Anita.....
19.06.09,13:57
ako mám postupovať, keď môj brat nesúhlasí s predajom rodičovského domu, ktorý sme zdedili po našej matke a nevie mi ani vyplatiť môj podiel nakoľko nemá peniaze. Dedičské konanie bude o 2 týždne a ja neviem či túto okolnosť mám spomenúť pred notárom, alebo ako sa to dá riešiť, na koho sa mám obrátiť. Poznamenávam, že môj brat žije s rodinou vo veľkom rod. dome, ktorý si postavil za peniaze po našom nebohom otcovi, a ja som po otcovi nezdedila vôbec nič. Dom ktorý je predmetom dedičstva bol vlastníctvom len matky. Budem vďačná za každú radu.
Mária27
19.06.09,12:06
Môžeš navrhnúť notárke tvoje alternatívy a on sa musí vyjadriť. Ak si bude chcieť dom ponechať, žiadaj do notárskeho osvedčenia uviesť sumu a termín, dokedy ťa má vyplatiť. Brat si môže zobrať úver.
Ak by ste sa nedohodli, notárka to neuzavrie a rozhodne súd. Súd môže rozhodnúť aj o predaji domu.
hanelie
19.06.09,12:08
Poznamenávam, že môj brat žije s rodinou vo veľkom rod. dome, ktorý si postavil za peniaze po našom nebohom otcovi, a ja som po otcovi nezdedila vôbec nič.
prečo? - si predsa zákonný dedič
Anita.....
19.06.09,12:09
Mária ďakujem Ti, že si ma informovala o mojich možnostiach.
Anita.....
19.06.09,12:12
po otcovi som nič nezdedila, lebo všetky peniaze rodičia uložili do banky na bratovo meno... to mi povedala mama v deň otcovho pohrebu, ...
Anita.....
19.06.09,12:13
ide o to že ja chcem dom predať, a brat ho nechce predať a nevie ma ani vyplatiť
ivka70
19.06.09,12:16
ide o to že ja chcem dom predať, a brat ho nechce predať a nevie ma ani vyplatiť

A keby si ty vyplatila jeho a potom dom predala?
Anita.....
19.06.09,12:17
aj na to som už myslela, ale dom nepredá ani mne
ivka70
19.06.09,12:23
aj na to som už myslela, ale dom nepredá ani mne

Ak sa takto nedohodnete pri dedicskom konani, tak zdedite dom kazdy 1/2, potom jeho predaj budes musiet riesit sudne, ak sa nebudete vediet dohodnut ....
ma brat predstavu, kto sa bude o dom starat a kto bude platit zan poplatky, dane a pod.
Anita.....
19.06.09,12:24
Bratovi je ľúto dom predať, a chce si ho ponechať ako pamiatku na matku a ako útočisko keď bude mať problémy v manželstve. Dom sa nachádza v jednej obci s jeho bydliskom, kdežto ja bývam o 100 km ďalej.
Anita.....
19.06.09,12:25
poplatky za dom, ako aj jeho údržbu brat berie na seba
mekelek
19.06.09,12:27
Názor laika:
Ak tvoj brat sa prizná, že dostal peniaze na stavbu RD a zriekne sa svojej časti z dedičstva v tvoj prospech, tak je všetko OK. Ak nie, máte rovnaké práva a neostáva nič iné, ako podielnícke vlastníctvo po 1/2-ine.
hanelie
19.06.09,12:29
Ak by ste sa nedohodli, notárka to neuzavrie a rozhodne súd. Súd môže rozhodnúť aj o predaji domu.
zdroj: portal.gov.sk
Potvrdenie dedičstva

Ak je len jeden dedič, potvrdí mu súd, že dedičstvo nadobudol. Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou. Ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli.

