Jakubec
19.06.09,09:14
Môj klient - živnostník sa pri vybavovaní živnostenského listu pred 6 rokmi nezahlásil ako živnostník v sociálnej poisťovni. Zahlásil sa ako dobrovoľne poistená osoba a platil poistné ako dobrovoľne poistená osoba. Chce teraz zrušiť živnostenské oprávnenie. Pýta sa, čo má robiť? Či živnostenský úrad zašle informáciu o zrušenej živnosti sociálnej poisťovni.
akina
19.06.09,07:27
Môj klient - živnostník sa pri vybavovaní živnostenského listu pred 6 rokmi nezahlásil ako živnostník v sociálnej poisťovni. Zahlásil sa ako dobrovoľne poistená osoba a platil poistné ako dobrovoľne poistená osoba. Chce teraz zrušiť živnostenské oprávnenie. Pýta sa, čo má robiť? Či živnostenský úrad zašle informáciu o zrušenej živnosti sociálnej poisťovni.
ŽÚ nemajú žiadne prepojenie so sociálnou poisťovňou, len s daňovými úradmi a zdravotnými poisťovňami.
andreaS
19.06.09,07:28
zrusenie zivnosti a dobrovolne prihlasena osoba na SP nemaju spolu nic spolocne...

ak uz viac nechce DOBROVOLNE platit na SP, tak nech sa odhlasi... to moze urobit kedykolvek..

ak sa ale prihlasil dobrovolne, ale zarovne sa mal prihlasit aj zo zakona ako SZCO a neurobil tak, tak bude za toto obdobie doplacat... bude to akoby platil 2x

ak je prihlaseny aj dobrovolne, aj zo zakona, tak spolu so zrusenim zivnosti sa odhlasi zo ZP ako SZCO, a ci sa odhlasi aj z dobrovolneho je na nom...
Zita5
19.06.09,07:34
Môj klient - živnostník sa pri vybavovaní živnostenského listu pred 6 rokmi nezahlásil ako živnostník v sociálnej poisťovni. Zahlásil sa ako dobrovoľne poistená osoba a platil poistné ako dobrovoľne poistená osoba. Chce teraz zrušiť živnostenské oprávnenie. Pýta sa, čo má robiť? Či živnostenský úrad zašle informáciu o zrušenej živnosti sociálnej poisťovni.

Aké výsledky v DP počas tých 6 rokov vykazoval ? Je to nejasne formulovaná otázka , a môže mať prípad súvis aj s odvodmi do SP. Na jednej strane je dobrovoľný platiteľ poistného do SP , ale na druhej strane nevieme , čo vykazoval vo Výpisoch z DP počas uvedených 6 rokov . Takže pozor na to , aby tam nevznikla aj zákonná povinnosť platieb do SP v súbehu s dobrovoľným platiteľom .

SP si odhlasuje SZČO sám , ZP a DU môže prostredníctvom Živnostenského úradu .
Jakubec
19.06.09,11:34
Otazka klienta neznela, ci bol povinny prihlasit sa do socialnej poistovne ako zivnostnik. On to nikdy neurobil, hoci bol povinny a zatial nikto z toho nerobil problemy. Teraz sa boji ukoncit zivnost, aby sa pri ukoncovani na to neprislo a pytal sa ma, ci ma byt zivnostnikom nadosmrti alebo to risknut a odhlasit sa.
andreaS
19.06.09,11:38
nabuduce treba do otazky zakomponovat vsetko, aby aj odpoved bola uplna...

na jeho mieste sa radsej odhlasim teraz ako "nadosmrti" .... potom ta sankcia moze byt obrovskaaaaa...
Zita5
19.06.09,11:44
Otazka klienta neznela, ci bol povinny prihlasit sa do socialnej poistovne ako zivnostnik. On to nikdy neurobil, hoci bol povinny a zatial nikto z toho nerobil problemy. Teraz sa boji ukoncit zivnost, aby sa pri ukoncovani na to neprislo a pytal sa ma, ci ma byt zivnostnikom nadosmrti alebo to risknut a odhlasit sa.


