mackova
19.06.09,10:32
ahojte, chcela by som sa spytat ako je to, ked student ukoncil VS a od 01.07.2009 sa zaeviduje na urad prace. Ma rodic narok na DB do konca augusta/2009?
Tweety
19.06.09,08:34
ahojte, chcela by som sa spytat ako je to, ked student ukoncil VS a od 01.07.2009 sa zaeviduje na urad prace. Ma rodic narok na DB do konca augusta/2009?
Nie, nemá. DB končí mesiacom, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho poskytovanie. A kedže 1.7. už nie je študentom, nárok na DB nevznikne. DB končí mesiacom, kedy školu úspešne ukončil.
Žabinka
19.06.09,08:52
Syn ukončil SŠ, bol to oznámiť na úrade soc. vecí, predložil maturitné vysvedčenie. Pracovníčka mu doporučila neevidovať sa na ÚP do konca augusta, lebo prídem o možnosť poskytovania prídavkov, a daňového bonusu. Teraz neviem, či pri VŠ je to iné ako pri SŠ. Mám nárok na daňový bonus do konca augusta, alebo do mája (ukončenie SŠ - 20.5.2009)?
Barbara
19.06.09,09:07
Syn ukončil SŠ, bol to oznámiť na úrade soc. vecí, predložil maturitné vysvedčenie. Pracovníčka mu doporučila neevidovať sa na ÚP do konca augusta, lebo prídem o možnosť poskytovania prídavkov, a daňového bonusu. Teraz neviem, či pri VŠ je to iné ako pri SŠ. Mám nárok na daňový bonus do konca augusta, alebo do mája (ukončenie SŠ - 20.5.2009)?



Dobre ti poradila, keď sa nezaeviduje na ÚP, máš nárok do konca augusta ak.... viď dole to zvýraznené

Sústavná príprava dieťaťa na povolanie
Sústavnou prípravou dieťaťa na povolanie je štúdium na:

na strednej škole okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,
na vysokej škole okrem externého štúdia.
Za sústavnú prípravu dieťaťa na povolanie sa považuje aj:

obdobie bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
obdobie od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
obdobie po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené,
obdobie po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa.
iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva SR postavené na úroveň štúdia na strednej alebo vysokej škole v SR,
opakované ročníky štúdia.
Obdobie uvedené v 1. bode sa v prípade, ak dieťa v tom čase vykonáva zárobkovú činnosť (s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce) alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie, nepovažuje za sústavnú prípravu na povolanie. Sústavná príprava na povolanie nie je ani obdobie, v ktorom sa štúdium prerušilo.
veronikasad
19.06.09,09:13
Syn ukončil SŠ, bol to oznámiť na úrade soc. vecí, predložil maturitné vysvedčenie. Pracovníčka mu doporučila neevidovať sa na ÚP do konca augusta, lebo prídem o možnosť poskytovania prídavkov, a daňového bonusu. Teraz neviem, či pri VŠ je to iné ako pri SŠ. Mám nárok na daňový bonus do konca augusta, alebo do mája (ukončenie SŠ - 20.5.2009)?
pokial sa syn nezaeviduje na úrade práce, nárok na DB po skončení strednej školy máš do konca prázdnin, t. aj za mesiac 6-8/09.
Žabinka
19.06.09,09:24
Ďakujem Vám, nevšimla som si v pôvodnom príspevku, že sa jednalo o stav, keď sa zaeviduje na ÚP, a to ma pomýlilo.
Tweety
19.06.09,14:47
ahojte, chcela by som sa spytat ako je to, ked student ukoncil VS a od 01.07.2009 sa zaeviduje na urad prace. Ma rodic narok na DB do konca augusta/2009?
ďakujem za odpoveď.
gven75
28.07.09,07:43
Ahojte, syn zam-ca skončil VŠ. Prišlo mu rozhodnutie o pozastavení zastavení poberaní prídavkov. Treba, aby mi priniesol nejaký doklad o ukončení VŠ alebo tú kópiu o poberaní prídavkov? alebo tým, že mi oznámil to tak je to OK? prosím potrebujem nejaký doklad??? Ďakujem
veronikasad
28.07.09,07:45
Ahojte, syn zam-ca skončil VŠ. Prišlo mu rozhodnutie o pozastavení zastavení poberaní prídavkov. Treba, aby mi priniesol nejaký doklad o ukončení VŠ alebo tú kópiu o poberaní prídavkov? alebo tým, že mi oznámil to tak je to OK? prosím potrebujem nejaký doklad??? Ďakujem
Potrebuješ kopiu dokladu o termíne štátnej záverečnej skúšky alebo kopiu rozhodnutia z UPSVaR o pozastavení PnD.
gven75
28.07.09,07:48
a pri ukončení strednej?
veronikasad
28.07.09,07:50
a pri ukončení strednej?
Pokial sa nezaeviduje na UP,alebo nenastúpi do zamestnania, rodič má nárok na DB do konca prázdnin.Vyžiadaj si potvrdenie z UP o výplate PnD.
gven75
28.07.09,07:58
a ešte mi zam-c priniesol potvrdenie, že jeho dcéra ukončila VŠ dňa 26.5.2009 ako Mgr., ak sa nezamestnala ani neevidovala na UP má nárok zam-c na DB, platí to tak ako pri SŠ, do konca leta? lebo som mu stopla DB od júna...
veronikasad
28.07.09,08:01
a ešte mi zam-c priniesol potvrdenie, že jeho dcéra ukončila VŠ dňa 26.5.2009 ako Mgr., ak sa nezamestnala ani neevidovala na UP má nárok zam-c na DB, platí to tak ako pri SŠ, do konca leta? lebo som mu stopla DB od júna...
naposledy za mesiac máj - u vysokoškolákov naposledy v mesiaci, ktorom vykonala štátnu skúšku /predpokladám, že 26.5. mala štátnice - nie promociu/
gven75
28.07.09,08:03
NO je to potvrdenie z VŠ o ukončení, tak to mám asi dobre ďakujem pekne za pomoc :)
gven75
08.09.09,09:39
ahojte. zam-cov syn prerušil štúdium a teraz odznova pokračuje v 3. ročníku. Má nárok na DB aj ked štúdium Bc. štandardne trvá 3 roky a on ho študuje 4. rok? a musí mi priniesť potvrdenie zo školy nie, lebo mi priniesol len rozhodnutie o prijatí na štúdium. Ďakujem :)
gven75
08.10.09,05:25
Zam-cov syn prerušil študium v 3-ťom ročníku.. začiatkom tohoto škol. roka sa tam vrátil. Bol asi evidovaný na úrade práce. Odkedy má nárok na DB? Už za september? Ďakujem :)
ivka70
08.10.09,05:35
Zam-cov syn prerušil študium v 3-ťom ročníku.. začiatkom tohoto škol. roka sa tam vrátil. Bol asi evidovaný na úrade práce. Odkedy má nárok na DB? Už za september? Ďakujem :)

Tam je potrebne davat pozor na prekrocenu standardnu dlzku bakalarskeho studia.
DB moze byt pocas bakalarskeho studia vyplacany len 3 roky - pri prekroceni standardnej dlzky studia narok nan nie je.

Asi by som si preverila vyplacanie rodinnych pridavkov na UPSVaR,
myslim, ze narok na danovy bonus ma az od mesiaca, odkedy mal predchadzajuci skolsky rok prerusene studium /napr. prerusil od marca 2009, vtedy uz nebol bonus vyplateny, narok je znovu od marca 2010/
ivka70
08.10.09,05:36
ahojte. zam-cov syn prerušil štúdium a teraz odznova pokračuje v 3. ročníku. Má nárok na DB aj ked štúdium Bc. štandardne trvá 3 roky a on ho študuje 4. rok? a musí mi priniesť potvrdenie zo školy nie, lebo mi priniesol len rozhodnutie o prijatí na štúdium. Ďakujem :)

Nie, narok na DB nema, kedze prekrocil standardnu dlzku studia.
gven75
08.10.09,05:59
Takže, aby som rozumela narok nema vôbec počas celeho 3. ročníka? alebo iba do marca?
ivka70
08.10.09,06:07
Takže, aby som rozumela narok nema vôbec počas celeho 3. ročníka? alebo iba do marca?