Ak nedôjde k dohode, súd potvrdí nadobudnutie dedičstva tým, ktorých dedičské právo bolo preukázané.


vysporiadanie podielového vlastníctva /v krajnom prípade aj súdom nariadeným predajom nehnuteľnosti / bude predmetom iného konania - na návrh niektorého so spoluvlastníkov
hanelie
19.06.09,12:35
Bratovi je ľúto dom predať, a chce si ho ponechať ako pamiatku na matku a ako útočisko keď bude mať problémy v manželstve. Dom sa nachádza v jednej obci s jeho bydliskom, kdežto ja bývam o 100 km ďalej.
nie je podstatné kde bývaš / koľko km od "svojho majetku"



mimotemy : veru ťažké je niekedy sústrediť sa len na podstatu problému - a pritom ignorovať etický pohľad
Mária27
19.06.09,12:42
Ak nemieniš dom využívať, môžeš žiadať vyplatenie - teraz, alebo po prisúdení spoluvlastníctva. Zdedila si majetok, ktorý si máš právo užívať.
Anita.....
19.06.09,12:54
Veľmi sa bojím toho dedičského konania, nakoľko viem že od toho dňa budeme s bratom v hneve. On dúfa že sa dedičstva zrieknem v jeho prospech, čo mi už aj spomenul po úmrtí matky. Ja nechcem aby bol medzi nami hnev, ale keď si budem nárokovať na svoj podiel, tak sa veru brat bude veľmi hnevať.
hanelie
19.06.09,13:01
"nárok" na hnev máš v prvom rade ty - dedičstvo po otcovi


Veľmi sa bojím toho dedičského konania
máš zákonný nárok na dedičstvo -
Anita.....
19.06.09,13:04
ano, to je pravda, ale to bolo pred 28 rokmi a to je už zabudnuté, bohužiaľ....
Xanti
19.06.09,13:08
Anita,
nevzdávaj sa svojho podielu na dedičstve. Zabojuj. Tak ako Ti radia, povedz u notára svoju predstavu, že ťa brat dajme tomu do roka v troch splátkach vyplatí a dom bude len a len jeho. A ked nebude súhlasiť, tak sa obrátiš na súd, ktorý môže bratovi prikázať odkúpiť tvoj podiel, resp. pre brata horšie že súd prikáže to predať tretej osobe a peniaze prikáže rozdeliť medzi vás dvoch. Toto treba bratovi pripomenúť, ked tak po tom dome túži, že sa môže stať že ho tiež nebude mať. :eek:
Hádam sa potom spamätá a privolí k vyplateniu teba.
hanelie
19.06.09,13:16
mimotemy
máš starosť, že sa brat bude na teba hnevať - ale pramálo sa staral, ako sa cítiš ty, keď si z dedičstva po otcovi nedostala nič.

drž sa a obhajuj svoje práva!
Anita.....
19.06.09,13:30
Dievčatá ďakujem Vám za cenné rady a podporu ktorú ste mi prejavili. Budem o svoje práva a svoj majetok bojovať už aj preto, že rodičia materiálne aj citovo podporovali vždy len brata /možno preto že bol mladší z nás/.
bajo36
06.07.09,11:02
Veľmi sa bojím toho dedičského konania, nakoľko viem že od toho dňa budeme s bratom v hneve. On dúfa že sa dedičstva zrieknem v jeho prospech, čo mi už aj spomenul po úmrtí matky. Ja nechcem aby bol medzi nami hnev, ale keď si budem nárokovať na svoj podiel, tak sa veru brat bude veľmi hnevať.


