešilo všetko za predsedu. Prekvapil si ma. Bola som v tom že máš predstavu čo ten predseda všetko musí ovládať, vedieť. A to nehovorím o tých čo vôbec nič pre dom nerobia. Práve pre toto je predseda najnevďačnejšia funkcia. A to nehovorí o legislatíve, o tom čo by mal vedieť o vyhodnotení PRVN ... ale ak vynájdeš také niečo vycvičené na podpisovanie daj vedieť. Rada to pre tento dom získam. Veľmi si týmto dehonestoval aj tak nevďačnú funkciu predsedu. Vieš keby to mohlo robiť to vycvičené na podpisy ťažko by to toľkí predsedovia len tak vzdávali. Ani sa nedivím že sa potom hlásia za nejaké pretlačenie na funkciu predsedu len tak mirnix dírnix. Ono k tomu teba riadnu dávku zodpovednosti a pevných nervov. Preto asi dali podmienku na výpis z registra trestov aby to vycvičené na podpisy bolo bezúhonné. Ten predseda nie je šéf bytového družstva a nemá na každú pracovnú činnosť určeného pracovníka. Ale mal by aj vedieť čo ten ktorý člen rady má robiť a ako. On totižto je zodpovedný.
svojar
22.06.09,18:30
No ono je horšie byť zodpovedný za prácu iného. A keď sa v dome niečo pokazí ku komu Tí ľudia chodia to nahlásiť? Kto Vám vypracováva napr. dodatky a prispôsobuje ich legislatíve? Kto dáva podklady pre dražobnú, pre súd? Kto vymáha pohľadávky? Kto sa stará o údržbu domu?
Takže vážne. Už pri vypracovaní Zmluvy o spoločenstve sme využili §7c ods. 1 písm. d - iný orgán a tým je podpredseda SVB - ekonóm. To som ja. Teda spracovávam všetko čo je potrebné od zálohových predpisov, účtovníctva, platenia fa teda všetko aj DP PO, vymáhanie pohľadávok, okrem už spomínaných hlásení a výkazov.
Keď sa v dome niečo pokazí, tak na to máme 1 člena rady, ktorý sa stará o všetko technické vrátane údržby, revízií, výmen meračov a pod. Keď to nevie sám, má široký okruh známych remeselníkov. O zámere prác vopred informuje. Predseda rady má okrem iného na starosti tepelnú energetiku. 3 člen je rady je ako administratívna sila - overuje zápisnice ap. Čo sa týka legislatívy - nie je problém - môj syn aj nevesta sú JUDr- ona dokonca na SBD, aj keď t.č. na MD.
Takže takto. Predsedníčka, ktorá sa veľa zaslúžila pred 9-timi rokmi o založenie SVB, si rozširovala pedagogické vzdelanie štúdiom ďalšieho predmetu -jazyka, praxovala v zahraničí a to trvá do dnešnej doby, preto sme volili tu možnosť zvoliť si aj ďalšiu funkciu. Sme susedia aj na poschodí. Takže jej naozaj ostalo len to podpisovanie a tie výkazy pre DÚ a Soc poist. Pre Soc. poist. sa budú od 1.9. podávať iba elektronicky, preto si musíme ísť osbne prevziať kódy na elektronický podpis.
Naozaj, najhoršie sú tie začiatky. Keď sa to rozbehne, tak už je to v pohode. Aspoň u nás. Možno máme šťastie na vlastníkov bytov. Alebo skôr určite. Nechcem sa chváliť, ale stačí sa pozrieť na vzhľad a čistotu domu, chodieb, nezapratanie spoločných priestorov starými nepotrebnými vecami, s ktorými sú inde problémy - vidno cez prízemné okná.
A o zálohách na služby a ročnom zúčtovaní ani nehovoriac. Keby u nášho dodávateľa tepla nebolo razantného zvýšenie ceny v decembri, tak by z 32 vlastníkov mali nedoplatok asi 2. Takto ich bolo 13. Najvyšší nedoplatok bol 190 €. V domoch pod správou Mest.BP, má nedoplatok 90% a dosahujú výšky až 700€.
Teda na záver a mimotemy založiť SVB, rozdeliť si okruh povinností a prác sa určite vyplatí.
svojar
22.06.09,18:44
No medzi tým, čo som písal predchádzajúci príspevok, si sa asi načertila a ten svoj predchádzajúci 33 riadne upravila, alebo skôr rozšírila o konštatovanie aký som necita a dehonestér. S predchádzajúcimi príspevkami si protirečíš. Najprv je predseda štatutár - veci mu niekto pripraví - prísp 31 a v prísp.33 už musí všetko sám ovládať.
Nevďačná funkcia - ako kde. Znovu napíšem - máme výborných vlastníkov bytov. Všetko je o ľuďoch a prístupe k nim. Potom oni aj tak sa budú správať k funkcionárom ktorých si zvolili a k celému domu.
Elena Navrátilová
22.06.09,18:47
No medzi tým, čo som písal predchádzajúci príspevok, si sa asi načertila a ten svoj predchádzajúci 33 riadne upravila, alebo skôr rozšírila o konštatovanie aký som necita a dehonestér. S predchádzajúcimi príspevkami si protirečíš. Najprv je predseda štatutár - veci mu niekto pripraví - prísp 31 a v prísp.33 už musí všetko sám ovládať.
Nevďačná funkcia - ako kde. Znovu napíšem - máme výborných vlastníkov bytov. Všetko je o ľuďoch a prístupe k nim. Potom oni aj tak sa budú správať k funkcionárom ktorých si zvolili a k celému domu.