To má už zajedno , na problém sa aj tak príde a sociálna poisťovňa to bude riešiť .Čím dlhšie to bude naťahovať , tým, horšie pre živnostníka.
Ak sa bojí ukončiť živnosť , to znamená , že to kóšer nie je .
Na to ťažko dostanete odpoveď , či je správne to , alebo ono . Jeho prípad môže mať širšie súvislosti .
Muška
19.06.09,11:55
A podľa mňa aj SZČO, ktorá nie je povinná sa prihlásiť, tak je povinná zaslať do SP každý rok výpis z DP
§ 228
Povinnosti samostatne zárobkovo činnej osoby


(1) Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná, ak tento zákon neustanovuje inak, predložiť príslušnej pobočke do 30. júna kalendárneho roka výpis z daňového priznania vrátane výpisu z opravného daňového priznania za predchádzajúci kalendárny rok; dodatočné daňové priznanie, ktoré má vplyv na vznik a zánik jej nemocenského poistenia a dôchodkového poistenia v bežnom roku, je povinná predložiť do ôsmich dní od jeho predloženia správcovi dane.

P.S.
Tým som chcela povedať, že SP ak začne zratávať pokuty......, tak určite pripočíta nielen neprihlásenie, ale aj nepredloženie výpisov z DP aj za roky, kedy nebol povinný.
Paula
19.06.09,12:03
Otazka klienta neznela, ci bol povinny prihlasit sa do socialnej poistovne ako zivnostnik. On to nikdy neurobil, hoci bol povinny a zatial nikto z toho nerobil problemy. Teraz sa boji ukoncit zivnost, aby sa pri ukoncovani na to neprislo a pytal sa ma, ci ma byt zivnostnikom nadosmrti alebo to risknut a odhlasit sa.


Risk mu nepomôže, nakoľko SP má o každom SZČO informáciu z DÚ, takže raz príde i na neho rad zo strany SP.....sociálka aktuálne naháňa peniažky, ona sa nedá ! Či ide podľa abecedy, alebo iného kritéria, to už vie len ona.
veronikasad
19.06.09,12:06
Otazka klienta neznela, ci bol povinny prihlasit sa do socialnej poistovne ako zivnostnik. On to nikdy neurobil, hoci bol povinny a zatial nikto z toho nerobil problemy. Teraz sa boji ukoncit zivnost, aby sa pri ukoncovani na to neprislo a pytal sa ma, ci ma byt zivnostnikom nadosmrti alebo to risknut a odhlasit sa.
Ak v jednotlivých rokoch nemal príjem z podnikania vyšší ako 12-násobok platnej minimálnej mzdy, možno sa povinne poistenou SZČO ani nikdy nestal, takže sa nemá z čoho odhlasovať.
Pre správne posúdenie uveď prosím výšku príjmu = tržby za jednotlivé roky podnikania
Muška
19.06.09,12:19
Zamestnanec môjho klienta má exekúciu na plat zo SP.
Je to z roku 1999:
100,- - za oznamovaciu povinnost
2116,- - pohľadávka
21318,- - penále.
Spolu 23534,- Sk

Každé je na sólo exekučnom príkaze.
A teraz je dlžný :
7597,-
9613,-
33313,20
Spolu 50523,20

tzn.
že keby sa prihlásil a tuším 3 mesiace bol ešte SZČO a zaplatil 2116,- ušetril by celkom slušnú sumičku .
Ale zasa, čo by jedol exekútor??,
Muška
19.06.09,12:22
Veronika,
podľa odpovedí vyzerá, že si je vedomý , že sa mal prihlásiť a bojí sa zrušiť živnosť, aby sa na to neprišlo.
Ale to je jedno. Ak chce riskovať, tak aj tak je vhodné okamžite zrušiť živnosť.
veronikasad
19.06.09,12:23
Zamestnanec môjho klienta má exekúciu na plat zo SP.
Je to z roku 1999:
100,- - za oznamovaciu povinnost
2116,- - pohľadávka
21318,- - penále.
Spolu 23534,- Sk