Neboj sa, vysvetli mu celu situaciu. Raz mi jeden notar povedal velmi mudru vec, ked som si isiel dat ohodnotit dom. Dufam ze zachytim pointu toho "Neviem ako je to medzi Vami a Vasimi surodencami, ze ci ich chcete vyplatit, ale myslite na toto: Vy im date ponuku, ale vas brat(sestra) moze povedat. Ano tak ja ti dam taku istu sumu a ta vyplatim. Budete Vy spokojny s touto alternativou??"
Cize moja rada znie, ak hovoris ze on dufa ze sa zrieknes dedicstva alebo ze ty urobis nejake ustupky(hoci si bola pri predchadzajucom dedeni znevyhodnena) tak nech sa pozrie on na to z tvojho pohladu.
Maja 49
08.07.09,12:18
ano, to je pravda, ale to bolo pred 28 rokmi a to je už zabudnuté, bohužiaľ....
Takéto problémy sú asi u nás bežné.Môj manžel zomrel pred dva a pol rokom.Po matkinej smrti sa z bratmi dohodol,že sa zrieknu svojho práva na dedičstvo.Pokiaľ vňom bývame,je to v poriadku,pri predaji sa suma delí tromi.Medzi sebou sa manžel so starším bratom dohodol,aby sme vyplatili najmladšieho,lebo sa akurát oženil.S ,,odretými ušami" som to dokončila po manželovej smrti.Nemám to však na papieri...Taká dohoda za nič nestojí.
Anita.....
13.07.09,11:54
Ahojte priatelia, tak to dedičské konanie mám zasebou, a môžem Vám povedať, že môjmu bratovi sa podarilo somnou vybabrať. Pred pojednávaním povedal že plne súhlasí s predajom rodičovského domu, aj pred notárom sa jednoznačne vyjadril že chce dom predať, povedal dokonca skôr ako ja. Akonáhle sa to skončilo a boli sme vonku, povedal že dom nepredá, nakoľko on peniaze nepotrebuje. Povedal mi že môžem robiť čo chcem, môžem to dať aj na súd, on s predajom domu jednoducho nikdy nebude súhlasiť. Najhoršie je že som mu pred notárom verila že ten predaj domu myslí vážne, a preto som ani nežiadala aby to bolo uvedené v zápisnici. Takže mám 1/2 domu a zároveň nič, nakoľko nemám ani prístup do domu lebo kľúč od domu má len on, a ja sa na dom môžem pozerať len zvonku. Chvíľami je mi do plaču, a uvažujem že sa proti rozhodnutiu odvolám, a požiadam notára aby bratovo vyjadrenie o súhlase s predajom uviedol v zápisnici. No neviem či sa oplatí s tým zaoberať, nakoľko vidím že s bratom nepohnem.
Xanti
13.07.09,12:02
Ahojte priatelia, tak to dedičské konanie mám zasebou, a môžem Vám povedať, že môjmu bratovi sa podarilo somnou vybabrať. Pred pojednávaním povedal že plne súhlasí s predajom rodičovského domu, aj pred notárom sa jednoznačne vyjadril že chce dom predať, povedal dokonca skôr ako ja. Akonáhle sa to skončilo a boli sme vonku, povedal že dom nepredá, nakoľko on peniaze nepotrebuje. Povedal mi že môžem robiť čo chcem, môžem to dať aj na súd, on s predajom domu jednoducho nikdy nebude súhlasiť. Najhoršie je že som mu pred notárom verila že ten predaj domu myslí vážne, a preto som ani nežiadala aby to bolo uvedené v zápisnici. Takže mám 1/2 domu a zároveň nič, nakoľko nemám ani prístup do domu lebo kľúč od domu má len on, a ja sa na dom môžem pozerať len zvonku. Chvíľami je mi do plaču, a uvažujem že sa proti rozhodnutiu odvolám, a požiadam notára aby bratovo vyjadrenie o súhlase s predajom uviedol v zápisnici. No neviem či sa oplatí s tým zaoberať, nakoľko vidím že s bratom nepohnem.
No to sa podarilo. :eek: Ale nič neni stratené, to sa neboj.
Mám otázku čiže teraz si ty aj brat uvedený ako podielový spoluvlastníci domu v 1/2 podielu tak?
Máte tú notársku zápisnicu o dedičstve potvrdenú súdom. Lebo ak si spomínam, je tam 15 dňová lehota. My sme šli hned zo zápisnicou na súd a dali potvrdiť. Ak ste tak urobili tak notár už nezmôže nič, pokiaľ ešte nebola zápisnica na súde tak notár by mohol pomôcť. Resp. tá doba 15 dní je tam na podanie odvolania.
Ak to nepôjde ináč treba dať návrh na súd . :eek:


Takže mám 1/2 domu a zároveň nič, nakoľko nemám ani prístup do domu lebo kľúč od domu má len on, a ja sa na dom môžem pozerať len zvonku. ad čo sa týka toho pýtaj brata písomne ( doporučene ) klúče od domu, nakoľko je aj tvojím majetkom a ty ho chceš využívať. A daj mu lehotu do kedy sa má k tomu vyjadriť. Ak sa nevyjadrí, asi by som zašla na políciu a povedala, že nemôžem používať svoj majetok nakoľko sa nedostanem do vnútra, požiadala by som o asistenciu pri vylomení zámky a daní novej. Od ktorej by som klúč dala bratovi. Sú to prieky, ale s niektorými ludmi bohužial ináč nepohneš.
Anita.....
13.07.09,12:07
Toto dedičské konanie bolo dnes na notárskom úrade a na súde sme neboli, ani som nevedela že tam treba ísť. Na konci je uvedené, že je možné odvolať sa do 15 dní na okresný súd. Tak teraz neviem kde sa mám odvolať, či na okresný súd alebo na notariát kde sme boli.
Xanti
13.07.09,12:08
Na súd, ked to tam píše. Vieš bud si dedičia vezmú notársku zápisnicu zo sebou a dajú potvrdiť na súde sami, alebo to spraví notár.
My sme tuším podpisovali aj papier, že sa vzdávame odvolania takže nám rozhodnutie o dedičstve potvrdili teda jeho právoplatnosť hned ( do druhého dňa ).
zeron
13.07.09,13:48
Ja tu osobne žiaden problém nevidím. Nie je totiž podstatné, ako sa brat vyjadril pred notárom, t.z. či chce alebo nechce dom predať. To nie je podstatné, pretože žiaden dedič nemôže nadobudnúť dedičstvo s akoukoľvek výhradou, čiže zdedím dom, ale len vtedy, ak sa predá. To nejde, a tak isto nejde predať dom pred jeho zdedením, čo vlastne znamená, že sa najskôr musíte stať vlastníkmi domu a až potom môžete s ním nakladať. Vy ste ako zákonní dedičia zdedili dom a stali ste sa podielovými spoluvlastníkmi, z čoho vyplývajú pre vás určité práva a povinnosti. Ak sa nedohodnete na podstatných veciach, ktoré sa týkajú vlastníctva alebo užívania, na návrh hociktorého zo spoluvlastníkov rozhodne súd. Súdne rozhodnutie môže byť rôzne, od prikázania vlastníctva len jednému spoluvlastníkovi, alebo nariadi predaj a rozdelenie výťažku z predaja a pod. Chcem ešte podotknúť, že pri takomto súdnom vyporiadaní spoluvlastníctva súd prihliada aj na dobré mravy.
zeron
13.07.09,13:50
...ešte jedna poznámka - ak sa aj brat vyjadril, že on súhlasiť nikdy nebude, tak po rohodnutí súdu bude musieť akceptovať právoplatné a vykonateľné súdne rozhodnutie. Tak ako sa v našom právnom systéme chráni vlastníctvo, tak zároveň nemožno nikoho nútiť, aby bol vlastník niečoho, čo nechce, alebo aby zotrvával v podielovom spoluvlastníctve, ak to nie je v súlade s jeho slobodnou vôľou.
Anita.....
14.07.09,04:16
zeron - ďakujem za príspevok a budem trochu oponovať, nakoľko pre mňa JE podstatné že brat nechce predať dom, ktorý sme zdedili ako podieloví spoluvlastníci. Čo mám z toho keď 1/2 domu vlastním iba na papieri a nemám možnosť ani vojsť do domu a on tam trávi toľko času koľko chce. Ja nemám vlastne žiadne práva, ale povinnosti ano platiť daň z nehnuteľnosti. Chcela by som dom predať len preto, aby som mohla finančne pomôcť svojim deťom. V priebehu noci som veľa rozmýšľala nad touto záležitosťou a rozhodla som sa, že o súdne rozhodnutie žiadať nebudem lebo viem že by som nič nedosiahla, /len zbytočne platila súdne trovy/ pretože s mojím bratom nepohne ani súdne rozhodnutie. Možno súd by ma považoval za chamtivú osobu a prikázal by vlastníctvo len bratovi.