Nenačertila to nie... viem že si šikovný ako člen rady ale nie všade to tak funguje. Vieš, nie všade sa nájdu ľudia ktorí aj majú chuť a čas to robiť v dome. No Ty si si uctil zas všetkých predsedov... vycvičiť niekoho na podpisovanie. Nemá to chybu.
svojar
23.06.09,03:01
Ja vždy píšem podľa našich podmienok. Kto chce nech berie, kto nie tak nie.
Predsedov som "uctil" na základe viacerých príspevkov, ktoré tvrdili, že načo by robil výkazy - na to má ekonóma, na ďalšie radu - a.i. Však si prečítaj aj tú svoju 31.
Tak už nič iné ako to podpisovanie mu podľa toho neostalo. Ale to som netvrdil ja.
Keď má dobrých predkladačov, tak to nemusí byť žiadny vedátor.
Ale kde tých predkladačov nájde napr. v 6, 12 bytovke?
Takže práve ja som sa pokúšal vysvetliť, že musí robiť a nie žiť ako milostivý pán zo svojich podriadených, že by ani výkaz nemohol vyplniť a poslať.
A ešte - nie som člen rady, ale podpredseda - ekonóm SVB, ako som písal vyššie v 34.
Elena Navrátilová
23.06.09,04:01
Ja vždy píšem podľa našich podmienok. Kto chce nech berie, kto nie tak nie.
Predsedov som "uctil" na základe viacerých príspevkov, ktoré tvrdili, že načo by robil výkazy - na to má ekonóma, na ďalšie radu - a.i. Však si prečítaj aj tú svoju 31.
Tak už nič iné ako to podpisovanie mu podľa toho neostalo. Ale to som netvrdil ja.
Keď má dobrých predkladačov, tak to nemusí byť žiadny vedátor.
Ale kde tých predkladačov nájde napr. v 6, 12 bytovke?
Takže práve ja som sa pokúšal vysvetliť, že musí robiť a nie žiť ako milostivý pán zo svojich podriadených, že by ani výkaz nemohol vyplniť a poslať.
A ešte - nie som člen rady, ale podpredseda - ekonóm SVB, ako som písal vyššie v 34.
mimotemy Tak čo je "podpredseda - ekonom SVB"? Ak nie členom rady? Pokiaľ ja viem tak len predseda nie je členom rady. V zmysle zákona. Hlasuješ alebo nehlasuješ pri veciach v rámci rady SVB? :rolleyes: Tú 31 som aj čítala nielen písala. ;) Ale asi si ju dobre nepochopil Ty lebo keď predkladáš, predseda má vedieť a rozumieť tomu čo má podpísať. Minimálne tak ako ten čo predkladá.
svojar
23.06.09,05:42
Čítaj pozorne moje príspevky - tam sa to dozvieš. Prečo by som mal byť členom rady? Znova to píšem : Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v platnom znení §7c ods. 1 písm. d,- iný ogán - taže žiadny člen rady, podľa Teba v zmysle zákona. Zle tie zákony čítaš.
A ešte jednu vec, ktorá Ti už v minulosti bola niekym vytýkaná. neopravuj svoje príspevky po odpovediach druhých. Stráca to tak tak zmysel. 33 - napísaná a po mojich odpovediach 2x opravená a doplnená, čím moje vysvetlenie vyznieva úplne inak.
Nepochopila si Ty. Znovu opakujem, že je veľa SVB, kde predsedovi nemá kto niečo pripravovať, robí aj účtovníctvo a odosiela všetko čo je potrebné, ten potrebuje teda nielen vedieť, ale aj urobiť. Len vy ste boli zastánci toho, že by pokutu mal dostať niekto iný, ako on- štatutár. Keď je problémov znalý, mal teda strážiť termíny a keď mu to niekto nedal ,mal si to včas vyžiadať. Však to ako štatutár musí podpísať.
Znova ako je to u nás. Už som to písal - Predsedníčka pri omeškaní už 2x zaplatila bez výhovoriek, aj keď sm sa jej 1x odvolaním snažil pomôcť.
Elena Navrátilová
23.06.09,05:49
Čítaj pozorne moje príspevky - tam sa to dozvieš. Prečo by som mal byť členom rady? Znova to píšem : Zákon o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v platnom znení §7c ods. 1 písm. d,- iný ogán - taže žiadny člen rady, podľa Teba v zmysle zákona. Zle tie zákony čítaš.
A ešte jednu vec, ktorá Ti už v minulosti bola niekym vytýkaná. neopravuj svoje príspevky po odpovediach druhých. Stráca to tak tak zmysel. 33 - napísaná a po mojich odpovediach 2x opravená a doplnená, čím moje vysvetlenie vyznieva úplne inak.
Nepochopila si Ty. Znovu opakujem, že je veľa SVB, kde predsedovi nemá kto niečo pripravovať, robí aj účtovníctvo a odosiela všetko čo je potrebné, ten potrebuje teda nielen vedieť, ale aj urobiť. Len vy ste boli zastánci toho, že by pokutu mal dostať niekto iný, ako on- štatutár. Keď je problémov znalý, mal teda strážiť termíny a keď mu to niekto nedal ,mal si to včas vyžiadať. Však to ako štatutár musí podpísať.
Znova ako je to u nás. Už som to písal - Predsedníčka pri omeškaní už 2x zaplatila bez výhovoriek, aj keď sm sa jej 1x odvolaním snažil pomôcť.

