scorp
19.06.09,08:55
Zdravim poradu. Iste najdete na webe firmy, ktore ponukaju riesenia na firemny intranet. Zjednodusene ja pod tym rozmumiem informacny system podniku, kde su ulozene dolezite informacie pre chod firmy. Tieto su pristupne selektivnym sposobom, t.j. nie kazdy moze vsetko. Zaroven tieto by mali byt pristupne aj zvonku. Teraz moj problem: Doteraz bezim na LanSuite602, ktory mi zabezpecuje pristup na web a spravu mailov, konkretne mam "neobmedzeny" pocet. Zistujem, ze 602 nema az taku podporu, aby som pokojne spaval v buducnosti. (aj napriek tomu, ze nova verzia by zabezpecovala selektivny pristup k informaciam-nazvime to groupware). Moja vizia: zmenim poskytovatela internetu, ktory mi zabezpeci napr. 50 mailovych aliasov, cim mam vyrieseny mail. Pristup k dokumentom zabezpecim cez FTP. Aky je Vas nazor ? Vsetko samozrejme na novom zeleze, kde by bola "istota", ze to pobezi bez vypadkov. Rychlost internetu nemam sancu zmenit, kedze sme v zone, kde bezi len ADSL. Wifi nechcem.
Vopred diky, tesim sa na debatu.
Fero11
19.06.09,07:13
Zdravim poradu. Iste najdete na webe firmy, ktore ponukaju riesenia na firemny intranet. Zjednodusene ja pod tym rozmumiem informacny system podniku, kde su ulozene dolezite informacie pre chod firmy. Tieto su pristupne selektivnym sposobom, t.j. nie kazdy moze vsetko. Zaroven tieto by mali byt pristupne aj zvonku. Teraz moj problem: Doteraz bezim na LanSuite602, ktory mi zabezpecuje pristup na web a spravu mailov, konkretne mam "neobmedzeny" pocet. Zistujem, ze 602 nema az taku podporu, aby som pokojne spaval v buducnosti. (aj napriek tomu, ze nova verzia by zabezpecovala selektivny pristup k informaciam-nazvime to groupware). Moja vizia: zmenim poskytovatela internetu, ktory mi zabezpeci napr. 50 mailovych aliasov, cim mam vyrieseny mail. Pristup k dokumentom zabezpecim cez FTP. Aky je Vas nazor ? Vsetko samozrejme na novom zeleze, kde by bola "istota", ze to pobezi bez vypadkov. Rychlost internetu nemam sancu zmenit, kedze sme v zone, kde bezi len ADSL. Wifi nechcem.
Vopred diky, tesim sa na debatu.
nepoznam celkom LanSuite602 ale podla googla je to mailovy server .....
Tym mailom celkom nechapem ... Mas DNS ?
Ja neviem... Ja si pod intranetom predstavujem podnikovu siet na ktorej bezi niekolko aplikacii a to min. web, mail a pripadne ftp server. Je pristupna len z vnutra, pripadne aj z vonku ale cez nejaku VPN.
Prenos riesit cez FTP nieje najlepsie lebo vsetko bezi nesifrovane, je potrebne pouzit sifrovany prenos secure ftp, winscp ....
Na to vsetko sa da pouzit nejake distro, napr. ubuntu server, alebo debian a pod... (vsetko free)
scorp
19.06.09,12:06
Vysvetlenie k mailom. Od poskytovatela internetu mam jednu mailovu schranku a tzv.domenovy kos. Ja sam si urcujem, kolko mailovych adries si vytvorim v tvare meno01@firma.sk, meno02@firma.sk, atd... LanSuite602 mi ich rozhodi do lokalnych outlookov. Ak skoncim s 602, musim uvazovat o niecom inom, cize vybrat takeho poskytovatela IS, ktory mi umozni vytvarat lub. pocet schranok-staci max 50. Teda musi byt velkorysi v poskytovani web a mail priestoru. Dalsom otazkou je regulovanie spamu a virusov, kde je LanSuite602 dost slusny a vyuziva Bayesovsky sposob.
Fero11
19.06.09,12:55
Vysvetlenie k mailom. Od poskytovatela internetu mam jednu mailovu schranku a tzv.domenovy kos. Ja sam si urcujem, kolko mailovych adries si vytvorim v tvare meno01@firma.sk, meno02@firma.sk, atd... LanSuite602 mi ich rozhodi do lokalnych outlookov. Ak skoncim s 602, musim uvazovat o niecom inom, cize vybrat takeho poskytovatela IS, ktory mi umozni vytvarat lub. pocet schranok-staci max 50. Teda musi byt velkorysi v poskytovani web a mail priestoru. Dalsom otazkou je regulovanie spamu a virusov, kde je LanSuite602 dost slusny a vyuziva Bayesovsky sposob.
Tak aby sme si to ujasnili, internetovy provider sprostredkovava konektivitu a nie priestor pre web a mail (samozrejme dnes uz vacsina poskitovatelov dava aj tieto sluzby, ale priorita je konektivita).
No ale ty tu pises o niecom inom, to co som vyznacil, tak to nema vela spolocneho s intranetom. Jednoducho si kupis domenu (alebo ju uz mas) a nejaka spolocnost, ktora moze byt na druhom konci sveta ti bude hostovat tvoj web a mail priestor. napr nic.sk vid. co ponuka a za kolko http://www.nic.sk/vmaxi.htm (rocne 2400 Sk nieje vela).
kazdy pracovnik bude mat svoj mail v tvare akom chces atd .....
pistik71
21.06.09,18:20
Zdravim poradu. Iste najdete na webe firmy, ktore ponukaju riesenia na firemny intranet. Zjednodusene ja pod tym rozmumiem informacny system podniku, kde su ulozene dolezite informacie pre chod firmy. Tieto su pristupne selektivnym sposobom, t.j. nie kazdy moze vsetko. Zaroven tieto by mali byt pristupne aj zvonku. Teraz moj problem: Doteraz bezim na LanSuite602, ktory mi zabezpecuje pristup na web a spravu mailov, konkretne mam "neobmedzeny" pocet. Zistujem, ze 602 nema az taku podporu, aby som pokojne spaval v buducnosti. (aj napriek tomu, ze nova verzia by zabezpecovala selektivny pristup k informaciam-nazvime to groupware). Moja vizia: zmenim poskytovatela internetu, ktory mi zabezpeci napr. 50 mailovych aliasov, cim mam vyrieseny mail. Pristup k dokumentom zabezpecim cez FTP. Aky je Vas nazor ? Vsetko samozrejme na novom zeleze, kde by bola "istota", ze to pobezi bez vypadkov. Rychlost internetu nemam sancu zmenit, kedze sme v zone, kde bezi len ADSL. Wifi nechcem.
Vopred diky, tesim sa na debatu.

Myslim ze toto je dost specificka debata, len pre maly okruh ludi. Tvoju problematiku som uz riesil vo vela firmach. Pre presnejsiu specifikaciu treba uviest par veci:
1. Budes si riesenie spravovat sam? Do akej miery sa vyznas do problematiky, hlavne do zabezpecenia? (prist o podnikove data je vcelku zaujimava vec)
2. Uprednostnujes platformu Windows alebo Linux (pripadne aj Solaris)? (trochu suvisi s 1, lebo zalezi do coho sa najlepsie vyznas)
3. Ako komunikuju zamestnanci? Je vatsi objem prenesenych dat mailom medzi sebou, alebo mimo domenu?

Potom by sa dalo nieco zacat riesit. Pripadne mi posli sukromnu spravu.