Tak ako po otcovej smrti si sám ponechal všetky jeho peniaze z ktorého si potom postavil poschodový dom a otcove osobné auto , tak ani teraz nedovolí aby sa rodičovský dom predal. Zdedili sme aj pozemky, ktoré on už roky prenajíma a má z toho finančný zisk, no mne nikdy nedal ani korunu. Je proste egoista a s tým už nič nenarobím, vlastne nemám ani tú možnosť aby sme sa poriadne porozprávali, lebo telefón nedvíha a osobné stretnutie nie je možné lebo on nikdy nemá na mňa čas. Poznamenávam, že bývam vo vzdialenosti 100 km od obce kde býva brat a kde sa nachádza dedičstvo. Od matkinej smrti sme sa osobne rozprávali len raz, keď som bola pri mamkinom hrobe a prišiel tam aj on, no aj vtedy sa veľmi ponáhľal.
Prepáčte, že som sa tak rozpísala a vysťažovala sa.
sharingan
14.07.09,05:04
Existujú úvery na vyplatenie dedičstva, nech si tvoj brat taký vezme. Ty máš rovnaký nárok na ten dom ako on. Ak by sa s ním nedalo dohodnúť, tak si nasťahuj do svojej polovice nájomníkov, on s tým nič nebude môcť robiť. A najlepšie nejakých neprispôsobivých, nech si na tvojho brata ukazujú v obci prstom. Veľmi rýchlo si rozmyslí, či ti bude robiť problémy.
Xanti
14.07.09,05:12
... tak ani teraz nedovolí aby sa rodičovský dom predal. Zdedili sme aj pozemky, ktoré on už roky prenajíma a má z toho finančný zisk, no mne nikdy nedal ani korunu. Je proste egoista a s tým už nič nenarobím, vlastne nemám ani tú možnosť aby sme sa poriadne porozprávali, lebo telefón nedvíha a osobné stretnutie nie je možné lebo on nikdy nemá na mňa čas. Poznamenávam, že bývam vo vzdialenosti 100 km od obce kde býva brat a kde sa nachádza dedičstvo. Od matkinej smrti sme sa osobne rozprávali len raz, keď som bola pri mamkinom hrobe a prišiel tam aj on, no aj vtedy sa veľmi ponáhľal.
Prepáčte, že som sa tak rozpísala a vysťažovala sa.Anita, a čo budeš robiť potom, keď tvoj brat Ti pošle faktúru lebo vymenil na rodičovskej chalupe strechu a povie, že chce aby si polovicu uhradila? Budeš i potom pchať hlavu do piesku? Chceš také dedičstvo zanechať svojim deťom? Že sa budú oni súdiť so strýkom, ktorý si robí čo chce?
Toto čo píšem sa naozaj môže stať, lebo si podielovou spoluvlastníčkou nehnuteľnosti, aj ked ju neužívaš lebo si daleko. Alebo hocijaké iné opravy, ktoré zrealizuje a bude od teba žiadať polovicu nákladov. Nenechaj sebou takto manipulovať.
Naozaj daj návrh na súd na vyporiadanie dedičstva, naozaj ked brat "nemá" peniaze nech vezme úver. Teba to zaujímať nemusí. A ked súd rozhodne, že sa dom predá tak sa potom aj na hlavu môže postaviť.
Trošku zabojuj nevzdávaj sa. Plynie Ti lehota. Držím palce a verím, že sa nevzdáš. ;)
ALDA
14.07.09,05:58
mimotemyToto je príklad ako vedia byť rodičia nezodpovední. Nechápem, prečo to mamina nedala ešte za svojho života do poriadku a Ty si sa s ňou o tom úprimne neporozprávala.
Mám tri deti a ak sa pomôže jednému, prekonzultujeme to so všetkými, aby sa niekto necítil ukrivdený. Veď by som sa v hrobe obracala, aby sa po našej smrti rozhnevali pre dedičstvo. Aby sa rodina držala po kope po príchode ich polovičiek som musela každej povedať, že nedovolím, aby sa starali do toho, čo sa ich netýka./možno v tomto prípade je to tiež práca manželky brata/ Tiež som sa nestarala do manželovho dedičstva a jeho súrodencov ako aj opačne. A všetko je OK.:) Dve nevesty sa nemusia, ale bratia sa k sebe správajú ako aj pred tým, čo som veľmi rada, že držia spolu.
Píšem to preto, aby si rodičia prečítali pozorne túto tému, je veľmi, veľmi poučná a zadávateľke želám, aby sa všetko vyriešilo a s bratom ste zostali skutočnými a dobrými súrodencami.
arizona
14.07.09,07:06
Anita, tvoj brat vie ako na Teba...
Nedvíha telefón, nechce komunikovať, má iba sám kľúč od spoločnej nehnuteľnosti atď. Takto sa veci neriešia,ale ak si sa už raz vzdala všetkého, ustúpila a bola ticho, brat predpokladá, že ťa opäť dostane tam, kam chce.
Čím dlhšie budeš ticho, tým horšie. Brat získa opäť výhodu.
Zabojuj a ukáž mu, že aj Ty si vieš dosiahnuť svoje.