Pletieš piate cez deviate. Neviem síce čo sa Ťa tak hrozne dotklo ale toto už skutočne nie je k téme. Takže ja len opravím neopravovala som ale dopĺňala svoje príspevky.
Elena Navrátilová
23.06.09,06:00
V konečnom dôsledku zadávateľka tu riešila zodpovednosť v zmysle legislatívy a nie Vašeho SVB. Keď Vaša predsedníčka zaplatila nemali ste čo riešiť ale v tomto prípade sa rieši kto je zodpovedný v zmysle legislatívy.
Citácia zo zákona 182/1993 je jednoznačná. Ešte treba brať do úvahy znenie stanov v SVB. Tam by mali byť uvedené špecifiká SVB.
(6) Rada má najmenej troch členov. Členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Členom rady nemôže byť predseda. Funkčné obdobie rady je tri roky. Na platné rozhodnutie rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny jej členov. Členovia rady sú oprávnení nahliadať do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločenstva a kontrolujú, či spoločenstvo vykonáva činnosť v súlade s týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami spoločenstva.
Mária27
23.06.09,06:50
Zo zákona vyplýva, že Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí.

Na vedenie účtovníctva sa zvyčajne uzatvára dohoda alebo aj skrátený pracovný pomer s kvalifikovanou účtovníčkou, ktorej sa do zmluvy dá aj povinnosť zasielať hlásenia a výkazy. Ak niečo opomenie, je to škoda ňou spôsobená.

