samuelovic
19.06.09,08:35
Ak sa matka sama stará o dve mal. deti, môže odmietnuť prácu v noci, ak ju zamestnávateľ núti vykonávať nočne?
Ak áno má to oporu v zakone, prip. kde?
Vďaka
Tweety
19.06.09,06:40
Ak sa matka sama stará o dve mal. deti, môže odmietnuť prácu v noci, ak ju zamestnávateľ núti vykonávať nočne?
Ak áno má to oporu v zakone, prip. kde?
Vďaka
§ 161 ZP
(1) Ženy nesmú byť zamestnávané prácami, ktoré sú pre ne fyzicky neprimerané alebo škodia ich organizmu, najmä prácami, ktoré ohrozujú ich materské poslanie. Zoznamy prác a pracovísk, ktoré sú zakázané, tehotným ženám, matkám do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacim ženám, ustanoví nariadenie vlády Slovenskej republiky (ďalej len "nariadenie vlády").

(2) Tehotná žena nesmie byť zamestnávaná ani prácami, ktoré podľa lekárskeho posudku ohrozujú jej tehotenstvo zo zdravotných príčin spočívajúcich v jej osobe. To platí rovnako o matke do konca deviateho mesiaca po pôrode a dojčiacej žene.
ivka70
19.06.09,06:44
Úprava pracovného času
§ 164


(1) Zamestnávateľ je povinný prihliadať pri zaraďovaní zamestnancov do pracovných zmien aj na potreby tehotných žien a žien a mužov starajúcich sa o deti.

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

(3) Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.
jana32
22.09.09,07:12
Prosím Vás, ak bola dohodnutá so zamestnancom pracovná pohotovosť v noci, ten sa zdržiava mimo pracoviska pričom ale nevykonáva prácu, tak zamestnancovi potom neplatí za daný výkon ani mzda, prípadne náhradné voľno? Ďakujem
veronikasad
22.09.09,07:32
Prosím Vás, ak bola dohodnutá so zamestnancom pracovná pohotovosť v noci, ten sa zdržiava mimo pracoviska pričom ale nevykonáva prácu, tak zamestnancovi potom neplatí za daný výkon ani mzda, prípadne náhradné voľno? Ďakujem
Pozri § 96 Zákonníka práce

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#96
jana32
23.09.09,07:17
Pozri § 96 Zákonníka práce

http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#96


Veronička ďakujem, ja som si ten odsek číslo 4 ver mi prečítala predtým, než som tu hodila otázku " do pléna ", len mňa miatla tá skutočnosť, že ak je taký zamestnanec na pracovisku má nárok na náhradné voľno a ak je mimo pracoviska, čiže to sa berie ako neaktívna práca, tak nárok nemá? Mne to nedávalo logiku, lebo máme napríklad učiteľov, ktorí idú na lyžiarák, v noci síce decká spia ( možno ), učitelia by mali tiež spať, ale nejaký ten dozor predsa len urobia, tak za to nedostanú nič? Pýtam sa polopatisticky blbo, aby som zase ľuďom nepovedala zle. Ďakujem
02Michaela
23.09.09,13:04
Úprava pracovného času
§ 164

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

(3) Tehotná žena, žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako tri roky, osamelá žena alebo osamelý muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 15 rokov, sa môžu zamestnávať prácou nadčas len s ich súhlasom. Pracovná pohotovosť sa s nimi môže len dohodnúť.

Je to skvelé ale žiaľ málo efektívne ak chce žena, trvale starajúca sa o dieťa mladšie ako 15 rokov (bez manžela), toho času bez práce, nastúpiť do práce.

Napíšem to jednoducho a príklad uvediem na sebe. Dala som si žiadosť do nemenovanej spoločnosti. Pozvali ma na výberové konanie, kde som jasne informovala o tom, že o prácu sa zaujímam, ale mám dieťa do 7 rokov a pracovná doba od 8.30 hod do 18.30 hod, mi nevyhovuje (nemysliteľná). Nakoniec ma vybrali z pomedzi uchádzačov a na druhý deň som mala nastúpiť. Samozrejme, že som hneď (a opäť) načala tému, že pracovná doba mi nevyhovuje. Na to som len dostala odpoveď: " Tak potom žiaľ Bohu!" . Podotýkam, že táto firma nebola prvá. Ten zákon je pekne napísaný, ale v praxi, ak si chce matka s dieťaťom nájsť prácu, je absurdný. Pretože som u tej nemenovanej firmy spomenula presne tento zákon a .... majú už náhradu. Čiže, ako si môžem nájsť prácu, kde budem tento zákon praktizovať?????:o
veronikasad
23.09.09,13:21
Veronička ďakujem, ja som si ten odsek číslo 4 ver mi prečítala predtým, než som tu hodila otázku " do pléna ", len mňa miatla tá skutočnosť, že ak je taký zamestnanec na pracovisku má nárok na náhradné voľno a ak je mimo pracoviska, čiže to sa berie ako neaktívna práca, tak nárok nemá? Mne to nedávalo logiku, lebo máme napríklad učiteľov, ktorí idú na lyžiarák, v noci síce decká spia ( možno ), učitelia by mali tiež spať, ale nejaký ten dozor predsa len urobia, tak za to nedostanú nič? Pýtam sa polopatisticky blbo, aby som zase ľuďom nepovedala zle. Ďakujem
Vzťahuje sa na učitelov Zákonník práce ?
misoft
23.09.09,15:29
Samozrejme, že som hneď (a opäť) načala tému, že pracovná doba mi nevyhovuje. Na to som len dostala odpoveď: " Tak potom žiaľ Bohu!" . Podotýkam, že táto firma nebola prvá.
Nezaváňa to tak náhodou diskrimináciou? Čo takto podať podnet na inšpektorát práce s podozrením z uplatňovania diskriminácie na základe rodinných pomerov voči uchádzačom o zamestnanie?
Stálo by to za úvahu!
02Michaela
12.10.09,06:24
Nezaváňa to tak náhodou diskrimináciou? Čo takto podať podnet na inšpektorát práce s podozrením z uplatňovania diskriminácie na základe rodinných pomerov voči uchádzačom o zamestnanie?
Stálo by to za úvahu!

Máš pravdu, stálo, keby som si z pohovoru vyhotovila nelegálnu nahrávku ;) . Inak zase by to bolo o dokazovaní...:o