Polovica nehnuteľnosti- to je minimálne niekoľko sto tisíc korún ! prečo by si nemala zabojovať?
Na Tvojom mieste by som si našla dobrého právnika, nech bojuje za Teba. Síce mu zaplatíš, ale ušetríš si behačky a nervy, ale aj tak veľa môžeš získať.
Nemusíš sa báť, že by Ťa súd "odsudzoval", veď bojuješ iba o svoje! Ľudia sa často súdia za oveľa menšie sumy.
Myslím, že máš na súde veľké šance-ak poukážeš aj na to, že z dedičstva po otcovi zostalo všetko iba bratovi. Obraciaš sa predsa na súd po tom, čo brat odmieta situáciu riešiť.
Takže na záver moja rada: zabojuj, nájdi si právnika a nedaj sa znovu zatlačiť do kúta- veď o to bratovi ide. Keď to nevyriešiš teraz Ty, budú neskôr po súdoch chodiť Tvoje deti.
Barbara
14.07.09,07:49
Anita, nevzdávaj sa , čo Ti právom patrí, zato bojuj ! veď nechceš od neho to, čo je jeho, Ty chceš len to, čo patrí Tebe.

držím prsty

z obč. zákonníka:

ŠTVRTÁ HLAVA
POTVRDENIE DEDIČSTVA A VYPORIADANI DEDIČOV
§ 481
Ak je len jeden dedič, potvrdímu súd, že dedičstvo nadobudol.

§ 482
(1) Ak je viac dedičov, vyporiadajú sa na súde medzi sebou o dedičstve dohodou.
(2) Ak dohoda neodporuje zákonu alebo dobrým mravom, súd ju schváli.

§ 483
Ak nedôjde k dohode, súd potvrdí nadobudnutie dedičstva tým, ktorých dedičské právo bolo preukázané.

§ 484
Súd potvrdí nadobudnutie dedičstva podľa dedičských podielov. Pri dedení zo zákona sa dedičovi do jeho podielu započíta to, čo za života poručiteľa od neho bezplatne dostal, pokiaľ nejde o obvyklé darovanie; ak ide o dediča uvedeného v ustanovení § 473 ods. 2, započíta sa okrem toho aj to, čo od poručiteľa bezplatne dostal dedičov predok. Pri dedenízo závetu treba toto
započítanie urobiť, ak na to dal poručiteľ príkaz alebo ak by inak obdarovaný dedič bol oproti dedičovi uvedenému v ustanovení § 479 neodôvodnene zvýhodnený.
Anita.....
14.07.09,09:34
Dievčatá ďakujem Vám, že mi dávate rady a morálnu podporu, veľmi mi tým pomáhate a myslím že sa budem riadiť Vašimi radami, najmem si právnika a celú záležitosť poženiem vyššie.
Xanti
14.07.09,09:37
Dievčatá ďakujem Vám, že mi dávate rady a morálnu podporu, veľmi mi tým pomáhate a myslím že sa budem riadiť Vašimi radami, najmem si právnika a celú záležitosť poženiem vyššie.
Anita,
určite by si to mala urobiť už len kvôli svojim deťom, aby sa netrápili na súdoch o mnoho rokov neskôr. Držím palec.
Anita.....
28.08.09,11:56
podala som návrh na súd a niekedy v októbri budeme mať pojednávanie. Minulý týždeň som si doniesla z rodičovného domu zopár uterákov a utierok, keramiku, ktoré som ešte ja kúpila mame a starej mame pri rôznych príležitostia, no ani jedna ich nevyžívala a tak tieto veci boli odložené v skrini asi 20 rokov. A keďže som tieto veci kúpila ja dovolila som si ich vziať domov ako aj 3 obrazy /z 10 kusov/ ktoré maloval náš strýko.
No ale toto som nemala robiť, lebo brat sa tak rozzúril, že mi najprv mi vynadať do zlodejok že som ho okradla, vulgárne mi nadával a šiel ma udať na polícii, že som ho vykradla. Vyhlásil, že teraz už po tomto incidente dom nepredá za žiadnych okolností. Teraz mi zostáva už len trpezlivo čakať na rozhodnuitie súdu v okróbri. Bude ma to stáť kopu peňazí, ale mám pocit že dom bude prisúdený jemu, lebo on má veľmi široké lakte, nie je ochotný o nič sa deliť, všetko chce aby bolo len jeho, aj veci ktoré mame kúpila ja /remosta, mikrovlnka, riady, postené prádlo, dokonca aj to staré oblečenie ktoré nosila moja 86 ročná mama /chcela som si po nej zobrať jeden župan.
Anita.....
28.08.09,12:09
neviem sa z toho spamätať, už dva dni plačem, nikdy by som takúto drzosť a vulgarizmy od neho nebola čakala. Zobrala som si po mama jeden taký pekný zachovalý sveter, juhoslovanský s prímesou vlny, tak som sa mu tešila že aký mi bude dobrý v zime na doma a takisto aj ten župan. Brat ma rozhodne žiadal pod vyhrážkou aby som všetky veci vrátila, že dom nepreda za žiadnych okolností. Tak som teda všetko vrátila do rod. domu, dokonca aj 45 ročný parfém, ktorý som dostala vtedy od priateľa, a zostal u mami.
comodo
28.08.09,12:17
po otcovi som nič nezdedila, lebo všetky peniaze rodičia uložili do banky na bratovo meno... to mi povedala mama v deň otcovho pohrebu, ...