Predsedom sa môže stať aj osoba, ktorá nevie, aké výkazy sa kam majú posielať. Tak isto vedúci nejakej prevádzky v závode môže byť dobrým manažérom, ale takéto podrobnosti musia vedieť a robiť konkrétni zamestnanci a aj za svoju prácu musia aj zodpovedať.
svojar
23.06.09,08:53
Zo zákona vyplýva, že Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí.

Na vedenie účtovníctva sa zvyčajne uzatvára dohoda alebo aj skrátený pracovný pomer s kvalifikovanou účtovníčkou, ktorej sa do zmluvy dá aj povinnosť zasielať hlásenia a výkazy. Ak niečo opomenie, je to škoda ňou spôsobená.

Predsedom sa môže stať aj osoba, ktorá nevie, aké výkazy sa kam majú posielať. Tak isto vedúci nejakej prevádzky v závode môže byť dobrým manažérom, ale takéto podrobnosti musia vedieť a robiť konkrétni zamestnanci a aj za svoju prácu musia aj zodpovedať.
Tak s prvým odstavcom plne súhlasím.
Druhý ods. Ako môže účtovníčka posielať výkazy? Predsa tie sa týkajú odvodov do Soc. úpoist a srážkovej dane z dohôd pre DÚ. A tie predsa uzatvára predseda. A výkazy taktiež podpisuje štatutár.
A ten tretí ods. - Elenka by Ti asi dala, že predseda je taký, že nevie aké výkazy a kam je má poslať.
Keď má SVB tak 6, alebo 12 až 18 vlastníkov, určite si na účtovníctvo nebudú nikoho najímať a robí to predseda sám. Keď majú iba príspevok do FPÚaO, na správu a zo záloh iba studenú vodu a el en. spoločných priestorov.
Máme tu v meste takéto SVB - tak viem ako to chodí.
Netreba z SVB robiť podnik, ale skôr občianske združenie, kde robíme dobrovoľne na základe spoločných cieľov.
Mária27
23.06.09,10:57
Myslíš, že je etické, keď ty urobíš chybu, aby platil predseda?
A myslíš, že za železnice podpisuje všetky výkazy generálny riaditeľ?
svojar
23.06.09,10:58
V čom ja urobím chybu?
Dáša_
23.06.09,11:11
Myslíš, že je etické, keď ty urobíš chybu, aby platil predseda?
A myslíš, že za železnice podpisuje všetky výkazy generálny riaditeľ?

etické nie, ale vychádza mi, že na to má momentálne vedenie právny nárok.

nuž ale žiaľ o etiku tu nejde ...
Mária27
23.06.09,11:24
Treba si len zodpovednosť riadne ošetriť. Keď niečo robíš, za kvalitu práce nesieš zodpovednosť ty, aj keď je nad tebou šéf, ktorý zodpovedá za celok.
Dáša_
23.06.09,11:38
Treba si len zodpovednosť riadne ošetriť. Keď niečo robíš, za kvalitu práce nesieš zodpovednosť ty, aj keď je nad tebou šéf, ktorý zodpovedá za celok.

no teraz mi to už je jasné, ale na na začiatku, ked sa robili pravidlá to nikoho nenapadlo. ALe každý sa učí na vlastných chybách...
najag
23.06.09,11:49
Potom mi nie je jasne, za co vlastne berie peniaze ten sef.A nakoniec, v pracovnom prave je odpovednost za skodu riesena dost jasne a predseda spolocenstva nie je v pracovnopravnom vztahu vo vztahu k spolocenstvu.
svojar
23.06.09,14:59
Myslíš, že je etické, keď ty urobíš chybu, aby platil predseda?
A myslíš, že za železnice podpisuje všetky výkazy generálny riaditeľ?

Pekné porovnanie - SVB s 6,12,24,32,48 bytmi, ktoré nemajú ani jedného zamestnanca a oproti nim napr ŽSR, alebo ŽSSK.
Nemá chybu.
zsolt69
23.06.09,17:40
Na vedenie účtovníctva sa zvyčajne uzatvára dohoda alebo aj skrátený pracovný pomer s kvalifikovanou účtovníčkou, ktorej sa do zmluvy dá aj povinnosť zasielať hlásenia a výkazy. Ak niečo opomenie, je to škoda ňou spôsobená.

Má niekto z Vás takú dohodu? To by mi pomohlo.