Narok ma dokopy za cele bakalarske studium na 3 roky DB.
Zavisi od toho, kedy prerusil /pocas semestra, pocas praznin ..../
a teda kolko uz z tretieho roka DB vycerpal.
Preto by som to koordinovala s vyplacanim rodinnych pridavkov,
tie maju rovnake podmienky.

A narok ma max. do bakalarskych statnic, potom sa vyplacanie prerusuje,
doplati sa, ak bude pokracovat v Ing. alebo Mgr. studiu.
gven75
08.10.09,06:15
Štúdium prerušil 13.2.2009 tak nárok mal ešte v 2/09. Takže potom by som mu mala dať až za 3/2010 nárok na DB, spravne? S rodinnými prídavkami? ano to viem tak mám si vypýtať rozhodnutie z UPSVAR od zam-ca? a riadiť sa podľa toho? no ak nemá teraz nárok tak mu asi z UP nič nedošlo nie?
A k tomu ukončeniu Bc. Ak ho vezmú hned na Mgr. studium tak sa nepreruši DB nie?
gven75
08.10.09,08:09
prosím viete pomôcť?
ivka70
08.10.09,14:04
Štúdium prerušil 13.2.2009 tak nárok mal ešte v 2/09. Takže potom by som mu mala dať až za 3/2010 nárok na DB, spravne? S rodinnými prídavkami? ano to viem tak mám si vypýtať rozhodnutie z UPSVAR od zam-ca? a riadiť sa podľa toho? no ak nemá teraz nárok tak mu asi z UP nič nedošlo nie?
A k tomu ukončeniu Bc. Ak ho vezmú hned na Mgr. studium tak sa nepreruši DB nie?

S tym rozhodnutim z UPSVaR ro mas najistejsie.

A to Bc ... rozoberalo sa to tu asi v maju, juni, Bc. konci I. stupen studia.nikde nie je napisane, ze ten clovek na 100% pojde na Mgr. studium, aj ked moze mat rozhodnutie o prijati.
Preto v case po statniciach az do zapisu na II. stupen studia narok na DB ani na rodinne pridavky nie je, ale po predlozeni potvrdenia o navsteve skoly - v septembri, mozes doplatit DB aj za predch. mesiace /zvycajne jun-august/
Je to ine ako po ukonceni SŠ, tam je vyslovene napisany narok aj cez prazdniny po ukonceni studia - do 31.8.
gven75
13.10.09,09:19
prosim tak to rozhodnutie z upsvar mi ešte nedoniesol zam-c (no vlastne je to konateľ, môj šef)... chcem už konečne ukončiť výplaty, tak čo mám urobiť? mám to spraviť tak, že bonus mu nedám a potom ked mi prinesie rozhodnutie z upsvar tak mu ho dodatočne priznám v rzd ak bude mať naň nárok?
A ešte sa viete vyjadriť k tomu, že ak po preruš. nastúpil zasa do školy a napr. mu upsvar nebude vyplacať PND (teda sa nič nezmení, lebo po prerušení mu odobrali PND) a rozhodnutie mu potom nedôjde nijake? je to asi chaoticky nap. no prosím pômôžte! :)
eby
13.10.09,09:42
Pripájam sa k ivke70, najlepšie zavolať na ÚPSVaR, podmienky na výplatu RP a DB sú rovnaké. Jednoducho povedané, čo urobia oni, urobíš aj Ty.
gven75
13.10.09,10:41
som zabudla nap., že som tam bola osobne a povedali mi, že ja nemám právo na tie informácie a, že mám poslať zam-ca. A jeho nemôžem zastihnúť!
gven75
13.10.09,10:55
prosím skutočne mi to súri môžem to spraviť tak ako som nap. v príspevku 24?