Toto by sa mi napacilo.
1. preco ? bola si problematicka ? ( chlast , kriminal ? )
2. bol to dar ? Su z toho doklady ?
3. ak to nebol dar , ma brat take prijmy ze je schopny dokazat ze peniaze boli jeho ?

Ak si v prave mozno ze toto by ho donutilo premyslat co a ako.
2009
28.08.09,12:46
Anitka netráp sa. Podľa toho ako si situáciu opísala... tak Tvoj brat je zvyknutý, že má všetko čo chce. Nedohodneš sa s ním čo sa týka dedičstva ak mu vadí aj to, že si berieš drobnosti ku ktorým máš možno citový vzťah. Nedoťahuj sa s ním na maličkostiach a nechaj všetko na svojho právnika. Ver mi už s ním osobne nejednaj iba Ťa to citovo deptá. On sa vie zatajiť, nedvíhať telefón a kvôli maličkostiam Ťa vláčiť po policajtoch. Váš vzťah je taký aký je a nezmenil by sa ani keby si sa stiahla a vzdala sa dedičstva.
Xanti
28.08.09,16:18
podala som návrh na súd a niekedy v októbri budeme mať pojednávanie. Minulý týždeň som si doniesla z rodičovného domu zopár uterákov a utierok, keramiku, ktoré som ešte ja kúpila mame a starej mame pri rôznych príležitostia, no ani jedna ich nevyžívala a tak tieto veci boli odložené v skrini asi 20 rokov. A keďže som tieto veci kúpila ja dovolila som si ich vziať domov ako aj 3 obrazy /z 10 kusov/ ktoré maloval náš strýko.
No ale toto som nemala robiť, lebo brat sa tak rozzúril, že mi najprv mi vynadať do zlodejok že som ho okradla, vulgárne mi nadával a šiel ma udať na polícii, že som ho vykradla. Vyhlásil, že teraz už po tomto incidente dom nepredá za žiadnych okolností. Teraz mi zostáva už len trpezlivo čakať na rozhodnuitie súdu v okróbri. Bude ma to stáť kopu peňazí, ale mám pocit že dom bude prisúdený jemu, lebo on má veľmi široké lakte, nie je ochotný o nič sa deliť, všetko chce aby bolo len jeho, aj veci ktoré mame kúpila ja /remosta, mikrovlnka, riady, postené prádlo, dokonca aj to staré oblečenie ktoré nosila moja 86 ročná mama /chcela som si po nej zobrať jeden župan.
Anita, neplakaj.
Tvoj brat si to nezaslúži.
Robíš to pre svoju rodinu, a pre pokoj svojich detí. A čo mu povedali policajti. Nič .. si vlastníčkou domu tak ako on, nemôže kričať že si ho okradla teda pardon kričať môže, ale nič neurobí.
A dom nemusí predať, stačí ak si vezme úver a vyplatí ťa. Len rozhodne bojuj na súde ako levica.

Neverím, že vyhrá on lebo ty máš zákonný nárok na podiel z dedičstva. A súdy mu prikážu ťa vyplatiť. Ak odmietne dáš ho na exekúciu. Neboj dobre to dopadne a brat konečne raz dostane príučku čo sa týka správania.