Každé je na sólo exekučnom príkaze.
A teraz je dlžný :
7597,-
9613,-
33313,20
Spolu 50523,20

tzn.
že keby sa prihlásil a tuším 3 mesiace bol ešte SZČO a zaplatil 2116,- ušetril by celkom slušnú sumičku .
Ale zasa, čo by jedol exekútor??,
Muška, v prvom prípade z tých 100sk za oznamovaciu povinnosť je teraz 23534 ? A to nie je úžera ?
Marianna01
19.06.09,12:27
mimotemy
sociálna poisťovňa vymáha a pokutuje aj to, čo je splnené. Klient odovzdal výpis z DP osobne, na ďalší rok išiel opäť s výpisom - a chceli od neho cez 3tis korún, že nepodal výpis. Tak sa obratom dostavil aj s potvrdeným výpisom, panička odišla "za plentu" - a čuduj sa svete - výpis našla "nezaradený v archíve" behom 15 min.
Muška
19.06.09,12:40
Muška, v prvom prípade z tých 100sk za oznamovaciu povinnosť je teraz 23534 ? A to nie je úžera ?
Veronika,nie
Z tých 100,- Sk je teraz 7597,- /najvyšší zisk z tých troch exekúcii :rolleyes:

Tie penále sú z tých 2116 + 100

Keď som to čítala, tak ma prešiel mráz. A mne tiež včera volala z SP, že mi posiela penále 80 EUR, že to nie je také hrozné. Myslela som, že ma vykotí na stoličke. Vraj som 2004 a 2005 platila nesprávne sumy. /chýbal jej opäť výpis z DDP/. Povedala som, že nech mi nič neposiela, že to mám správne.
Tak tretí krát zaslanie výpisu z DDP.....to je fakt už na švacnutie niekomu cez celý ksicht. :D
Muška
19.06.09,12:45
Jéééj Mariannka, to je skoro ako ja :)

A to keby si počula náš rozhovor.

Predvčerom:
Ja: Prečo ste mi poslali RL
Ona: Musíte sa prihlásiť
Ja: Veď som prihlásená 15 rokov
Ona: Nevadí, ale podľa výpisu sa musíte prihlásiť :eek:
Ja: Prečo 2x
Ona: No lebo Vám to vyplýva z výpisu

Včera:
Ona:Nemusíte sa prihlásiť, ale máte tu nedoplatok
Ja: :eek:
Ona: Tak ho zaplaťte, ale aj tak Vám už posielam plaťák na penále, lebo už idem na dovolenku.
Ja: Neopovážte. Teraz Vám hovorím, že to mám správne zaplatené
Ona: No , ale ja to mám v počítači takto, tak Vám to posielam.
....proste dokola.

Napísala som už dosť drzý list. Ale dlho som predýchavala.

My im nemôžeme poslať exekútora za stratu času, lebo presne takúto položku má ten exekútor v tom príkaze môjho zamestnanca
hanelie
19.06.09,13:50
ja pridávam svoj "telefonát" : :D s pracovníčkou zo SP

každoročne žiadam o preverenie správnosti platieb do SP, aby som mala čierne na bielom, že nič nedlžím
vyjadrenie:

platby sú odvedené v správnej výške, ale upozorňujeme, že neevidujeme úhradu za máj splatnú do 8. 6. / výpis zaslaný 11.6

ja: prosím môžete mi to skontrolovať, určite je to úhradené
ona: počkajte ........................................áno, máte pravdu, máme to tu, hm, neviem prečo to vyskakuje ako neuhradené - určite pochybila vaša banka
ja: /v duchu/ no počkajte - to ako banka - ja vám nadvihnem mandle
--------------

za chvíľu telefonát zo SP
ona: no viete, my máme úhradu na účet 4.6. ale nemohli sme to spárovať z technických príčin - spárovali sme až 12.6:eek:
Muška
19.06.09,13:59
Hanelie,
aj ja sa každý rok pýtam, či je všetko OK, aj minulý rok 2008 som sa pýtala a bolo všetko OK.

A šups včera zistili, že r. 2004 a 2005 mám zlý :eek:
A to isté som dokladovala v r. 2006, lebo som sa včera trošku zasmiala, keď som zistila, že pri tých dokladoch mám lístoček s mojou poznámkou:
Dńa 30.8.2006 ma nasr... pani z SP, tak som tam dopísala "aj 18. 6.2009"