Adam M.
19.06.09,12:54
Dobry den, buduci vikend ukoncim skolu statnicami a pokracovat v studiu (zatial) nebudem. V oktobri potom odchadzam na dlhsiu dobu do zahranicia. Doteraz som pracoval na Dohodu o brigadnickej cinnosti studenta, cez leto budem pracovat pravdepodobne na Dohodu o vykonani prace.

Otazka - co vsetko mam vybavit po skonceni skoly? Ide mi najma o to, aby som neprekrocil nejaku lehotu na vstup do II. piliera, kedze predpokladam, ze poistenia si asi v obdobi od statnic po odchod do zahranicia budem platit sam.
ivka70
19.06.09,10:57
Platit si musis iba zdravotne poistenie a prihlasit sa ako dobrovolny platca /ak sa nezaregistrujes na UP/.

Socialne poistenie si nemusis platit, mozes.
Pokial sa neprihlasis aj na platenie socialneho pistenia ako dobrovolny platca, tak do II. pilieru sa prihlasujes az ked mas prvy TPP, myslim, ze do 30 dni.
Ak chces dobrovolne, tak sa musis tiez prihlasit aj do II. piliera /ak chces/.
KEJKA
19.06.09,11:04
ak pojdeš do zahraničia - EU, tak sa zo ZP musíš odhlásiť, prihlásiš sa v zahraničí.
dobrovoľne si plať minimálne positenie v nezamestnanosti. Nikdy nevieš, čo sa stane, a pre prípadnú podporu musíš nazbierať tri roky poistenia. Môj syn na to doplatil - mal slušné zamestnanie, ale ukončili s ním kvôli kríze HPP, mohol by mať slušnú podporu, žiaľ nemal potrebnú dobu poistenia, takže je bez podpory.
zltalienka
22.09.09,05:49
Ahojte, chcem sa spýtať, ak študent VŠ preruší štúdium a ide pracovať do Švajčiarska (mimo EÚ ak sa nemýlim), kde bude platiť zdravotné poistenie?
Ďakujem.
zltalienka
22.09.09,06:18
Pokiaľ viem, bude tam určitá časová medzera, kým odcestuje do Švajčiarska. Oplatí sa mu prihlásiť na Úrad práce, aby za neho štát platil ZP, alebo sa má radšej sám prihlásiť do ZP?
zltalienka
22.09.09,07:38
Ahojte, chcem sa spýtať, ak študent VŠ preruší štúdium a ide pracovať do Švajčiarska (mimo EÚ ak sa nemýlim), kde bude platiť zdravotné poistenie?
Ďakujem.

Síce nikto neodpovedal, ale zistila som si to inak, a preto prikladám riešenie, že Švajčiarsko sa na účely zdravotného poistenia berie rovnako ako krajiny EÚ. Snáď to niekomu v budúcnosti pomôže.
Spôsob platenia ZP v krajine EÚ už bol popísaný vyššie, tak ho opakovať nebudem.
nicolet
23.09.09,10:36
Dcéra ukončila VŠ v máji 2009. Popri dennom štúdiu mala aj pracovný pomerod 7/2006 do 31.3.2009. Po ukončení VŠ bola v evidencii uchádz. o zamestn. bez nároku na podporu. Keby si teraz dobrovolne platila poistenie v nezamestnanosti 3 mesiace mala by nárok na podporu?