murcos
19.06.09,12:06
moji rozvedeni rodicia su spolumajitelmi 1/2 /1/2 dvojgeneracneho domu (podotykam, ze sa jedna o dva rovnake 4-izbove byty.
Kedze otec sa financne velmi zadlzil chce svoj podiel predat. Zial - my ako deti na to nemame, preto bude v hre cudzia osoba.
Rodicia sa (lebo otec to odmieta) zatial nedohodli, komu patri horny a komu dolny byt. Mama si narokuje na byt horny (uz aj sudnou cestou, vieme, ze otec sa dopusta tresneho cinu, kedze mamu do domu nechce pustit 23 rokov, okrem ineho zobral zalohu a v jednom byte byva rodina, ktora byt nechce opusit a logicky caka, pokial otec vrati zalohu)
otazka:
je mozne predat polovicu domu..aj ked nie je urcene presne komu co patri???
budem rada, ked mi niekto odpovie, je to dost surne. dik
mlisa
19.06.09,10:26
otec môže previesť svoj spoluvlastnícky podiel na inú osobu, musí ale dodržať ustanovenia o predkupnom práve ostatných spoluvlastníkov - Vašej mamy. Predajom ale predáva len spoluvlastnícky podiel na celej nehnuteľnosti, pričom všetci spoluvlastníci majú právo užívať spoločnú vec - cely dom. Je len vecou dohody, kto bude realne uzivat ktoru cast, nemozno povedat ze poschodie je moje a prizemie tvoje. V tomto pripade by ale asi bolo vhodne vyporiadat podielove spoluvlastnictvo sudnou cestou rozdelenim (kedze ide o dva byty) aby sa dom ako celok rozdelil na dve bytove jednotky, pričom v ramci tohto konania by sa určilo komu čo patrí.
hanelie
19.06.09,10:36
netreba zabudnúť, že dom sa bude vysporiadavať vo vertikálnej podobe / odhliadnúc od skutočnosti, že sú tam dve samostatné bytové jednotky
murcos
19.06.09,10:39
ano, to viem. mama dala celu vec uz na su, zial, vsetko trva dlhsie...dokonca na prokuraturu a mohla by som pracovat.

ide o to, ze otcovi hrozi exekucia, ano predkupne pravo na sestru je od dneska na stole u mamy, ale ako som povedala, surodenci peniaze nemaju...tak asi najskor otcova polovica prischne tym, ktori znemoznuju mame uzivat dom.

ide o to, ze ci si otec moze podiel predat aj napriek tomu, ze nie je uzatvorena dohoda o tom, ktory byt bude koho (hadat sa s cudzim bude este zlozitejsie ako s otcom) existuje na to nejaky zakon.
ivka70
19.06.09,11:00
ano, to viem. mama dala celu vec uz na su, zial, vsetko trva dlhsie...dokonca na prokuraturu a mohla by som pracovat.

ide o to, ze otcovi hrozi exekucia, ano predkupne pravo na sestru je od dneska na stole u mamy, ale ako som povedala, surodenci peniaze nemaju...tak asi najskor otcova polovica prischne tym, ktori znemoznuju mame uzivat dom.

ide o to, ze ci si otec moze podiel predat aj napriek tomu, ze nie je uzatvorena dohoda o tom, ktory byt bude koho (hadat sa s cudzim bude este zlozitejsie ako s otcom) existuje na to nejaky zakon.

Pokial mama ako spoluvlastnik nevyuzije svoje predkupne pravo /musi jej byt ponuknuta otcova cast pisomne, s cenou, so vsetkymi nalezitostami/, moze otec so svojou castou robit co chce. Nesmie ju vsak predat lacnejsie ako je cena, ktoru ponukne mame ako spoluvlastnicke.

Novy spoluvlastnik musi ratat s tym, ze nekupuje celu nehnutelnost, ale len jej cast.
hanelie
19.06.09,11:14
je nanajvýš pravdepodobné, že cudzí ľudia /vy/užívajú časť nehnuteľnosti neoprávnene - mama by mala podať na súd návrh na predbežné opatrenie / aby zabránila predaju časti nehnuteľnosti /
potom by to mal byť návrh na vysporiadanie podielového spoluvlastníctva - rozdelenie nehnuteľnosti
Petra Nová
19.06.09,11:49
ano, to viem. mama dala celu vec uz na su, zial, vsetko trva dlhsie...dokonca na prokuraturu a mohla by som pracovat.

ide o to, ze otcovi hrozi exekucia, ano predkupne pravo na sestru je od dneska na stole u mamy, ale ako som povedala, surodenci peniaze nemaju...tak asi najskor otcova polovica prischne tym, ktori znemoznuju mame uzivat dom.

ide o to, ze ci si otec moze podiel predat aj napriek tomu, ze nie je uzatvorena dohoda o tom, ktory byt bude koho (hadat sa s cudzim bude este zlozitejsie ako s otcom) existuje na to nejaky zakon.
To Tvoje zadanie je dosť nejasné, aj to, na čo sa pýtaš, je akosi od veci, takže veľmi ťažko radiť.
murcos
19.06.09,13:15
petra nova, v com sa ti zda byt zadanie nejasne....???

otazka bola polozena viac nez jasna.

moze byt odpredany podiel bez toho, aby boli byty vysporiadane dohodou, alebo sudnou cestou?
..aby sa predislo tomu, ze sa o byty budu hadat dvaja cudzi ludia.
takze v com je otazka nejasna.


mama sa obratila ako som povedala uz na tusim vsetky slovenske pravne institucie
Mária27
19.06.09,13:35
otazka moze byt odpredany podiel bez toho, aby boli byty vysporiadane dohodou, alebo sudnou cestou?


