soniqe3
19.06.09,14:27
Dobry den,
moje otazky sa tykaju takejto veci:
Moj manzel ma 2 a pol rocneho syna, s matkou dietata neboli manzelia,s dietatom sa vobec nestyka, plati mu mesacne vyzivne na ktorom sa pred 2 a pol rokom ustne dohodli(3900sk)Je zapisany v rodnom liste ako otec. O tejto sume neexistuje ziaden uradny ani vzajomny zaznam-bola to proste ustna dohoda-(v tom case manzel este nebol mojim manzelom-bol slobodny zamestnany muz preto s takouto sumou suhlasil)
Situacia dnes je taka manzel je momentalne nezamestnany-evidovany na urade prace, je zenaty(ja mam dceru s prveho manzelstva) a spolu cakame spolocne dieta.
Cize nasa rodina je 3 clenna coskoro 4 clenna(ja som uz toho casu na materskej dovolenke)
Otazky: Je to v poriadku ze manzel nema ziadne pravoplatne rozhodnutie o tom ze ma platit vyzivne?
Neposielali ani ziadnu dohodu na sud o vyzivnom
Moze teraz manzel zacat platit nizsiu sumu planuje 3000sk(100 €)kedze zostal nezamestany?A ked sa zamestna tak sumu zvysi-uvedomuje si svoju vyzivovaciu povinnost
Nebolo by lepsie si dat stanovit vysku vyzivneho sudom?Je predpoklad ze suma ktoru urci sud by bola nizsia?
a dat si pre istotu urobit aj testy DNA ohladom otcovstva? (matka dietata zostala tehotna cca po mesiaci znamosti:-()
Pri posudzovani vysky vyzivneho sa ako stary prijem berie do uvahy?
Dakujem za skore odpovede, viem ze otazok je viacej ale skusi mi niekto kompetentny poradit?
este raz vdaka
Zuzana
Mária27
19.06.09,12:33
Pri zmene pomerov sa zvyčajne mení aj výživné. Ak by matka dieťaťa namietala, sama požiada súd o určenie výšky výživného.
soniqe3
19.06.09,12:37
Ved ona uz namieta, muz jej to oznamil,ze jej zasiela nizsiu sumu ale je nahnevana. Chapem to spravne ze pokial jej posle nizsiu sumu pre neho to nic zle nie je kedze sumu ktoru doteraz posielal nemal urcenu sudom?
a co si myslis o tom ze na sume vyzivneho sa len ustne dohodli? je to standartne riesenie
Mária27
19.06.09,12:40
Suma sa môže dohodnúť aj bez súdu, ale je to vždy za konkrétnych podmienok. Ak sa chce jedna strana dohodnúť a druhá nie, nech požiada súd, ktorý zváži nové podmienky.
Xanti
19.06.09,12:42
No nemá určenú výšku výživného súdom, takže akákoľvek výška nad minimálnu hranicu je dostačujúca.
Ak sa to bývalej partnerke nepáči, ako hovorí Mária27 tak to môže dať na súd. Súd prihliadne na to, že ste rodinka a mng. bude mať dalšiu vyživovaciu povinnosť voči tebe kedže si na materskej a voči dieťatku. Takže sa môže stať, že tá ex partnerka odíde s ešte nižším výživným ako jej chce teraz posielať tvoj mng.
Hlavne ak je nezamestnaný.
soniqe3
19.06.09,13:11
dakujem za odpovede, presne takto som si to myslela. ja osobne si myslim ze suma ktoru jej platil resp co jej teraz bude posielat je aj tak na nasu terajsiu situaciu vysoka(mng nezamest ja materska)
a mozno by bolo vhodne vysku vyzivneho si dat urcit sudom , ale co ak natrafime na sudcu ktory bude drzat stranu byvalej priatelke dopadneme este horsie.
Ako stare obdobie spatne berie sud do uvahy zarobok osoby ktorej chce nariadit platit vyzivne?je to rok 2 roky ? a z toho zoberu nejaky priemer alebo sud prihliada len na skutocnost ktora prave je(tj nezamestnany? )
Xanti
19.06.09,13:27
No podla mna súd nemôže brať príjmy tak daleko do zadu. Situácia sa mení. A predsa ked nemám z čoho, tak nemôžem platiť tak veľa. To prizná aj súd.
A to nie je vypočítavosť ( lebo aj to sa stáva ) to sú podľa mňa oprávnené nároky na zníženie výživného. Aj ked ešte je tu otázka.
Mng. platil ako to výživné expartnerke? V hotovosti, prevodom alebo poštovou poukážkou? Má doklady o tom, že jej to platil? Lebo ak nemá tak jeho ex môže presvedčiť sudcu, že on jej neplatil nič. Netreba sa báť. Pred dvoma rokmi si iste aj ty mala prácu, a mng. bol úspešný a príjem bol vyšší a výška výživného zodpovedala tým príjmom. Teraz je situácia opačná, príjmi sú nizke tak aj tá výška aj s ohladom na novú rodinu by mala byť nižšia.
Držím palce a netreba sa báť.
soniqe3
19.06.09,13:50
vdaka za povzbudenie, je to ma manzelovi co sa rozhodne urobit.
a este jedna vec moze sud pri posudzovani vyzivneho si dat preverit uspory na uctoch?
iriska
19.06.09,16:32
Ako už bolo napísané, ak muž nemá doklady o úhrade výživného, môže si žena žiadať výživné až 3 roky spatne s tvrdením, že jej neplatil nič. Príjmy sa posudzujú tak dozadu ako dozadu sa žiada výživné.
Úspory na účtoch súdy zvyčajne nepreverujú - zvyčajne píšem preto, lebo môže sa nájsť sudca....., ale to sú len teórie.
Ak doklady o úhrade sú, potom sa netreba báť dať na súd návrh o určenie výživného (nevidela som ešte, aby podával takýto návrh muž, ale budiš) v čase, keď je muž nezamestnaný, lebo vtedy súd nezvykne vyrúbiť vysoké výživné.
p.s. myslím, že 100eur je primerané výživné... Viem, že to stačí tak na plienky a mlieko, ale z reality vychádza, že veľakrát býva aj nižšie