Drž sa holka.
ivana143
29.08.09,14:53
Ja mam taky isty problem,tiez sme zdedili byt, neziadala som ziadne vyrovnanie, lenze, brat si dovliekol frajerku, s ktorou je tam uz 5 rokov, tiez som proti tomu nic nemala, ale tentokrat zacala proti mne "brojit" a ja pridem domov ako k cudzim ludom, brata nespoznavam,co sa s nim deje. Takze jednoznacne si to daj dokopy, ci Ti je luto alebo nie...co Ti patri je Tvoje, ziadne okolky, ani eticke principy...ved neostane na ulici...ma svoj dom.
Sigma199
29.08.09,15:55
Podľa môjho súdu by si mala obnoviť dedičské konanie a notárovi nahlásiť dar rodičov synovi /hotovosť na účte/ - o tento dar sa zníži bratov podiel na dedičstve po druhom zosnulom; zároveň požiadať súd o vysporiadanie hnuteľného a nehnuteľného majetku, pričom tie príjmy z nájmov treba taktiež deliť, takže potrebuješ súpis vecí z rodičovského domu a hlavne odvahu zabojovať.
hanusvas
08.09.09,07:47
No toto sa mi akosi nezda! Podla mna nikto a uz vuobec nie sud muoze dedica nutit o odpredaj jeho casti dedicstva ani vyplatu spoludedica. Ak si chce svoju polovicu nehnutelnosti drzat do aleluja, tak na to ma pravo. Ty mas jedine 2 moznosti. Odpredat tretej osobe tvoju polovicu nehnutelnosti, alebo ...dohodnut sa s bratom na kompromisnom postupe....pokus sa vyplatit ty jeho.
hanelie
08.09.09,13:45
§ 142

(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.

(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.

(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.
clarissa
20.09.09,17:54
ja by som potrebovala poradiť,ale neviem či som spravne...Sme 3ja surodenci rodičia este ziju no v nedokončenom dome.Ja by som ho na svoje naklady dokonmčila,ale čo potom ?nikto mi tie peniaze nevrati.Domu sa zvysi hodnota a ja potom budem musieť vyplacať bratou ako?dam tam svoje peniaze a potom este viac aj im?neviem čo mam robiť?neda sa to tak že by som si odkladala bločky s toho čo som tam vrazila a potom by sa to odratalo od hodnoty domu?A oto menej by som ich musela vyplatiť?totižto oni nemaju este kanalizaciu,omietku atd a to stojí?!Maju akurat natiahnutý vodovod a nič viac...takže dokončenie ma bude stať dosť...a dom este nie je ani zaregistrovany je len ako stavba,ktorej nik nie je majitelom..pomožte mi čo robiť????
Onko
20.09.09,18:31
ja by som potrebovala poradiť,ale neviem či som spravne...Sme 3ja surodenci rodičia este ziju no v nedokončenom dome.Ja by som ho na svoje naklady dokonmčila,ale čo potom ?nikto mi tie peniaze nevrati.Domu sa zvysi hodnota a ja potom budem musieť vyplacať bratou ako?dam tam svoje peniaze a potom este viac aj im?neviem čo mam robiť?neda sa to tak že by som si odkladala bločky s toho čo som tam vrazila a potom by sa to odratalo od hodnoty domu?A oto menej by som ich musela vyplatiť?totižto oni nemaju este kanalizaciu,omietku atd a to stojí?!Maju akurat natiahnutý vodovod a nič viac...takže dokončenie ma bude stať dosť...a dom este nie je ani zaregistrovany je len ako stavba,ktorej nik nie je majitelom..pomožte mi čo robiť????

Najlepšie by asi bolo sa so všetkými dohodnúť, že od rodičov nedokončenú stavbu odkúpiš teraz s tým, že im bude umožnené dožiť, a budeš už investovať do domu vlastného. Ale bude to treba dobre vykonzultovať a vyčísliť so súrodencami, aby nemal niekto pocit, že si zvýhodnená a niečo dostaneš zadarmo.
arizona
20.09.09,19:27
Môžeš si odkladať bločky, aj ked tvoju robotu a čas Ti asi nikto nezohľadní...(Zohľadní sa cena na bločkoch. Jedine že by uznali Tvoji súrodenci aj nejakú cenu práce, príp. čas-to záleží iba na nich)
Ale zavážia pri dedičskom konaní, keď sa zohľadnia pri delení majetku, ako tvoj vklad do navýšenia ceny majetku, ktorý sa bude deliť medzi viacerých súrodencov.