Hneď prvá odpoveď (mlisa) zodpovedala otázku.
murcos
19.06.09,14:21
ok, tazke ak som dobre porozumela, aby mama zabranila dalsiemu pruseru, tak mi mala v pondelok podat na sud
navrh na predbezne opatrenie o zabraneni predaja casti nehnutelnosti spolumajitela rodinneho domu pokial sa nedoriesi dohoda o vlastnictve bytov.
tento fakt by sa mal zapisat aj do katastra.....komu patri ktory byt a az potom moze otec pristupit ku odpredaju svojeho podielu.

...no a vyjadrenie zo sudu by asi malo prist skor ako sestre vyprsi termin na rozhodunutie o odkupenie jeho spolupodielu (aj ked uz dnes je jasne, ze ona na to financne nema, takze si to odkupit moct nebude)
ivka70
19.06.09,14:31
ok, tazke ak som dobre porozumela, aby mama zabranila dalsiemu pruseru, tak mi mala v pondelok podat na sud
navrh na predbezne opatrenie o zabraneni predaja casti nehnutelnosti spolumajitela rodinneho domu pokial sa nedoriesi dohoda o vlastnictve bytov.
tento fakt by sa mal zapisat aj do katastra.....komu patri ktory byt a az potom moze otec pristupit ku odpredaju svojeho podielu.

...no a vyjadrenie zo sudu by asi malo prist skor ako sestre vyprsi termin na rozhodunutie o odkupenie jeho spolupodielu (aj ked uz dnes je jasne, ze ona na to financne nema, takze si to odkupit moct nebude)

nerozumiem jednemu, co s tym ma spolocne sestra?
preco by ona mala vyuzit predkupne pravo?
spolumajitelom je predsa mama ....
Mária27
19.06.09,14:35
Sestra si môže zobrať úver, splácať to môžete dočasne aj nájomným. Vždy lepšie, ked si sami nájdete nájomcov, keď ich môžete sami prípadne vyhodiť ...

Na tom súde môžete dôvodiť zákonom č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov - musia byť určené spoločné časti a zariadenia domu ... Tento zákon sa vzťahuje aj na rodinné domy s dvomi bytmi, čo vyplýva z § 1 ods. 2. On sám prenajal jeden byt, tak nemôže namietať.

§ 1
(2) Tento zákon sa nevzťahuje na byty osobitného ... a na predaj bytov v rodinných domoch, 3) ktoré majú len jeden byt.
Petra Nová
19.06.09,15:19
moji rozvedeni rodicia su spolumajitelmi 1/2 /1/2 dvojgeneracneho domu (podotykam, ze sa jedna o dva rovnake 4-izbove byty.
Rodicia sa (lebo otec to odmieta) zatial nedohodli, komu patri horny a komu dolny byt. Mama si narokuje na byt horny (uz aj sudnou cestou, vieme, ze otec sa dopusta tresneho cinu, kedze mamu do domu nechce pustit 23 rokov, je mozne predat polovicu domu..aj ked nie je urcene presne komu co patri???



ano, to viem. mama dala celu vec uz na sud, zial, vsetko trva dlhsie...dokonca na prokuraturu a mohla by som pracovat.

ide o to, ze ci si otec moze podiel predat aj napriek tomu, ze nie je uzatvorena dohoda o tom, ktory byt bude koho (hadat sa s cudzim bude este zlozitejsie ako s otcom) existuje na to nejaky zakon.

[QUOTE=murcos;1077704]petra nova, v com sa ti zda byt zadanie nejasne....???
otazka bola polozena viac nez jasna.
moze byt odpredany podiel bez toho, aby boli byty vysporiadane dohodou, alebo sudnou cestou?
mama sa obratila ako som povedala [B]uz na tusim vsetky slovenske pravne institucie[/B
Písala som, že zadanie je nejasné, aj keď Tvoja otázka je ozaj jasná - či otec môže predať svoj podiel. Na to si dostala jasnú odpoveď, že áno. Tak vlastne je zbytočné sa ďalej vecou zaoberať.
Tú nejasnosť som videla v tom, že mama podala žalobu, nepíšeš čo je predmetom žaloby. Mama nehnuteľnosť 23 rokov neužíva, v dome sú cudí ľudia - zrejme tam bývajú bez nájomnej zmluvy, k uzavretiu ktorej matka nedala súhlas. Proti otcovi sa už vedie - nevedie exekúcia? Zamieňaš nehnuteľnosť slúžiacu na bývanie s bytmi .
Píšeš, že mama sa obrátila na všetky slovenske právne institucie. No, tak je možné, že Tebe je všetko jasné . Áno tá najdôležitejšia otázka je, či otec môže svoj podiel predať. Áno, môže, ak sa proti otcovi nevedie exekúcia predajom nehnuteľnosti, a matka, ktorá ma predkúpne právo jeho podiel nekúpi, to Ti potvrdil každý, kto sa vo veci vyjadril.